• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Akın Gökbulut

Xenon ve led için röle ve direk akü bağlantısı

Recommended Posts

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Bence yinede aküye bağlayalım...

İletiyi paylaş

Aydan Aykac    0
Aydan Aykac

Şimdi 2. sayfadaki şemadaki parçaları toplamaya kalktığımda bir şey gözüme çarptı. Bu röle ne kadar akım çeker ve bunu araç ampul yandı diye algılarmı? Bunun için 1. sayfadaki gibi, bir 4700um elektrolikit kondansator kullanıp bunu 86-85 numaralı röle ayaklarına paralel baglarsam gerekli amperi sağlarmıyım??

İletiyi paylaş

Erkan Şahin    0
Erkan Şahin
Şimdi 2. sayfadaki şemadaki parçaları toplamaya kalktığımda bir şey gözüme çarptı. Bu röle ne kadar akım çeker ve bunu araç ampul yandı diye algılarmı? Bunun için 1. sayfadaki gibi, bir 4700um elektrolikit kondansator kullanıp bunu 86-85 numaralı röle ayaklarına paralel baglarsam gerekli amperi sağlarmıyım??

bir role 500ma akım çeker ve sisteme ilave edilecek olan kondansatör sisteme akım kazandırmaz.

yapısı gereği beslemeden doğan akım değişkenliğini örter.

kondansatör doldurma ve boşaltma mantığı ile çalışır.buda sistem yükünün değiştiği durumlarda ihtiyaç olyrsa devreyi tamamlayacağı anlamına gelir.

bir anlık ki bu dolum anıdır sistemde akım farklılığı görülecektir.

ancak sistem sürekli olarak takip yeteneğine sahip olduğu için düşen akım değeri sistemi arıza ışığını yanmaya itecekt.r

far başına hesaplar iseniz 55watt 4,5 ah güç demektir

500ma röle tüketecek

2 ah yanılma payı diyelim

geriye 2 ah kalıcak buna bir devre gerekli ki bu akımı sürekli tüketsin.

bu konuda aslında çok basit.piyasada çok çeşitli ürünler kullanılıyor ancak unutulan en büyük etken akım tüketimi sırasında ısı açığa çıkarki buda araçta risk demektir.

sorunun çözümü ise ne lambadır ne diot bunlar baypas çözümlerdir. her uygulama için size yanlış yönlerini anlatabilirim.

saygılar

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek
sorunun çözümü ise ne lambadır ne diot bunlar baypas çözümlerdir. her uygulama için size yanlış yönlerini anlatabilirim.

saygılar

O zaman siz ne yapılması gerektiğini de bilirsiniz.. :rolleyes:

İletiyi paylaş

Aydan Aykac    0
Aydan Aykac

Bu durumda en mantıklısı sistemi aküye baglamaktansa, direkt ampul soketinden elektriği alıp bir kondansatorle ilk akım sonrasında çekilecek akımı telafi etmek.

Önerilen çözümü yazsaydınızda onun üzerine konuşsaydık daha yapıcı olmazmıydı??

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.848
Selçuk Keleş
Bu durumda en mantıklısı sistemi aküye baglamaktansa, direkt ampul soketinden elektriği alıp bir kondansatorle ilk akım sonrasında çekilecek akımı telafi etmek.

Belki de doğru çözüm yoktur :rolleyes: Senin yöntemin uyarı ışığını engellemek amaçlı, belki bunu bu şekilde sağlayabilirsin. Ama mevcut kablolamanın xenonun startup akımında ne gibi bir tepki vereceğini bilmiyoruz. Şansa kalmış. Üreticilerin kullandıkları kablolamanın halojen ve xenon sistemlerde aynı mı farklı mı olduğunu da bilmiyoruz. Ya nasip diyip aynı kablodan gitsek belki de sorun çıkmayacak çok mu paranoya yaptık ne ? :)

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Sonuçta; Bu zenon kiti, standart tesisata takıp kullanan bir çok arkadaşımız var.. Bu güne kadar da hiç birinden şikayet gelmedi..

Ha ben aküden bağladım ama benimki farklı, Bişeyler yapmış olmak başarmış olmak, çalıştığını görmek beni mutlu ediyor.. Zaten bişeyler yapmak için fırsat gözlüyorum..

Bir de şu boyut var.. Bazı arabalarda kısa far ampullerinin arıza kontrolünün yapılmadığını duyuyoruz.. Yani parkı sinyali kontrol eden sistem kısa farları kontrol etmiyor..

Girdap, acaba sizin aracınız kısa far ampullerini kontrol ediyor mu.? Bunu kontro lettiniz mi ?

İletiyi paylaş

Erkan Şahin    0
Erkan Şahin

dediğiniz ne kadar düzgün görünsede aslında hatalı bir işlem olurdu.

balast kalıkış akımı şimdi olmasada daha sonra sıkıntıya yol açacaktır.

İletiyi paylaş

Aydan Aykac    0
Aydan Aykac

Düşününce kapasite, ilk anda çekilen akımın daha yüksek olmasına sebep olacağından aslında kötü olabilir. Bunun yerine direkt baglamak daha mantıklı

İletiyi paylaş

Erkan Şahin    0
Erkan Şahin
Düşününce kapasite, ilk anda çekilen akımın daha yüksek olmasına sebep olacağından aslında kötü olabilir. Bunun yerine direkt baglamak daha mantıklı

işe kapasite die bakarsan çözümden uzaklaşırsın. Çözüm getirmek içim araç sistemi ile xenon sisteminin kesiştiği noktaları iyi tesbit etmen gerekir.

bu konuda çözüm üretirken araçların özelliklerine dikkat etmek gerekir.(tesisat özellikleri)

sorun aslında çalışıp çalışmaması değil bir şekilde herkes çalıştıracağını veya çalıştığını idda edebilir.

Ama hata kaçınılmazdır.

durumu şöyle özetlersek bir balık alın kavanoza yaşıyor die bırakın yanlızca yem verin ama suyunu değiştirmeyin.

bir müddet sonra ortamda oksijen tükenecek ve balık etkilenmeye başlıyacak belkide ölecek.

bu kesinlikle olması gereken durum.

araçtada aynı olmaması mümkün değil mutlaka olacak.

İletiyi paylaş

Erkan Şahin    0
Erkan Şahin
işe kapasite die bakarsan çözümden uzaklaşırsın. Çözüm getirmek içim araç sistemi ile xenon sisteminin kesiştiği noktaları iyi tesbit etmen gerekir.

bu konuda çözüm üretirken araçların özelliklerine dikkat etmek gerekir.(tesisat özellikleri)

sorun aslında çalışıp çalışmaması değil bir şekilde herkes çalıştıracağını veya çalıştığını idda edebilir.

Ama hata kaçınılmazdır.

durumu şöyle özetlersek bir balık alın kavanoza yaşıyor die bırakın yanlızca yem verin ama suyunu değiştirmeyin.

bir müddet sonra ortamda oksijen tükenecek ve balık etkilenmeye başlıyacak belkide ölecek.

bu kesinlikle olması gereken durum.

araçtada aynı olmaması mümkün değil mutlaka olacak.

kesin çözümler net sonuçlar gerektirir ki buda elektronik anlamda devre demektir. eğer bu devreye sahip olursan veya çalışma prensibini öğrenirsen piyasa çözümlerinin aslında bypass çözüm olduğunu daha rahat anlarsın.

İletiyi paylaş

Mesut Aslan    0
Mesut Aslan

arkadaslar merhaba....

sitenizi @özyürek nickli arkadasın donanımhaberde yazması ile buldum.siteniz gayet güzel ve bilgili kişiler ile dolu..

elektronik bilgim amatör düzeyde..

bilen arkadaslardan 12 volt röle bağlantısı hakkında bilgi almak istiyorum..

biraz fazla uzun oldu özür dilerim..

İletiyi paylaş

Mesut Aslan    0
Mesut Aslan

kimse cevap yazmamış....

arkadaslar nette 4 ayaklı röle bağlantısını buldum.faka benim aldığım röle 5 ayaklı ( 2 tane 87 numaralı ayak var)..sizce 4 ayaklı gibi bağlasam sorun çıkarmı..?

tesekkür ederim...

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.848
Selçuk Keleş

Hayır çıkmaz. 2 çıkışlı röle, bendeki de aynısı, ortadaki ayağı diyosun. Bende o ayak boş, her fara ayrı röle kullandım çünkü. Resim çekip koycaktım bugün ama fırsat olmadı.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Ben sizin bahsettiğiniz roleden kullandım..

85; şasi, 86; tetik giriş, 30; 12 volt giriş, 87; çıkış iki adet 87'den iki fara çıkış aldım tek role kullandım..

mercek_xenon_baglanti.JPG

İletiyi paylaş

Mesut Aslan    0
Mesut Aslan

arkadaslar cevaplarınız ve ilginiz için teşekkür ederim....

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

xenon bağlantısı gibi durumlarda tam ortadaki bağlantı kullanılmaz. tam ortada röle kapalıyken elektrik vardır. röle açıldığı zaman yoktur. yani bağlamanız gerekenin tersi durumlarda kullanabilmek için.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.848
Selçuk Keleş
xenon bağlantısı gibi durumlarda tam ortadaki bağlantı kullanılmaz. tam ortada röle kapalıyken elektrik vardır. röle açıldığı zaman yoktur. yani bağlamanız gerekenin tersi durumlarda kullanabilmek için.

Şkinci 87 çıkışından mı bahsediyorsun ?

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

evt

85 ve 86 girişleri röleyi açıp kapatmak için.

30 girişine istediğiniz girişi yapıcaksınız.

röle bunu kapalıyken 87a çıkışına açıldığı zamanda 87 çıkışına yönlendiricek.

yani mesela park lambalarını 87a çıkışına bağlamış olsak kısaları yaktığımızda kısalar yanarken parklarda sönmüş olur gibi.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek
evt

85 ve 86 girişleri röleyi açıp kapatmak için.

30 girişine istediğiniz girişi yapıcaksınız.

röle bunu kapalıyken 87a çıkışına açıldığı zamanda 87 çıkışına yönlendiricek.

yani mesela park lambalarını 87a çıkışına bağlamış olsak kısaları yaktığımızda kısalar yanarken parklarda sönmüş olur gibi.

Yanlış..

Ben farın birine 87a'dan diğerine 87b'den çıkış verdim.. sorunum yok..

Ancak sizin dediğiniz gibi roleler de olabilir..

Ama sizin dediğiniz gibi olsa; ikisinin de adı 87 olmaz dı.. Atıyorum 88 olur du..

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

şu an elimdeki cartier ve bosch marka 2 röledede o şekilde röle kapalıyken 87a çıkışında röle açılınca 87 çıkışında

87b diye bir çıkış bu rölelerde yok belki 87a ve 87b çıkışlı rölelerde ikisine birden aynı anca açıyordur yani çift kontaklı rölelerde.

zaten tek kontaklı röleler benim anlatığım şekilde genelde elektrikçiye gidipte aldığınız normal rölelerin hepsi bu şekilde.

scannerda taradım üzerindeki şemadan sizde görebilirsiniz.

imguo9.jpg

tarihinde BuTcHeR tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.848
Selçuk Keleş

Her ikiniz de haklısınız. :)

Ekte Sanel'in çift çıkışlı röle şemasını ekledim.

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

Bu arada yeri gelmişken buraya yazmak istedim. Bu rölelerin hiçbirinin üzerinde empedans değerleri yazmıyor. Aslında buda çok çok önemli bir konu. Örneğin empedansı düşük olan bir röle mesela 50 ohm. Çok hızlı bir şekilde tetiklenir kullanım alanı anlık olarak çok hızlı açılması gereken noktalardır örneğin korna olabilir veya fren lambaları olabilir. fakat bu rölelerin dezavantajıda düşük empedanslarından dolayı yüksek akım çekerler ve uzun süreli kullanımlarda aşırı ısınırlar ve bozulabilirler örneğin kornaya aralıksız 20 dakika basarsanız büyük ihtimal röle bozulacaktır. eğer empedansı yüksek olursa örneğin 100 ohm rölenin tetiklenmesi yani açılması biraz gecikmeli olur tabi bu değerler ms cinsinde fakat empedansları yüksek olduğu için çok akım çekmezler ve ısınmazlar park lambaları kısa farlar ve bizim xenon farlar gibi noktalarda bu rölelerin kullanılması gerekir açılışındaki ms cinsinden gecikmenin hiçbir dezavantajı yoktur fakat 5 saatte çalışsalar sadece ılık olabilirler. ama bu röleyi kornaya taksanız mesela kornaya anlık olarak dit diye basıp çekseniz korna çalmıyacaktır.

yukarıda resmini gönderdiğim cartier röleyi alırken ölçmeyi unutmuştum kendileri 60 ohmuş zaten taktıığımda bunu farkettim 20 dakika sonra el dokunmayacak kadar ısınmıştı. onu geri götürüp başka 10 tane röleyi tek tek dükkanda ölçtüm sadece tek kalan bir siemens röle buldum 105 ohm değerinde. şimdi onu bağladım 3 4 saat sonra bile ılık hale geliyor.

Biraz uzun oldu ama önemli bir bilgi olduğunu düşünüyorum.

Bu arada aldığım siemens rölede çift kontak üzerinde 87b çıkışı var :)

• Beğen 3

İletiyi paylaş

Mesut Aslan    0
Mesut Aslan

arkadalar açıklama yazan herkese çok teşekkürler..sayenizde çok sey ögrendim..ben sorunumu hallettim..amacım lpg valf ine röle bağlamaktı.halletim sayenizde :unsure2: bundan sonrada harici olarak çekeceğim elektrik tesisatlarına (korna ,far vs) röle + sigorta bağlamayıda ihmal etmem.tekrar teşekkürler..

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Benim kullandığım rolenin şeması rolenin üstünde varmış..

Şsteyen olursa resmini eklerim..

Gördüğüm şu: Her iki 87 çıkışı birbirine paralel...

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap