• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Kunter Beytaroğlu

2012 Cadillac Escalade'nin Premium led'li far

Recommended Posts

Kunter Beytaroğlu    0
Kunter Beytaroğlu

konuyla ilgili bilgisi olanlar cevap yazarsa sevinirim :lol:

post-4578-0-29018300-1329863407.jpg

tarihinde Kunter Beytaroğlu tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Led ampül var her merceğin arkasında.

Işığın aydınlatacağı yere göre odaklılar.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.848
Selçuk Keleş

Eski geceuçuşu sitesindeki teknolojik yenilikler bölümüne 2007'de şöyle bir yazı koymuşum, arşivden çıkardım :) :

Hella, Cadillac Escalade Platinum için geliştirdiği tamamı LED'lerden oluşan farı duyurdu.

Farklı optik yansıtıcı elementlerle birlikte kullanılan cam mercekler özel tasarımı sayesinde yüzeyindeki her parçada ışığın farklı bir parçasını dağıtabiliyor. Fardaki yedi mercekten iki tanesi (uzun far) aynı, kalan beş tane mercek (kısa far + gündüz farı) birbirinden farklı geometrik şekillerde üretilmiş.

Farın dış kısmında bulunan beş mercek kısa far ışığını üretiyor. En üstte bulunan 60 mm. çapındaki mercek yolun sağ tarafındaki ışık dağılımını sağlarken, altında sıralanan dört mercek te yolun sol tarafındaki kısmı aydınlatıyor. Kısa far ışığı azaltılarak gündüz farı fonksiyonu da yine bu beş mercekte gerçekleştiriliyor.

Farın iç kısmında kullanılan iki serbest yüzeyli mercek uzun far ışığını üretmekte. İki beyaz LED'in karşılıklı yerleştirildiği dikey çubuk ise park lambası olarak kullanılıyor. En dışta dikey olarak yerleştirilen yedi turuncu LED köşe lambası olarak kullanılmış.

Yeni geliştirilen çok çipli LED'lerin kullanıldığı farda LED'lerin soğutulması ve havalandırılması için özel geliştirilmiş yüksek performanslı bir fan kullanılmış.

Gün ışığına yakın (5500K) renkte ışık verebilen beyaz LED'lerden oluşan far, bu sayede sürücüye daha rahat bir sürüş sağlıyor.

post-5-0-51642100-1329896464.jpg

post-5-0-60827500-1329896470.jpg

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.653
Mahmut Akbulut

Far yükseklik ve eğim kontrolü nasıl yapılıyor,makalede bu konudan bahsedilmemiş,birde far yıkamada yok gerek mi görülmedi yoksa ben mi göremedim? :unknw:

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.848
Selçuk Keleş

Far yükseklik ve eğim kontrolü nasıl yapılıyor,makalede bu konudan bahsedilmemiş,birde far yıkamada yok gerek mi görülmedi yoksa ben mi göremedim? :unknw:

2000 lümeni aşmadığı için otomatik seviye ve far yıkama konmamıştır.

Bir de, bu modeller ABD piyasası için üretildi diye biliyorum, Avrupa yönetmeliklerindeki far yıkama ve otomatik seviye USA-DOT standartlarında zorunlu olmayabilir.

İletiyi paylaş

Kunter Beytaroğlu    0
Kunter Beytaroğlu

verdiğiniz bilgiler için teşekkürler :good1: yeni A6'larda kullanılan led farlar bununla aynı prensipte çalışıyor herhalde:)2012-audi-a6-30t-quattro-led-headlight-photo-416802-s-1280x782.jpg

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.653
Mahmut Akbulut

Kunter Beyin eklediği ve bu resimlerdeki ürünlerin tamamı Hella tarafından yapılıyor ve yanılmıyorsam hepside aynı prensiple çalışıyorlar...

0f3e219faf.jpg

hella1.jpg

2050418.005.1M.jpg

360__scaled_600.jpg

hella2.jpg

Hella-A8-indicator.jpg

İletiyi paylaş

Kunter Beytaroğlu    0
Kunter Beytaroğlu

Kunter Beyin eklediği ve bu resimlerdeki ürünlerin tamamı Hella tarafından yapılıyor ve yanılmıyorsam hepside aynı prensiple çalışıyorlar...

0f3e219faf.jpg

hella1.jpg

2050418.005.1M.jpg

360__scaled_600.jpg

hella2.jpg

Hella-A8-indicator.jpg

böyle giderse ledlerin geliştirilmesiyle birlikte önümüzdeki beş yıl içinde hemen hemen her marka otomobilde ledli farları görmeye başlayacağız :yahoo:

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

hella1.jpg

Bu akşam bu farın dağınık ve içi açık olanını gördüm.

Bir zamanlar yazmıştım yine tazeliyeyim, bi tarafımızdan led çıksa dahi yapamayız bunlar gibisini. Adamların kerameti reflektör. İşi bitiren teknoloji :uuuw:

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.653
Mahmut Akbulut

Bir zamanlar yazmıştım yine tazeliyeyim, bi tarafımızdan led çıksa dahi yapamayız bunlar gibisini. Adamların kerameti reflektör. İşi bitiren teknoloji :uuuw:

+1 :D

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

hella1.jpg

Hımm.. hayran hayran anlattığın bu muydu ?

İletiyi paylaş

Turgut Oturmaz    52
Turgut Oturmaz

Takmayalım bunları. Halen xenon kadar aydınlatamıyorlar. Menzilde ise, ledler xenonun yanına bile yaklaşamıyor. :)

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Hımm.. hayran hayran anlattığın bu muydu ?

Evet :)

Takmayalım bunları. Halen xenon kadar aydınlatamıyorlar. Menzilde ise, ledler xenonun yanına bile yaklaşamıyor. :)

Böyle farım olsun, 50 metreye razıyım :)

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.653
Mahmut Akbulut

+1 :good1:

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Nedir bu led aşkı anlamadım ki..

Saatin led, televizyonun led, farın led :D

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Turgut Oturmaz    52
Turgut Oturmaz

İşlevselliği görselliğe feda etmek bize yakışmaz. :D

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.848
Selçuk Keleş

+1

İletiyi paylaş

Köksal Yılmaz    32
Köksal Yılmaz

bunlar ne böyle tövbe estağfurullah :dribble:

İletiyi paylaş

Turgut Oturmaz    52
Turgut Oturmaz

Servet Bey, sizin Infiniti Q45 projektörü projeniz vardı. Tamamen iptal mi ettiniz?

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Turgut herif göndermedi. 45 gün süre dolunca tutarı iade etti paypal. Dahada üzerine düşmedim. Bu aralar adaptifle kafayı bozdum :)

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Bektaş farlar müsait. Step sürücüler hazır....Tek sorun vakit...

İletiyi paylaş

Turgut Oturmaz    52
Turgut Oturmaz

Bektaş farlar müsait. Step sürücüler hazır....Tek sorun vakit...

ESP'nin sensörlerini mi kullanacaksınız?

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.653
Mahmut Akbulut

Sistem nasıl inşa edilecek Servet Abi ; Önce adaptif komple mercek kit montajı yapılacak,daha sonra esp veya marine sensör ü aşağı yukarı hareketi kontrol edecek,sağ-sol dönüşleri yine esp yardımı ile yapılacak,buraya kadar tamam peki virajlı iniş ve çıkışlarda sağa-sola_yukarı,aşağı hareketleri kontrol edilebilecek mi?Hella'nın Opel'le ortak geliştirdiği İnsignia AFL' ye benzer bir şey mesela!!! :unknw:

post-4834-0-61866000-1331671734.jpg

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

ESP'nin sensörlerini mi kullanacaksınız?

Sistem nasıl inşa edilecek Servet Abi ; Önce adaptif komple mercek kit montajı yapılacak,daha sonra esp veya marine sensör ü aşağı yukarı hareketi kontrol edecek,sağ-sol dönüşleri yine esp yardımı ile yapılacak,buraya kadar tamam peki virajlı iniş ve çıkışlarda sağa-sola_yukarı,aşağı hareketleri kontrol edilebilecek mi?Hella'nın Opel'le ortak geliştirdiği İnsignia AFL' ye benzer bir şey mesela!!! :unknw:

@ Turgut Esp'den komut almak gibi bir riske girmem.

@ Mahmut, Akülü forklift'lerin arka aks sensörlerini kullanacağım. Sensör, 20 cm uzunluğunda 3 cm eninde 1 cm kalınlığında. Direksiyon mili üzerinde konumlama yapacağım genişçe alan var.

Sensör mıknatısın üzerindeki konumuna göre oransal gerilim çıkışı veriyor ( 0-10 volt ).

Gerisi devre tasarımı, mekanik elektrik bağlantıları v.s. Yükseklik zaten otomatik olacak..

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.653
Mahmut Akbulut

Alttaki resim çalışmanın son hali olacak o zaman... :bravo:

Anladım tamam;o zaman seni zorlayacak tek şey devre olacak gibi,tabi birde kalibrasyon yani uykusuz geceler seni bekliyor...

Resimdeki BMW nin kullandığı aks üzerindeki eğim sensörü buna benzer bir şey mi Abi?

post-4834-0-30284300-1331672891.jpg

post-4834-0-72882500-1331672902.jpg

post-4834-0-52978000-1331673091.jpg

tarihinde Mahmut Akbulut tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap