• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Mertol Kip

Ford Focus 3 (2011-) bi-xenon farlar + DRL

Recommended Posts

Oktay Toker    2.590
Oktay Toker

Geçtiğimiz aylarda Malatya'dan Forum üyemiz Eray Özberk arkadaşımızın Focus 3 aracına kendi çalışması olan bi-xenon mercek montajı sonrası bazı sorunlardan dolayı ve gündüz farı çalışması için tarafıma vermiş ve onarım ve Hella gen5 balast xenon ampul ilavesi,Philips 4800k metal kasalı xenon ampul almıştık lakin beyaz tonu tatmin etmediği için kendisi sonradan 8000k d1s alarak ve Mercedes Gündüz farı işlemi yapmaya karar verdik.Çalışma oldukça sıkıntılı montaj evreleri ile ve buna sinyalide aynı çubuk üzerinden vermeye karar verince ledler ve sogutucu işlemleri vesiare epey teknik fikirler sonrası sinyal yapsakta iyi sonuç alamadım ve Sinyal olacak diye beyaz ledin odagınıda mecbur kaydırdık yinede iyi sayılacak gündüz farı ışığımız mevcut.Zaman kaybı olunca şimdilik nazarlık olsun dedik ve buna ilave olarak orijianal park ampulü kısmını turuncu ampul takıp sinyale ekledim.Gündüz farı alt köşe kısmı kısa mesafeli olduğu için sinyalde fena değil.Akşamları zaten sıkıntı yok.İlerki bir geniş zamanda sinyal aşamasını çözmek üzere anlaştık.Bu sürede tabiki sinyal için fikirler üretmeye devam edeceğim.Tabi gündüz farı çubugundan ayıracağım gibi duruyor.Audi ve yeni kasa Octavia tip sinyal ve gündüz farı verecek şekilde çalışmaya özendim lakin çubuk odak kısmı çok ince olunda performans alamadık.

3278.jpg

3289.jpg

3291.jpg

3292.jpg

3294.jpg

3295.jpg

3334.jpg

3337.jpg

3338.jpg

3339.jpg

3340.jpg

3393.jpg

3394.jpg

3395.jpg

3396.jpg

3397.jpg

3401.jpg

3402.jpg

3404.jpg

3406.jpg

3407.jpg

3408.jpg

3409.jpg

3410.jpg

3411.jpg

3412.jpg

3413.jpg

3414.jpg

3415.jpg

3416.jpg

3528.jpg

3530.jpg

3531.jpg

3532.jpg

3533.jpg

• Beğen 1
  • Teşekkür et 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.590
Oktay Toker

Adana ilimizden bir arkadaşımız daha önce çalışmasını yapması kısmet olan  bir önceki sayfada olan çalışmadır.Farlar bir kaza sonucu kenara konulup ve araçta farklı zamanda satılınca farlarda satılık olunca tavsiye ile almıştı,tarafıma yeniden yollandı ve çok daha farklı bir çalışma için arkadaşımızın aklındaki fikirler doğrultusunda yeniden projelendirildi, çalışma yine uzun soluklu ve cidden her detayını en az 2 defa bozup yapmak ile kılı kılına montajı yapılan ve parça açılarını en ideal açıyı yakalayarak montajı biten bir çalışma oldu,farklı sorunlarda başımızdan eksik olmadı çok şükür ve Rabbimin izni ile oldukça güzel bir sonuç ile bitirmek kısmet oldu.

Çalışmada öncelikle zarar gören far için cam temin edildi ve bu defa 2014 Audi A4 diye biliyorum gündüz farı pleksi çubuk,Bmw 3 serisi ve x3 lerde sanırım kullanılan Angel halka ve bu halkaya ait orijinal çerçeve tabanı kullanıldı.Sinyal içinde bu çizgiye uyum için Mercedes E seris farlarda kullanılan park aydınlatması parçası kullanıldı.Angel ve kaşta her farda toplamda 5 tane Osram 5 watt smd3535 6000k ledler kullanıldı.Sinyallerde her birinde 12 tane Amber 3 watt smd3535 led kullanıldı.Daha önceki çalışmada kullanılan HElla bi-xenon ve Hella xenon kit aynen kullanıldı.

2017.jpg

20170.jpg

201709.jpg

3564.jpg

3626.jpg

3627.jpg

3628.jpg

3631.jpg

3632.jpg

3643.jpg

3645.jpg

3798.jpg

3799.jpg

3803.jpg

3804.jpg

3805.jpg

3806.jpg

3808.jpg

3812.jpg

3813.jpg

3817.jpg

4003.jpg

4033.jpg

4048.jpg

4050.jpg

4053.jpg

4055.jpg

4056.jpg

4057.jpg

4062.jpg

4065.jpg

4123.jpg

4125.jpg

4127.jpg

4139.jpg

4142.jpg

4143.jpg

4146.jpg

4147.jpg

4164.jpg

4165.jpg

4168.jpg

4169.jpg

4170.jpg

4172.jpg

4173.jpg

4174.jpg

4176.jpg

4178.jpg

4180.jpg

4181.jpg

4184.jpg

4189.jpg

4196.jpg

4197.jpg

4198.jpg

4205.jpg

4207.jpg

4208.jpg

4210.jpg

4212.jpg

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.848
Selçuk Keleş

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.590
Oktay Toker

Araba yaşlandı lakin farla gençleştirmeye çalışmışlar.:lol:Led driving yazıyor lakin Xenon tipinde led miy di bu kısmı anlayamadım.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.590
Oktay Toker

Sanırım xenon tipinde 360derecelik diye algıladığım led flaman yapılmış ve invertörlü şekilde.Bu çok iyi gelişme denilebilir.Hoşuma gitti.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.848
Selçuk Keleş

Kısa farda xenon var.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.590
Oktay Toker

Evet yazıyormuş zaten d8s diye.Led dizayn diye sevinmiştim.Bari megan gibi düzgün bişi yapsalardı.Ford'a yazık :lol::p

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Okan Uçman    0
Okan Uçman

Merhabalar,

Foruma yeni katılıyorum, birçok yazıyı okudum ama tam olarak konuya hakim değilim o yüzden de tam anlayamadım kusura bakmayın. Ford Focus 3 aracım var. Aracımın farı kırılması sonucunda bir far arayışına girdim. İnternette çıkma far ararken yine çıkma ama ledli ve mercekli bir far buldum. Satıcı ile konuştuğumda uyum sağlayacağını söyledi. Gidip farları aldım. Far orjinal değil, yan sanayi muhtemelen çin yapımı bir far. Uzun far girişinde yine orjinaldeki gibi h1 girişi kullanmışlar, kısa ve mercekli far girişinde de h1 girişi kullanmışlar. Ben de ikisine de h1 ampul taktım. Gündüz herşey çok güzeldi. Farlar çok güzel duruyordu ama gece olunca fark ettim ki bir odak sıkıntısı var. Bu sıkıntıyı çözebilir miyim? Bu konu hakkında fikri olan var mıdır?

Çözmek için iki düşüncem var.

1. Bu merceğe halojen far uyumlu değil, onun için led yada xenon alıp deneyebilirim.

2. far ayarı için iyi bir ustaya gösterebilirim.

İzmir'de yaşıyorum sanayide bir kaç ustaya gösterdim ama yardımcı olmadılar maalesef. Satıcı da yardımcı olmadı.

Fotoğrafları yükledim. Bu sorunu çözme şansım var mıdır?

9.jpg

8.jpg

7.jpg

6.jpg

5.jpg

4.jpg

3.jpg

2.jpg

1.jpg

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.848
Selçuk Keleş
Bir saat önce, Okan Uçman yazdı:

Merhabalar,

Foruma yeni katılıyorum, birçok yazıyı okudum ama tam olarak konuya hakim değilim o yüzden de tam anlayamadım kusura bakmayın. Ford Focus 3 aracım var. Aracımın farı kırılması sonucunda bir far arayışına girdim. İnternette çıkma far ararken yine çıkma ama ledli ve mercekli bir far buldum. Satıcı ile konuştuğumda uyum sağlayacağını söyledi. Gidip farları aldım. Far orjinal değil, yan sanayi muhtemelen çin yapımı bir far. Uzun far girişinde yine orjinaldeki gibi h1 girişi kullanmışlar, kısa ve mercekli far girişinde de h1 girişi kullanmışlar. Ben de ikisine de h1 ampul taktım. Gündüz herşey çok güzeldi. Farlar çok güzel duruyordu ama gece olunca fark ettim ki bir odak sıkıntısı var. Bu sıkıntıyı çözebilir miyim? Bu konu hakkında fikri olan var mıdır?

Çözmek için iki düşüncem var.

1. Bu merceğe halojen far uyumlu değil, onun için led yada xenon alıp deneyebilirim.

2. far ayarı için iyi bir ustaya gösterebilirim.

İzmir'de yaşıyorum sanayide bir kaç ustaya gösterdim ama yardımcı olmadılar maalesef. Satıcı da yardımcı olmadı.

Fotoğrafları yükledim. Bu sorunu çözme şansım var mıdır?

Merceklerin ışık dağılımı iyi görünmüyor ancak öncelikle far ayarı yapılması lazım, yere bakıyor. Linkteki şekilde siz yapın ya da ustaya götürün. 
Ardından da bir duvarın 5 metre gerisinden farın duvardaki ışık desenini çekin, bakalım.

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.653
Mahmut Akbulut

Okan bey merhaba , aramıza hoş geldiniz :flowers:

Aldığınız farlar Junyan marka olmalı çünkü Ford markasına en fazla far ve stop yapan marka  , aydınlatma konusunda oldukça vasat bir yapıya sahipler , görsel olarak güzeller evet ama aydınlatmıyorlar . Çözümü tabi ki var ama profesyonel bir el değmesi şart yada elinizin bu tarz işlere yatkın olması alet edevat kullanabilmeniz , elektrik ve teknik bilgilere azda olsa sahip olmanız gerekmekte . Aksi durumda farlara telafisi mümkün olmayan hasarlar verebilirsiniz . 

Farlar açılacak mevcut merceğin yerine en uygun yapıda OEM mercek ve OEM xenon kit takılarak , Mercedes BMW yada Audi gibi araçların aydınlatmasına sahip olacaksınız ... 

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.590
Oktay Toker

Okan bey hoş geldiniz.

Far ayarı ciddi bozuk denilebilir.Bu farların ayarını düzgünce yapabilecek ve sabırlı birini umarım bulursunuz.

Far ayarını yaptırabilsenizde Mahmut arkadaşımızın yorumu geçerli olacaktır.:good1:

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap