• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Çağrı Sucu

Led sinyalli ve eşik aydınlatmalı yan aynalar

Recommended Posts

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

ewt ben bunlardan kullandım ayna altlarına,güzel aydınlatıyor maşallah...

bu arada bu arkadaşın vectrasının aynaları ne oldu? yapabildimi? bilen var mı? iyi akşamlar.

tarihinde Fatih Özbaş tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Onur Ünver    0
Onur Ünver

bu ürünlerden hangi site üzerinden getirttiniz, Eagle Eye diye yazınca malum yüzlerce çıkıyor. Gümrük V.s sorun oldu mu ?

İletiyi paylaş

Emrah Kartal    8
Emrah Kartal

pleksi deki ledlerin boncuk boncuk görünümünü nasıl önlediniz

İletiyi paylaş

Aydın Akın    145
Aydın Akın
On 07.05.2012 at 09:03, Mahmut Akbulut yazdı:

:)

post-4834-0-46068400-1336374155.jpg

:D 

İletiyi paylaş

Aydın Akın    145
Aydın Akın

Büyük küçük herkese saygılar. ..

Elimde fazla olan dış aynalara öööylece bakarken geldi aklıma. Ayna camınin arka tarafına sinyale bagli ledler eklesem dedim. Denedim. Acemice oldu. Led açısı dar olunca güzel görünmedi.

Farklı yerlerde iki ayrı denemem oldu. Deneyeceğim daha da. Uygun şekli, yeri ve ışık açısını buluncaya kadar.

20170407_144723.jpg

20170407_144736.jpg

20170407_145750.jpg

20170407_145817.jpg

20170407_153746.jpg

20170407_154237.jpg

20170407_154339.jpg

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Aydın Akın    145
Aydın Akın

Aklımdakileri araştırmaya devam ettikçe güzel şeyler çıkıyor karşıma.Ayna sinyali yapmak gerçekten çok zordur eğer aynanız için hazır yapılmış bir kalıp sinyal yoksa. Kalıp bulamadığı için uygulamayı gerçekleştiremeyenler için gerçekten güzel bir çalışma. Kolay gelsin...

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Eline sağlık.

Sıvı temasının aşırı olabilecek bir bölüm.İzole çok önemli.Ayrıca bu kısımda sürekli yanmasıda iyi olmaz dikkat bozar.Bunun yerine sinyal olarak çalışabilecek hazır ürünler mevcut o tarz bir çalışma yapılabilir.Yapılmış uygulamalr mevcuttu.

sinyal olarak sarı ledlerden hazır 3 chipli yada smd5630 sarı alimiyum şerit ledlerden iç kenarlara komple dolanabilir ve ayna ile kasası arasında tatlı bir ışık alınabilir.Tabi bu akşamları belli olabilir.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Aydın Akın    145
Aydın Akın

Vakit buldukça denemedeyim hala. Elimdeki ledler dar açı, haliyle istediğim dağınıklığı alamadım ışıklandırmadan. İstediğim kısımda dolu bir ışıklandırma hayal ediyorum .Bakalım, kısmet.

Bu arada ledleri sinyallere bağlayacağım, sürekli yanması beni de rahatsız eder.

Sıvı teması için izole

yapacağım kesinlikle, denemeler bitince. Kaç haftaya biterse artık :fiuw:

6. resimde istediğimi aldım sayılır. Boşlukları da tamamlarsam belki de daha hoş olacak.

Gündüz için ayna kapağına düşünüyorum bir çalışma. Bu iç tarafı tamamen boşluktan düştü aklıma :) Ayna fazla olunca denemek istedim.

İletiyi paylaş

Aydın Akın    145
Aydın Akın

Bugun ayna cami arkasina led doseme denemelerinden birini daha yaptim. Sanirim bu kez daha guzel oldu.

Once ince plastik ile kalip sekil cikardim.

received_10155156885903431.jpeg

Daha sonra 5mm led kalinliginda plastik cubuk hazirlayip ledlerin bacaklarini plastige batirdim. Ayni zamanda sivi silikon ile ledlerin altini doldurdum.

received_10155156885933431.jpeg

Bacaklarin gereksiz uzun kisimlari kesildi.

received_10155156885973431.jpeg

Sivi temasini minimuma indirmek icin acik kablo ile lehimleme yerine disi yalitilmis kabloya ledlerin bacaklarini batirdim ve disarida kalan kisimlarini saga sola bukerek kabloyu iyice sikistirdim. Daha sonra suyun akimi bozabilecegi her yere sicak silikon sikip doldurdum.

received_10155156886018431.jpeg

12 adet 5mm mantar ledin seri baglamak icin 560r direnc kullandim ve yanmayan led yok.

received_10155156886208431.jpeg

Cok fazla yalitmisim. Suda bile calisiyor.

received_10155156886228431.jpeg

Ayna icine yerlrsmis hali. Sicak silikon ile yapistirdim.

received_10155156886303431.jpeg

Ve ayna csmini kapattim. Ledlerim 30 derece oldugu icin boyle degisik bir goruntu olustu. Genis aci led olsa sanirim daha yogun ve puruzsuz bir isik elde edilebilir.

received_10155156886578431.jpeg

received_10155156886528431.jpeg

received_10155156886558431.jpeg

tarihinde Aydın Akın tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.850
Selçuk Keleş

Görünür olması için yansıtıcı koyman ya da ledleri geriye bakacak şekilde dizmen gerekecek.

İletiyi paylaş

Aydın Akın    145
Aydın Akın

Ayna camı arkasına jelatin yapıştırdım. Çok işlevi olur mu bilmiyorum, hiç yoktan iyidir mantığı. Mantar ledlerin yerine hazır 3'lü 5050 amber modül de denedim. Işık dağılımı daha güzel oldu geniş açıdan dolayı. Sanırım modülü takacağım. Ayna kapağı sinyalimi de hazırladıktan sonra hepsini video ile de paylaşırım.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Aydın Akın    145
Aydın Akın

Deneme aşaması başarılı. Tek sıkıntı gündüz belli olmuyor onun haricinde hoş bir duruşu oldu.

https://youtu.be/S2k9GaMzVAk

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.850
Selçuk Keleş

Evet gücü zayıf.

İletiyi paylaş

Aydın Akın    145
Aydın Akın

Aslında ayna kapağına da sinyal düşündüğüm için iç tarafının etkili olmaması çok önemli değil. Gece için hoş bir görüntü yakaladım. Güçlendirme çalışması yapacağım ama olmazsa böyle de kalabilir.

İletiyi paylaş

Aydın Akın    145
Aydın Akın

Eveeet, nerede kalmistik :flowers:

3 gundur pleksi zimparaliyorum. Neyse ki elle tutulur bir seyler cikti ortaya. Bugun sol aynayi tamamladim kapagini kapattim. Neredeyse her sey istedigim gibi oldu. Bir kac fotograf ve video paylasiyorum. Detayli anlatim ve paylasimlari sag aynayi da tamalayinca yapacagim insallah.

İste yerli uretim sinyalim :good1:

20170504_094558.jpg

20170503_100550.jpg

20170503_124334.jpg

20170504_105552.jpg

20170504_133238.jpg

20170504_165058.jpg

20170504_165102.jpg

• Beğen 3

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.658
Mahmut Akbulut

Elinize emeğinize sağlık güzel çalışma olmuş ..

Pleksileri parlattınız mı? o detayı göremedim ...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Aydın Akın    145
Aydın Akın

Teşekkür ederim. Baya zor oldu :) 3 kere vaz geçip tekrar başladım:angry:

Pleksileri önce 1500 sonra da 2200 zımpara ile zımparaladım. Çift tarafı da 2200 ile zımparalayınca parlak bir görüntü oldu. Cam gibi de olmasını istemiyordum. Tek zorlandığım, led deliklerini saydamlaştırmak oldu. Zımpara girmediği için bilimum yağ ve katkıları bulunan ürünlerle matkap ucuna bez dolayarak ovalamaya çalıştım. İdare eder şekilde sonlandırdım. Zımpara harici ayrıca bir madde kullanmadım parlatmak için.

Saydam renk oje iyi oluyormuş parlaması için ama o anda yanımda yoktu, deneyemedim.

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.658
Mahmut Akbulut
Şimdi, Aydın Akın yazdı:

Saydam renk oje iyi oluyormuş parlaması için ama o anda yanımda yoktu, deneyemedim.

Tırnak cilası kullanın hem iz bırakmaz hemde parlar ...

İletiyi paylaş

Aydın Akın    145
Aydın Akın

Saydam renk oje :lol:

Tirnak cilasi demek aklima hic gelmedi. Pleksinin arka kismini aluminyum folyo ve ustune de sicwk silikon ile kapattim. Oraya mudahale edemem ama on tarafini belki deneyebilirim. Elime yuzume bulastirmaktan korkuyorum.

Bugun sag ayna kapagina pleksi yuvasi actim ama monte edemedim. Oglrden sonra surekli yagmur yagdi :sorry:

İletiyi paylaş

Aydın Akın    145
Aydın Akın

Kapaktaki süngerimsi, kauçuğumsu :) maddeyi alsam, sadece kapağı yerleştirsem sıkıntı yaşar mıyım?  Bu kauçuğumsu malzeme ne işe yarıyor olabilir? O olduğu sürece kapağı tam kapatamıyorum, zorluyor.

20170506_181323.jpg

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.658
Mahmut Akbulut

Darbe emiyor , oluşabilecek mekanik  ve rüzgar seslerini bertaraf ediyor ...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Aydın Akın    145
Aydın Akın

O zaman atmıyorum, yaz boş zamanımda kablo yolu açıp birer de konnektör bağlayıp tekrar o parçaları yerlerine takıyorum :)

Kapaklar yerine oturmayınca çıkarttım onları, havanın sürekli yağmurlu, rüzgarlı ve soğuk olması bıktırdı. Uğraşasım da gelmiyor böyle havada.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Eline sağlık.İdeal olmuş.

Pleksiyi kesim ve montajı oldukça iyi olmuş.:good1:

Tırnak cilası sürsende ışık verimi açısından çok kazancın olmayacaktı.

Led deliklerini dik açıyla değilde dışa bakacak şekilde egimli açı ile olsaymış pleksideki ışık dagılımı daha iyi olabilirdi.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Aydın Akın    145
Aydın Akın
7 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Pleksiyi kesim ve montajı oldukça iyi olmuş.

Uzuuunca bir süre zımpara görmek istemiyorum :D

Aydınlatmayı, pleksiyi hazırlamadan önce deneme kesimleri ve açılarla defalarca test ettim. İki önemli husus vardı. Işığın yeterince görünür olması ve pleksinin uç kısmının arkadan belirgin şekilde fark edilmesi. Ledler 30 derece olduğu için ışık görünürlüğü oldukça yeterli seviyede oldu. Uç kısmı da pleksinin ışık iletkenliği özelliği ile oldukça parlak bir hal aldı. Zaten daha önce ayna camının iç kısmına da led eklediğim için aracın arkasından gündüz belirgin olmasa da akşamları oldukça fark edilir bir ışıklandırma oldu. Led açılarını dik yapmamın sebebi de; önceki denemelerimde bir kaç tanesini inceltirken ve şekillendirirken kırmış ve neredeyse çalışmadan vaz geçecek hale gelmiştim :D O nedenle mümkün olduğunca ışıktan maksimum fayda ile en kolay montajı yapmaya çalıştım. 

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Ayna sinyalinde köşe dış kısım ışık şiddeti esas olan bölüm.Öne bakan kısım ışık şiddeti o kadar sorun teşkil etmiyor biraz görsele giriyor.Bundan dolayı yan delikli şekilde olsaydı daha iyi olur diye düşünüyorum.

Her şekilde pleksi işçiliği oldukça başarılı.Ledde bu 30 derecelik klasik led seçenek haricinde ve izole açısından uygulama yöntemi sanırım olmayacaktı.

smd3030 yada smd 5630 ışık şiddeti olarak iyi olurdu.Kafanıda çok karıştırmayım bitmiş çalışma nasılsa geri bozmayasın durduk yerde.:lol::fiuw:

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap