İçeriğe Yönlendir
Akın Gökbulut

Xenon ve led için röle ve direk akü bağlantısı

Recommended Posts

Mahmut Akbulut

Işık pembeyse köşebaşı kokoreççisine veriyim mekanını aydınlatsın :D

Traş makinemin adaptörüyle denemek üzereyim şuan, çıkış güvü 15Volt 5.4Watt, ne dersiniz?

Balast ilk ateşlemede max.10A akım çeker denemeyin adaptörü yakarsınız , harici güç kaynağı yok ise araç üzerinde denemek en mantıklı olanı

ters bağlantıda balastı yakmanız büyük bir olasılık. artı eksiyi karıştırmayın

Balastlarda ters bağlantı için koruma mevcuttur

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mehmet Gökçeoğlu

çin malı balast belli olmaz koruma olup olmadığı. altı üstü 50 kr köprü diyot ama koymamış olabilirler, pek güvenmemek gerek çinlilere. balastı ele almamak için dikkat etmekte fayda var :good1:

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker

10.000 k ve sonrası xenonları hiç ilğimi çekmediği için incelemedim pembe mor olanlarda vardır şaşırmam

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

10.000 k ve sonrası xenonları hiç ilğimi çekmediği için incelemedim pembe mor olanlarda vardır şaşırmam

Var abi olmaz mı apaçiliğin nirvanası diyebiliriz :lol:

55w-bi-xenon-color.jpg

477uzrc.jpg

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mithat Can Kömürcüoğlu

Arkadaşlar merhabalar , forumda ilk mesajım. Tanıtma amaçlı bir konuya mesaj yazmam gerekiyorsa affola.

Kia Sportage 2013 model araç sahibiyim. Araçta start-stop , follow me home özelliği ve far sensörü var. Bazen stop ettiğinde önümdeki araca çok yakınsam, önümdeki aracın bagaj kısmına yansıyan ışıktan kendi farlarım için debriyaja basıp aracı tekrar start etmesini sağladığımda farların canlandığını görüyorum sanırım düşük tüketimde stop ettiğinde farların da daha az enerji çekmesi için onlara giden voltaj da düşüyor. Bunu niye söylüyorum araca xenon taktığımda herhangi bir kırmızı ışıkta stop ettim acaba xenon açısından daha doğrusu ballast açısından sorun olur mu? Far sensörü bildiğiniz gibi auto konumdaysa tünellere girdiğimde vs direkt açıyor farları.

Youtube da izlediğim bir kaç video da xenon bağlantısının akü bağlantı aparatı ile yapıldığını gördüm. Araca xenon bağlantısı için start-stop özelliğini, tabi bu ne kadar hassas bilmiyorum ama bu durumu da göz önünde bulundurarak düşünürsek direkt hazır olarak röle ve sigortalı akü bağlantısı ile yapmam daha mı doğru olur yoksa akü bağlantısı olmadan normal ballast ve ampül montajı yapmam mı daha doğru olur.

Ayrıca follow me home özelliği ben araçtan indiğimde 1 dakika kadar farların yanık kalmasını sağlıyor. Bu özellik ve far sensörü direkt akü bağlantılı olarak xenon montajını yaparsam çalışır mı?

tarihinde Mithat Can Kömürcüoğlu tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Mithat bey merhaba hoş geldiniz :flowers:

Bu tüm araçlarda yaşanan standart bir durum araç ilk marşta aküden beslenir dolayısı ile akım çeken diğer tüm ekipmanda aküden beslendiği için voltaj düşüktür , star tan sonra akü devreden çıkar ve görevi alternatöre bırakır voltaj normale döner.

Araca OEM xenon kit takarsanız herhangi bir sorun yaşamazsınız...

İletiyi paylaş

Mithat Can Kömürcüoğlu

Mithat bey merhaba hoş geldiniz :flowers:

Bu tüm araçlarda yaşanan standart bir durum araç ilk marşta aküden beslenir dolayısı ile akım çeken diğer tüm ekipmanda aküden beslendiği için voltaj düşüktür , star tan sonra akü devreden çıkar ve görevi alternatöre bırakır voltaj normale döner.

Araca OEM xenon kit takarsanız herhangi bir sorun yaşamazsınız...

