• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Oktay Toker

Ford C-Max 1 (2003-2010) ledli gündüz farı

Recommended Posts

Oktay Toker    2.532
Oktay Toker

C-MAX gündüz farı çalışmasını sis kapağı üzerinde önce 3 ledli yapmayı düşünürken yuvarlak 40 ve 60 derecelik mercek kullanmayı tasrlamıştım fakat kapak üzerindeki boşlukların boyuıtları uygun olmayınca yassı 60 ve 120 derece arasında işlevini yapan mercek kullanmaya karar verdim.İlk önce bu mercekler için açılacak deliklere uygun bir parça yapmaya uğraştım musluk ucu buldum boyutları çok iyiydi ve sarı maddesi oldugu içinde şekil alması kolay oldu ama çabuk parçalandığı içinde şekil vermekte çok dikkat ettim şekli verince uç kısımları eye ile güzelce bıçak haline getirdim ve plastik kapakta ölçülerini çizdiğim yerlere güzelce derin iz oluşturdum.Sonra maket bıçagı ile bu izlerden parçaları ayırdım.Haliyle tam olmasada mercek şeklini yakaladım ve mercekleride hafif zorlayarak taktım.Önce mercekleri 404 karışım yapıştırıcı ile yapıştırdım.Sonra hazırladığım 1 watt beyaz renkteki power ledleri ve sogutucularını mercek kenarındaki çıkıntılı yerlere 1mm lik matkapla vida sıkılacak şekilde deldim ve sogutucuların üzerinden vidaladım ve sağlamca yerine oturttuktan sonra yeni keşfettiğim 404 çivisiz çivi yapıştırıcısıyla güzelce izole ettim.Üzerinede aliminyum şerit bant ilede güzelleştirme operasyonu yaparak son haline geitrdim.

2adet sabit akım devresi kullandım.2 adet role kullandım.İlk role akü voltajını vermek için 2. role park ve kontak açık hallerinideki işlevleri için kullandım.Park açık hali için 9.8 volt civarı voltaja ayarladım sabit akıma bu voltaj ile destekledim.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Onur Araz    9
Onur Araz

Elinize sağlık desen olarak çok güzel olmuş. Benim aracın şekilsşiz önüne nasıl bir desen uydurucam bakalım :D

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.584
Mahmut Akbulut

Abicim ellerine sağlık çok güzel olmuş bu sene 2012 CEVHERİ anketinde oyum senindir Oktay abi :bravo:

İletiyi paylaş

Musa Can Koca    53
Musa Can Koca

Görsel olarak gayet güzel olmuş, işlevsellik biraz az olabilir ama yine gayet hoş.

Oktay abi bu arada meslek mi değiştirdin, bu işi mi yapıyosun artık?

İletiyi paylaş

Uğur Kamil    12
Uğur Kamil

Güzel olmuş oktay abi ;)

İletiyi paylaş

Turgut Oturmaz    52
Turgut Oturmaz

Elinize sağlık. Çok güzel ve orjinal olmuş. Piyasada bu led dizilimine sahip, benim bildiğim bir araç yok. :)

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.789
Selçuk Keleş

Abicim ellerine sağlık çok güzel olmuş bu sene 2012 CEVHERİ anketinde oyum senindir Oktay abi :bravo:

Bu fotoğraf kalitesi ile olmaz :)

C-MAX gündüz farı çalışmasını sis kapağı üzerinde önce 3 ledli yapmayı düşünürken yuvarlak 40 ve 60 derecelik mercek kullanmayı tasrlamıştım fakat kapak üzerindeki boşlukların boyuıtları uygun olmayınca yassı 60 ve 120 derece arasında işlevini yapan mercek kullanmaya karar verdim.İlk önce bu mercekler için açılacak deliklere uygun bir parça yapmaya uğraştım musluk ucu buldum boyutları çok iyiydi ve sarı maddesi oldugu içinde şekil alması kolay oldu ama çabuk parçalandığı içinde şekil vermekte çok dikkat ettim şekli verince uç kısımları eye ile güzelce bıçak haline getirdim ve plastik kapakta ölçülerini çizdiğim yerlere güzelce derin iz oluşturdum.Sonra maket bıçagı ile bu izlerden parçaları ayırdım.Haliyle tam olmasada mercek şeklini yakaladım ve mercekleride hafif zorlayarak taktım.Önce mercekleri 404 karışım yapıştırıcı ile yapıştırdım.Sonra hazırladığım 1 watt beyaz renkteki power ledleri ve sogutucularını mercek kenarındaki çıkıntılı yerlere 1mm lik matkapla vida sıkılacak şekilde deldim ve sogutucuların üzerinden vidaladım ve sağlamca yerine oturttuktan sonra yeni keşfettiğim 404 çivisiz çivi yapıştırıcısıyla güzelce izole ettim.Üzerinede aliminyum şerit bant ilede güzelleştirme operasyonu yaparak son haline geitrdim.

2adet sabit akım devresi kullandım.2 adet role kullandım.İlk role akü voltajını vermek için 2. role park ve kontak açık hallerinideki işlevleri için kullandım.Park açık hali için 9.8 volt civarı voltaja ayarladım sabit akıma bu voltaj ile destekledim.

Güzel olmuş eline sağlık. Gerçi mecburiyetten daha geniş açı kullanmışsın ama öyle görülüyor ki, yüksek açılı led kullanılmaması lazım. Power ledlerin gücü geniş açıda etkin olmuyor.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.532
Oktay Toker

Teşekkür ederim begendiğinize sevindim.Mesleğim yine elektronik asla değiştirmem konumu değişir sadece.Şimdilik bu tarz işlerle uğraşıyorum.

Geniş açı power ledde sadece çevresel aydınlatmada iyi bu tarz derecesel ışık gerektiren işlemlerde en ideali en fazla 60 derecelik mercekler kullanmak.Bu kullandıgım mercek 2 dereyede uyumlu olması işimi kolaylaştırdı aslında.Orta kısmı 60 dereceli bir açısı var yanları geniş açıya müsait.

İletiyi paylaş

Ahmet Özbey    0
Ahmet Özbey

bende c-max farlarına led ekledim. 6 lı led kullandım yarısı sağa diğer yarı sola gelecek şekilde farın dışından şeffaf bantla yapıştırdım. opel gündüz farına benzedi. aslında kontak anahtarına sürücü devresi ile bağlamayı düşünüyordum uğraşmamak adına park lambalarına bağladım. görenler çok beğendi. bakalım sizde beğenecekmisiniz?

post-892-0-39513600-1328471481.jpg

post-892-0-91169800-1328471494.jpg

post-892-0-29611100-1328471506.jpg

post-892-0-12399700-1328471514.jpg

post-892-0-37873900-1328471520.jpg

post-892-0-22420900-1328471538.jpg

post-892-0-47191700-1328471545.jpg

post-892-0-16249800-1328471554.jpg

post-892-0-35245400-1328471559.jpg

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.584
Mahmut Akbulut

Ahmet bey elinize sağlık ama pek belli olmuyor,resimler parlama yapmış,gündüz veya akşam üstü resimleyip eklerseniz daha iyi olacak kanaatindeyim... :good1:

İletiyi paylaş

Ahmet Özbey    0
Ahmet Özbey

Ahmet bey elinize sağlık ama pek belli olmuyor,resimler parlama yapmış,gündüz veya akşam üstü resimleyip eklerseniz daha iyi olacak kanaatindeyim... :good1:

gündüz resimlerini de çektiğim zaman eklerim.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.789
Selçuk Keleş

Ahmet pek görünmüyorsun, biraz geçici bir iş yapmışsın, detayları alalım.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Ahmet Özbey    0
Ahmet Özbey

gündüz fotoları

post-892-0-11416000-1328907080.jpg

post-892-0-78248200-1328907097.jpg

post-892-0-85598400-1328907113.jpg

post-892-0-00442900-1328907134.jpg

post-892-0-13511700-1328907149.jpg

İletiyi paylaş

Yavuz Bıyık    0
Yavuz Bıyık

çok güzel çalısma olmuş.tasarımda güzel elinize sağlık.

İletiyi paylaş

Onur Koç    18
Onur Koç

8 inci 9 uncu resimdeki mavi aparat anladığım kadarıyla parklar açılınca ledlerin yarı güce düşmesini sağlıyor toplam 12 led için yetersiz kalmadı mi çünkü ben bugun 1 wattlık high power led alırken en fazla 1 devreye 4 led bağlarsın dedi 2 devre almam gerekirmiş fakat onun bağlantısı biraz zor gibi gözüktü gözüme siz toplamda 4 kablo bağlamışsınız galiba 2 kablo ledlerden gelen + ve - olmak üzere ayrılmış ve bağlanmış diğer 2side parklara mi gidiyor eğer öyle ise kontağa nasıl bağladınız aydınlatırsanız sevinirim.

Bu arada buzlu 45 derece 10 tane lens

1 wattlık high power led 10 tane

10 tane ledin alt tabanı toplamda 10 tlye geldi bana uygun almış miyim?

İletiyi paylaş

Musa Can Koca    53
Musa Can Koca

8 inci 9 uncu resimdeki mavi aparat anladığım kadarıyla parklar açılınca ledlerin yarı güce düşmesini sağlıyor toplam 12 led için yetersiz kalmadı mi çünkü ben bugun 1 wattlık high power led alırken en fazla 1 devreye 4 led bağlarsın dedi 2 devre almam gerekirmiş fakat onun bağlantısı biraz zor gibi gözüktü gözüme siz toplamda 4 kablo bağlamışsınız galiba 2 kablo ledlerden gelen + ve - olmak üzere ayrılmış ve bağlanmış diğer 2side parklara mi gidiyor eğer öyle ise kontağa nasıl bağladınız aydınlatırsanız sevinirim.

Bu arada buzlu 45 derece 10 tane lens

1 wattlık high power led 10 tane

10 tane ledin alt tabanı toplamda 10 tlye geldi bana uygun almış miyim?

Fiyat uygun yanlız ne kadar ekmek o kadar köfte

Bugün tanesi 0,2 dolarada tekli lens var 2,75-3,8 dolarada benzer durumlar led ve pcb içinde geçerli

diğer ürünlerde öyle fiyat olarak, no name olmasına rağmen gayet uygun almışsıın zira burda Ankara'da Konya sokak diye bu işin merkezi diye tabi edilen yerde bile çin malı no name 1W power ledlere 2Tl demişlerdi.

İletiyi paylaş

Onur Koç    18
Onur Koç

şuan aldığım lenslerden 2 tanesini aktif hale getirdim 9 vluk dikdörtgen pil ile elektrik verdim şuan gözlerim yanıyo baya bi ışık çıkıyo fakat ısınma olayı olmadı belki az süre yaktıgım içindir ama sogutucu ne olur olmaz alıcam garanti olsun diye 2 tanesi odayı aydınlattı herhalde 8 tanesi bizim evi aydınlatır :D

birde lensler buzlu olmasa kim bilir ne olurmuş birde sabah bakıcam o zamanda bu kadar göz alıyo mu ona göre toplam lens sayısını 6 ya düşebilirim ama 8 daha ideal gibime geliyor şu mavi aparattan alıcam fakat açıklama bekliyorum işlevselliği bağlanışı hakkında şimdiden herkese teşekkürler.

Aldığım yer kaliteli ürün satan bir yere benziyordu şayet kalitesiz olsa bu kadar performans oluyorsa kaliteli ile kim bilir ne performans elde edilir.Belkide ben abartıyor olabilirim belki direk ledin içine doğru bakmayı denemiş olabilirim ama bitince fotoları paylaşırım.Okul açık olduğundan yavaş ilerliyorum k.bakmayın herkese iyi forumlar iyi akşamlar.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.532
Oktay Toker

Onur bey sorunuzu şimdi gördüm.İlk mesajımda ve resimler üzerinde yazılarımda oldukca anlatım mevcut zaten.Mavi parça 750 miliamperlik sabit akım devresi hazır ürün.Ben bunu 2 adet 3 erli seri ve paralel yaparak bu akım devresini kullandım.Ledler zorlanmıyor ve aşırıda ısınmıyor.Siz 3 erli seri led yapın 2 adet ve bunların artı eksi uçlarını paralel baglayın bu akım devresinin led uçlarına baglayın.8 led yapacaksanız 4 erli seri olurmu emin degilim ama Led tam doyumda olmaz ama hiç sorunda çıkmaz..Bu akım devresi bunun için yeterli ama sizin baktıgınız nasıl bilmiyorum.

Kontak açık 12 volttan çalışıyor ve park açık konuma alınınca role ile çekilip kısık hale geliyor.

9 volt pilin akımı düşük oldugu için ısınmaz.Ne yaptınız bitirebildiniz mi?

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.789
Selçuk Keleş

Bir hatırlatma : Park lambası ile gündüz farı aynı anda yanmamalı. Kısık olsa bile ikisi aynı anda yanamaz, ECE kuralları bu şekilde.

Dolayısıyla, eğer gündüz farını park modunda kısık kullanmak istiyorsanız orjinal park lambasını iptal etmeniz gerekir.

İletiyi paylaş

Volkan Özenç    1
Volkan Özenç

Merhabalar,

Forumu önceden beri takip ediyordum fakat aranıza katılmak bugüne kısmetmiş, herkese selamlar.

3 hafta önce Ford C-Max aldım. X-paket ile gelen bi xenon var üstünde.

Yapmak istediklerim, ilk aşamada modüllü özel tasarım bir gündüz farı(far içine yada dışına farketmez) daha sonra köşe lambaları,parklar, sisler, plaka ve ayna altı lambaları gibi ampülleri ledler ile değiştirmek. Tabi garanti sıkıntısı olacak ama olsun:)

Ankara ikamet ediyorum, buralarda basit aydınlatma modifikasyonu yapabileceğimiz iyi bir atölye var mıdır?

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.532
Oktay Toker

Hoş geldiniz.

Gündüz farı için modülden bahsiniz nedir?Hazır ürün mü yoksa elde yapılabilecek bir çalışma mı?

Bahsettiğiniz led çalışmalrını hazır ürünler ile değiştirecek siniz?

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.789
Selçuk Keleş

Bu modelde gündüz farı halojen mi ?

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    599
Mehmet Özyürek

Oktay var işte.. :)

Ben varım desene Oktay :)

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Volkan Özenç    1
Volkan Özenç

Maalesef yeni c-max ta gündüz farı yok. Modül derken hazir olanlardan bahsediyorum. Asıl sorun tasarımı. Nereye nasıl bir şey takılabilir? Bu konuda yardımcı olacak birine ihtiyacım var çünkü elektronik işinden hiç anlamam ve beceremem...

Maalesef yeni c-max ta gündüz farı yok. Modül derken hazir olanlardan bahsediyorum. Asıl sorun tasarımı. Nereye nasıl bir şey takılabilir? Bu konuda yardımcı olacak birine ihtiyacım var çünkü elektronik işinden hiç anlamam ve beceremem...

Yardımcı olabilecek birine derken yanlış anlaşılmak istemem. Ne yaptığını bilen,iyi bir Tuning Atölyesi sormak istemiştim. Benim yaptirmayi dusunduklerim standart seyler, sizin gibi uzmanlar icin çok basit kaçar ama yine de fikirlerinizi almak isterim tabiki...hazir ürünlerden nasil birsey taktirabilirim?

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.532
Oktay Toker

Özelden ulaşabilirseniz elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap