• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Uğurata Dursun

Citroen DS4 aracıma bi-xenon uygulaması

Recommended Posts

Hazar Erulusoy    115
Hazar Erulusoy
On 28.05.2012 at 12:23, Fatih Özbaş yazdı:

Sırrı Bey duvar çizgilerini doğru isaretleyebilmişmiyim?

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Sırrı Polat    207
Sırrı Polat
17 dakika önce, Hazar Erulusoy yazdı:

Sırrı Bey duvar çizgilerini doğru isaretleyebilmişmiyim?

Evet , bence güzel , net olmuş 

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Hazar Erulusoy    115
Hazar Erulusoy

Çizgiyi almaya çalışıyorum. Yorum alabilirmiyim.

@Sırrı Polat

DSC_3157.JPG

İletiyi paylaş

Hazar Erulusoy    115
Hazar Erulusoy

Ayar oldu sanırım bu hldeyken geçici olarak vidaları sıcak silikonla sabitliyeceğim 

DSC_0021.JPG

DSC_0022.JPG

DSC_0023.JPG

İletiyi paylaş

Yunus Emre Andaç    38
Yunus Emre Andaç

Olmuş gibi görünüyor bence :) 

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Hazar Erulusoy    115
Hazar Erulusoy

Birazda araç üstünde ayar yaptım mı tam tutar sanırım.

İletiyi paylaş

Sırrı Polat    207
Sırrı Polat
4 saat önce, Hazar Erulusoy yazdı:

Çizgiyi almaya çalışıyorum. Yorum alabilirmiyim.

@Sırrı Polat

DSC_3157.JPG

Merceğin karşısına geçtiğinizde bir kaç mm saat istikametinde döndürmelisiniz bence , çizgi işaretlediğiniz yer , tam da Yeni hellalardaki çentiğe denk gelmiş sizi yanıltmasın

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.611
Oktay Toker
8 saat önce, Hazar Erulusoy yazdı:

Birazda araç üstünde ayar yaptım mı tam tutar sanırım.

Mercek sabitlendikten sonra araç üzerinde sadece yükseklik ve iç dış ayarı yapılabilir.

Sırrı beyin yazılarına göre hareket ederseniz montajınız güzel olur.

Bu far tasında Hella merceğin o çıkıntıları kesmenize gerek yok merceği sabitlerken zaten arada istesenizde istemesenizde boşluk olacak ve daha fazla arkayı kesip geri gitmesine gerek yok.Tasın içi yeterli ölçüye sahip.Mercek şapkası arkaya doğru geniş ise merceği biraz daha önde monte edin.Arka kısımda mapul kısmı kasaya daha az deger.O kısmıda ısıtarak degmemesini sağlarsınız.

Merceklerin monteli hali resimleri mevcut inceleyebilirsiniz.Ds4 modelin diğer C4 modellerden ne farkı mevcut?Aynı far modeli kullanılmıyor mu?

http://www.geceucusu.com/topic/6506-citroen-c4-2-2010-far-i%C3%A7i-led-g%C3%BCnd%C3%BCz-far%C4%B1-led-sinyal-bmw-u-halka/?page=2

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 2

İletiyi paylaş

Hazar Erulusoy    115
Hazar Erulusoy

Yani soldaki çizgi biraz daha aşağı inecek bu şekilde silikoladım ama tekrar yaparım o zaman. Bu da selektör. @Sırrı Polat

Selektör.gif

tarihinde Hazar Erulusoy tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sırrı Polat    207
Sırrı Polat
Şimdi, Hazar Erulusoy yazdı:

Yani soldaki çizgi biraz daha aşağı inecek bu şekilde silikoladım ama tekrar yaparım o zaman. Bu da selektör. 

Selektör.gif

1-2 mm , çok değil bu benim fikrim ,

silikonladıysanız buna değer mi bilemem , çalışmanızı titizlikle sürdürdüğünüz için yazdım , yolda çizgi izlemeyeceğim aydınlatmam iyi olsun derseniz belki kabul edilebilir , tercih sizin , farklı yorumları da değerlendirin bence

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Hazar Erulusoy    115
Hazar Erulusoy
Şimdi, Sırrı Polat yazdı:

1-2 mm , çok değil bu benim fikrim ,

silikonladıysanız buna değer mi bilemem , çalışmanızı titizlikle sürdürdüğünüz için yazdım , yolda çizgi izlemeyeceğim aydınlatmam iyi olsun derseniz belki kabul edilebilir , tercih sizin , farklı yorumları da değerlendirin bence

Olmuşken iyisi ve düzgünü olması gerektiği gibi olması için çaba veriyorum. Problem olmaz zaten daha kalıcı sabitlemeyi yapmadım. O yüzden biraz daha ayar şansım var. Aslında dediğiniz gibi bende yapmaya çalıştım ama bir türlü solda ki çizgiyi indiremedim. Tas içerisinde sol alt vida için ayar yeri kalmadı mercek dayandı bira daha deneyeceğim ama tekrar sonucu paylaşacağım sizlerle. 

Bu arada üstadlar sizlerden de yorum bekliyorum. @Mahmut Akbulut @Selçuk Keleş @Oktay Toker

5 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Mercek sabitlendikten sonra araç üzerinde sadece yükseklik ve iç dış ayarı yapılabilir.

Sırrı beyin yazılarına göre hareket ederseniz montajınız güzel olur.

Bu far tasında Hella merceğin o çıkıntıları kesmenize gerek yok merceği sabitlerken zaten arada istesenizde istemesenizde boşluk olacak ve daha fazla arkayı kesip geri gitmesine gerek yok.Tasın içi yeterli ölçüye sahip.Mercek şapkası arkaya doğru geniş ise merceği biraz daha önde monte edin.Arka kısımda mapul kısmı kasaya daha az deger.O kısmıda ısıtarak degmemesini sağlarsınız.

Merceklerin monteli hali resimleri mevcut inceleyebilirsiniz.Ds4 modelin diğer C4 modellerden ne farkı mevcut?Aynı far modeli kullanılmıyor mu?

http://www.geceucusu.com/topic/6506-citroen-c4-2-2010-far-i%C3%A7i-led-g%C3%BCnd%C3%BCz-far%C4%B1-led-sinyal-bmw-u-halka/?page=2

Oktay Ustam Far tasında apul girişi etrafında bir çizgi var sende bilirsin oradan kestim deliği oradan açtım. Ve o parçaları kestim çünkü sağa sola ayarda çalışma imkanı vermiyordu. Kesilince mercek tam yerine oturdu. Hatta merceğe önden bakıldığında sol alt köşeden biraz daha almak iyi olacak mercek duvar fotoğrafında da görüleceği üzere biraz sola gitmek istiyor. 

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.611
Oktay Toker

Otururda yazdığın gibi arka ampul kısmı far kasasına teması çok oluyor buda sıkıntı oluşturur.Merceği tam sabitlemeden kontrol ederek netleştirirsen faydali olur.

İletiyi paylaş

Hazar Erulusoy    115
Hazar Erulusoy

Bu akşam onu bir deneyeceğim buradan durumu paylaşacağım.

Denemeyi yaptım herşey tam gibi. Buyrunuz fotolar.

DSC_0025.JPG

DSC_0024.JPG

İletiyi paylaş

Hazar Erulusoy    115
Hazar Erulusoy

Çizgiyi düzelttim. Bu sefer oldu sanırım.

DSC_0033.JPG

DSC_0032.JPG

DSC_0028.JPG

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.873
Selçuk Keleş

Düzgün görünüyor, paketle gitsin :) 

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.611
Oktay Toker

Dediğim gibi xenon ampul kasaya çok yakın.Ampulün kablosunu taktıgında kasaya degecek.Araç üzerindeki ayar sonrası dahada kasacak ve titremede yapar.Far kapatmadan bu kısımda gerekli boşluğu yapman lazım.Buda o kısımları düzgünce ısıtarak boşluğu oluşturabilirsin.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Hazar Erulusoy    115
Hazar Erulusoy
23 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Dediğim gibi xenon ampul kasaya çok yakın.Ampulün kablosunu taktıgında kasaya degecek.Araç üzerindeki ayar sonrası dahada kasacak ve titremede yapar.Far kapatmadan bu kısımda gerekli boşluğu yapman lazım.Buda o kısımları düzgünce ısıtarak boşluğu oluşturabilirsin.

Dün siz yazdıktan sonra düşündüm biraz daha... Ampul bolzuldu sökmeside sıkıntı olacak. Sizin çalışmalarda farın arkasında yaptığınız genişletme var mı? Örnek olarak paylaşabileceğiniz. 

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.611
Oktay Toker

Maalesef arka kısımdan resimleme yapmamışım.Orijinal kapaklı şekilde far çıkarsa pek yapmıyorum.

Yapılacak işlem ampul kablosunun takılacağı kısma denk gelen yeri ısıtarak aşagı dogru kablo teması olmayacak şekilde genişletmek.Kapakla işiniz yok.Ampul yan durur buna çare yok oynamanızıda çok tavsiye etmem.Isıtın degecek yerleri dikkatlice genişletin yeterli.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Hazar Erulusoy    115
Hazar Erulusoy

Konuya bir güncelleme yapayım. Bugün elektirik malzemelerini tedarik ettim. Röle ve sigorta yuvası aldım. Ayrıca Sol merceğin geçici montajını yaptım. Buyrunuz fotoğralar. 

WhatsApp Image 2017-04-11 at 21.35.59 (1).jpeg

WhatsApp Image 2017-04-11 at 21.35.59.jpeg

WhatsApp Image 2017-04-11 at 21.51.05.jpeg

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Hazar Erulusoy    115
Hazar Erulusoy

Duvar resmi için yorumlarınızı bekliyorum. 

İletiyi paylaş

Hazar Erulusoy    115
Hazar Erulusoy

DSC_3164.JPG

DSC_3170.JPG

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Sırrı Polat    207
Sırrı Polat

Gömün gitsin ?

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Hazar Erulusoy    115
Hazar Erulusoy

Bugün farları toparladım. Sadece mercek şapkası eksik kaldı. Röle için metal proje kutusu ile bir çalışma yapacağım sigorta vs içinde olacak. 

Ama canımı sıkan birşey var @Oktay Toker bahsettiği kasaya sürtme ve dokunma var. Mercekleri sabitlemedim ama duvar çizgisi vs tekrar alamam. Mercekleri öne çekmek imkansız bu sebeble ne yaparım kara kara düşünüyorum.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.611
Oktay Toker

Degen kısmı ısıtarak boşluk oluşturmanız yeterli olacak.Başka seçenek şu an yok görünüyor.

Xenon ampule takılan kablonun metal olan kısmını sökerseniz buda biraz daha boşluk alan oluşturur.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Hazar Erulusoy    115
Hazar Erulusoy

@Oktay Toker  Bu şema ile bağlantı yapsam sıkıntı olur mu? Şema da  akü gelişi ve çıkışlarda sigortada olacak. 

ŞEMA.png

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap