İçeriğe Yönlendir
Akın Gökbulut

Xenon ve led için röle ve direk akü bağlantısı

Recommended Posts

Mahmut Akbulut

Aybars bey far ampul soketinde kısa-uzun kablosu aynı sokette ise uzun far kablosundan kısa far kablosuna paralel bir diyot bağlaman yeterli..

post-4834-0-48083500-1335444507.jpg

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Aybars Sürücü

Aybars bey far ampul soketinde kısa-uzun kablosu aynı sokette ise uzun far kablosundan kısa far kablosuna paralel bir diyot bağlaman yeterli..

Mahmut Bey teşekkürler, kısa uzun kablosu aynı sokette; önereceğiniz diyot için değerler ya da diyod kodu var mıdır?

Basit bağlantı şeması altta;

Kırmızı soketli kablo = kısa huzme (+)

Mavi soketli bağlantılı kablo = negatif (-)

Kahverengi kablo = uzun huzme (+)

Mavi Kablo = kısa huzme (+)

Balast 30W IoMax = 4,8A IoOut = 2,5A

post-6370-0-25142000-1356544668_thumb.jp

tarihinde aybarssurucu tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Mahmut Bey teşekkürler, kısa uzun kablosu aynı sokette; önereceğiniz diyot için değerler ya da diyod kodu var mıdır?

6-10A arası bir değer işinizi görür...

İletiyi paylaş

Aybars Sürücü

6-10A arası bir değer işinizi görür...

Biraz önce bir basit şema attım. Belki son bir fikir verebilir. Çok çok teşekkürler.

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Dediğim gibi uzun far kablosundan kısa far kablosuna paralel bağlayın diyotu ...

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş
Arkadaşlar foruma yeni üye oldum, sorum kısa ; belki de çok basit olacak.

12V7Ah akü ile beslenen bir Kawasaki KLX250 motosikletim var. Şu an ön tarafa ralli tipi yeni bir grenaj yapıyoruz. Mercekli bi-xenon far kullanmayı düşünüyorum.Şu an elimde 35W bi-xenon mevcut. Orjinal ön far ampulü 12V55/60W.

Geçen akşam orjinal tesisat üzerinden bi-xenon kiti denediğimde kısası yandı, ancak uzun yanmadı. Oysa aynı kiti akü üzerinden sürdüğümde uzun da çalışıyor.

Ben motorun orjinal elektrik tesisatını kurcalamadan, orjinal far çıkışına ne yapmalıyım ki uzun da yansın?

Foruma ad ve soyadınızla üye olmanız gerekirdi. Ad ve soyadınızı bildirirseniz gerekli değişikliği yapacağım.

İletiyi paylaş

Aybars Sürücü

Foruma ad ve soyadınızla üye olmanız gerekirdi. Ad ve soyadınızı bildirirseniz gerekli değişikliği yapacağım.

Selçuk Bey,

Aybars Sürücü olarak güncelleyebilirsiniz. Teşekkürler.

İletiyi paylaş

Osman Ermiş

Arkadaslar benim acdigim konuya yazdim ama cevab alamadim.

Role ile ballast baglayacagim. Cozemedigim konu su.

Simdi kisalarda tetikleyecegim. Holejen uzun olmadigi icin selektor yapabilmem icin + uzundandami tetikleme yapmam gerekiyor.

Bu sefer kisa ve uzun holejenler olmadigi icin ariza verecek. Onun icin kapasitormu kullanmam gerekiyor? Kapasotor degerleri ne? Farkli olanlari var mi?

Benim farlarin orginal ballastlari bocsh AL gen3 mus. Arabanin soketi fara olmadigi icin orginal ballast kullanmiyacam. Gen5 ballast almayi dusunuyorum. Uygun fiyatli bulana kadar morimoto ballast baglayacam. Sahibinden de baktim turkiyede ucuz. Insallah temmuz sonunda turkiye ye gelcem ozamana kadar idare ederse belki tr den alirim.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Arkadaslar benim acdigim konuya yazdim ama cevab alamadim.

Role ile ballast baglayacagim. Cozemedigim konu su.

Simdi kisalarda tetikleyecegim. Holejen uzun olmadigi icin selektor yapabilmem icin + uzundandami tetikleme yapmam gerekiyor.

Bu sefer kisa ve uzun holejenler olmadigi icin ariza verecek. Onun icin kapasitormu kullanmam gerekiyor? Kapasotor degerleri ne? Farkli olanlari var mi?

Benim farlarin orginal ballastlari bocsh AL gen3 mus. Arabanin soketi fara olmadigi icin orginal ballast kullanmiyacam. Gen5 ballast almayi dusunuyorum. Uygun fiyatli bulana kadar morimoto ballast baglayacam. Sahibinden de baktim turkiyede ucuz. Insallah temmuz sonunda turkiye ye gelcem ozamana kadar idare ederse belki tr den alirim.

Uzun için ayrı röle kullanmana gerek yok. Uzun çıkışını alıp merceğin perdesini tetiklemen lazım, farın elektrik soketinin pin şeması var mı ?

İletiyi paylaş

Osman Ermiş

Uzun için ayrı röle kullanmana gerek yok. Uzun çıkışını alıp merceğin perdesini tetiklemen lazım, farın elektrik soketinin pin şeması var mı ?

Pin semasi var. Opelx sitesinde murat uygun arkadas yardimci oldu. Tis2000 programi varmis onda semaya verdi. Arabanin soketi fara olmuyor. Orginal ballastlari arabayi tanitmak icin cok is var. Onun icin role ile bagliyacam.

Uzunlari perdeyi baglayacam. Ama selektorde ballastlari tetiklemek icin hem uzundan hem kisadanmi tetikleyecem?

tarihinde Osman Ermiş tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Osman Ermiş

Far soketinin pin semasi.

Tekrar murat uyguna tesekkurler.

sağ far 1-şase 2- uzun hüzme 3 -kısa hüzme 4 -park lambası 5 - sinyal 6 - ateşleme 7 -şase 8 seviye ayarlaması bit bit sinyal- 9boş 10-11-12-13-14-15-16 bunlar sağ farda boş

sol far 1-kısa hüzme 2-şase 3 sinyal 4- park lambası 5-arka aks sensörü 6- yüksek hız can – 7- yok 8- yok 9- ballast +12 volt 10- şase 11- uzun hüzme 12- arka aks sensörü 13 -arka aks sensörü 14- yüksek hız can +15 far seviye ayarlaması swich sinyali bit1

İletiyi paylaş

Muhammed Andı

Yapmanız gereken bağlantı H4 altyapısı ile aynı ve şeması şu şekilde.

dtMHuqv.jpg

İletiyi paylaş

Osman Ermiş
Yapmanız gereken bağlantı H4 altyapısı ile aynı ve şeması şu şekilde.

dtMHuqv.jpg

Tesekkurler muhammet bey.

Peki birtane fardan bagliyacam bu sekilde peki ariza lambasi yanmayacakmi?

İletiyi paylaş

Muhammed Andı

Sağdaki balastı ve üzerindeki 15A'lık sigortayı görmezseniz, bu şemayı her bir far için sağ sol olarak ayrı ayrı da yapabilirsiniz.

İletiyi paylaş

Sadık Usca

Selçuk bey merb aracım honda civic vtec kasa aracıma hella mercek +hella gen5 balast+haliyle d1s zenon montajı yaptım 1 aydır da kullanıyorum çok şükür problem yok.ama bu bağlantı olayı kafamı kurcalamaya başladı.zaten orijinal bişey olsun diye örn. farlar kapalıyken sadece holojenlerle selektör yapmak, farlar açıkken ise sadece bizenonlarla selektör yapmak için parklardan tetik almak suretiyle 4 adet sanel 20-25A lik 5 uçlu mini role bağladım bu arada araç ECE norm uyumlu. şimdi ilk sorum bu roleler sıkıntı çıkarır mı amper değeri uygun mu ? ikinci sorum-tetiği parklardan aldım ortalama 5wat role tetikleme için uygun bir değer mi yoksa araya herhangi bir örn:1N4007 veya 1N4005 diyot bağlamak gerekirmi? üçüncü sorumzenon balastlarını direk kısa far çıkışlarına bağladım emin değilim ama 15A olması lazım sigortaların bu şekilde kullanabilir miyim?

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Roleler yeterli sorun çıkarmaz.diod bağlantısına gerek yok role o kadar akımı çekemez zaten.Balast için sigorta fazlasıyla yeterli.Gen5 balast ise zaten hiç ellemeyin.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Doğukan Emir

Merhaba. Xenon ampullerin hangi renk yandığını anlamak için nasıl test edebilirim? Aracım H4 ama elimdeki Xenon kit H1 olduğu için aracıma takamam. Bir arkadaşımdan aldım satacağım kiti ama rengini öğrenmem gerekiyor. Acaba balasttan çıkan 2 kabloyu akünün kutup başlarına dokundursam olur mu yoksa zarar mı veririm?

İletiyi paylaş

Mehmet Gökçeoğlu

sorun olmaz artıyı artıya eksiyi eksiye değirin çalışıt

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Doğukan Emir

Çok teşekkür ettim, peki es kaza artıyla eksiyi karıştırırsam sorun olur mu?

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Genel olarak yazıyorum.

Siyah çubuklu ise 3000 ile 5000 k arası bir renktir.Beyaz ise 5000 ile 8000 k arası,8000 ile 10.000k arası mavi oluyor.Başka renklerde şimdiye kadar ton olarak rastlamadım ama değişik renkte çubuklu bu renklerde varsa şaşırmam.

Balast yok ise kesinlikle çalıştıramasınız.Balast var ise akü kutupbaşları işini görür.Akü yok ise pc power supply işinizi görür.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Doğukan Emir

Pc power supply yok ama dizüstü bilgisayarın adaptörü veya bataryası olur mu onun yerine? Bu arada çubuk rengi pembe :)

tarihinde Doğukan Emir tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut
Pc power supply yok ama dizüstü bilgisayarın adaptörü veya bataryası olur mu onun yerine? Bu arada çubuk rengi pembe :)

Bence laptop adaptörünü denemeyim zarar görebilir

Genel olarak yazıyorum. Siyah çubuklu ise 3000 ile 5000 k arası bir renktir.Beyaz ise 5000 ile 8000 k arası,8000 ile 10.000k arası mavi oluyor.Başka renklerde şimdiye kadar ton olarak rastlamadım ama değişik renkte çubuklu bu renklerde varsa şaşırmam. Balast yok ise kesinlikle çalıştıramasınız.Balast var ise akü kutupbaşları işini görür.Akü yok ise pc power supply işinizi görür.

Pembe ve mor izolatörlü xenon ampuller de var abi :happy: Pembe ışık olur mu yaa :lol: Röntgen çekecekler sanki :D

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Doğukan Emir

Işık pembeyse köşebaşı kokoreççisine veriyim mekanını aydınlatsın :D

Traş makinemin adaptörüyle denemek üzereyim şuan, çıkış güvü 15Volt 5.4Watt, ne dersiniz?

İletiyi paylaş

Mehmet Gökçeoğlu

ters bağlantıda balastı yakmanız büyük bir olasılık. artı eksiyi karıştırmayın

İletiyi paylaş

Doğukan Emir

Adaptörü taktım, xenonlar flaş gibi yanıp sönüyor, sürekli yanmıyor. Acaba akım mı yetersiz kaldı ki? Adaptör 15Volt 5.4Watt.

Bu arada artı eksi durumunu hallettim, şuan her şey düzgün bağlı.

tarihinde Doğukan Emir tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Yeni Oluştur...