İçeriğe Yönlendir
Akın Gökbulut

Xenon ve led için röle ve direk akü bağlantısı

Recommended Posts

Ilgaz P.
Hayır. Normalde de röle takmak şart değildir zaten.

yani röle takmadan sağlık lı bi şekilde xenonlar calısabiliyor

İletiyi paylaş

Muhammed Andı
yani röle takmadan sağlık lı bi şekilde xenonlar calısabiliyor

altyapı uygunsa evet. role olayi zaten genelde "3-5 TL'lik role mi, 30.000-50.000 TL'lik(en dusuk) araba mi" anlayisindan dolayi takiliyor. yoksa kablo altyapisi uygunsa role olmazsa olmaz degildir. ama ben yine de tavsiye ederim. arabani saglam kaziga bagla... :)

İletiyi paylaş

Ilgaz P.

bu gün aracıma röle bağladım . fakat röle bağlamadan da 3-4 gün kullandım şu an aracımın farlarını açtıktan 10-15 sn sonra sağ farda bi kırpma oluyor sonra düzeliyor röle bağlamadan önce böyle bir sorn yoktu . tek cıkıslı röle kullandım rölede sorun olsa 2 sinin de kırpması lazım diye düşünüyorm acaba sağ fara giden kablo uzun olduğu için mi böyle birşey yapıyor

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

Olayın gerçekleşmesiyle yapılan işlemin bir alakası olmadığını sanıyorum... Tesadüftür...

Ampul yada balastta sorun olabilir...

Ampılleri yer değiştirip deneyin.. Ollazsa balastları yer değiştirin...

İletiyi paylaş

Recep Yazıcı
altyapı uygunsa evet. role olayi zaten genelde "3-5 TL'lik role mi, 30.000-50.000 TL'lik(en dusuk) araba mi" anlayisindan dolayi takiliyor. yoksa kablo altyapisi uygunsa role olmazsa olmaz degildir. ama ben yine de tavsiye ederim. arabani saglam kaziga bagla... :good2:

Yeni nesil araçlarda Röleye gerek olduğunu düşünmüyorum. Sizlerinde bildiği gibi Röle bağlamanın amacı mevcut sistemden tasarlandığından daha fazla akım çekme ihtiyacı olduğundadır. Eski araçlarda zaten Röle mevcut.. Örnk : Orjinalinde 2X55W Halojen ampul takılı bir araçta 10A civarı olan yükü Xenon'a geçip 6A gibi bir değere düşürünce Röle ihtiyacının doğmasıda pek anlamlı değil.

İletiyi paylaş

Ilgaz P.
Yeni nesil araçlarda Röleye gerek olduğunu düşünmüyorum. Sizlerinde bildiği gibi Röle bağlamanın amacı mevcut sistemden tasarlandığından daha fazla akım çekme ihtiyacı olduğundadır. Eski araçlarda zaten Röle mevcut.. Örnk : Orjinalinde 2X55W Halojen ampul takılı bir araçta 10A civarı olan yükü Xenon'a geçip 6A gibi bir değere düşürünce Röle ihtiyacının doğmasıda pek anlamlı değil.
evet zaten aracımda orjinalinde röle mevcut ancak benim röle takmamdaki amaç ben kısalar acıkken sellektör yaptığımda kısalar sönüyo o yüzden tetiklemeyi parklardan almayı tercih ettim parkların ne kadar güçlü olacağını bilmiyorum ama direk parklara bağlamak ta aklımdan geçti ama sistemi zorlamamak adına böyle yaptım.
Olayın gerçekleşmesiyle yapılan işlemin bir alakası olmadığını sanıyorum... Tesadüftür... Ampul yada balastta sorun olabilir... Ampılleri yer değiştirip deneyin.. Ollazsa balastları yer değiştirin...
soğuktan da yapabileceğini düşünüyorum çünkü aracımdaki kornanın biri radyatörün önünde soğuğu yiyince calısmıyo sağ taraftaki balastıda camurluğun üstüne monte ettim üstüne biraz su geliyor ama belkide ondan yapıyor . onu izole edip tekrar deniyeceğim

İletiyi paylaş

Muhammed Andı

forum konularinin icinde boyle bir problem ve cozum onerileri mevcuttu sanirim. bu soylediginiz titreme ampul duyundan da kaynaklanabiliyor. duy icindeki ampul temas disleri gevsedigi zaman da yapabiliyor bunu. duy icindeki tirnaklari da bi kontrol edin isterseniz.

İletiyi paylaş

Halil Şahin

peki bu röle şemaları,röle baglantısı araclarında far rölesi olmayanlar için mi?far rölesi olanlarda da bu tip sıkıntılar oluyor mu?bu röle sistemi gerekli mi?far rölesi olsada yapılmasında herhangi bir sakıncası var mıdır?

İletiyi paylaş

Muhammed Andı
peki bu röle şemaları,röle baglantısı araclarında far rölesi olmayanlar için mi?far rölesi olanlarda da bu tip sıkıntılar oluyor mu?bu röle sistemi gerekli mi?far rölesi olsada yapılmasında herhangi bir sakıncası var mıdır?

roleler genelde dusuk gucteki sistemler araciligiyla, yuksek gucleri surmek icin kullanilan tetikleyicilerdir. araclarda xenon donusum icin role kullanimi da, sıkıntıdan cok genelde guvenlik icin... arac elektronik sistemlerimdeki genel uygulama, araca sonradan takilan hemen hersey icin role takilmasidir. genelde bu tur duzenekler icin var olan altyapi kullanilmak yerine, daha saglam bir noktadan kaynak alinir. ve var olan altyapi ile saglam kaynaktan gelen guc; role araciligiyla surulur. ancak yukarda arkadaslarin da bahsinde gectigi gibi far rolesi varsa ve altyapi yeterliyse, gerek yok ikinci ucuncu roleye. her ne kadar goz ardi edilecek duzeyde olsa da; ne kadar role baglantisi, o kadar enerji ve zaman kaybi demek cunku.

ancak arac elektrik altyapisina cok da itimat edilmiyorsa, role yok veya var olsa da uzerine 5 tane daha baglasan, az onceki cumlemdeki olgular goz ardi edildigi surece hicbir sakincasi olmaz. yukardaki mesajlarimdan birinde yazdigim gibi.., bu is biraz da eşek ve kazık meselesi yani.! :)

tarihinde Muhammed And? tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Halil Şahin

şekli resimdeki gibi olan üzerinde 30,86 gibi değer bulunmayan bu röleyi bileniniz var mı? :D hangisi tetik girşi, hangisi -, hangisi akü +,hangisi balasta gidecek olan + açıklayan olursa minnettr kalırım.. :)

İletiyi paylaş

Halil Şahin

buldum arkadaşlar baska bir sitede şöyle bir şey buldum sanırım işe yarayacaktır..

İletiyi paylaş

Yusuf Gür

bağlantı şekli şemaya göre doğrudur.

İletiyi paylaş

Muhammed Andı

roledeki bacaklarin hangisi nedir; bulmak cok basit aslinda. 12v bir adaptorun + ve -'sini rastgele bacaklara dokundurun. hangi ikili bacakta role cit-cit diye cekme sesi veriyorsa tetik + ve -'si o iki bacaktir. role ozel amacli olmadigi surece, + ve -'nin degismesinde bir problem olmaz. yani tetikleme bacaklarindan herhangi birine +, digerine de -'yi baglayabilirsiniz. diger kalan iki bacaksa aku giris cikisi olmalidir.

İletiyi paylaş

Mehmet Can 2

arkadaşım bendede aynı sorun vardı elektrikçi role bağlantısı yaptı yamaha crypton r vardı bende sürekli olarak akü bitiriyordu role bağladık geçti xenon artıısı xenon eksisi anahtarın artısı anahtarın eksisi ve artı olarak motor da daşşak diye tabir edilen yerden elektrik aldık şimdi bi sorun yok ortada ki boş kalacak

İletiyi paylaş

Serdar Ergin

rölenin empedans değeri nasıl ölçülüyor? tarif edebilirseniz çok sevinirim

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Röle takman şart değil, 12 AWG yeterli olur.

