• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Mertol Kip

Ford Focus 3 (2011-) bi-xenon farlar + DRL

Recommended Posts

Mertol Kip    2
Mertol Kip

Siyaha boyadım. Gayette güzel oldu bence. Boyamama karar veren görüntü şudur.. :)

2012-ford-focus-five-door-hatchback-european-spec-photo-366813-s-1280x782.jpg

Acaba sinyalleri siyaha boyayıp şu an dönüş farı olan lambaları sinyale çevirsemmi düşünüyorum. Böylelikle daha güzel bir far görüntüsü olabilir. Ama ona henüz karar vermiş değilim.

Ya da ikinci alternatif sinyalin ön camına film çekip onu koyulaştırabilirimde. Onsuz daha güzel olacak gibi sanki..

428374_10150570421660238_568540237_8981471_1384869876_n.jpg

419694_10150570331415238_568540237_8981307_1570253361_n.jpg

tarihinde Mertol Kip tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mertol Kip    2
Mertol Kip

Far daha küçük gibi gözükecek sanki? Dahası sanırım radyatördeki o krom çizginin devamı gibi olacak.. Biraz daha düşüneyim bari üzerinde.. smile.png

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Bu reflektör bu hale nasıl gelebilmiş anlamadım..

Bence aynı merceği kullanma Mertol, muhtemelen yine aynısı bir zaman sonra olur...

Boyama konusuna gelince.. Bence şimdi boyama, sıkılınca yapacak işin kalmaz yoksa :)

İletiyi paylaş

Mertol Kip    2
Mertol Kip

Aynı merceği kullanabilme şansım zaten yok. Mondeo merceği taktım.

Boyadım bile.. Sadece sinyal konusunda kararsızım.. Onu koyulaştırsammı diye düşünüyorum.

Öylesine toplayıp fotoğraflarını çektim. O kadarda dikkat çekmeyecek sanki ama diyah olan daha hoş duruyor..

403855_10150570599680238_568540237_8981739_1384248263_n.jpg

429135_10150570599955238_568540237_8981740_611387600_n.jpg

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.850
Selçuk Keleş

Sinyal koyu olarak güzel durmaz. Zaten iç çerçeveyi siyah yaptıysan bu kontrast fazlasıyla yeterli .Bence boyama önünde mat bir cam var zaten sırıtmıyor. Köşe farına da kafayı taktın, rahat bırak uğraşma onunla daha sonra gerçekten köşeler için kullanırsın. :)

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin

vay be keske benimde ellerim bu kadar ince işçiliğe yatkın olsa :unknw:

tebrikler abi guzel olmuş heleki kısmı boyama mukemmel gözüküyor..

İletiyi paylaş

Ozan Kar    12
Ozan Kar

Bu reflektör bu hale nasıl gelebilmiş anlamadım..

Bence aynı merceği kullanma Mertol, muhtemelen yine aynısı bir zaman sonra olur...

Boyama konusuna gelince.. Bence şimdi boyama, sıkılınca yapacak işin kalmaz yoksa :)

Konu biraz eski ama Mehmet abi reflektöre nolmuş ben anlayamadım :) bu farları almayı düşünüyorum ama sonradan problem çıkıcaksa hiç bulaşmıyım :)

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Yanılmıyorsam merceğin reflektörü erimişti...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Selçuk Karabulut    201
Selçuk Karabulut

bu focus 3 lere xenon uymuyor geçen hata engelleyici elektrik kablosuyla denedik yine olmadı araç hata veriyor ve farları kapatıyor.mertol bey bir çift röle ve sigortayla nasıl bu hatayı giderdiniz daha açık anlatabilirmisiniz

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Mercekleri değiştiğini okudugumu hatırlıyorum.Diğer konuda yazmıştı sanırım.

Selçuk balast akımı ile alakalıdır.Yanılmıyorsam akımı düşük bunların d1s balastının akımı yüksek.Role kullanıldıysa ilk aklıma gelen aküden direk hat alınıp far ucu role tetiği yapılmış olabilir.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Selçuk Karabulut    201
Selçuk Karabulut

onu bi denettirim abi olacakmı acaba

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Yan komşudan üyemiz Niğde ilimizden bir arkadaşımızın Focus 3 farları geldiğinde gerçekten son derece kirli bir far ile karşılaştım.Buradan ikaz ediyorum sakın far içine her hangi bir sıvı ile yıkamayın yıkatmayın.

Farlar orjinal D3s bi-xenon visteon mercek mevcut.Lakin H1 xonon ampule h7 ampul yuva kılıfı yapıştırılıp ampul reflektöre yanşık şekilde takılmış ve Visteon mercek plastik bir ürün olması neticesinde 2 mercekte kullanılamaz hale gelmiş.

Mercekler Valeo bi-xenon mercek,D1s Osram 4300k ve Gen4 balast ile yenilenerek monte edildi.Mercek montajı resimi çekmiştim ama nereye kopyaladım bulamadım veya çekmedim inanın hatırlamıyorum. :biggrin: Gündüz farı için role devresi ile kontak açılınca yanacak ve park açılınca kısılacak hale getirildi.Elektirikci arkadaşa tarifimle kapılar açılıncada yanması için minik bir tarif ile buda yapıldı.

Farın dağılmış hali.

Çerçevenin zımparalı hali.

Boyanmış ve idarelik birleştirilmiş hali.

Farı toplarken bütün parçalar el ile yıkanarak temizlendi silindi.Günüdz ledinin plastikleride dahil.Buda gündüz ledinde kullanılan led.Ayrıca gündüz ledinin duvar resmide bu.

Farların toplanmış hali.

Valeo Bi-xenon Gen4 takım ile far ayarından sonra yakın plan duvar resmi.

Araç üzerinden görünüm.

Resim linkleri yenilendi.

image.jpg

image.jpg

20130915_020810.jpg

20130915_020820.jpg

image.jpg

image.jpg

4983.jpg

image.jpg

5urx.jpg

6l7d.jpg

image.jpg

image.jpg

e7lp.jpg

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.658
Mahmut Akbulut

Ellerine sağlık abicim :bravo:

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.850
Selçuk Keleş

Farlar orjinal D3s bi-xenon visteon mercek mevcut.Lakin H1 xonon ampule h7 ampul yuva kılıfı yapıştırılıp ampul reflektöre yanşık şekilde takılmış ve Visteon mercek plastik bir ürün olması neticesinde 2 mercekte kullanılamaz hale gelmiş.

035qwwm.jpg

Bu yaratıcı zekanın hastasıyım :D

Yan komşudan üyemiz Niğde ilimizden bir arkadaşımızın Focus 3 farları geldiğinde gerçekten son derece kirli bir far ile karşılaştım.Buradan ikaz ediyorum sakın far içine her hangi bir sıvı ile yıkamayın yıkatmayın.

Mercekler Valeo bi-xenon mercek,D1s Osram 4300k ve Gen4 balast ile yenilenerek monte edildi.Mercek montajı resimi çekmiştim ama nereye kopyaladım bulamadım veya çekmedim inanın hatırlamıyorum. :biggrin: Gündüz farı için role devresi ile kontak açılınca yanacak ve park açılınca kısılacak hale getirildi.Elektirikci arkadaşa tarifimle kapılar açılıncada yanması için minik bir tarif ile buda yapıldı.

Farın dağılmış hali.

Çerçevenin zımparalı hali.

Boyanmış ve idarelik birleştirilmiş hali.

Farı toplarken bütün parçalar el ile yıkanarak temizlendi silindi.Günüdz ledinin plastikleride dahil.Buda gündüz ledinde kullanılan led.Ayrıca gündüz ledinin duvar resmide bu.

Farların toplanmış hali.

Valeo Bi-xenon Gen4 takım ile far ayarından sonra yakın plan duvar resmi.

Araç üzerinden görünüm.

GG23NCe.jpg

QYDagME.jpg

Harika. Ne zaman siyah yerine kasa renginde çerçeve isteyen müşterin olacak acaba ;)

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Samet Kayış    18
Samet Kayış

Oktay abi farkı Yine yeni yeniden harika iş ve işçilik ellerine sağlık. Oktay abi benim smd5050 ledler ile ilgili bi sorum olacak yeri değil ama astra g nin plaka aydınlatmasına aldığı kadar (30 tane sığıyor :D ) hangi direnci nasıl bağlamam gerekiyor 150 ohmluk dirençle 3 led de bir paralel bağladım ama komple led olmasını istiyorum önerilerini bekliyorum :)

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Metrede 60tane satılan 5050 lerden al ve 3 erli kes.Sonra yapacağın şey artı ve eksiyi kenlikle ayrı ayrı 1n400x serisi diod al ve seri bağla.Ömürlük olur diyebilirim.Her 3 erli ledleri paralel bağlaman yeterli olur.Aynı şerit ledlerdeki gibi.

Çerçeveyi hiç araç renginde isteyen olmadı.Sadece Astra'ya ben kendim benzer renkte uyguladım.

Yaptırmak için sözünde durursa devasa gündüz ledlerini yaptığım C4 farı için çerçeveye beyaz boyalarla yapacagım kendiside kabul etti. :biggrin:

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Cem Durna    14
Cem Durna

merhaba arkadaslar:) cikma far alip kendi el becerimle bi xenon mercek montaji yapmak istiyorum. ama bu islemin puf noktalarini bilmiyorum.asadaki sorularimin cevabini bulabilirsem kollari sivayip en kisa surede bu islemi yapmayi dusunuyorum. yardiminiz icin simdiden tesekkurler :)

-en uygun mercek hangisi

-hangi ekipmanlara ihtiyacim var

-far acilirken nasil bir islem uygulmaliyim

-mercegi sabitlemek icin ne tur yapistirici kullanmaliyim

-mercek odagini duzeltmek icin en az kac metre uzaktan canak odagini belirlemeliyim

-parcalari izmirde nerden teymin ederim

- ve en onemli soru cikma far haric nekadar butce ayirmaliyim

tarihinde Cem Durna tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Hoş geldiniz.Keyifli forum günleri diliyorum.

Bu sayfayı okuyunca montaj hakkında gerekli bilğilere ulaşabailirsiniz.Ayrıca konular arasında ciddi yorumlarda bulmanız mümkün incelemenizi tavsiye ederim.

Focus 3 farının içini daha önce açmıştım,ısı ile falan açmak çok zor hatta uğraşmayın,farın cam oturum yerleri çok deforme oluyor ve düzeltmeside zor oluyor.En ideali kenarlardan yani kasa tarafından keserek açmanız.

Mercek için yeni tip Valeo hesaplı olur boyut olarak kurtarıyor,imkanınız var ise yeni tip hella kullanabilirsiniz. D1s ampul ve balast takımı ideal olacak.

Çıkma farı internetten rahatca bulabilirsin.Mebla konusu ise değişken olur.700 ile 1000 arasında olabilir.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Cem Durna    14
Cem Durna

ben bukadar masrafli olcagini dusunmemistim. mercek ve kapagini nerden bulabilirim ve maliyeti ortalama olarak nekadardir?

http://www.sahibinde...144142491/detay

bu mercek kullanilabilirmi ?

ve onerdiginiz sayfa gozukmuyo :)

İletiyi paylaş

Cem Durna    14
Cem Durna

En uygun merceğin modeli felan varmı. Benim bu mercekleri nerelerde bulabilceğim konusundada bilgim yok. Sizin dediğiniz kısa merceklerin fiyat aralıgı nedir? Şuan için sahibindeki ilanlarla sınırlı mercek yelpazem :)

İletiyi paylaş

Cem Durna    14
Cem Durna

Valeo merceği ankarada nerden kimden nekadara bulabilirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Birde oktay beyin tavsiye ettiği yeni tip hella mercekle valeo mercek arasında büyük bi performans farkı olurmu ?

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.850
Selçuk Keleş

Valeo merceği ankarada nerden kimden nekadara bulabilirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Birde oktay beyin tavsiye ettiği yeni tip hella mercekle valeo mercek arasında büyük bi performans farkı olurmu ?

Oktay'la temasa geç, yönlendirebilir. İkisi arasında büyük bir performans farkı olmaz. Yeni tip hella mercek bi-xenon olabilir ciddi fark olarak.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Cem Durna    14
Cem Durna

Tmm oktay beyle bi konuşayim bu konuyu. Valeo mercekte bi xenon diye biliyodum. Zaten benim amacım bi xenon yapmak.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap