İçeriğe Yönlendir
Akın Gökbulut

Xenon ve led için röle ve direk akü bağlantısı

Recommended Posts

Serkan Engin
Bu islemi diyotla da yapabilirsiniz. Diyotun boyali tarafi uzun +'ya gelecek sekilde resimdeki rolenin oldugu yere 1N4007 diyot baglayabilirsiniz.

Ama role ile yapmak isterseniz de; 12v 25-30 amperlik bir role alin. 86 ve 87 nolu bacaklari uzun +'ya baglayin. 85'i eksi kabloya, 30 nolu ucu da kısa +'ya baglayin.

öncelikle çok teşekkür ederim yardımınız için herhangi bir sigorta felan eklemeye gerek yok sanırım sadece röle ve kablo almam gerekli herhalde

tarihinde serkan tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Muhammed Andı

hayir gerek yok. halojen oldugu icin aracin kendi sigorta sistemi yeterlidir.

İletiyi paylaş

Serkan Engin
hayir gerek yok. halojen oldugu icin aracin kendi sigorta sistemi yeterlidir.

teşekkür ederim çok sağolun ilerde 55w değilde 85w lık beyaz helojen takacagım o zaman gerekecek galiba değilmi

İletiyi paylaş

Muhammed Andı

hayir yine gerek yok. sigorta kullanimi icin onemli olan; var olan sistemin yapisini degistirmek. mesela xenon takarsin, tabi normal far tesisati kaldirmayabilir diye tutup xenon enerjisini role ile akuden alirsin. iste o zaman akuden alinan enerjiye sigorta takman gerekir. ama senin kullandigin duzenekte zaten sigorta var, aracin sigorta kutusunda. ha dersen ki; 85w ampulu benim tesisat kaldirmaz, akuden alacagim tesisati, o zaman akuden aldigin yere sigorta takabilirsin. birde; 85w ampul daha yuksek isisindan dolayi mercek aynasinin cok daha cabuk kararmasina neden olur. isik yeterliyse tavsiye etmem, yetersizse de 85w yerine xenona gecmeni oneririm.

İletiyi paylaş

Serkan Engin

..

Bu islemi diyotla da yapabilirsiniz. Diyotun boyali tarafi uzun +'ya gelecek sekilde resimdeki rolenin oldugu yere 1N4007 diyot baglayabilirsiniz.Ama role ile yapmak isterseniz de; 12v 25-30 amperlik bir role alin. 86 ve 87 nolu bacaklari uzun +'ya baglayin. 85'i eksi kabloya, 30 nolu ucu da kısa +'ya baglayin.
dediğiniz gibi bağladım sellektör yaptı ama kısaları açınca röleyi duman sardı neden acaba ben yanlış mı bağladım :D:good1: tarihinde serkan tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Muhammed Andı
..dediğiniz gibi bağladım sellektör yaptı ama kısaları açınca röleyi duman sardı neden acaba ben yanlış mı bağladım :D:good1:

Aklima gelen ilk sey rolenin amperinin yeterli olmamasi. Kac amperlik role bagladiniz? Cunku amper dusuk olursa role icindeki yanaklar birbirine yapisir ve yanar. Ama kisalarla degilde uzunlarla bunun olmasi lazim. Garip bir durum... Baglantida bir yanlislik olmustur herhalde. Soyledigim baglantiyi resim olarak ekliyorum. Role olarak da parcacidan far rolesi diye alin. Amper mamper demeyin. Cogu parcaci amper nedir; bilmiyor bile...

İletiyi paylaş

Serkan Engin
Aklima gelen ilk sey rolenin amperinin yeterli olmamasi. Kac amperlik role bagladiniz? Cunku amper dusuk olursa role icindeki yanaklar birbirine yapisir ve yanar. Ama kisalarla degilde uzunlarla bunun olmasi lazim. Garip bir durum... Baglantida bir yanlislik olmustur herhalde. Soyledigim baglantiyi resim olarak ekliyorum. Role olarak da parcacidan far rolesi diye alin. Amper mamper demeyin. Cogu parcaci amper nedir; bilmiyor bile...

40 amperlik röle kesin ben yanlış bağladım sağolun resim için

İletiyi paylaş

Serkan Engin

abi dediğin gibi bağladım ama bu seferde farlar yanınca sellektör yapınca uzunlar yanık kalıo anlamadım gitti ya yardım edin :excl::soshelp:

İletiyi paylaş

Muhammed Andı
abi dediğin gibi bağladım ama bu seferde farlar yanınca sellektör yapınca uzunlar yanık kalıo anlamadım gitti ya yardım edin :excl::soshelp:

resimde gordugun yere 1N4007 diyotu resimdeki gibi bagla, sorun hallolur.

İletiyi paylaş

Serkan Engin

abi senide uraştırıyom ya böle çok sağolasın ilgin için teşekkürler

:excl:

İletiyi paylaş

Muhammed Andı
abi senide uraştırıyom ya böle çok sağolasın ilgin için teşekkürler

:excl:

benim icin zevkti. bilgi paylasmak icin..; ufacik bir yardimimiz dokunabilirse ne mutlu bize. her ugras boyle zevkli olsa keske.

İletiyi paylaş

Serkan Engin
benim icin zevkti. bilgi paylasmak icin..; ufacik bir yardimimiz dokunabilirse ne mutlu bize. her ugras boyle zevkli olsa keske.

en fuak değil en büyük yardımı ettin bana süperde oldu elektirikçiye vereceğim parayada arabamda merkezi kilit yoktu onu aldım çok ii oldu yani son olarakta diyot bu küçük olanmı ekte var.

post-3657-1258531420_thumb.jpg

İletiyi paylaş

Muhammed Andı
en fuak değil en büyük yardımı ettin bana süperde oldu elektirikçiye vereceğim parayada arabamda merkezi kilit yoktu onu aldım çok ii oldu yani son olarakta diyot bu küçük olanmı ekte var.

post-3657-1258531420_thumb.jpg

evet bunlardan. baglarken beyaz halka cizgi yonune dikkat edin ama. semadaki yonde baglayin. kolay gelsin...

İletiyi paylaş

Serkan Engin
evet bunlardan. baglarken beyaz halka cizgi yonune dikkat edin ama. semadaki yonde baglayin. kolay gelsin...

aldım da 1n4007 değil diyot 1n5406 bağlasan bişi olurmu ? :(

İletiyi paylaş

Muhammed Andı
aldım da 1n4007 değil diyot 1n5406 bağlasan bişi olurmu ? :(

birsey olmaz, uyar. 1n4007 1000v 1a idi, 1n5406 600v 3a.

İletiyi paylaş

Misafir

Uzunlar yanınca diod üzerinden geçecek olan akım kısa far ampülünü yakacak ve diodda bu akıma dayanmayıp anında patlıyacak.Ayrıca uzun far koluna kısayıda bağlayarak far koluna aşırı yükleneceksin.

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Muhammed Andı
Uzunlar yanınca diod üzerinden geçecek olan akım kısa far ampülünü yakacak ve diodda bu akıma dayanmayıp anında patlıyacak.Ayrıca uzun far koluna kısayıda bağlayarak far koluna aşırı yükleneceksin.

Ben 1a'lik 1n4007'i yaklasik 8 aydir bu sekilde farda sabit kullaniyorum ve henuz patlamadi. Kullanilacak alan selektor ve arkadasin kullanacagi 1n5406 3a'de olsa anlik kaldiracagi amper degeri 200a.(4007'nin 30a) Ayrica konunun basini kacirmissin gibime geliyor, cunku uzun diye birsey yok ortada. H4 yapiya H7 bi-halojen mercek monte edilmis, uzunlar sadece selenoidi tetiklemeye yariyor. Uzunda 60w'a gore duzenlenmis bir far kolu 55'lik kisayi yakacak topu topu.

tarihinde plusbil tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Misafir

Ben şemaya göre konuşurum.Uzun + dediğin yerden 12 volt gelince dioddan geçip kısa ampülüne enerji vermiyecekmi?Oradaki diodda 400x serisi olursa patlar.Anma akımı dediğin 3-5ns.Ampülün anma akımı 55 watt için 13 amper.

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Muhammed Andı
Ben şemaya göre konuşurum.Uzun + dediğin yerden 12 volt gelince dioddan geçip kısa ampülüne enerji vermiyecekmi?Oradaki diodda 400x serisi olursa patlar.Anma akımı dediğin 3-5ns.Ampülün anma akımı 55 watt için 13 amper.

Oncelikle, ben bilgisayarciyim. Elektronikten cocukluk merakim miktarinca anlarim. Bu baglamda tecrubelere saygi duyarim. Ancak dedigim gibi yaklasik 8 aydir kullanimimda 1n4007'nin sorunsuz bir sekilde calistigini da musahade etmis bulunmaktayim. Ve yillardir edindigim tecrubem odur ki; bazen elektronikte teorigin uygulamada ne hikmetse cok farkli sonuclar doguruyor olmasi. Cunku aslinda ben kendi kullanimim icin 8 ay once sizin dusundugunuzu dusunmustum ilk basta. Kisa devre yahut benzeri durumlarda geriye donusu kaldirmak icin diyot kullanmak istemis ve sirf bu islem icin role kullanmak zor gelmisti acikcaci. Ve dogru ya da yanlis soyle bir yorum yapmistim kendi kendime.:

"Far icin cekilen watt sabit 55, maksimum akim 30a, voltaj 12v. Kabaca watt hesabi watt=akım*volt. Benim kullanacagim 1n4007 ise 1000v, 1a. Bu durumda watt hesabina gore 1000v'un 12v'a dusmesi demek, 1a'in 80 kusur amper civarina cikmasina denk gelmekteydi. watt'in sabit oldugu dogrusal denkleme gore 1000/12*1 yani."

Yanlisim varsa duzeltmenizi rica ederim. Ancak ben bu sekil dusunerek uyguladim1n4007'yi. Ve dedigim gibi 8 aydir hicbir problemle karsilasmadim. Ya bir kez daha teori pratige uymuyor ya da benim kullandigim 1n4007 diyotlar bi garip. :( Cunku oyle ki; patlar korkusuyla birkac hafta acik gezmis, sonradan birsey olmadigina emin olunca diyotu daralan hortum ile sabitlemistim.

Bu arada semaya gore uzun +'nin selenoid'e gittigi belli iken; bu sekil bir baglantida uzun far koluna yuklenilecegini nasil dusunuyorsunuz acaba? Selenoid bir far kadar enerji ceker mi cidden?

İletiyi paylaş

Misafir

Bu sitede yapılan işlemleri takip eden insanların çoğu hayatında tornavida pense kullanmamış kişiler.dolayısı ile anlatılan veya yapılan işlemleri en risksiz şekilde izah etmemiz lazım.örneğin fazla konuyu dallandırmadan yazayım;yarı iletkenlerde (örn:diod 4001)akım değerleri gerilime endexli değil.kaç amperse o ampere dayanır.bunda hem fikir olalım.gelelim selenoide.Ben bu işi bilmiyorum ve siteyi ziyaret ettim.önümede çizmiş olduğun şema geldi ve şemaya uygun bağladım. Kullandığım bi-xenon mercek bosch marka.Uzun selenoidi 3.5 amper çekiyor.bide kısaların çektiği 4.5 amper ampül var.Ettimi sana 7 amper.Bu sebepden ötürü olası hatalı yüklenmelere karşı far kollarını korumak için ısrarla harici far röleleri kullanılmasını istiyoruz.Yoksa kalkıpta burada bilgi yarışı yapmak gibi bir niyetimiz yok.Amacım seni tenkit etmek kesinlikle değil.

İletiyi paylaş

Muhammed Andı
Bu sitede yapılan işlemleri takip eden insanların çoğu hayatında tornavida pense kullanmamış kişiler.dolayısı ile anlatılan veya yapılan işlemleri en risksiz şekilde izah etmemiz lazım.örneğin fazla konuyu dallandırmadan yazayım;yarı iletkenlerde (örn:diod 4001)akım değerleri gerilime endexli değil.kaç amperse o ampere dayanır.bunda hem fikir olalım.gelelim selenoide.Ben bu işi bilmiyorum ve siteyi ziyaret ettim.önümede çizmiş olduğun şema geldi ve şemaya uygun bağladım. Kullandığım bi-xenon mercek bosch marka.Uzun selenoidi 3.5 amper çekiyor.bide kısaların çektiği 4.5 amper ampül var.Ettimi sana 7 amper.Bu sebepden ötürü olası hatalı yüklenmelere karşı far kollarını korumak için ısrarla harici far röleleri kullanılmasını istiyoruz.Yoksa kalkıpta burada bilgi yarışı yapmak gibi bir niyetimiz yok.Amacım seni tenkit etmek kesinlikle değil.

:) elestirdigini dusunmemistim hic. sen elestirdigini mi sezinledin ki sonuna boyle bir cumle ekleme geregi duymussun? :) hem elestirsen dahi; ben munazarada israrci biri degilimdir. hele hele tam vakif olmadigim bir konuda; asla. bu baglamda elestiriyi de hos gorurum. karsimdaki kisinin -dogru veya yanlis- bildigi birsey var ki, soz soyler bana. oyleyse, -dogru ya da yanlis- ben de ogrenirsem bu benim icin kazanctir. neyse;

diyotlarda akim degerinin gerilime endeksli olmamasini ogrenmem iyi oldu, tesekkur ederim. ama benim diyotlar niye patlamadi oyleyse yav, harbi var bu iste bir gariplik.!

selenoid konusuna gelecek olursak; ben birsey ogrenmek istiyorum. role olmayan far kollarinda uzun yahut kisa farketmez; far kolundaki amper degeri nedir? cunku; siz selenoid 3.5, kisalar 4.5, etti 8(7 degil :D ) demissiniz, peki bu far kollari bu kadarcik amperi kaldirmayacak gucte ise far kolu cikisindan sonra sigorta kutusunda uzun yahut kisa icin 25-30 amperlik sigorta neyin nesi? bu durumda hicbir degisiklik yapilmamis bir aracta dahi olasi bir problemde far kolu her halukarda ucacak demek olmuyor mu? ben yine kendi aracimdan ornek vereyim. benim arac rolesiz, far kolundan kumandali. ama koldan ciktiktan sonra sigorta kutusunda kisa icin 25, uzun icin 30 amperlik sigorta mevcut. bu sigortalar hicbir ise yaramiyor o zaman. bu dogru mu?

ilk basta dediginiz foruma gelenlerin cogunun eline tornavida almadigi, dolayisiyla basit anlatimlar olmasi konusuna katilmiyorum. cunku burasi bir forum. ve profesyoneli de amatoru de buradan istifade etmek durumunda. daha dogrusu, profesyonel; cozum uretmek, amator; gelismek durumunda. evet; en basit ve kisa yoldan anlatilmasi guzel birsey. ama bir amatorun yanlis yapacagini varsayarak yeri geldiginde gelismeye yonelik bilgilerin verilmemesi de cok dogru degil bana gore. adam; durdugu yeri bulundugu konumu bilmiyorsa-bilmemekte israr ediyorsa; sen bicagin neler yapabilecegini ogretirken ekmek kesmeyi ogret; o gider elini kolunu dograr, engel olamazsiniz buna. cunku maalesef had bilinmez bir hayatta yasiyoruz son yillarda. hayatimda encok nefret ettigim seylerden birisi; bazi bilgilerin meslek sirri, ticari bilgi vs. adi altinda paylasilmak istenmemesidir ki; bu forumda boyle birseye rastlamadim ve bundan sonra da olmayacagini umit ediyorum...

son olarak; yeni bilgiler isiginda verilen semayi son haliyle duzenledim. yapacak olan arkadaslarin bilgisine...

İletiyi paylaş

Ilgaz P.
Ben sizin bahsettiğiniz roleden kullandım..

85; şasi, 86; tetik giriş, 30; 12 volt giriş, 87; çıkış iki adet 87'den iki fara çıkış aldım tek role kullandım..

mercek_xenon_baglanti.JPG

bende aracıma xenon takacağım bu işlem ile gücü direk aküden alıyoruz . fakata burada diod koymanın amacı nedir

bi nevi geriye elektrik dönüşü olmaması gibi mi ileri geçiriyor geri geçirmiyor gibi.

rölenin kaç amper olması gerekiyor tek röleye 2 balast bağlanabiliyor mu

tarihinde binaryy tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Muhammed Andı
bende aracıma xenon takacağım bu işlem ile gücü direk aküden alıyoruz . fakata burada diod koymanın amacı nedir

bi nevi geriye elektrik dönüşü olmaması gibi mi ileri geçiriyor geri geçirmiyor gibi.

rölenin kaç amper olması gerekiyor tek röleye 2 balast bağlanabiliyor mu

evet aynen oyle. en kotu senaryoya gore kisa devre durumunda tek yonlu iletim yaptigi icin bir nevi sigorta gorevi goruyor. semadan da anlasilacagi uzere, ana sigorta 30 amper. bu durumda 30-40 amperlik tek bir roleyi semadaki gibi baglayarak iki balasti da kontrol edebilirsiniz.

İletiyi paylaş

Ilgaz P.

arkadasımın aracına xenon almayı düşünüyoruz

xenon özelliklerinde

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş
arkadasımın aracına xenon almayı düşünüyoruz

xenon özelliklerinde

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Yeni Oluştur...