• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Mertol Kip

Ford Focus 3 (2011-) bi-xenon farlar + DRL

Recommended Posts

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

İçi komple yıkamak için olabilir

Bir başka taktik is,e akü saf suyunu biraz ısıtıp bezin üzerine nemli hale getirip silmek

İletiyi paylaş

Cem Durna    14
Cem Durna

tmm abi cok tesekkurler :)

İletiyi paylaş

Cem Durna    14
Cem Durna

Servet abi mercek içindeki kromda siyah çıxikler oluştu. Daha fazla zorlamıyim temizlemek için. Böyle kalsın en iyisi :)

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Microfiber bez iyi değil, bastırdın, mercek dandik :)

İletiyi paylaş

Cem Durna    14
Cem Durna

Abi zaten el girmiyo içine. Parmakla biraz silmeye çalıştım :)

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.658
Mahmut Akbulut

Microfiber bez iyi değil, bastırdın, mercek dandik :)

:lol: :fiuw::dance2:

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.850
Selçuk Keleş
:D

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Cem arkadaşımızın silmeye uğraştığı far için ilk uğraşları daha farlar elime ancak geçtiğinde sorunlar başlamıştı.Servet usta,Mahmut usta hatırlar iseniz size mercek hatası olan resimler yollamıştım işte o mercekler Cem arkadaşımızın kendi aldığı mercekler idi ve merceklerin lensi eski Hella merceklerin şensi takılmış ve sonrasında yeni mercekler değişime geldi ve kullandık.Bu farda başıma gelen bütün sıkıntıları daha hiç bir farda yaşamadım dersem yalan olmaz.Sıkıntılara hal,i ile benimde kusurlarımı eklemez ise hatalı olurum.Neyse Fara mercek çalışmamız bu başlangıç sorunundan sonra devam etti.

Farda çizgiyide biraz zor aldım.Orijinal halojen ampul soketlerine yerine çok zor oturuyordu.Epey uğraştım ve sonrasındaki mercek montajımız ile durum bu.

Sonra mercek kapagı arayışına girdik.Önce Cem çinden sipariş verecekti ama ben aslında begenmemiştim.Bir sürü uygulama resimlerini inceledik Cem'in begendikleri vardı.Sonra ben Fiesta orijinal mercek kapagını kesip biçip fena sayılmayacak şekilde yerine uydurmuştum.Fakat kapagın şeklinden dolayı kenar kısım açık kalıyordu.bu kısıma ben parça uydurdum ve sabitledim.Lakin ek kısmı içime çok sinmedi.Kapagı siyaha boyadım kısmen belirsiz hale gelmişti ve Cem onayı verince bu sorunu o an için aştık.Zaten kapaklardaki kromlar keserken ve kenarlarını oturtmak için zımparalarken ister istemez zarar görmüştü.Boyamakta şart olmuştu.

Sonra çerçeveyi siyah yapmak için zımparaladım ilk plan bu idi.Ben kenardaki yer kalsın diye aslında diretmiştim ama komple siyah olacak kararından sonra her yeri siyah oldu.

Sonra krom kısmıda boyadık.Farlarıda kapattım.

Bu arada ben Fiesta far taslarından tekrar getirmiştim.Farları yollamadan elşime geçti,bu arada merceğin içine power led koyma fikri ortaya gelince ben farları kargoya verdiğim gün tekrar gidip kargodan aldım.İçime sinmeyen mercek kapağının halini ve bu led işini bahane yapıp haber vermeden insiyatif kullandım.Elime geçen Fiesta far taslarını kafamdaki şekle uygun keserek şansıma ki bu gelen krom yapı öncekinden daha kaliteli çıktı epeyce ugraşıya ve bu defa daha dikkatlide uğraşınca son derece minimal sevide kusurla kapakları yerine alıştırdım.

Dip kısımdaki arka plan boşluğunu daha güzel bir ek parça ile sabitledim ve far yapısına çok yakın bir kapak tipi ortaya çıkınca şimdi oldu dedim.

Resim linkleri yenilendi.

image.jpg

122.jpg

124.jpg

127.jpg

155.jpg

157.jpg

164.jpg

image.jpg

6678.jpg

7777.jpg

7788.jpg

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Bu hali ile ve merceklerin içine Resmini çektiğim ama pc de nereye attım bulamadığım led montajınıda sağlıklı şekilde yapıp kapattım.Gecikmeli olarak ve sonrasında durumu genişçe izah ederek gönlünü farların son halinin resimlerini yollayarak onayı alıp farları yolladım.

Araç üzerindeki durum.

Duvar resmi gelince ben yine üzüldüm.Sol far merceği çok hafif eğimli olmuş.Çok bariz rahatsız edecek bir egim olmaması biraz ferahlatmıştı ama rahatsız edici bir hata olduğu açıktı.

Arkadaşımız mercekteki eğimi düzeltmek için farı açıp mercek şapkaları çıkarılırken kırılınca Çin'den daha önce begendiği kapakları sipariş etmiş ve farın son halide böyle oldu.Arkadaşımız bu kapağında kenarlarını mecburen tıraşladı ve yine hafif kusurlar ile yerine alıştırdı.

Son duvar resmi.

Far çalışmasında uzun süren denemeler ve mesajlaşmalar,şöyle olsun böyle olsun dan sonra ortaya çıkan sonuç ilk etapta arkadaşımızıda begenisiyle ve bencede son derece tatmin ediciydi lakin kusurlar son haline getirdi defaatle arkadaşımızla helalleştik ama bu çalışma beni çok sıkıntıya sokan bir çalışma olduğu için o kadarda çok özenmeme rağmen bu hataların olması kendimi defaatle sorgulamama yol açtı.Bunların sonucu hali ile ilerki zamanlarda paylaşacağım çalışmalara olumlu yansıması oldu fakat bu çalışma bana çok şey öğretti.Tekrardan buradan arkadaşımızın hakkını Hella etmesini Rabbimden diliyorum.

Farları arkadaşımızın kendi son halinide bazı kusurlardan dolayıda içine sinmediği için ben öyle biliyorum şu an Van'da bir arkadaşımız satın almışBu arkadaşımız şu an için begeniyle ve bi-xenon keyfini rahatça kullanıyor.

Resim linkleri yenilendi.

8156.jpg

duvar.jpg

duvar1.jpg

image.jpg

image_1.jpg

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Taner Eviş    67
Taner Eviş

evet abim sıkıntısız kullanıyorum farı taaaki halojen farın ampulunu değiştirene kadar :(

tası mı çok zorladık bilmiyorum sağ farın duyunda bi sıkıntı vardı galiba oturmuyordu yerine ben de çok fazla zorladım ve muhtemelen tası yerinden oynattım

acaba nasıl bu hatamı düzeltebilirim abiler

farı açmam mı gerek yoksa açmadan halledebilirmisiym

far manuel yükseklik ayarı 10 tıklama şeklinde sol far her tıklamada hareket ediyor ama sağ far 2-3 tık hareket ediyor ve duruyor ne aşağı ne de yukarı çıkıyor kaput içinden ayar vidalarından da verimli ayar yapamadım acil yardım lüğtfen :(

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.658
Mahmut Akbulut

Focus farını sökmek çok kolay farı sök ampulü çıkar ve dikkatli bir şekilde reflektörü ampul yuvasından tutarak geriye doğru çekmeyi dene genelde işe yarar...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Ampul değişim kapagından far tasını incele.Rahatça oynuyorsa tırnaklarından çıkmıştır.Tel yardımıyla geriye çekebilirsin yani teli tırnagın etrafından geçir ve kendine doru çek yuvasına oturur.Oynamıyorsa ayar vidası var o sen bastırınca dişliden kayıp en sona dayanmıştır.Lamba ile içini kontrol et her şeyi görürsün.Dişliye bakarak ayar vidasını çevirmeye çalış düzelmesi gerekiyor.Başka ihtimal şimdilik yok gibi.

Far tası yerinden çıktı ise aşagı düştüğü için motor hareket edemiyor demektir.

İletiyi paylaş

Samet Kayış    18
Samet Kayış

Eline sağlık Oktay abi bu hatalar insani profesyonelleştiriyor bence. Bişey dikkatimi çekti helal yazacağına hella yazmışsın :D farlar artık içine işlemiş :D

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Şimdi farkettim. :lol:

Bu farın fena izi var ondandır.

İletiyi paylaş

Taner Eviş    67
Taner Eviş

abilerim focus 3 konusundan devam edip edemiyeceğimi bilemedim buradan konu açtım

birkaç sorum olacak sizlere sizler sayesinde kendime bi takım bi xenon far yapma hevesine girdim

yeni tip hella bi xenon mercek aldım

yalnız ben gen 5 balst ve d1s marka ampul kullanmayacağım biraz tuzluya geliyordu elimde hazır olan d2s ampullu xenon kiti kullanmak istiyorum

fara merceği monte etmeden önce doğal olarak ampulun tırnaklarının tam olarak oturmayacağını bildiğimden dremel yardımıyla uygun bir şekilde ampul tırnağı için yer yaptım

yalnız sanki görüntümde bir terslik var özellikle kısalarda size bir kaç resim ekliyeceğim ve üstadlarımdan fikir edineceğim

hepinize saygılar

8Sj42pi.jpg

kısalarda saknki orta hatta bi ışık azalması car ampul bence doğru oturdu acaba nedendir

bunlarda uzun şekilde ki resim

z6pC0w8.jpg

jeC5Ck1.jpg

zX7i0ei.jpg

daha geniş açılı resimler

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

D2S ampul o merceğe zaten birebir oturuyordu neden traşladınız? bence traşladığınız için ampul tam yuvasına oturmuyor, o yüzden odak tutmuyor.

İletiyi paylaş

Taner Eviş    67
Taner Eviş

D2S ampul o merceğe zaten birebir oturuyordu neden traşladınız? bence traşladığınız için ampul tam yuvasına oturmuyor, o yüzden odak tutmuyor.

d1 s değilmiydi tam oturan ?

bilmediğimden soruyorum bendeki ampılun resmini atıyorum şimdi

EyJfVYF.jpg

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

sizdeki ampul d2s fakat d1s ve d2s in tırnakları birebir aynı. traşlamaya gerek olmuyor. ama sizin kesilme çizgilerinde anormallik var.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Can Ayaslan    35
Can Ayaslan

ampulu ters oturtmuş olabilir misiniz ?

İletiyi paylaş

Taner Eviş    67
Taner Eviş

Bunlar da traşlanmamis ampulle olanlar

b2dab92b0a14e2437756a02a4c0b98c9.jpg

b2fc145331e8a11770e245b83579b338.jpg

Fotoları hanim çekti idare edin abiler :)

Yan çekmiş biraz

ampulu ters oturtmuş olabilir misiniz ?

Ampul ters değil son eklediğim resimlere bakabilirmisiniz

sanki düzeldi gibi

tarihinde Taner Eviş tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Erkan Kahya    283
Erkan Kahya

D1/2/3/4s farketmiyor hepsi takılabiliyor sadece çentik açmak lazım. Fakat yinede ampul tam oturmamış gibi görünüyor. Ampuller çin malı mı?

İletiyi paylaş

Taner Eviş    67
Taner Eviş

D1/2/3/4s farketmiyor hepsi takılabiliyor sadece çentik açmak lazım. Fakat yinede ampul tam oturmamış gibi görünüyor. Ampuller çin malı mı?

yok değil photon marki 4300 k bi üstte yorum yapan fatih arkadşımız gerek yok demiş çentiğe filan ?

İletiyi paylaş

Erkan Kahya    283
Erkan Kahya

D1/2 için gerekmiyor evet. Ampul tutucuyu takmadan elle tutarak denedin mi görüntü yine aynı mı?

Ampul tam oturduğu zaman ne uzun ne kısa aydınlatması böyle olmuyordu.

tarihinde Erkan Kahya tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Taner Eviş    67
Taner Eviş

D1/2 için gerekmiyor evet. Ampul tutucuyu takmadan elle tutarak denedin mi görüntü yine aynı mı?

Ampul tam oturduğu zaman ne uzun ne kısa aydınlatması böyle olmuyordu.

denedim resimlerde anlattım zaten üstad anlatamamışmıyım ki :)

en sonki iki resim traşlanmamış ampullerle yapılmış olan deneme

İletiyi paylaş

Erkan Kahya    283
Erkan Kahya

Anladım tabiki :) de dediğim gibi ampulde sorun var ampulun kapsulü projektörün odak noktasında durmuyor. Ampulün diğer taraftan fotoğrafını ekler misin?

tarihinde Erkan Kahya tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap