• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Akın Gökbulut

Xenon ve led için röle ve direk akü bağlantısı

Recommended Posts

Mesut Aslan    0
Mesut Aslan
Benim kullandığım rolenin şeması rolenin üstünde varmış..

Şsteyen olursa resmini eklerim..

Gördüğüm şu: Her iki 87 çıkışı birbirine paralel...

aslında resim eklemen fena olmaz..aksine güzel olur..bilgi arayan arkadaslara çok yardımcı olur...ilgin için teşekkür ederim... :unsure2:

İletiyi paylaş

Guest teknotas_71   
Guest teknotas_71

Arkadaşlar benim broadwayın farlarında mavi 100/90 wattlık beyaz ışık veren ampüller var fakat role olmadığı için aşırı yük biniyor far koluna ve kablolara buna nasıl bağlıycam roleyi yardımlarınızı bekliyorum sis farındaki gibimi olcak yoksa ayrı rolesimi var bunun

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    605
Mehmet Özyürek

role kelimesi ile forumda bir arama yapın çok fazla konu bulursunuz..

Yeni bir role bağlamalısınız..

İletiyi paylaş

Guest D2S   
Guest D2S

Konuya ben de birkac sey eklemek istiyorum. Fabrika cikisi xenon farli araclarin far sistemiyle ilgili butun altyapilari farklidir. Yani tesisattan tutun, arka suspansiyon uzerinde seviye ayarlama sensorleri, ballast ve atesleyici haricinde xenon kontrol uniteleri buna uyumlu arac ECU'su (evet, farkli olabiliyor ornein B5 Passat) hatta ve hatta alternatorleri bile daha yuksek kapasiteli olabiliyor. (Donanim paket halinde gelirse; sunroof + xenon gibi fazladan anlik guc ihtiyaci dogan durumlarda)

Ben 5 ay once Bora otomobilime orijinal xenon uyguladim. Oncelikle tesisat tamamen farkli oldugu icin; halojen farlara giden soket 10 pinliyken orijinal xenon sisteminin soketi 12 pinli. Parca katalogundan erkek ve disi soketlerin parca numaralari tsbit ederek ve internetten daha once bu uygulamayi yapanlarin hazirladigi pin semasini bularak yaptigim 10pin-12pin adaptorle halihazirdaki halojen tesisatina da dokunmadan ballast, atesleyici, seviye motoru ve farlarla sistemi kurdum. Otomatik seviye ayar mekanizmasini kurmadigim icin far icindeki kablolarin yerlerini degistirerek arac icindeki rheostat ile far ayarini manuel yapabiliyorum. Kendi aracim icin; otomatik seviye ayari ve far yikama icin xenon kontrol unitesinin bulunmasi sart. Arac Comfortline oldugu icin halihazirdaki ECU'ya xenon kontrol unitesini tanitma sansim var ancak onceden de belirttigim gibi bu her aracta yapilamiyor. Eger ki fabrika cikisi tam sistemi (oto seviye + far yikama) kurmak isteseydim butun tesisati yenilemek zorundaydim. Cunku sistem tamamen xenon kontrol unitesi bazli calismakta en azindan kendi aracim icin.

Anlayacaginiz uzere su anda aracin uzerindeki halojen far tesisatini kullanmaktayim. Sag ve sol farin sigortasi da 10A ve bunlar tesisatin gercekte ne kadara dayanabilecegini bilmedigim icin degistirmedim. Arkadaslar bu akimin ilk calistirma esnasinda daha da yuksek olacagini belirtmisler. Peki nasil oluyor da xenonlari ilk yaktigimda sigortalarim yanmiyor? Aractaki ballast'lar ve atesleyiciler BOSCH Litronic G2. Uzun vadede tesisatimda problem cikabilir mi? Internette Golf IV ve Bora'lara OEM xenon uygulayanlar genelde direkt aku baglantisina gerek olmadigini soylemisler. Acikcasi ben de uzun vadede bu yuzden Golf IV ve Bora/Jetta'da problem yasayan ve forumlara yazan birine rastlamadim. Golf III'umde tesisat eski ve yetersiz oldugu icin direkt aku baglantisi yapmistim ama bunu her arac icin genellememek gerek sanirim.

tarihinde D2S tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Can Ekin    6
Can Ekin

şimdi ben mtec kiti aküden güç almadan bağladım..

ki içinden öyle bir kablo çıkmadı..

sanırım yeni leon lar arıza ışığı yakıyor ama arkadaşım leon a da mtec i aküden güç almadan bağladı bir sorun yok..:(arıza ışı vs. açısında)

ben mtec leri az önce söktüm ama 1senedir sorunsuz kullanıyordum..

mercek vs. işi için söktüm..

şimdi mtec in kendi içinde bi düzeneği olabilir ancak ben şimdi hella g3 balastları takacağımda balastlara gücü sadece kısa far tetiğinden mi almalıyım yoksa bu orjinal xenon balastı olduğundan aküden mi ?

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.851
Selçuk Keleş
Anlayacaginiz uzere su anda aracin uzerindeki halojen far tesisatini kullanmaktayim. Sag ve sol farin sigortasi da 10A ve bunlar tesisatin gercekte ne kadara dayanabilecegini bilmedigim icin degistirmedim. Arkadaslar bu akimin ilk calistirma esnasinda daha da yuksek olacagini belirtmisler. Peki nasil oluyor da xenonlari ilk yaktigimda sigortalarim yanmiyor? Aractaki ballast'lar ve atesleyiciler BOSCH Litronic G2. Uzun vadede tesisatimda problem cikabilir mi? Internette Golf IV ve Bora'lara OEM xenon uygulayanlar genelde direkt aku baglantisina gerek olmadigini soylemisler. Acikcasi ben de uzun vadede bu yuzden Golf IV ve Bora/Jetta'da problem yasayan ve forumlara yazan birine rastlamadim. Golf III'umde tesisat eski ve yetersiz oldugu icin direkt aku baglantisi yapmistim ama bunu her arac icin genellememek gerek sanirim.

Hella'nın G3 balastı startup esnasında 20A'ya kadar akım çekiyor anlık olarak. Bunu test edip görmüş değilim ama üzerinde yazan da söylenen de bu. Dediğin gibi bu durumu genellememek lazım, araçlardan farklı balastlar çıkabiliyor ve uygulamaya göre değişebiliyor. Her balastın kendi ateşleme dizaynı var bunlar tabii ki elektronik mühendisleri tarafından geliştirilen şeyler.

Senin kullandığın balast ateşleyicisi ayrı olan bir balasttır. Startup esnasındaki yüksek gerilim balastta değil ateşleyicide oluşuyor, ateşleyiciler ise kendi içlerinde kapasitör kullanarak burda biriktirdikleri gücü kullanırlar yani balasta yük bindirmezler, balast ile ateşleyici arasında düzenli 1000V voltaj bulunur, geri kalanı ateşleyicide gerçekleşir. Modern araçların artık neredeyse D1S sistemi kullanılıyor bunda da ateşleyici ampule entegre edilmiş ve aynı mantık kullanılıyor.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.851
Selçuk Keleş
şimdi ben mtec kiti aküden güç almadan bağladım..

ki içinden öyle bir kablo çıkmadı..

sanırım yeni leon lar arıza ışığı yakıyor ama arkadaşım leon a da mtec i aküden güç almadan bağladı bir sorun yok..:(arıza ışı vs. açısında)

ben mtec leri az önce söktüm ama 1 senedir sorunsuz kullanıyordum..

mercek vs. işi için söktüm..

şimdi mtec in kendi içinde bi düzeneği olabilir ancak ben şimdi hella g3 balastları takacağımda balastlara gücü sadece kısa far tetiğinden mi almalıyım yoksa bu orjinal xenon balastı olduğundan aküden mi ?

Mtec'lerde ayrı bir ateşleyici yok muydu ? O da yukarıda yazdığım şekilde çalışıyor olmalı. Yeni kullanacağın balast ne tür bişey olacak ?

İletiyi paylaş

Can Ekin    6
Can Ekin

hayır mtec te sadece balast vardı ve balastın girişi direkt kısa far tetiğine bağlanıyordu..

balasttan çıkış için 2 uçlu(soketli) bir kablo wardı oda ampülün kablosuna bağlanıyordu bukadar..

şimdi kullanacağım balast yukarıdada yazdığım gibi HELLA Gen 3.

budurumda kısadan tetik alıp AKÜDEN mi güç almalıyım ?

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.851
Selçuk Keleş
hayır mtec te sadece balast vardı ve balastın girişi direkt kısa far tetiğine bağlanıyordu..

balasttan çıkış için 2 uçlu(soketli) bir kablo wardı oda ampülün kablosuna bağlanıyordu bukadar..

şimdi kullanacağım balast yukarıdada yazdığım gibi HELLA Gen 3.

budurumda kısadan tetik alıp AKÜDEN mi güç almalıyım ?

Önce sigortana baktır kaç ampermiş. 15A ise direk kabloya ihtiyaç olmayabilir.

İletiyi paylaş

Can Ekin    6
Can Ekin

yani daha sağlıklı olmaz mı hella ları ben röle ile bağlasam?

sen nasıl bağladın?

seninle aynı balastı kullanıcam sonuçta :)

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.851
Selçuk Keleş

Röleli bağlantı var bende.

Hey gidi günler heey :)

2.jpg

1. Balast bağlantı soketi

2. Far switchi girişi

3. Röle

4. 25A sigorta

5. Akü bağlantı soketleri

post-5-1245844148_thumb.jpg

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

valla şu forumda en çok tartışılan konu heralde bu röle bağlantısı.

Ben gene fikrimi belirtiyim. hiçbir şekilde aküden bağlantı almak gerektiğini düşünmüyorum. eğer xenonların startup akımları aracın tesisatının kaldırabileceğinden fazla olsa aracın sigortası atar zaten. sigortalar bu iş için konuyor. atmadığına göre bir sorun yoktur. ki normal çalışma esnasında xenonlar halojenlerden daha az enerji tüketir. aracın motor bölümünde farlardan röleye yok aküden röleye röleden balastlara falan filan ekstradan kablo çekmenin tehlike riskini dahada artırdığını düşünüyorum 3 sene boyunca laguna da direk kısa far soketine bağlı kullandım en ufak bir sorun yaşamadım bir kere bile sigorta atmadı kablolar ısınmadı. he çin malı xenonlara karışmam ben bildiğiniz orjinal hella philips için konuşuyorum.

Bu arada şimdiki aracımda akü bagajda duruyor. yani orjinalinde xenon olmasa taa bagajdan öne kablomu çekicem yani balastlar için :)

araçların kısa far soketine kadar gelen elektrikleri zaten röle ve sigorta üzerinden geçiyor. aynı devreye bir röle bir sigorta daha takmanın bence bir anlamı yok.

İletiyi paylaş

Sercan Keklik    4
Sercan Keklik

ben hala bu 2 numaralı swichin nereye takılıcagını anlamış degilim :)

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    605
Mehmet Özyürek

Ben, kendi aracıma aküden bağlamıştım.. Ortağımın aracına ise direk bağladım.. Ampul sigortaları 10 amper bir sorun yaşamıyor..

BuTcHeR bence haklısın..

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.851
Selçuk Keleş
ben hala bu 2 numaralı swichin nereye takılıcagını anlamış degilim :)

Farda H7 ampulün arkasına taktığın konnektöre takılıyor.

post-5-1197031149.jpg

İletiyi paylaş

Can Ekin    6
Can Ekin

Bugün farlarımı taktım..

hella g3 balastlarıda direkt tetikten elektrik alacak şekilde bağladım ama 10Amperlik 2 far sigortamda attı bnde 15 lik taktım herbirine..

sigorta panosu bnm tarafımda olduğundan bisüre farlar açık gezdim yarım saat kadar kapağınıda kapatmadım panonun..

arasıra elimle kontrol ettiğimde aşırı bir sıcaklık yoktu sadece hafif bir ısınma diyebilirim ama ''ılık''lık demek daha doğru olur..

sizce bu sorun olur mu ?

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu
Bugün farlarımı taktım..

hella g3 balastlarıda direkt tetikten elektrik alacak şekilde bağladım ama 10Amperlik 2 far sigortamda attı bnde 15 lik taktım herbirine..

sigorta panosu bnm tarafımda olduğundan bisüre farlar açık gezdim yarım saat kadar kapağınıda kapatmadım panonun..

arasıra elimle kontrol ettiğimde aşırı bir sıcaklık yoktu sadece hafif bir ısınma diyebilirim ama ''ılık''lık demek daha doğru olur..

sizce bu sorun olur mu ?

aynı sigortalar kısa far harici başka hangi parçalar tarafından kullanılıyor? açılışdaki sigorta atması olayı garip değil ama normal çalışma sırasında. 3 amper harcayan xenon için 15 amperlik sigortanın ılık olması normal değil.

ayrıca bunca zamandır o kadar çok arabaya xenon taktım taktırdım. sigortaları atan ilk sende görüyorum :)

İletiyi paylaş

Can Ekin    6
Can Ekin

yine kontrol ederim o sıcaklık genel olarak sigorta panosundan geliyor olabilir.her far için ayrı sigorta war..

yani o sigorta başka birşeye bağlı değil..

peki nerede sorun olabilir yada bunu nasıl tespit edebilirim??

tarihinde FoCuS_Rs tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.851
Selçuk Keleş
aynı sigortalar kısa far harici başka hangi parçalar tarafından kullanılıyor? açılışdaki sigorta atması olayı garip değil ama normal çalışma sırasında. 3 amper harcayan xenon için 15 amperlik sigortanın ılık olması normal değil.

ayrıca bunca zamandır o kadar çok arabaya xenon taktım taktırdım. sigortaları atan ilk sende görüyorum :)

Ahmet, Laguna'da sen G4 balast kullanmıştın, o nedenle sorun yaşamamış olabilirsin. G3'lerle G4'ler elektrik beslenmesi konusunda farklılar. Ateşleyici tarafında start-up gerçekleştirildiği için balasta fazla yük yansımıyor diye biliyorum. Haa eğer G3 balastla kısa far soketinden bağlantı yapıp da sorun yaşamadıysan o araçların sigortası da 15A olabilir :)

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.851
Selçuk Keleş
yine kontrol ederim o sıcaklık genel olarak sigorta panosundan geliyor olabilir.her far için ayrı sigorta war..

yani o sigorta başka birşeye bağlı değil..

peki nerede sorun olabilir yada bunu nasıl tespit edebilirim??

Aslında sorunu bulmuşsun, sigortayı daha da büyüğü ile sakın değiştirme, doğru değil.

İletiyi paylaş

Can Ekin    6
Can Ekin

10luk takarsam 3sn çalışıp sönecekler :)

artık mercekleri taktığım için tek yapabilceğim eğer olay ondaysa balast bulmak..

ehh bulana kadarda böle kullanmak..

ayrıca g3 ler dışında ateşleyicisi ayrı olan kullanma şansım yok çnkü g3 lerin kırmızı kafalı konnektörleri tam oluyor arka kapağa..

geriye sattığım mtec gibi dönüşüm kiti beyni bulmak kalıyor..

onlardada ateşleyici içinde ama 1 sene o şekilde kiti kullandım hiçbirşey olmadı..

olmadı 2 tane mtec veya başka bir balast bulucam hella lar yerine..

buarada 10 luk sigorta ilk ısınma anında bile 7.5amper i geçmeidği çalışma anında 3amper olarak kaldığını söylediğiniz balastlarda nasıl atar?

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.851
Selçuk Keleş

Yok Can ben onu kastetmedim, yani 15A olarak kalabilirler ama gidip te ısınmasın diye 20A takma yani. Kablolamanın da pek sorun çıkaracağını sanmıyorum. Balastlarında da değişiklik yapma bence. Valeo velarc 5G balastlarının ampul konnektörü de (Xenon/Balast tipleri ve teknik özellikleri bölümünde resmi var) şu an kullandığın kırmızı başlıklı kızların yerine uyabilir belki ama valeounun da akım grafiği farklı değilse boşuna uğraşmış ve masraf etmiş olursun.

Hella G3'lerin ısınma esnasında çektiği akım 13-14A'yı buluyor. Mtec kullandığında sorun çıkmamasının nedeni ise balastların dizaynlarının farklı olması, her balast kendi ateşleme/ısınma/normal moda dönme konseptine sahiptir, tüm balastlarda bilmemne değeri şudur diyemeyiz. Şşin içinde kendi iç direnci nedeniyle kaybedilen güç bile var yani bir çok kriteri ölçmeden sonuca varamayız.

İletiyi paylaş

Sercan Keklik    4
Sercan Keklik

bendede şöyle bi problem oldu 2 kere..

ben direk bagladım, aküden kablo almadım, sis+xenonu yaktıgımda aracın röleleri sürekli tak tak tak tak yaptı 1-2 kere fakat hangi röle bilmiyorum sigorta kutusunun altında :)

Daha sonra defalarca denedim her gün arabaya biniyorum ama tekrarlamadı sizce bunun sebebi ne olabilir?

İletiyi paylaş

Can Ekin    6
Can Ekin
Yok Can ben onu kastetmedim, yani 15A olarak kalabilirler ama gidip te ısınmasın diye 20A takma yani. Kablolamanın da pek sorun çıkaracağını sanmıyorum. Balastlarında da değişiklik yapma bence. Valeo velarc 5G balastlarının ampul konnektörü de (Xenon/Balast tipleri ve teknik özellikleri bölümünde resmi var) şu an kullandığın kırmızı başlıklı kızların yerine uyabilir belki ama valeounun da akım grafiği farklı değilse boşuna uğraşmış ve masraf etmiş olursun.

Hella G3'lerin ısınma esnasında çektiği akım 13-14A'yı buluyor. Mtec kullandığında sorun çıkmamasının nedeni ise balastların dizaynlarının farklı olması, her balast kendi ateşleme/ısınma/normal moda dönme konseptine sahiptir, tüm balastlarda bilmemne değeri şudur diyemeyiz. Şşin içinde kendi iç direnci nedeniyle kaybedilen güç bile var yani bir çok kriteri ölçmeden sonuca varamayız.

hımm anladım selçuk bey..

15A larla devam edeyim şimdilik ozaman..

peki elimde DC mA cinsinden ölçüm yapabilcek alet war acaba sigorta üzerinden onunla ölçüm yapabilirmiyim ??(0.5,50,500 lük katlarda ölçüm yapabiliyor DC mA cinsinde)

buarada ateşleme değilde sanırım ısınma sürecinde sigortalar atıyordu..çnkü her 2 side kısaları açtıktan aşağı yukarı 3 saniye sonra söndüler..

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

ateşleme dediğimiz süreç zaten bir nevi ısınma süreci. o sırada sigortaların atması normal. yani atmamalıydı ama bunda olağan dışı bir durum yok. sadece normal çalışma sırasında 3 amper falan harcadığı için 15lik sigorta ısınmamalı. fakat dediğiniz gibi orda birsürü sigorta var panonun genel ısısından yada başka bir sigortadan etkilenebilir.

Bu arada Selçuk abinin dediği dooru yüksek sigorta takma kesinlikle.

Bence yapabiliceğin en kolay ve garanti çözüm balastların elektriğini aküden almak olucak yani akü bağlantısı yapıcaksın. kısa far soketlerin sadece röleyi açıp kapatıcak. o zaman sorun yaşamazsın.

Bu arada ben Lagunada sorun yaşamadım o ayrı ama en az 10 arabaya daha xenon monte ettim yada daha fazlasına aldırıp bi yerde taktırdım hiçbirinde sigorta problemi olmadı ama dediğiniz gibi onların sigorta değerlerini bilmiyorum belkide 15 yada daha yüksek olabilirler.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap