Mertol Kip

Ford Focus 3 (2011-) bi-xenon farlar + DRL

Recommended Posts

Ahmet İhsan Akşen

Ampul ve balast varmı üzerinde? Kontrol ettiniz mi?

İletiyi paylaş

Taner Eviş

Bence de balast ve ampul olmayabilir öyle satılıyor zaten

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Halojen farla xenon farın soket pinleri farklı olabilir, Ecu ya tanıtılması gerekebilir.

İletiyi paylaş

Cem Durna

Soketler farklı. Sistem farklı. Size tavsiyem ses sistemcilerde veya elektroniçilerde bulabilceğiniz erkek ve dişikablo terminali almak. Ve o terminllerden resimdeki gibi 0.75 10 cm kablo kablolar yapmanız. Yaptığınız kabloları orjinal araç farı ile xenon far soketini eşleştirerek farı çslıştırmanız.

Not. Far ayarı ve xenonlar çalışmıcaktık. Xenonların çaresi var ama yazılım atmak :)

35bafa4a1b0db80c3f4c395b0cabf646.jpg

tarihinde Cem Durna tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Emre Bayındır

Merhabalar...

Uzun zamandır forumu takip ediyorum ve aklımda focusum için xenon fara dönüşüm planlarım var. Kendim de bu işlerle uğraşmayı seviyorum ve elimin yatkınlığı vardır. Çıkma farları temin ettim,

içlerini açtım ancak bir türlü gen5 balast bulamıyorum. sahibindeni takip ediyorum, burada çıkma parçalar var ama gen5 olup olmadığından bahsetmemiş. Aradığım uygun fiyata gen5 balast. Belki

buralardan bir arkadaşımızın bildiği bir çıkmacı falan vardır. Ya da elinde kullanmadığı gen5 balast... Bu konuda siz tecrübeli forumdaşların yardımını bekliyorum.

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Geçen yıl Rabbimin izni ile aynı tip fara aynı tarzda bir çalışma yapmak daha kısmet olmuştu.Çok resimlemedim.Bu defa mercek kapagına öncekinden tecrübe ile daha bir şefkatli davrandım beni kırmadı düzgünce şekle şemale girdi.

134.JPG

135.JPG

154.JPG

6468.jpg

6519.jpg

6522.jpg

6523.jpg

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Geçtiğimiz yıl Rabbimin izni ile Focus 3 eski kasa orijinal biri sıfır diğeri çıkma 2 takım mercekli farlarına hem Hella bi-xenon mercek,gün ışığı olan orijinal gündüz ledleri sökülerek 5000k 3535 serisi beyaz led ve yanına amber 3535 led montesi ile hem gündüz farı hem sinyal olarak çalıştırarak,dönüş farlarını sadece akşamları kısa far açılınca sağ ve sol sinyallerde aktif hale getirilerek,mercek içinede beyaz power led montajı yapılarak araçlara monte edildi.

Çerçeveler siyaha boyandı.

6464.jpg

Merceklerin montajlı hali.

5617.jpg

Ledlerin dizilmiş hali.

5695.jpg

Son haller.

5697.jpg

6589.jpg

891bb6191bec8c6e87887b6cbb78a462.jpg

5699.jpg

5706.jpg

5707.jpg

f1261.jpg

Bu duvar çizgisini makinanın karanlık pozu en dibe alınmadan normal gece çekiminde çekildi.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Led dizaynı çok şık ve kaliteli olmuş.

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Geçen yıl Keşan'dan bir arkadaşımızın 2015 Focus 3 aracı için yeni far alınıp araç üzerindeki farlara Hella bi-xenon ile oem tarzda görünüm amaçlı gündüz farı çalışmasını uzun süren bir süreç sonrasında mebla sorunu aşılıncada Rabbimin izni ile güzndüz farımızda azda olsa hafif dışa açık bir hizalama hatası ile lakin uzaktanda olsa görünürlük gayet ideal seviyede sonuç ile bitirmek kısmet oldu.

Aracın halojen yapısından dolayı voltaj düşük şekilde artarak çalışır hale geldiğinden küçük bir sorun olan bu durumu aşmak için uygulamalar yaptırırken sonrasında arkadaşımız sabırsızlık edip bir sinir ile banada bu sorun senin hatan diyip mafyatik dil geçişi yapınca beni bir daha aramaması yönünde kendisine durumu kendisine karşı her hangi bir sinirim,kızgınlığım olmadığını anlık sinirine yenik düşüp benimle alakası olmayan bu hatayı bana yükleyip yıllarca tanıdığım bir insan olarak bu davranışı yakıştıramadığımı ilettim ve kişisel soruna dönüşmesi ile şu an durum ben içime sinmediği için e-mail yolu ile şunları yapman gerek dedim ve cevaplarında davranış şekli devam edince beni bir daha rahatsız etmemesni şart koşarak büyüklük bende kalsın dedim meblasını öderim demesine ragmen bu davranışına cidden çok üzüldüğüm için benden kaynaklı diye düşünüp bu davranışına son vermesi duası ile karşılıksız parçayıda yaparak yolladım ve sağ farda ara sıra nadiren kırpma yaptığı bilgisinide bana iletti.Her şeyde bir hayır vardır.

Far modelinin oem mercekli yapıya en yakın halde montajı yapmak için Vw touron galiba bu aracın kare tipine yakın olan mercek şapkası kullanmaya karar verdim.İntemo iç mercek şapkası ilavesi ilede görselliği tamamlayıp güzel bir en yakın duruş elde ettim.

7699.jpg
resim yükle

Çerçeveyi komple siyah yapalım demişti ben önce çerçeveyi yarı siyah olarak olsun demiştim begenmedi.Aldığı siyah halojen far yakıştığı için komple siyah olarak yeniden düzenlendi.Çerçeve siyah tabanlı idi lakin iç kısımlar pütürlü kromluydu  ve kromu çıkartamadım sadece bu kısımları 600 derecelik siyaha boyadım.

7701.jpg
bmp resim yükle

7706.jpg
jpg upload

Gündüz farı için Audi A6 sanırım stop reflektörünün yapısı tam istediğim gibi idi ve kestim biçtim yerine alıştırdım.Orijinal ledlerini söküp beyaz ledlerin montajını yaptım ve orijinal led sürücüsüde üzerinde olunca nefis bir sonuç aldım.

7743.jpg
jpg upload

7696.jpg
resim yuklemek

7866.jpg
resim yülke

Çerçevede komple siyah yapıldıktan sonra son durumlar.

8195.jpg
resim upload

8196.jpg
çoklu resim yükle

8176.jpg
resim yüke

8176.jpg
resim yüke

8177.jpg
ücretsiz resim barındırma

8210.jpg
bmp resim yükle

8211.jpg
resim upload

8215.jpg

8177.jpg

Güçlü bir Ameikan park istendiği için 3 adet amber power led ilavesi ile gündüz farı son durum.

8181.jpg
hızlı resim yükle

8183.jpg
bmp resim yükle

Belirttiğim durumdan dolayı araç üzeri resimlerini ekleyemeceğim.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Güzel işçilik, Allah sabır versin.

Bazen benim motorun stop lambasına bir şeyler yapsak mı diye düşünüyorum :)

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Ustam sen düşünmeye devam ede dur kararına yakın yolla bitmeye yakında nasılsa kararın tamama erer ancak yollarım.:lol:

Stop resmi var mı?Çap? Ona göre Oem reflektör yada güzel grup lens takımı bakınayım.Kararına yardımcı olacaktır.Elde yapım ve dizilim faide etmiyor.Uğraşıya değmiyor.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş
On ‎14‎.‎02‎.‎2016 at 00:02, Oktay Toker yazdı:

Ustam sen düşünmeye devam ede dur kararına yakın yolla bitmeye yakında nasılsa kararın tamama erer ancak yollarım.:lol:

Stop resmi var mı?Çap? Ona göre Oem reflektör yada güzel grup lens takımı bakınayım.Kararına yardımcı olacaktır.Elde yapım ve dizilim faide etmiyor.Uğraşıya değmiyor.

KLX250-05.jpg

KLX250-09.jpg

On ‎06‎.‎04‎.‎2016 at 02:06, Emre yazdı:

Abi merhaba 

Bu 2015 focus icin yaptigin farları cok begendim .Abi satmayi dusunurmusunuz. Birde bu sekilde muyeneden gecermi,kusura bakmayin bu konularda biraz bilgisizim.2014 model yeni kasa ford focus trend x paket aracim var farlari satarsaniz almayi düşünüyorum.

Foruma ad ve soyadla üye olunuyor, bildirirseniz değiştireceğim.

İletiyi paylaş

Eray Özberk

Merhabalar.

Yeni aldiğım focus 3 model aracıma Yeni nesil hella mercek montajını yapmış bulunmaktayım. Daha önce hic far sökmemiştim. Biraz zorladı cizgiyide tam düz alamadım. Ama rahatsiz edecek gibi değil birdahakine ankaraya yolum düşerse işin ehli birine yaptirmayı düşünüyorum.

20160414_205853.jpg

20160416_170925.jpg

20160416_170930.jpg

20160416_170936.jpg

20160414_221546.jpg

20160414_221542.jpg

20160414_221515.jpg

20160414_221536.jpg

20160414_221510.jpg

20160414_205908.jpg

20160414_205823.jpg

İletiyi paylaş

Mustafa Arıkan

Elinize sağlık. Duvar fotosunu da görseydik keşke.

İletiyi paylaş

Eray Özberk

Tesekurler. Onuda uygun bir zamanda göndereceğim. 

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Ankara'dan bir arkadaşımızın 2015 Focus 3 aracına haricen Oem mercekli versiyon farları alındı ve araçta tanıtımları yapılmasına ragmen sellektör konumu çalıştırılamayınca merceğin perde yapısı bi-xenon versiyon ile değiştirildi.Mercekler Visteon servo tip.Eski kasa mercekli farlarındaki Visteon bi-xenon plastik reflektörlü modelin perde yapısı ile bire bir olmasada rahatça değişimi yapılarak,analoj yükseklik motorları değişimi,viraj aydınlatmasıda kısa far açılınca sinyal ile aktif hale getirilerek,mercek şapkası bölümü araç rengine ve çerçeve bölümü parlak siyaha boyacıda boyatılması yönündeki tavsiyeme uyarak biraz daha masraf edilsede harika bir sonuç ile ve çerçeve kenarlarına oem St logosu da ekleyerek  Rabbimin izni ile Bayram öncesi bitirmek kısmet oldu.

Farları açmak önceki kasadakine nazaran Hella far kadar çok çok zor ve uğraştırıcı.Silikonu açarken emin değilim ama Alkol bazlı bir koku yayıyor.Önceki Halojen farı açarkende hissetmiştim.Sarhoşluk vermedi.:lol::p

Araç üzeri daha resimler gelmedi.

0266.jpg

Gündüz farı yapısı önceki versiyondan yapısal olarakta led ışık rengi ve gücü olarak ve kullanılan ışık dagıtıcı bazında çok daha kaliteli yapılmış.Passat,Octavia farındaki gündüz farı mantığı ile aynı.

0269.jpg

Orijinal perdeli ve yeni perdeli halleri.Yeni perdenin resmini çekmeyi unutmuşum.Bu modelde D3s xenon takımı mevcut ampul tutucu önceki F3 versiyondan farklı yapılmış.Bu far modelinde ampul tutucu kaybolursa yada haricen alındığında yok ise cidden çok büyük sıkıntı. 

0280.jpg

Orijinal servo perde yapısı.

0290.jpg

Merceğin tepesi düz olduğu için bu mercekten başka kullanılacak mercek yapısal bazda mercek şapkası kısmıda değişme olmadığı için maalesef yok.

0295.jpg

0296.jpg

Boyacıda boyatma işlemi bu çalışmada verilmiş en doğru karar oldu kanısındayım.

0395.jpg

0398.jpg

0400.jpg

0401.jpg

0403.jpg

0404.jpg

0416.jpg

0439.jpg

0442.jpg

0463.jpg

0465.jpg

0466.jpg

0492.jpg

0493.jpg

0497.jpg

0498.jpg

Video.

https://www.youtube.com/watch?v=4AA_Weenwg0 

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Afl perde yapısının duvar yansıması için elimle hareket ettirerek perde değişimleri belli olacak şekilde çekmeye çalıştım.Canlı şahit olma fırsatım olmadı,duyumlarıma göre,sellektör atıldığında son derece yavaş bir işlevi mevcut.Bunu bir çok araç modelinde aynı şekilde olduğunuda rahatça söyleyebilirim.

https://youtu.be/S5wsFIvDmhI

İletiyi paylaş

Hazar Erulusoy

Harika muhteşem bir çalışma olmuş.  Ellerinize sağlık. 

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Sevdiğim tipte bi çalışma olmuş. Far içinin renkli olmasını severim. Elinize sağlık.

İletiyi paylaş

Adnan Çakır

Aşağıdaki mercekler üzerinde ki lekeler sizcede normal mi?

Sol Far:Mercekte sis ve toz var.Mercek camı nokta nokta ve arada buhar yapıyor.

gXXMy0.jpg

ZYYoJo.jpg

oEE49R.jpg

lEE59g.jpg

Sağ Far:Mercek camında lekeler var.

vZZW8r.jpg

LQQ5gV.jpg

rEEz8P.jpg

7AA3Xl.jpg

tarihinde Adnan Çakır tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Abi elbetteki normal değil.Özellikle sağ fardaki lekeler.

Sol far dediğin gibi bugulanma ve özelli,kle mercek camındada oluyorsa xenon yanması ile oluşan buhar vesaire ile bu noktacıklar bunun eseri olma ihtimali yüksek.Bu oldukça fazla şekilde olmuş gibi ve bu durum mercek reflektöründe ileriye dönük ciddi krom sorununa yol açabilir.Farda ya çatlak var yada arka toz kapaklarında hava sızması mevcut.F3 eski kasada başımıza gelen far soketi kenarlarından hava sızması oluyorda olabilir.

Eğerki dış camdan yansıma olarak değilse Sağ fardakiler sanki açılmış ve el değmiş ve el izleri gibi lekelenmeler oluşmuş.Buna diyecek yorumum yok.

Farlar orijinal araca ait ise garantiye sokmanız en iyi seçenek.Bu şekilde ise sakın başka yerde ne elletin nede baktırın.Direkt garantiye verin derim.Anormal bir durum.

F2 yi sattınız mı?

İletiyi paylaş

Adnan Çakır

Sol farda bayağı bir buharlanma vardı fara zarar vereceğini düşündüğüm için saç kurutma makinası ile arka kapaklarını açıp içine hafif hafif sıcak hava verip kurutmaya çalıştım.Sağ farda ki parmak izi olsa belli olur ki farların açılmış olma ihtimali sıfır açılmışsa da toplayan mükemmel ötesi toplamış.Sağ farın yüzeyi islenmiş ve yağ buharı gibi .

F2 yi sattık bunu aldık :(

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Hayırlı olsun.Rabbim kazasız,arızasız,zevk ile kullanmanızı nasip etsin.

Açılmış demek istemedim açılıpta uğraşınca mercekte iz olmuş anlamında örnekleme yapmaya çalıştım.

Sol fara açıpta ısı verme işlemini keşke yapmasaydın.Tavsiye etmem.Buharlaşma bu şekilde kalıcı izler oluşturuyor.

Şuda olabilir sağ far toz alıyorsa bu toz xenon ışığında yanıp buharı bu şekilde izler yaptırıyor olabilir.Fikirler yürütülebilir lakin 2 farda Anormalin üzerinde kusurlara sahip.Dediğim gibi Garantiden değişim için uğraşmanı hatta öncelikle bu resimleri Otosana yollamanızda bence fayda olabilir.İthal araç ise artık nereye başvurulur bilmiyorum.

Talihsizlik olmuş.Geçmiş olsun. 

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Ankara'dan bir arkadaşımız için Halojen fara Hella bi-xenon mercek,Bosch gen5 balast,Philips D1s xenon,Fiesta mercekli tasın mercek şapkası kısmı kesilip fara dapate edilirken krom taban el değince çıkan şekilde olunca oluşan deformelerden dolayı mecburen siyaha boyandı,aynı parçada bazılarında krom oldukça kaliteli oluyor,önceki çalışmada öyle idi.Çerçeve kısmıda siyaha boyanarak Rabbimin izni ile montaja hazır hale getirildi.Far araca ait değil,test için takıldı ve resmedildi.

1065.jpg

1068.jpg

1070.jpg

1074.jpg

1076.jpg

1078.jpg

1079.jpg

1081.jpg

1083.jpg

1085.jpg

1087.jpg

1088.jpg

1089.jpg

1090.jpg

1091.jpg

1092.jpg

1093.jpg

1094.jpg

1095.jpg

1097.jpg

1098.jpg

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Konya'dan bir arkadaşımızın Focus F3 aracı için haricen oem mercekli far alındı.Yeni tip Hella bi-xenon mercek,gen5 balast,d1s xenon kit montajı yapılarak kapatıldı ve Rabbimin izni ile geçtiğimiz aylarda yapması kısmet oldu.Balast ilk çalışmada çektiği akımdan dolayı far korumaya geçince haricen roleli sistemle aküden direkt çalıştırıldı.Kargoda giderken nedenini tam anlayamadığım bu far modelinde tas mafsalından çıkıyor ve aşagı düşüyor,yeniden yerine takıldı.

2194.jpg

2195.jpg

2197.jpg

2199.jpg

2200.jpg

2201.jpg

2202.jpg

2203.jpg

2204.jpg

2205.jpg

2207.jpg

2208.jpg