• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Muhammed Andı

Elektrikli dikiz ayna dönüşümü

Recommended Posts

Oktay Toker    2.538
Oktay Toker
On 14.04.2015 at 15:38, Muhammed Andı yazdı:

Kumandaya zarar veremezsiniz. Çünkü içinde devre namına hiç birşey yok. Sadece sağdan sola, yukarıdan aşağıya harekete göre temas sağlayan miller var. Merak edip sökmüştüm birini... :) Aynada ise bir çift kutupsuz motor var. Düz bağlarsanız normal, ters voltaj bağlarsanız da tersine döner hepi topu. Eğer kablonun birini bir motora, diğerini diğer motora bağlarsanız ikisi de çalışmaz zaten. Yani onların da birşey olacağı yok. Bu düzenekte tek zarar görecek malzeme deneyeceğiniz adaptör olur. Onu da kısa devre korumalı bir adaptörle yaparsanız, o da sıkıntı çıkarmaz. Yahut koruması olmayan klasik adaptörle deneyecekseniz, kablolarının birine 12v ile çalışan seri bir ampul takın, kısa devrenin önüne geçmiş olursunuz. Bunu da sağolsun, Servet Abim'den öğrenmiştim. :)

İyi ki ben motor alıp, aynayı motorlu hale getirmişim. Yoksa sizinki gibi bir ayna almış olsaydım, "huyum kurusun" kesin bulaşırdım sensör işine de. :lol:

İletiyi paylaş

Ferhat Aslan    1
Ferhat Aslan
16 saat önce, Mürsel Balcı yazdı:

Hemen pes etmeyin bence madem yandığını düşünüyorsunuz içini açıp kontrol edin bence hatta ölçü aletiniz varsa içini açmadan önce uçlarını kontrol edip çalışıp çalışmadığı i anlayabilirsiniz.

ASUS_Z012D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Teşekkür ederim yarın ford a ait düğme almayı düşünüyorum megani iç yapısı farklı gibi 

İletiyi paylaş

Ferhat Aslan    1
Ferhat Aslan
15 saat önce, Oktay Toker yazdı:

15 saat önce, Oktay Toker yazdı:

???? abi bende aynalari geri verdim kaportacidan iki tane motor buldum akşamları zaman buldukça uğraşıyorum en son dün akşam butondan koku gelince hanım benide malzemeleride aşağıya atıyordu ?? ama pes etmiyecem işin tuafi elektrikçi lere sorduğumda dağ gibi engel yıkıyorlar önüme yok tesisat değişecek yok maliyeti yok olmaz falan gözümü korkuttular ?

tarihinde Ferhat Aslan tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Ferhat Aslan    1
Ferhat Aslan
On 29.12.2017 at 00:55, Oktay Toker yazdı:

Uzun süreli voltaj olmadı ise çok sıkıntı olmaz.Düğmeden duman çıktı ise sadece kontaklar ısındığı içindir.

Siz önerilen şekilde bir uygulama yapabilirseniz ve voltaj vermeden yapabilirseniz düğmeyi aynen kullanabilirsiniz.

Teşekkür ederim oktay abi çok faydalı bilgiler verdiniz deneyecem

İletiyi paylaş

Ferhat Aslan    1
Ferhat Aslan
On 28.12.2017 at 23:41, Mahmut Akbulut yazdı:

Nasıl kontrol ediyorsunuz +/- uçları , ölçü aleti kullanmadınız mı ? 

On 28.12.2017 at 01:15, Mürsel Balcı yazdı:

Ben çalışma mantığını söyleyeyim belki yardimi olur. Aynayı hareket ettirmek için iki tane motor bulunur. Bu motorların saseleri ortaktır. 12 voltlari ayrıdır. Yani her ayna için 3 tane kablo vardır. Bu kablolara giden 12 volt ve şasenin kutup değişimlerine gore ayna hareket eder. Sizin düğme hakkında bilgim yok ama olması gerek aynalara giden 6 uç bir tane konaktan gelen 12 volt bir tanede şase hattı olması lazim. Öncelikle aynanın uçlarına 12 volt ve şase vererek hangi kablolara hangi yone hareket sağlıyor bunu tespit edin. Daha sonra ise düğme uçlarını bulmanız gerek bunun için ölçü aletini kullanabilirsiniz. 12 volt ve şase hattini bulmaniz gerekiyor. Bunun için ölçü aletiyle ölçerek düğmeye basınca hangi uçlar birleşiyor bunları tespit etmeniz gerekiyor. Bu yöntemle deneyerek uçları tespit edebilirsiniz.

Mursel bey merhaba bu devreyi direk akuden çeksem araç için bir sorun çıkarmı 5362752637 ararsanız sevinirim

İletiyi paylaş

Ferhat Aslan    1
Ferhat Aslan
On 29.12.2017 at 00:55, Oktay Toker yazdı:

Uzun süreli voltaj olmadı ise çok sıkıntı olmaz.Düğmeden duman çıktı ise sadece kontaklar ısındığı içindir.

Siz önerilen şekilde bir uygulama yapabilirseniz ve voltaj vermeden yapabilirseniz düğmeyi aynen kullanabilirsiniz.

Oktay abi merhaba bu devreyi akuden direk hat çeksem sorun olurmu yada ararsanız sevinirim 5362752637

İletiyi paylaş

Mürsel Balcı    129
Mürsel Balcı

Kontaktan alırsanız iyi olur. Aküden alırsanız sürekli elektrik mevcut olur. Sigorta kullanmayı ihmal etmeyin.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Ferhat Aslan    1
Ferhat Aslan
Şimdi, Mürsel Balcı yazdı:

Kontaktan alırsanız iyi olur. Aküden alırsanız sürekli elektrik mevcut olur. Sigorta kullanmayı ihmal etmeyin.

Tamam kontaktan beceremeyebilirm diye bi bakayım tesekkurler

İletiyi paylaş

Mürsel Balcı    129
Mürsel Balcı

Kontak hattı cam düğme otomatklerinde vardır ayrı bir hat çekmenize gerek yok

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Ferhat Aslan    1
Ferhat Aslan

Kontak hattı cam düğme otomatklerinde vardır ayrı bir hat çekmenize gerek yok

Bak bu iyi oldu camdan almak çok sağol abim tekrar tikanırsam bilginize basvururum

İletiyi paylaş

Ferhat Aslan    1
Ferhat Aslan
39 dakika önce, Ferhat Aslan yazdı:

Bak bu iyi oldu camdan almak çok sağol abim tekrar tikanırsam bilginize basvururum

Mürsel bey peki röle takmaya gerek varmı acaba 

İletiyi paylaş

Mürsel Balcı    129
Mürsel Balcı

Bence role ye gerek yok o motorlar yuksek akım çekmez

İletiyi paylaş

Ferhat Aslan    1
Ferhat Aslan

Bence role ye gerek yok o motorlar yuksek akım çekmez

Çok teşekkür ederim 

Bir saat önce, Ferhat Aslan yazdı:

Oktay abi merhaba bu devreyi akuden direk hat çeksem sorun olurmu 

Bir saat önce, Ferhat Aslan yazdı:

Oktay abi merhaba bu devreyi akuden direk hat çeksem sorun olurmu yada ararsanız sevinirim 

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.538
Oktay Toker

Mürsel bey yanıtı vermiş.:good1:

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Ferhat Aslan    1
Ferhat Aslan
2 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Mürsel bey yanıtı vermiş.:good1:

Evet teşekkürler 

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin

herkese selamlar,

bu düğmede 8pin veya 7 pin fark eder mi? @Muhammed Andı

İletiyi paylaş

Yakup Paçacı    2
Yakup Paçacı
gönderildi (düzenlendi)

benim arabam fiat albea ancak elektrikli aynam yok manuel elimde motorlu aynam var sağ ve sol olarak anahtar düğmesi olarak for fiestanınkinden alsam bağlaması nasıl yapılabilir aynaların sol 5 sağ 3 kablolu sağdaki 3 kablonun aynısı solda mevcut fazladan 2 kablo daha var alacağım anahtar ise 7 pinli bir şema yapabilirmisiniz bağlantı için 

almayı düşündüğüm düğme bu sistemde ısıtıcı olmayacak 

https://n11scdn4.akamaized.net/a1/1024/otomotiv-motosiklet/oem-yedek-parca/ayna-ayar-dugmesi-ford-connect-v184-custom__1141838236424684.jpg

tXUQ6OTT4fZcjyhuiPT55IulWyiUnestlb1KQPCA

üst yukardaki üç tane çalışıyor alttaki 2 tane çalışmıyor ayna kablolarından bu sol kısım 5li sağ kısım 3lü sadece üsteki 3 tane kablo var sağ tarafta 

tarihinde Yakup Paçacı tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.538
Oktay Toker

Konu başındaki anahtar ile aynı ise arkadaşımız güzel şekilde açıklaması mevcut.Farklı bir anahtar ise o anahtara göre bir şema internette yoksa sadece siz şemayı çizebilirsiniz.Ezbereden burdan verilebilecek bir şema zor.

İletiyi paylaş

Yakup Paçacı    2
Yakup Paçacı

anahtar geldi denemesini evde yaptım sistem çalışıyor geriye sadece arabaya monte etmek kaldı teşekkürler gece uçuşu

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap