Hakan Özkan

Needle sweep ( kadran testi)

Recommended Posts

Hakan Özkan

arkadaslar abiler... nette dolaşırken böyle bir uygulama gördüm. kadran test için sona dayanıp geri ilk başa geliyor. görsellik olarak çok hoşuma gitti. bu standart bir araç kadranına yapılabilirmi. vw skoda grubunda obd soketinden yapılabiliyormuş. bunu elektronik devrelerle bizde yapabilirmiyiz. tskler...

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven

Zor fakat imkansız degil.

İletiyi paylaş

Turgut Oturmaz

obd 2 soketten yapılabiliyor skoda audi grubuna diğerleri için çok ciddi bir çalışma gerekli ama zor olmaması gerekli diyot ile çözülebilirmi :D

Leon Cupra'nınki çok güzel. Marşa basınca resmen, "Hadi eğlence başlıyor!" mesajı veriyor. :dribble:

Bu fotoğrafta sol taraftaki 125'lik gösterge devir saati mi? Altında 170hp'lik gücü gösteren bir sistem mi yapmışlar? Eğer Kw göstergesiyse çok mantıklı. Tüm araçlara beygir cinsinden ölçeklendirilmişini yapmak lazım. Ama büyük ihtimalle bu araç elektriklidir. :)

İletiyi paylaş

Recep Yazıcı

Buda benden .. İşık yetersiz olduğu için pek net çıkmadı.

tarihinde Recep Yazıcı tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Turgut Oturmaz

Buda benden .. İşık yetersiz olduğu için pek net çıkmadı.

Çok güzel olmuş. Göstergeler orjinal mi?

İletiyi paylaş

Recep Yazıcı

Çok güzel olmuş. Göstergeler orjinal mi?

Stock olarak gelen panel değil. VW R36 serisinin kadranı.

tarihinde Recep Yazıcı tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Doğukan D. Şenkal

bi an Škoda lafını duyunca çok heycanlanmıştım benimf abiaya da yapaiblir miyiz die 2005 bneimki kurtarmıyor mu? :D

İletiyi paylaş

Turgut Oturmaz

Yalnız videoyu izlerken, giriş kısmına çok güldüm. Ender Elektronik tipik "Das Auto" fanlığını videoya yansıtmış. Yanlış anlamayın, kimseyi eleştirmiyorum. Ender Elektronik'in hazırladığı giriş kısmı şahane. :)

"Bir tutku...

Bir sevda...

Bir yol arkadaşı...

Das Auto" sloganları, bir fon müziği ile de esrarengizleştirilmeye çalışılınca komik oluyor. :lol:

İletiyi paylaş

Recep Yazıcı

ender elektronik yapmıştı bunu yanılmıyorsam youtube da ise tanıtım videosu mevcut bu aracın yanılmıyorum değilmi ?

benim tiguya yapılırmı acaba?

Evet. Doğrudur.

Yalnız videoyu izlerken, giriş kısmına çok güldüm. Ender Elektronik tipik "Das Auto" fanlığını videoya yansıtmış. Yanlış anlamayın, kimseyi eleştirmiyorum. Ender Elektronik'in hazırladığı giriş kısmı şahane. :)

"Bir tutku...

Bir sevda...

Bir yol arkadaşı...

Das Auto" sloganları, bir fon müziği ile de esrarengizleştirilmeye çalışılınca komik oluyor. :lol:

:) Şöyle bir durum varki ; Bu videoyu Ender Elektronik hazırlamadı. Ben hazırlamıştım. Ender Elektronik sadece kullandı.

İletiyi paylaş

Turgut Oturmaz

:) Şöyle bir durum varki ; Bu videoyu Ender Elektronik hazırlamadı. Ben hazırlamıştım. Ender Elektronik sadece kullandı.

O zaman sıkıntı yok. Demek ki gerçekten hislerinizi yansıtıyor.

Ben reklam amaçlı hazırlandığını sanmıştım. :)

İletiyi paylaş

Hasan Kadir Karaahmetli
gönderildi (düzenlendi)

Karantina günlerinde konuyu gömüldüğü yerden hortlatıyorum...  ☺️
Abiler şimdi aklımda deli sorular var :p

Kadran testi için incelediğim kadarıyla kadranlar (mekanik olmayan)  bobin gibi elektrik gerilimi ile çalışmakta.  Gerilim ve süresine bağlı olarak çalışan bu sisteme şöyle bir önerim var,

Elo'nun zaman rölesini kullanarak 0,1 saniyeden başlayabilecek gerilimler verilebiliyor.  Yeterli boyutta bir pertinaks üzerine;

Zaman Rölesi, çıkış bacağına paralel olacak şekilde test yaptıracağımız kadran sayısına(Hız/Devir,Yakıt,Hararet) göre trimpot yerleştirip, bu sayede istediğimiz zaman aralığında ve geriliminde her birime ayrı ayrı güç gönderip testi gerçekleştirebiliriz. Tabii ki şuan bu teori ;)

Burada aklıma takılan iki soru var,

1- Kadranların geri dönüş hızını nasıl ayarlayabileceğim
2- Gönderdiğim gerilimin amperini nasıl ayarlayabileceğim

Cevherleri bekliyorum 😎

tarihinde Hasan Kadir Karaahmetli tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

Maalesef teorinizi zaman rolesi ile direkt voltaj verip öylesine ibreye hareket verilmesinin anlamı yok size eglence çerçevsi haricinde faydasıda yok.

Kadran  testlerinin esas amacı kalibrasyon yapma maksatlıdır.

Her kadran tipindeki motor aynı şekilde çalışmaz.yeni nesillerin çogu servo step mantıklıdır ve elektronik kontrollü olması zorunlu olduğu içinde bu tip görsel şölenede kalibre maksatlıda olsa karşılama ekranı mantıgıylada ikinci bir ve göze hoş gelen uyguşama d,yebiliriz.

Eski tip olanlar ise belirli bir hareket algısı şeklinde voltaj döngüsünde ve gergi tellerinin sınırlı hareket verdirme şeklinde  çalışırki bu şekilde çalışığı içinde hızlı bir hareket verdilebilirmi bundan emin olmasamda direkt voltaj vermek için bu motorların hareket entegresinden yada devresinden uçlarını kestirmeniz gerekirki devreye zarar verilmesin.

Kısaca teorinizi basit bir zaman rolesi ile degil mikrochip yazılım ve bu motorların hareket algısını kontrol edebilecek motor devresi ile yapılması gerekiyor.

İnternette lpg gösterge dizaynı yapan kişiler var,gerçi yaptıkları sadece data verisi oluşturup lcd göstermek lakin belki bu tip motorlar içinde tasarım yapabilirlermi onlarla iletişim ile sorabilirsiniz. 

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Hasan Kadir Karaahmetli
12 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Maalesef teorinizi zaman rolesi ile direkt voltaj verip öylesine ibreye hareket verilmesinin anlamı yok size eglence çerçevsi haricinde faydasıda yok.

Kadran  testlerinin esas amacı kalibrasyon yapma maksatlıdır.

Her kadran tipindeki motor aynı şekilde çalışmaz.yeni nesillerin çogu servo step mantıklıdır ve elektronik kontrollü olması zorunlu olduğu içinde bu tip görsel şölenede kalibre maksatlıda olsa karşılama ekranı mantıgıylada ikinci bir ve göze hoş gelen uyguşama d,yebiliriz.

Eski tip olanlar ise belirli bir hareket algısı şeklinde voltaj döngüsünde ve gergi tellerinin sınırlı hareket verdirme şeklinde  çalışırki bu şekilde çalışığı içinde hızlı bir hareket verdilebilirmi bundan emin olmasamda direkt voltaj vermek için bu motorların hareket entegresinden yada devresinden uçlarını kestirmeniz gerekirki devreye zarar verilmesin.

Kısaca teorinizi basit bir zaman rolesi ile degil mikrochip yazılım ve bu motorların hareket algısını kontrol edebilecek motor devresi ile yapılması gerekiyor.

İnternette lpg gösterge dizaynı yapan kişiler var,gerçi yaptıkları sadece data verisi oluşturup lcd göstermek lakin belki bu tip motorlar içinde tasarım yapabilirlermi onlarla iletişim ile sorabilirsiniz. 

Oktay abi bilgiler için teşekkür ederim. Pıc entegre ile yaptırmayı düşünüyorum ama km ilerlemesi sorunu da olabilir...

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Eski tip sargılı çemberi varsa pic ilede olsa hız verdirmeniz kolay olurmu bilmiyorum.servo tipse bilahire motor sürücüsü komutasının biinmesi şart.

Kolay gelsin gelişmeleri haber edersiniz.

İletiyi paylaş