İletiyi paylaş

Oktay Toker
21w ampul takarak deniyecegim olmazsa role.

bu ampul takılmazsa ne olur?bunu anlayamadım.neden takıcaksın.balast kendi akımını çeker.55 wata tamamlamanın farkı ne olacakki?aküden yine 55 watt çekeceksin niye 35watt çekmisinki?

İletiyi paylaş

Oktay Toker
oktay abi şimdi hatırlarsan gti farlarımda xenon vardı oem al marka ve taktım arıza ışığı yakmadı ama sellektör yapınca ve araç çalışınca saniyede 3 4 kere durmadan yanıp söndü sonra çıkarttık başka marka 55w görünen xenon taktık çin malı yani neyse bende bunları kullanmak istiyorum ama 35w gene sıkıntı yapıyor aracı kandırarak 55w olduğunu gösermeye çalışıcam olmazsa h7 ampul sallandırıp role yapıcam yoksa sıkıntı oluyor benim araçta

şimdi anladım. :rolleyes: o zaman mecbursun ampul takmaya.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Balastın kendi çektiği gücü de hesaba kat, 7W kadar tüketimi oluyor, o nedenle 21W fazla gelebilir.

İletiyi paylaş

Selçuk Alan

Konuyu tekrar gündeme getirmek istedim :bravo: Xenon'uma röle koymak istiyorum, yukarıda bir sürü şemalar paylaşmışsınız çok teşekkür ederim. Bende bunlar gibi mi uygulayacağım?

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Konuyu tekrar gündeme getirmek istedim :bravo: Xenon'uma röle koymak istiyorum, yukarıda bir sürü şemalar paylaşmışsınız çok teşekkür ederim. Bende bunlar gibi mi uygulayacağım?

Selçuk bey size dünde aynı konu için cevap yazmıştım yine tekrarlamak isterim;

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir mesaja forumda yer verilmemektedir

Oto elektrikçiden yardım almanız daha sağlıklı olacaktır...

Mercek montajı yapmak isterseniz farınızın detaylı resimlerini ekleyin elimizden gelediğince yardımcı oluruz... :good1:

tarihinde Mahmut Akbulut tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Köksal Yılmaz

Mahmut bey 2 mail adresinize de mail attım, aldınız mı?

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

xenon araçlarda röle ye gerek var mıdır. röle ile daha güçlü ışık elde edilebilir mi?

- Sisteme röle ve sigorta ilave etmek olası aksilikleri bertaraf eder...

- Röle akım kontrolü yapar,kapasitör olarak çalışmaz.Akımı dengelediği için ışıkta azalma olmaz ama bir artışta olmaz...

- Birde şu ayrımı yapalım sorduğunuz sorular çakma xenon için mi?OEM xenon için mi?

tarihinde Mahmut Akbulut tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş

bence OEM xenon ballastlara röleye çok gerek yok fakat çakma ballastlar aşırı akım çektiği için takılması gerek...

bu arada çakma ballastların mercekle kullanıldığını varsayarak söylüyorum :)

İletiyi paylaş

Aybars Sürücü

Arkadaşlar foruma yeni üye oldum, sorum kısa ; belki de çok basit olacak.

12V7Ah akü ile beslenen bir Kawasaki KLX250 motosikletim var. Şu an ön tarafa ralli tipi yeni bir grenaj yapıyoruz. Mercekli bi-xenon far kullanmayı düşünüyorum.Şu an elimde 35W bi-xenon mevcut. Orjinal ön far ampulü 12V55/60W.

Geçen akşam orjinal tesisat üzerinden bi-xenon kiti denediğimde kısası yandı, ancak uzun yanmadı. Oysa aynı kiti akü üzerinden sürdüğümde uzun da çalışıyor.

Ben motorun orjinal elektrik tesisatını kurcalamadan, orjinal far çıkışına ne yapmalıyım ki uzun da yansın?

tarihinde aybarssurucu tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Yeni Oluştur...