Start ' tan kastım şuydu Mahmut bey , araç stop ettiğinde tamamen etmiyor. Kırmızı ışıkda durdum ayağımı debriyajdan çektim tabi vites boşta araç auto stop moduna geçiyor. Yeşil ışık yanmasına yakın debriyaja basıyorum ve tekrar marş alıyor. Kısaca durgun halden çalıştırdığım bir anı kastedmedim belki böyle anlamış olabilirsiniz. Ayrıca OEM kit için sorun yaşamazsınız demişsiniz, peki direkt aküden bağlantı alarak montaj yaptığımda far sensörü ve follow me home çalışacak mı ? Daha doğrusu far sensörü xenon'u tetikleyebilecek mi? Çünkü aracın kendi elektrik aksamını kullanmamış oluyorum röle ve sigorta içeren direkt akü bağlantı kablosunu kullandığımda.

tarihinde Mithat Can Kömürcüoğlu tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mehmet Gökçeoğlu

Sonuçta aracın motoru durduğu için sistemler yine aküden beslenmiş oluyor. Aküden direk bağlantı yapsanız dahi aracın far kablosundan tetik alacağınız için orjinal sistem aynen çalışacak bir sorun olmayacaktır.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mithat Can Kömürcüoğlu

Sonuçta aracın motoru durduğu için sistemler yine aküden beslenmiş oluyor. Aküden direk bağlantı yapsanız dahi aracın far kablosundan tetik alacağınız için orjinal sistem aynen çalışacak bir sorun olmayacaktır.

P30Bnd.jpg

glqy20.jpg

Farın içinden tetik almak için sokete araçtan gelen kabloların ikisi de sarı. Hangisi + ya da hangisi - . Xenon ampulünden gelen mavi kablo + siyah kablo - ( bazılarında mavi , kırmızı renk kablo da olabiliyor. )

Soketteki gelen sarı kablolalardan artıyı nasıl anlayabilirim ? Xenon ampulünün Mavi kablosunu nereye takacağım.

İletiyi paylaş

Mehmet Gökçeoğlu

Eğer ölçü aletiniz var ise rahatlıkla bulabilirsiniz. Eğer yok ise. En basitinden bir park ampülünü alın ve aracın şasesine temas ettirin ampülün duy kısmını ise sırasıyla sarı kablolara temas ettirin. Ampül yandığı anda hangi kabloya bağlı ise o artıdır.

İletiyi paylaş

Ali Oğan

teşekkürler faydalı bir konu :)

tarihinde ali oğan tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Can Ayaslan

Merhabalar, konuyu baştan sona okudum. 2006lı yıllarda xenon bağlantısını aküden röle ile bağlanması önerilirken sonralarda direkt soketten de bağlantı yapılabileceği söylenmiş. 2011 captivaya xenon bağlantısı yapacağım. Kendi aracım 2005 honda civic, 3 yıldır direkt soketten çıkış alarak bağladığım hella gen5 balast ile bir sorun yaşamadım. Direkt soketten bağlamamı mı önerirsiniz, aküden röle ile mi yapmalıyım ? Teşekkür ederim.

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Japon araçlarının eski versiyonlarında ve hatta 2010 yılına kadar olanlarda soketten baglantı sorun olmuyor.Sonrakilerde her versiyonda olmasada voltaj koruma çıkmaya başladı.

Captiva için Roleli bağlantı tavsiye ederim.Direkt bağlantıda pır pırlama yapabilir.Gündüz sellektör işleminide xenonla yapmak isteyebilirsin ve zaten role gerekecek.

İstersen önce direkt soketten deneyebilirsin.Benim deneme şansım olmadı 2011 Captiva'da direkt roleli yapmıştım.Makyajlı Captiva'da voltaj sorunu var.Balastı direkt bağlamıştım ve paralel 150ohm direnç ilavesi ile sorun olmadı.

İletiyi paylaş

Can Ayaslan

2011 modelinde far gece gündüz sürekli yanıyor, selektör için diyota ve ısınmaya ihtiyacım olmayacak. Röleyle montaj yapıyım o zaman. 4 bacaklı kullansam yeterli olur mu peki, alacağım rölenin tam özelliklerini yazabilir misiniz ?

İletiyi paylaş

Oktay Toker

4 bacaklıda yeterli lakin şemaya uygun role kullanırsan bence daha iyi olabilir.

http://www.geceucusu.com/topic/5850-r%C3%B6le-nedir-nas%C4%B1l-ba%C4%9Flan%C4%B1r-r%C3%B6leyle-neler-yap%C4%B1l%C4%B1r/?page=2

17 dakika önce, Can Ayaslan yazdı:

2011 modelinde far gece gündüz sürekli yanıyor, 

Evet bende bizzat gördüm ve benim çok garibime gitti ve şaşırdım.Auto modda bunu yapması doğru değil bence.

İletiyi paylaş

Can Ayaslan
10 dakika önce, Oktay Toker yazdı:

4 bacaklıda yeterli lakin şemaya uygun role kullanırsan bence daha iyi olabilir.

http://www.geceucusu.com/topic/5850-r%C3%B6le-nedir-nas%C4%B1l-ba%C4%9Flan%C4%B1r-r%C3%B6leyle-neler-yap%C4%B1l%C4%B1r/?page=2

Evet bende bizzat gördüm ve benim çok garibime gitti ve şaşırdım.Auto modda bunu yapması doğru değil bence.

Servise sorduğumda bunu kapatamayacaklarını söylediler. Gündüz farı yapmak yerine böyle bir çözüm yaratmışlar çok ilginç. Far sensörü şu işe yarıyor sadece, gündüz aracı açınca follow me home devreye girmiyor, iç gösterge ışıkları yanmıyor. Onun haricinde kısalar hep yanıyor.

Şema için yüklenen fotoğrafları göremiyorum.

İletiyi paylaş

Oktay Toker

İlğinç düzenleme.

1.sayfadakiler yok lakin 2.sayfada şema görünüyor.H4 te olsa şema aynı.

Role standard 5 bacaklı tip yeterli.

4 bacaklı alırsan açık devreli olanı almalısın.Bazıları kapalı devre oluyor bilmiyorlar bundan dolayı 5 bacaklı tip garanti olur.

Aslında far düzeni bu şekilde olduğundan farları kapatmadan bence direkt soketli dene.Emin ol.Sonra olmaz ise roleli yap.Gündüz farı yaparsan bu düzenek işine yaramayacak farklı role tertibatı ile farı kesmen gerekebilir diye düşüncem oluştu.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Berk Bulut

Herkese merhaba. Aracımın orjinalinde h4 tesisatlı halojen farlar mevcut. Bi-xenon far aldım fakat elektrik bağlantısını nasıl yapacağımı bilmiyorum. Nasıl bir ampul kullanmalıyım. Mercek motorunu vs. nereye bağlamalıyım. Led ampul almayı düşünüyorum. 

b3dafcfb-8c5e-40dd-85a8-4399968feb87.jpg

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Hoş geldiniz.

Öncelikle farın içinden soket dönüşümü çıkması gerekiyor diye biliyorum.Çıkmıyor ise soket uyumu olma ihtimali var.Lakin resimde zaten çalışıyor görünüyor.

Merceğin ampul takılan kısmının resmi olursa daha net fikir verebilir.Genelde H7 takılıyor lakin bazılarında d2s xenon için olabiliyor.Tahmin size yardımcı olmaz.

Kısaca sizin haricen çok bir şey baglamnıza gerek yok ama soket uyumsuz ise burdan tarif olmaz.Aracın far soketindeki uçlar tespit edilecek ve fardaki uçlar tespit edilip üzerlerindeki numaralar not edilip ona göre yeniden soketli kablo yapılıp baglantılar yapılacak.

Led ampul tavsiye etmem.Zaten sıkıntılı merceğe sahip olan bu tip ürünlerde dahada fazla sıkıntı yaşamanız içten değil.ampul tipleri farın üzerinde kabartma olarakta yazabilir yada kutusunda kagıtları olması lazım.

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Ali Saruhan

arkadaşlar kısalarda mercekli xenon uzunlar da halojen var. selektör yapınca anlık olarak xenon  da tetikleniyor ve hem lüzumsuz yük biniyor kabloları hem de kısa sürede xenon ısınmadığı için ışık vermiyor.

buraya zaman rölesi takılsa kısalar ya da selektör açıldıktan  sonra atıyorum 3 sn sonra yanmaya başlasa, böyle bir röle hazır bulunabilir mi acaba?  teşekkürler

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Çift reflektörlü farlarda selektör yapıldığında kısa far yanmaması lazım , farda herhangi bir uygulama yapıldı mı ? 

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Japon araçlarında ve diğer dogu bloku araçlarda kısa ve uzun aynı anda orijinalde yanar.İptal için orijinal tesisatta oynama yapılması lazım onuda bilen yapar.Yada far üzerinde roleli bir sistem ile iptal edilebilir,zamanlayıcı içinse roleliden farkı yok lakin iptali yada zamanlayıcıyı kesinlikle tavsiye etmem.Ayrıca gereksizde değil,ilk anda yapısı gereği tam doyum ışık olmaz,ömür açısındanda sıkıntısı olmaz.Sonuçta uzun ampulü ne kadar kullanılıyor ki?

İletiyi paylaş

Yüksel Turgut

slm arkadaşlar bugün çok şükür bixenonumu taktım ama hevesim kursagımda kaldı benim bi sorunum var bilgisi olan arkadaşlardan yardımistiyorum araç 2009 caddy h7 bixenon mercek gen5 ballast taktım elektirigi de far içindeki soketten aldım sorun şu araba çalışmıyorken hiç sorun yok kısalarda yanıyor uzunlarda yanıyor sellektörde yapıyor her şey normal ama araç ı çalıştırdığım da sağ far da sorun yok ama sol far 2-3 defa göz kırpıyor sonra tamamen sönüyor neden olabilir saygılarr

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Ampul koruma moduna geçtiği için.Bu konu altındaki roleli sistem uygulanacak.Biri yanıp diğerinin yanmaması yanıltan durum.

linkteki konuda şema var.

İletiyi paylaş

Berat Önder

MERHABALAR FAR KAPALI İKEN SELLEKTÖR YAPMAK İÇİN HANGİ DİYOT VEYA RÖLE KULLANMALIYIZ  UZUN KISA AYNI FAR H4

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Yeni Oluştur...