İçeriğe Yönlendir
Mahmut Akbulut

Mavi kesilme çizgisi için bi-xenon mercek perdesine modifiye

Recommended Posts

Mahmut Akbulut

Merhaba arkadaşlar belki bu işlemi deneyen vardır ama merakımı gidermem lazım bu konuda bilgisi ve deneyimi olan abilerim ve kardeşlerimden yardım istiyorum.İlk resimde mercek perdesinin hemen altına çizgiler çizdim.Kesilme çizgisini bir adım daha öteye taşımak istiyorum bunu başarabilirmiyim,herhangi bir sorunla karşılaşırmıyım.Perdenin orjinal haline kısmen müdahale ederek kesilme çizgisini alttaki resimde olduğu gibi yakalayabilirmiyim.Nedenini merak edenler varsa inanın kötü bir niyetim yok tamamen saplantı. :unknw: Trafikte honda ve suzuki gibi mercekli araçlarla karşılaşınca acaba benim bi-xenonda bu net çizgi olabilirmi düşüncesi... :umnik2:

post-4834-0-63141300-1322234260.png

post-4834-0-32423100-1322234333.jpg

post-4834-0-77788800-1322234347.jpg

İletiyi paylaş

Misafir

Sağdaki mercekte uzun hüzme için perde 1 cm inmiş durumda.

Senin çizdiğin yerler hiç işe yaramaz, ayrıca mevcut perdeyi 1 mm dahi ileri geri oynat kesilme çizgin gidecek, berbat aydınlatman olacak.

Mercekte en hassas yer perde, dokunma.

Eğer kısa hüzmeyi uzatmak istiyorsan far ayarından başka seçeneğin yok, net kesilme çizgisi reflektörden kaynaklanır.

İletiyi paylaş

Adil Can Akcan

Koito mercekler bu kesilme çizgisine yakın değil mi ben mi yanlış biliyorum? Perdeye müdahale etmek yerine koito mercek montajı yapmak daha mantıklı gibi geliyor..

tarihinde Adil Can Akcan tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

Sağdaki mercekte uzun hüzme için perde 1 cm inmiş durumda.

Senin çizdiğin yerler hiç işe yaramaz, ayrıca mevcut perdeyi 1 mm dahi ileri geri oynat kesilme çizgin gidecek, berbat aydınlatman olacak.

Mercekte en hassas yer perde, dokunma.

Eğer kısa hüzmeyi uzatmak istiyorsan far ayarından başka seçeneğin yok, net kesilme çizgisi reflektörden kaynaklanır.

Ağa konuşmuş, diyeceğini demiş.. :good1:

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Musa Can Koca

Kotio mercekler Ece değilde Dot kesilme çizgisine sahip olduğundan şekli o nedenle o şekilde keskinlikden kastın _/ değilde _-- olması ise perdenin sağ tarafındaki yükseltiyi orantılı bir şekilde azaltarak yapabilirsin.

Tabii pratikde ne kadar orantılı aşındırırsın onu bilemiyorum, eğer tamamen düzgün bir aşındırma gerçekleştirebilirsen yanal aydınlatman aynı kalırken orta ön aydınlatmanın mesafesini biraz uzatmış olacaksın, dikkatli yapılmassa göz alabilir, zira Servet abinin de dediği gibi çok hassas bir kısım.

Eğer dümdüz bir perde olursa yanal ile aynı seviyeye geleceği için ona göre hesaplayıp iyi bir aşındırma yapmak gerekir, kotio'lardaki durum perdedeki sağ-sol yükselti farkının çok az olmasından kaynaklı ve dot standardı ile üretilmesinden, senin yapacağının ile görsel olarak belki koitoya yakın bir sonuç çıkabilir kesilme çizgisinde fakat ne kadar sağlıklı bilemiyorum.

Bu arada bir konuda Servet abiye katılamıycağım net kesilme çizgisi benim fikrime göre reflektörden bağımısız tamamen perde ve lens ile ilgili, kiotoda da bu durum açıkca belli zaten, lens seffaflaştıkça kesilme çizgisinde netlik artıyor, öte yandan amaç kesilme çizgisi, görselllik vs değil ise iyi aydınlatma ise desenli camlar daha başarılı bana göre

tarihinde Musa Can Koca tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Koito mercekler bu kesilme çizgisine yakın değil mi ben mi yanlış biliyorum? Perdeye müdahale etmek yerine koito mercek montajı yapmak daha mantıklı gibi geliyor..

Evet koito-ıchıkoh-hella evox-fxr-morimoto bütün bu mercek markalrının kesilme çizgileri harika ama çok pahalılar :wacko: ve ayrıca ben elimde hali hazırda bulunan hella mercekler üzerinde modifiye yapmayı planlıyorum.Anlaşılıyorki bunu daha önce deneyen yok bari bu zevki ben tadayım :exc1: belki istediğim sonucu alırım forumada bir katkım olmuş olur en kötü ihtimal ilede ilker beyden bir çift hella daha alırız :search: uygulamayı yapınca mutlaka paylaşırım....

Kotio mercekler Ece değilde Dot kesilme çizgisine sahip olduğundan şekli o nedenle o şekilde keskinlikden kastın _/ değilde _-- olması ise perdenin sağ tarafındaki yükseltiyi orantılı bir şekilde azaltarak yapabilirsin.

Tabii pratikde ne kadar orantılı aşındırırsın onu bilemiyorum, eğer tamamen düzgün bir aşındırma gerçekleştirebilirsen yanal aydınlatman aynı kalırken orta ön aydınlatmanın mesafesini biraz uzatmış olacaksın, dikkatli yapılmassa göz alabilir, zira Servet abinin de dediği gibi çok hassas bir kısım.

Eğer dümdüz bir perde olursa yanal ile aynı seviyeye geleceği için ona göre hesaplayıp iyi bir aşındırma yapmak gerekir, kotio'lardaki durum perdedeki sağ-sol yükselti farkının çok az olmasından kaynaklı ve dot standardı ile üretilmesinden, senin yapacağının ile görsel olarak belki koitoya yakın bir sonuç çıkabilir kesilme çizgisinde fakat ne kadar sağlıklı bilemiyorum.

Bu arada bir konuda Servet abiye katılamıycağım net kesilme çizgisi benim fikrime göre reflektörden bağımısız tamamen perde ve lens ile ilgili, kiotoda da bu durum açıkca belli zaten, lens seffaflaştıkça kesilme çizgisinde netlik artıyor, öte yandan amaç kesilme çizgisi, görselllik vs değil ise iyi aydınlatma ise desenli camlar daha başarılı bana göre

+1 Kesinlikle katılıyorum teşekkür ederim...

İletiyi paylaş

Misafir

Hella merceğe koito'nun yada Bosch merceğini takın odağı saymazsak kesilme çizgisinde fark oluşmuyor. Hellanın perdeyi söküp lkenarı en keskin olan falçata ile perde yaptım ve yine kesilme çizgisi koito gibi olmuyor.

Koitoda farklı olan bir unsurda perdenin düz olmaması.

İletiyi paylaş

Hüseyin Hoca

Nedir bu kesilme çizgilerinden sizin derdiniz. :)

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

Nedir bu kesilme çizgilerinden sizin derdiniz. :)

Yamuk durduğu için beğenmiyor arkadaş.. :)

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Yamuk durduğu için beğenmiyor arkadaş.. :)

Abi saplantı haline geldi bu bende şöyle jilet gibi olsa yansıdığı yerde ama olacak,yapıcam olacak :muhaha:

İletiyi paylaş

Misafir

Mahmut perdeyi sök falçata ile duvara düşen ışığı değiştir.Kesilme çizgisi netliği fark etmeyecektir.

İletiyi paylaş

Musa Can Koca

Hella merceğe koito'nun yada Bosch merceğini takın odağı saymazsak kesilme çizgisinde fark oluşmuyor. Hellanın perdeyi söküp lkenarı en keskin olan falçata ile perde yaptım ve yine kesilme çizgisi koito gibi olmuyor.

Koitoda farklı olan bir unsurda perdenin düz olmaması.

Servet abi Kotio nun merceğini Hella ya mı takdın? Zira Kotio mercekleri Hella,Bosch, Valeo lar dan daha küçük.

Mahmut arkadaşın kesilme çizgisi deseni ; perde, kesilme çizgisi netliği ise; lens ile ilgili, öte yandan perdesi dümdüz olup kesilmesi çizgisi koito gibi olan replika merceklerde var koitoda ki oval perde tasarımının aksine Hella gibi bile değil çünkü oda biraz oval (eski tip), dümdüz perde ile kotio gibi kesilme çizgisi elde edilmiş.

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

mahmut alttaki resimde mor olan kesilme çizgisini ben yapmıştım belki hatırlarsın o mercekde s2000 den çıkan d2s kısa mercekti ve ilk hali öyle değildi ben merceğin camını çıkarttığımda arada birtane conta vardı ve araya bir conta daha koyduğumda çizgideki sarı sapmalar gidip mosmor dümdüz bir çizgi elde ettim ve araca taktığımda boydan boya yolu kesiyordu o kadar netti ben bunu bosch dada denedim oldu çünki mercek camı perdeden uzaklaşıyordu ama hellalar öyle değil mühürlü gibi perçinlimi ney işte önce onları açman gerekli sonra perdeyle camın arası 1 2 tane pul koyarak deneme yapman gerekli bosch olduysa hellada olur diye düşünüyorum ama sen tam ne istiyorsun anlamadım keskin çizgimi yoksa mor çizgimi

Benim istediğim şey kesilme çizgisinin net ve düz olması mor ışık kırılması olmasada olur.Tam olarak istediğim şeyin resmi budur ama ben bunu kendim yapmak istiyorum bunun peşindeyim en azından denemek istiyorum :yahoo:

post-4834-0-98325000-1322508231.jpg

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

fotoğrafa aldanma fotoğraftaki gibi ahım şahım aydınlatmıyor hella gibi ışığı bir yere toplamak yerine dağıtıyor dağıttığı içinde yoğunluk azalıyor yağmurda tehlike oluşturuyor. bende çok büyük bir hevesle aldım ama işte ama memnun kalmadım bosch merceğe döndüm. helladada kesilme çizgisi böyle olmaz hiç uğraşmaya deymez çünki koitonun siperi aynı baraj gibi camdan çanağa doğru baraj gibi siper C gibi duruyor ---- çizgi değil

Eyvallah kadeşim ama denemek istiyorum merak işte...

İletiyi paylaş

Uğur Kamil

Bende aynıyım bişeyi kafama koydummu ille yapıcam ve nasıl olacagını görcem ondan sonra içim rahat edecek :)

Ama bu konuda deneyimli olan kişilerin söylediklerinide değerlendirmek lazım.

Benimde Hella mercegin kesilme çizgisinde mor ışık çıkıyor abim arkadaşlarım falan ilk gördügünde orda mor ışıgın ne işi var far beyaz yanıyor mor ışık nerden çıkıyor diyor :)

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Bende aynıyım bişeyi kafama koydummu ille yapıcam ve nasıl olacagını görcem ondan sonra içim rahat edecek :)

Ama bu konuda deneyimli olan kişilerin söylediklerinide değerlendirmek lazım.

Benimde Hella mercegin kesilme çizgisinde mor ışık çıkıyor abim arkadaşlarım falan ilk gördügünde orda mor ışıgın ne işi var far beyaz yanıyor mor ışık nerden çıkıyor diyor :)

Uğur kardeşim aynen dediğin gibi kafama takıldımı gece uyuyamam.Belki mercekler kullanılamaz hale gelecek ama olsun en azından işin sonunda bir başkasına ben denedim oldu :bravo: veya olmadı :unknw: diyebilirim...

İletiyi paylaş

Musa Can Koca

Mahmut kardeş daha öncede söylediğim gibi mesele iki tarafdaki farkı azaltmanla ilgilii, Koitodaki durum merceğin baraj gibi olması, C gibi olması ile falan ilgili değil,perdenin sağı ve solu dümdüz ve önünde hiçbir engel yok,ortadaki farkdan sonra yine dümdüz devam ediyorlar.

Hella'da ve helede Bosch da perde inişli çıkışlı, bunun nedeni elbetdeki aydınlatmdaki hesaplanan alanlarla ilgili.

Sana söylediğim aşındırma olayını basit olarak çok fazla detaya girmeden kendim denedim, Hella da işi bozan ufak bir detay var,o kısım hallolur mu bununlar uğraşmaya değermi? Orası sana kalmış.

Özetle Hella'da bunu yapman imkansız nedeni ise Hella'da perdenin yukarı doğru gitmesini engelleyen bir çentik var, o kısım işi bozuyor, eğer çentik tarafıda dümdüz ilerleseydi, çentik olmasaydı birebir Koitodakini yakalardın.(diğer tarflardaki farkları giderdikden sonra)

Aşağıdaki resimlerde Hellanın perdesinin Kotio ya yakınlaştırılmış hali ve çentiğin işi nasıl bozduğunu görebilirsiniz, son resim ise Koitonun, aynı mekanda aynı makina ile ayarsız hızlı çekilmlerdir.

post-2483-0-14260700-1322582438.jpg

post-2483-0-64237800-1322582453.jpg

post-2483-0-23159100-1322582461.jpg

İletiyi paylaş

Musa Can Koca

şu son fotoğraf hellanın ise kafımı yarıcam, hella ne kadarda düzgün olmuş öyle.? uzun performansı nasıldır çok merak ediyorum

Musa Can Koca ; resimleri nerden buldun yada kendinmi yaptın birazdaha bilgi verirmisin.

Bektaş iletiyi okumadın heralde:) Son resim Kotio diyor orda, ilk iki resim Hella modlu hali, işaretli yer perdenin yukarı çıkmasını engelleyen çentiğin olduğu yer oraya müdahele etmedim.

İşlemi Dremel ile gerçekleştirdim taşlama yaptım perdeye, bi nevi kuvvetli zımpara diyebiliriz pek detay yok:)

Hareketli perdeye yapılan müdahele uzun performansında pek değişkliğe neden olmaz fakat kısalar biraz öne taşınmışdır buna eminim fazlası ise göz alıcakdır.

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Musa kardeşim canadalı bir arkadaş tamda benim istediğim gibi bir modifiye yapmış resimlere bakarmısın adam E55 hellayı ne hale getirmiş.Tıpkı koito gibi perdeyi nasıl yapmış çözemedim ama o senin bahsettiğin küçük çentik duruyor orada.Bakalım beğenecekmisin kesilme çizgisini...

Kısa-uzun geçiş ve ışık deseni en alttaki resimlerde...

post-4834-0-97821800-1322661782.jpg

post-4834-0-99306400-1322661805.jpg

post-4834-0-77182000-1322661821.jpg

post-4834-0-65187300-1322661838.jpg

post-4834-0-71447100-1322662308.jpg

post-4834-0-01681800-1322662324.jpg

İletiyi paylaş

Musa Can Koca

Maks olacağı bu zaten, nasıl yapmış dersen muhtemelen benim yaptığım gib,i aşındırarak yaptı, Dremel ile, yanlız dikkat edersen ondada sağ tarafda çentik kısmı duruyor, nasıl yapmışsa direğin arkasına getirmiş özelliklemi bilmiyorum ama ordan itibaren aşağı iniyor görüldüğü üzre.

Sol taraf ise hafifden yukarı çıkıyor sola gittikçe:)

Birde lens farklı,ya Clear lens takmış ya da orjinal lensi bizim burdaki Hellanınkinden farklı, resimlerdeki en büyük etkenlerden biride bu lens, sende bu deseni yakalayabilirsin, hatta benimkide buna yakın zaten, sen daha özenirsen daha güzel olur.

Lens değişmedikçe bu kadar bu keskinliği yakalayamayabilirsin, lensle resimdeki gibi ya da benim yaptığımın bir adım ilerisi sana yeterse uğraş, ama alacağım maks sonuç Kanadalının yaptığı gibi olur.

post-2483-0-80682400-1322671786.jpg

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Kesilme çizgisi güzel etkieyici ama Işık deseni homojenliğini kaybetmiş. Sanki uzun far gibi yanıyor.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Onur Araz

Evet benimde dikkatimi çekti sağ ve solda karanlık bölgeler yoğunlaşmış gibi..

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

hella tamamen hellalığını kaybetmiş uzun deseni herşeyi değişmiş bi acayip olmuş resmen fx-hella olmuş

uzun desene aynı koito diyebilirim hellanın top gibi toplanan deseninden eser yok bence eski hellanın deseni daha iyidi ancak yapılsa yapılsa şöyle birley yapılır perdenin yukarıda kalan kısmı azıcık taşlama ile titizlikle yok edilebilir oda odağa zarar vermez

Bektaş bu hellanın yeni modeli falan değil tamamen toplama bir mercek perde,clear lens,reflektör,herşeyiyle hellanın çakması zaten çinde yapılıyormuş bende sonradan öğrendim.Çinde yapılıyor Kanada üzerinden satılıyor.Yani uzun lafın kısası Made İn Çakma :yes:

İletiyi paylaş

Turgut Oturmaz

Zaten eski Hella'da fotoğraftaki gibi ayna kadar parlak bir reflektör yok...

İletiyi paylaş

Musa Can Koca

Bektaş bu hellanın yeni modeli falan değil tamamen toplama bir mercek perde,clear lens,reflektör,herşeyiyle hellanın çakması zaten çinde yapılıyormuş bende sonradan öğrendim.Çinde yapılıyor Kanada üzerinden satılıyor.Yani uzun lafın kısası Made İn Çakma :yes:

Replika merceklerin hepsi çinde yapılıyor ki, Morimoto, FX-R, TSX-R, bunun yanında orjinal merceklerinde bir kısmı çinde yapılıyor.

Çinliye ne kadar para verirsen ona göre ürün yapar, Çin olmasa, bizim yerimize çalışmasalar, ne cep telefonları, ne otomobiller, ne bilgisayarlar, ne LCD ler aklınıza ne gelirse çakma/orjinal eskiden yanından geçemezken şimdi bu kadar kolay alabiliyor olamazdık.

Hayatımızdan uzak doğu ürünlerini çıkarırsak teknoloji fakiri bile kalabiliriz:)

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Yeni Oluştur...