• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
İsmail Engin

Power led tavsiyesi, bağlantısı ve soğutulması

Recommended Posts

Murat köse    12
Murat köse

Çok zor o zamana kadar montaj daha Çıkma farları almadım çünki önümüzdeki ayın 20sine kadar belki montaja Başlamış olurum;)

İletiyi paylaş

Engin Şahan    18
Engin Şahan

Bende sinyallerde amber 1 W power led kullanmak istiyorum bulduğum power led 1W 350ma 2-2.5v degerinde fakat alacağım sürücü 3*1 W 300 ma 9-11v

3 erli seri bağlasam sıkıntı yaşar mıyım 9-11v beni düşündürüyor direnç kullanmam veya 4-5 ledi seri bağlamam gibi birşey düşünülebilir mi ?

birde soğutma namına power ledleri yıldız PCB'li alıyorum arkasına 3mm*30mm*250mm ölçülerinde 9 adet 1w bağlayacağım

Değerli yorumlarınız için şimdiden Teşekkürler

İletiyi paylaş

Gökhan Tongay    186
Gökhan Tongay

Şu led direnç ıvır zıvır işini bir öğrensem sana yardımcı olacağım da ben de aynı durumdan yakınıyorum.Ben de 3w lık led le halka aydınlatacağım bakalım ne olacak.

İletiyi paylaş

Semih Tunca    120
Semih Tunca

muhtemelen bu power ledler yetersiz kalacaktır özellikle gündüz daha önce denediğim bir proje 5 tane seri amber power led ve smd beraber çalışan gerçi power ledler 1 watt tı sanırım gündüz yetersiz geldiği için vazgeçmiştim

post-6253-0-80567700-1423683449_thumb.jp

İletiyi paylaş

Erkan Kahya    281
Erkan Kahya
9 adet 1w bağlayacağım

Merhaba. 9 adet ledi lens ile kullanacaksan fazla gelebilir ben 6lı seri bağladım ısınma normal ve gündüzde gayet belli oluyor. Hatta gece fazla bile geliyor beyaz tabelalar sinyal veriyomuş gibi geliyor :lol:

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Engin Şahan    18
Engin Şahan
Merhaba. 9 adet ledi lens ile kullanacaksan fazla gelebilir ben 6lı seri bağladım ısınma normal ve gündüzde gayet belli oluyor. Hatta gece fazla bile geliyor beyaz tabelalar sinyal veriyomuş gibi geliyor :lol:

pekala direnç veya 3 lede 1 sürücü kullanmada problem olur mu Lens kullanmayı şimdilik düşünmüyorum Sizlerin önerilerine göre şekil vereceğim

Drawing2-Model.pdf

İletiyi paylaş

Erkan Kahya    281
Erkan Kahya

3 yerine 4 seri led bağlayıp dene sonra ledler yanmasın.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Engin Şahan    18
Engin Şahan

3 yerine 4 seri led bağlayıp dene sonra ledler yanmasın.

Teşekkürler

Ledler gelince dışarıda çalıştırıp sıcaklık ölçerim 5,,,,,,4,,,,,,3 uygun sıcaklık ve ışık şiddetine göre bağlantı yaparım fakat 4 seri bağlayıncada sürücüye yük biner mi acaba sürücü çıkışınıda yükte ve boşta ölçüp ona göre hareket etmem gerekebilir

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.553
Oktay Toker

Bu tip led çalışmalarında elinizin altıındaki orijinal ampul lefrektörünü iyi kullanabilmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.Led takarken biçimsiz yada rastgele led montajı Power ledde olsa maalesef hiç bir işe yaramaz sadece ledin kendi ışığını görürsünüz.

Ledleri reflektörün içine yada ampul gibi takmak yerine reflektörün içine şiddetli ışığı verebilecek şekilde ledlerin yerleşimi ve ampulün takıldığı kıma geriden çok daha güçlü led montajı yapmak çalışma sonucunu beklemediğiniz ölçüde arttıracaktır.Hem fazla led kullanılmaz hemde reflektör ışığğı amğuldeki gibi yansıtacaktır.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.553
Oktay Toker

İç reflektörü kullanman için reflektörün alt tabanı uygun.Bu kısımları alttan belirli aralıkla lşed sırası oluşturup deleceksin.Led Power led olmalı ki ışık güçlü şekilde reflektörün ışık derecesi, oluşturan kısımlarına çarpıp ışığı yaysın.

Linkteki lensler 120 derece işe yaramaz.Lens koyacaksan reflektörü kullanamazsın içine lenslere yön vererek yerleşim yapabilirsin.Lensler ise en az 45 ile 60 derece arasında kullanabilirisin.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Engin Şahan    18
Engin Şahan

İç reflektörü kullanman için reflektörün alt tabanı uygun.Bu kısımları alttan belirli aralıkla lşed sırası oluşturup deleceksin.Led Power led olmalı ki ışık güçlü şekilde reflektörün ışık derecesi, oluşturan kısımlarına çarpıp ışığı yaysın.

Linkteki lensler 120 derece işe yaramaz.Lens koyacaksan reflektörü kullanamazsın içine lenslere yön vererek yerleşim yapabilirsin.Lensler ise en az 45 ile 60 derece arasında kullanabilirisin.

Teşekkürler

İletiyi paylaş

Barış Sözüak    42
Barış Sözüak

Işık akısı hesaplaması yaparken öncelikle orijinal flamanlı ampulu örneğin osram kataloglarından bulup parametrelerini not alıyorum. Örneğin 21 watt sarı sinyal ampulu için diyelim katalog değeri 200 lümen. Kullanacağınız power led amber tipi 1 watt 40 lümen ise aynı ışık akısını 5 adet 1 watt amber ledi 350mA ile sürerek elde edebilirsiniz. 3 watt amber kullanırsanız örneğin led başına 70 lümen veriyorsa 3 adet 3 watt amber led koyarsanız eşdeğer olur.

Led driver olayında ise sürücünün voltajı sizi yanıltmasın. Örneğin 3x1watt 350 mA 11 volt led sürücü denildiğinde anlaşılması gereken kullanacağınız ledlerin 350 mA olan 1 watt ledlerden toplamda 11 volt iletim gerilimini aşmayacak kadarını seri bağlayıp kullanabilirsiniz demek. Yani sarı/kırmızı ledler yaklaşık 2 volt, diğer ledler yaklaşık 3.4 volt iletim gerilimine sahiptir. (ledlerin özellikleri üreticiye göre değişebilir o nedenle katalog verilerini mutlaka marka/modele göre bulmalısınız). 11/3.4 volt=3,2 adet yani pratikte 3 adet sarı/kırmızı dışında bir ledi, yada 11/2 =5.5 adet yani 5 adet sarı/kırmızı ledi seri bağlayıp bu sürücüde çalıştırabilirsiniz demektir. Bu sürücüler akım sıınırlamalı olduğundan sadece kural olarak sürücüye yüklenmemek adına 3x1watt deniliyorsa 3 adetten az led bağlamayın. Aksi durumda geri kalan voltajı üzerine alıp kalan voltaj X üzerinden geçen akım kadar gücü ısı olarak üzerinde harcar. Bu da aşırı ısı etkisi ile bozulması demektir.

Yine bir diğer püf noktası aldığınız sürücü üzerinde akım sınırını belirlemek için düşük değerli metal film dirençler olur. Bu değerleri değiştirip akım değerleri ile oynayabilirsiniz. Yani ille de 350 yada 700 mA da değil daha düşük değerlerde de çalıştırmanız mümkün. Böylelikle düşük ışık için araya direnç atmazsınız.

Örneğin elimde bolca bulunan piyasada 12-24 volt giriş 3x1/3x3 kombinasyonda led süren sürücüde bulunan PT4115 entegresinin boştaki dim ucuna pot bağlayıp parlaklık ayarı yapabilmeniz mümkün.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Taner Eviş    67
Taner Eviş

Şu şekil bir led şekli var mıdır değerli abiler kardeşlerim . Varsa adı nedir :)

df807674de1c14ccb2626d26aef65a64.jpg

8c04fbe4febb9899d556edde40ada07a.jpg

tarihinde Taner Eviş tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.553
Oktay Toker

Lcd ekran ledleri.Adam benim gibi iyi uğraşmış.

Ben önceki çalışmalarımda çok kullandım.3610 serisi denilebilir.5630 serisi üst versiyonları.Her biri en az 10 lümenlik ledler.Çeyrek watt degerinden başlar.

Seri paralel kullanılır.18voltluk en yüksek deger oluyor genelde.1amperlik sürücüleri oluyor.Notebook sürücüleri bende epey var ama zıkkımlarda swich mod standby modüllü kıramadım.Kırıyorumda maalesef hatalı oluyor sağlıklı kullanamadım.Tetik ucu sinyali için pic kontrol devre lazım.acayip bir vlotaj tetiği var yada ben bu şekilde teşhiste bulundum.Bilğimi artırmak için kitap kurtluğuna ve epey zaman ayırmam gerektiği için bünyem artık bunu kaldıramadı ve uğraşmıyorum.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 2

İletiyi paylaş

Taner Eviş    67
Taner Eviş
Lcd ekran ledleri.Adam benim gibi iyi uğraşmış.

Ben önceki çalışmalarımda çok kullandım.3610 serisi denilebilir.5630 serisi üst versiyonları.Her biri en az 10 lümenlik ledler.Çeyrek watt degerinden başlar.

Seri paralel kullanılır.18voltluk en yüksek deger oluyor genelde.1amperlik sürücüleri oluyor.Notebook sürücüleri bende epey var ama zıkkımlarda swich mod standby modüllü kıramadım.Kırıyorumda maalesef hatalı oluyor sağlıklı kullanamadım.Tetik ucu sinyali için pic kontrol devre lazım.acayip bir vlotaj tetiği var yada ben bu şekilde teşhiste bulundum.Bilğimi artırmak için kitap kurtluğuna ve epey zaman ayırmam gerektiği için bünyem artık bunu kaldıramadı ve uğraşmıyorum.

Abi senin bi focus 2.5 e yaptığın far vardı ona benzese de değil yani bahsettiğin iki ledden de uzun bi yapıya sahip 2 belki de 3 katı kadar

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.553
Oktay Toker

Evet işte dediğim gibi lcd monitörlerden çıkıyor.Monitor boyutu büyükse uzar gider.

Ben5630 ları elde dizdim bu dediğim gibi türde fabrikasyon.Adam ek yapmış görünüyor.17 lcd sonrasında led sınıfıda lümenide değişiyor.

O kadar uzun olması bence ekli olduğuna işaret.Kaldıki resimde öyle gözüküyor sanki.Uzun olanda 20 led saydım.32,48 ve 64 lü olanlar var.Çok parçaladım çokk. :lol:

• Beğen 1

İletiyi paylaş

İhsan Demirci    3
İhsan Demirci

Herjese merhabalar.umarim konuyu dogru yerde acmistirim kusuruma bakmayin.gosterge panelinin ledlerini veya teyp isiklarini degistirecek kadar becerim var ama soyle bi sorunum var bu konufa yardimci olursaniz sevinirim.gosterge panelinin ledlerini degistirdikten sonra denemek icin araca bikac kez gidip denemem gerekiyor benbunu kolaylastirmak icin evde 12 volt verip denemek istiyorum ancak arti eksi uclarin hangisi oldugunu bilmedigim icin gostergeyi evde deneyemiyorum.gosterge uzerindeki giris uclarini nasil bulupta calistira bilirim devreye zarar vermeden bu konuda yardimci olursaniz sevinirim.herkese saygilar

İletiyi paylaş

Coşku Arşiray    88
Coşku Arşiray

star denen 6 köşeli led pcb leri ile kullanıldıklarında, doğru değerdeki akımda sürüldüklerinde her gece yaklaşık 12 saat yanarlarsa ömürleri 3 seneden fazla arkadaşlar. evin bahçesini bu şekilde, her biri ledi 150 ma ile sürdüğüm 3 seri + 3 seri şekilde driver ile sürülen, toplam 7.4 watt çekern led spotlar ile aydınlatıyorum. sistem güneş enerjisini kullnıp regüle edilmiş 12.4 volt gönderiyor. kablosnun ucunda kayıplardan sonra 12.1 volt var.

ancak, 150 ma nın üzerinde mesela standart 1watt led için üretildiği iddasında olan led sürücüler ile sürüldüklerinde tek başına ledlerin ömrü 1 seneden kısa oluyor. büyük ihtimalle çinlilerin hatalı etiket yapıştırmasından bu böyle. belkide te ledi süren sürücü normalde 3 watt için 150 olması gerekirken, ben 1 watt ledi sürdüğüm için böyle oluyor.

otomobilde giriş voltajı daha yüksek olacağı için benimkiler gibi kalitesiz sürücüler kullnılırsa, ledlerin ömrü uzun olmayacaktır bence.

• Beğen 3

İletiyi paylaş

Mahmut Konar    0
Mahmut Konar

Merhaba Arkadaşlar,

Aracıma yurtdışından aldığım H7 ledleri taktım. Ledlerin fotoğrafını da ekliyorum.

50-60 dakika sorunsuz çalıştıktan sonra pırpır etmeye başlıyor, sonrasında da sönüyor. Aldığım yer canbus'a gerek olmadığını söylemişti ama 10-15 dakika sonra arıza ışığı da yakıyor. Sıkıntı ne olabilir, canbus'a mı ihtiyaç var yoksa başka bir sebebi olabilir mi?

image.jpeg

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.605
Mahmut Akbulut

Mahmut bey merhaba hoş geldiniz :flowers:

Sorun aracınızın sistemi kontrol etmesi ile alakalı , araç ilk kontrolde canbus led ile sistemi kandırıyor ama bir süre sonra yeterli gelmiyor ve ledler sönüyor . Uygun paralel direnç yada kapasitör kullanarak sıkıntıy aşabilisiniz ..

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Mahmut Konar    0
Mahmut Konar
On 16 Mayıs 2016 at 00:29, Mahmut Akbulut yazdı:

Mahmut bey merhaba hoş geldiniz :flowers:

Sorun aracınızın sistemi kontrol etmesi ile alakalı , araç ilk kontrolde canbus led ile sistemi kandırıyor ama bir süre sonra yeterli gelmiyor ve ledler sönüyor . Uygun paralel direnç yada kapasitör kullanarak sıkıntıy aşabilisiniz ..

Merhaba, hoşbuldum.

Cevabınız için teşekkür ederim.

Bugün ledleri aldığım Çin'li firmadan temin ettiğim canbus'ları taktım ama sonuç değişmedi.

Kapasitör ya da Direnç için forumda yardımcı olacak bir arkadaş veya adres gösterebilecek birileri var mı?

Teşekkür ederim.

Bu arada uzunlar aracı ilk çalıştırdığımda 8-10 kez yanıp sönüyor. Bu sorun kısalarda yok. 

tarihinde Mahmut Konar tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.553
Oktay Toker
On 25.04.2016 at 15:49, Coşku Arşiray yazdı:

star denen 6 köşeli led pcb leri ile kullanıldıklarında, doğru değerdeki akımda sürüldüklerinde her gece yaklaşık 12 saat yanarlarsa ömürleri 3 seneden fazla arkadaşlar. evin bahçesini bu şekilde, her biri ledi 150 ma ile sürdüğüm 3 seri + 3 seri şekilde driver ile sürülen, toplam 7.4 watt çekern led spotlar ile aydınlatıyorum. sistem güneş enerjisini kullnıp regüle edilmiş 12.4 volt gönderiyor. kablosnun ucunda kayıplardan sonra 12.1 volt var.

ancak, 150 ma nın üzerinde mesela standart 1watt led için üretildiği iddasında olan led sürücüler ile sürüldüklerinde tek başına ledlerin ömrü 1 seneden kısa oluyor. büyük ihtimalle çinlilerin hatalı etiket yapıştırmasından bu böyle. belkide te ledi süren sürücü normalde 3 watt için 150 olması gerekirken, ben 1 watt ledi sürdüğüm için böyle oluyor.

otomobilde giriş voltajı daha yüksek olacağı için benimkiler gibi kalitesiz sürücüler kullnılırsa, ledlerin ömrü uzun olmayacaktır bence.

Bu sürücülerde en az 2 beyaz led.Kırmızıda ise en az 3 led bağlantısı ile güzel çalışıyor.Sürücüyü çok yormamak lazım:lol:.

Aynı sürücüden bahsediyorsak kullanılan entegre 1amper destekli.750ma stabil degerler veriliyor.Fakat çevre elemanları olması gerektiği gibi değil.Bu biraz etken oluyor.

Anlamadığım 150ma 1 watt led sürüyorum diye yazmışsın dc girişte sapma tarzı voltaj dengesizliği yok ise ve hatta bu sürücüdeki diodlardan sonra zaten voltaj biraz daha düşüyor ve bu şekilde o led yıllarca çalışması lazım.

Kullandığın sürücünün net resmi var mı?

İletiyi paylaş

Coşku Arşiray    88
Coşku Arşiray

ekteki gibi olan sürücülerden bahsediyorum. ucuz çin işi şeyler. soğutucu filan yok. 1w olan modellerde kabloalr pembe beyaz. bu 3 watt olan model. 6 adet 1 watt ledi sürdüğümde ısınma olmuyor 1w diye satılan modelde. 3 seri + 3 seri  led şeklinde paralel çalışıyor. wattmetre ile ölçtüğümde 7.2 watt tüketim gördüm 12.4 volta regüle edilmiş akü voltajında.

images.jpg

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.553
Oktay Toker
30 dakika önce, Coşku Arşiray yazdı:

ekteki gibi olan sürücülerden bahsediyorum. ucuz çin işi şeyler. soğutucu filan yok. 1w olan modellerde kabloalr pembe beyaz. bu 3 watt olan model. 6 adet 1 watt ledi sürdüğümde ısınma olmuyor 1w diye satılan modelde. 3 seri + 3 seri  led şeklinde paralel çalışıyor. wattmetre ile ölçtüğümde 7.2 watt tüketim gördüm 12.4 volta regüle edilmiş akü voltajında.

images.jpg

Aynı sürücü.O entegre oem .Basite indirgenmiş bir yapı.

Fakat bence başka bir sorun var..Klasik 1 watt ise 350ma dir.Anlattığın bağlantı ile 120ma akım degeri farklı boyutta.Bu hazır sürücüler 300ma dir.350ma vermiyor böylede bir durumu mevcut.

2 yıl önce 4 seri +4 seri ve paralel bağlantı ile 700ma direncine alarak yapmıştım hala sıkıntı yok.

Açıkcası tam bağlantına göre bence sürücü değilde ledlerinde sorun var diye düşünüyorum

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap