• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Muhammed Andı

Elektrikli dikiz ayna dönüşümü

Recommended Posts

Mahmut Akbulut    2.653
Mahmut Akbulut

Levent bey elinize sağlık,iyi günlerde kullanın :good1:

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.590
Oktay Toker
:bravo: :bravo: :bravo: :bravo:

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

videoda da görülebildiği üzere doğu ve batı komutlar kuzeydoğu ve güneybatı yönünde gerçekleşiyor

:flowers: Hayırlı olsun tekrardan. Ancak aslında bu sorun değil, yanıldığımız bir nokta sadece. Birincisi şu ki, aynalarımız genelde yere paralel durmuyor, o yüzden de sağ-sol yaptığımızda hafif çapraz gidiyor. İkinci ve en önemlisi de, motor ile yuva iç içe geçmiş yuvarlak iki tas şeklinde dikkat ettiyseniz. Bu durumda motoru yukarıya çevirdiğimizde yukarıdaki birim alana düşecek iç tas çevresi 2 birim iken, dış tas çevresi 3-4 birim oluyor. Bu durumda sağa yahut sola aynayı hareket ettirdiği dış tas kendisini çevirebilmek için mecbur biraz aşağıya doğru kayarak dönüyor, bu da bize çapraz gidiyormuş gibi bir izlenim veriyor. Halbuki ayna yukarı aşağı konumunun tam ortasında iken sağ-sol tam sağ, tam sol şeklinde dönüyor denerseniz. Hatta denerseniz, bu durumun ayna sağa yahut sola çevirik iken yukarı-aşağı hareketinde de gerçekleştiğini görebilirsiniz. Yahut evde elinize iki adet içi derin tabak alıp, dediğim şeyi tabaklarla da deneyebilirisiniz. :)

Soket konusunda da, oto teyp malzemesi satanlardan teyp soketi almıştım ben. Teyp soketleri biraz büyük ve çok pinli oluyor genelde. İhtiyacım olan kadarını kumanda soketine kesip sıkışık bir şekilde geçirerek kullanmıştım. Öyle ki; elimle bile çekip geri çıkarmakta zorlanıyordum. :) Tavsiye ederim...

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin

muhammed abiciğim nasılsın :D

bu uygulamanı bizim hyundailerede yapabilir miyiz?

aklıma takılanlar var mesela camı bu motorlara nasıl yapıştırdın?sonra bu motorları ayna kasasına nasıl sabitledin?

son olarak bu parçaları ben kütahya gedizde bulamadım..internetten falan bulunabilecek yer var mı?veya bir abilik yapıp sen bana gönderebilir misin? :terle::blush:

edit : parçalardan kastım ayna motorları :)

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

muhammed abiciğim nasılsın :D

bu uygulamanı bizim hyundailerede yapabilir miyiz?

aklıma takılanlar var mesela camı bu motorlara nasıl yapıştırdın?sonra bu motorları ayna kasasına nasıl sabitledin?

son olarak bu parçaları ben kütahya gedizde bulamadım..internetten falan bulunabilecek yer var mı?veya bir abilik yapıp sen bana gönderebilir misin? :terle::blush:

edit : parçalardan kastım ayna motorları :)

Cam motora yapışmıyor, geçme cam zaten. Manuel kumanda tel mekanizmasının oturduğu yuva ile motor yuvası birbirinin aynısı, ikisi arasında herhangi birisini takabiliyorsun yani. Motoru tek başına satan genelde bulamazsın, çünkü işe yaramayacak ayna mekaniğini içerisinde motoru sağlam olduğu halde kaldırıp atıyorlar. Kırık ama bir iki mekanik mekanizması sağlam olduğu için ayrılmış olan aynaların içerisinden sökmen lazım motoru. Bunu senin yapman lazım, çünkü çıkmacılar bu motorun ne olduğunu hatta bunun motor olduğunu dahi bilmiyorlar. :)

Bulmak yahut göndermek basit, önemli olan motorun modeli. 2-3 model motor var piyasada, motorun ne olduğuna karar vermemiz için ayna camını sökmen lazım kasasından. Ve kasa içinin yakın plan resmini çekmen lazım. Gerisi kolay...

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin

anladım abi tesekkurler önce söküp bakmak lazım.sökünce fotograflar eklerim..görüşmek üzere..

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin

Cam motora yapışmıyor, geçme cam zaten. Manuel kumanda tel mekanizmasının oturduğu yuva ile motor yuvası birbirinin aynısı, ikisi arasında herhangi birisini takabiliyorsun yani. Motoru tek başına satan genelde bulamazsın, çünkü işe yaramayacak ayna mekaniğini içerisinde motoru sağlam olduğu halde kaldırıp atıyorlar. Kırık ama bir iki mekanik mekanizması sağlam olduğu için ayrılmış olan aynaların içerisinden sökmen lazım motoru. Bunu senin yapman lazım, çünkü çıkmacılar bu motorun ne olduğunu hatta bunun motor olduğunu dahi bilmiyorlar. :)

Bulmak yahut göndermek basit, önemli olan motorun modeli. 2-3 model motor var piyasada, motorun ne olduğuna karar vermemiz için ayna camını sökmen lazım kasasından. Ve kasa içinin yakın plan resmini çekmen lazım. Gerisi kolay...

muhammed abiii :flowers:

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

Gördüm Halil. İlk resimleri koyduğun gün gördüm ve resimleri aldım bilgisayara. Gördüğüm kadarıyla simetrik dört vida tutuyor beyaz mekanizmayı. Klasik motor uymaz buraya, çünkü onlar üç vidalı ve vidalar asimetrik. Bakıyorum, sabır... :)

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin

Gördüm Halil. İlk resimleri koyduğun gün gördüm ve resimleri aldım bilgisayara. Gördüğüm kadarıyla simetrik dört vida tutuyor beyaz mekanizmayı. Klasik motor uymaz buraya, çünkü onlar üç vidalı ve vidalar asimetrik. Bakıyorum, sabır... :)

evet abi 4 vida tutuyor..

tamamdır abi beklemedeyim.. :fiuw: teşekkurler ilgin için.. :bravo:

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

evet abi 4 vida tutuyor..

tamamdır abi beklemedeyim.. :fiuw: teşekkurler ilgin için.. :bravo:

Bu mesajı yazdığın günden beri nerde çıkmacı bulsam, marka model farketmeden daldım içeriye. Bütün umutlarım tükendi resmen. :( Birtek gitmediğim bir yer kalmıştı ki, Çarşamba günü CarbonClean için gittiğim servise yakın olduğu için arabayı bıraktım ve yürüyerek gittim oraya da. Adamı tanıdığım için sağolsun 3 katlı hurda deposunun altını üstüne getirdik ama yok yok yok. Yok 4 delikli ayna kumanda motoru yav.! En az 10-15 çeşit motor buldum ama üretilmemiş böyle bir motor kardeşim, zorla mı ürettireceksin bize.! :p Aslında bi tane buldum, vw transporterınmış motor, ama o da resmen elim kadar, dev gibi birşey. Senin aynanın tamamı anca o motor kadardır yani. :) Ve makus sonuç, maalesef bulamadım istediğin motoru kardeşim. Biliyorum, mutlaka üretmişlerdir bu motoru, hepsi benim suçum. :fool::sorry::p Başka bir yolla çözmek lazım senin işi ama nasıl.? Ah, Adana'ya yakınlarda bir yerde olacaktın ki... :rolleyes:

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin

Bu mesajı yazdığın günden beri nerde çıkmacı bulsam, marka model farketmeden daldım içeriye. Bütün umutlarım tükendi resmen. :( Birtek gitmediğim bir yer kalmıştı ki, Çarşamba günü CarbonClean için gittiğim servise yakın olduğu için arabayı bıraktım ve yürüyerek gittim oraya da. Adamı tanıdığım için sağolsun 3 katlı hurda deposunun altını üstüne getirdik ama yok yok yok. Yok 4 delikli ayna kumanda motoru yav.! En az 10-15 çeşit motor buldum ama üretilmemiş böyle bir motor kardeşim, zorla mı ürettireceksin bize.! :p Aslında bi tane buldum, vw transporterınmış motor, ama o da resmen elim kadar, dev gibi birşey. Senin aynanın tamamı anca o motor kadardır yani. :) Ve makus sonuç, maalesef bulamadım istediğin motoru kardeşim. Biliyorum, mutlaka üretmişlerdir bu motoru, hepsi benim suçum. :fool::sorry::p Başka bir yolla çözmek lazım senin işi ama nasıl.? Ah, Adana'ya yakınlarda bir yerde olacaktın ki... :rolleyes:

abi sana minnettarım...çok teşekkurler..canın sağolsun..çözüm elektirikli ayna almak olacak sanırım. tanesi 120 lira belki daha da ucuzlar. belki de ilerde en son yapılacak iş o kaldığında alır yaparız artık..tüm emeklerin için çok ama çok teşekkur ederim. :uuuw::thank_you2: .inş. yolum bir gün düşer adanaya :D en azından bir çay içeriz

İletiyi paylaş

Tolga Subaşı    0
Tolga Subaşı

Selamlar...

Muhammed abi öncelikle emeğine saygı çok güzel düşünüp iyi yapmışsın.Benim sorunum ise farklı ben ilçede ikametgah ediyorum ve aracım Mitsubishi Carisma. Sağ aynayı bir yere takarak kırdım ve içerisindeki motor pert oldu.Araştırmadığım yer kalmadı burada hiç bir yerde bulamadım.İncelemelerim sonucunda aynamdaki kullanılan motorun senin konunda resmini eklediğin motor ile aynı.Bu motoru nereden bulabiliriz abi internette araştırdım birşey bulamadım pek.Yardımcı olursan çok sevinirim. Kalın sağlıcakla...

Ayna_zpsa058aede.jpg

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

Geçmiş olsun. Aşağıdaki linkte var. ;)

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-bmw-e46-3-kasa-e65-7-kasa-e83-x3-dis-ayna-motoru-sorunsuz-53216823/detay

Aslında bazı çıkmacıların, kendilerince satış değeri taşımayan, "yaramaz" diyerek attıkları hurdalıkları oluyor. Oralarda arasan çokça bulursun. Çünkü genelde aynayla beraber sattıkları için, parçalanmış bir aynanın kimse içindeki motoru sökmüyor.

İletiyi paylaş

Tolga Subaşı    0
Tolga Subaşı

Geçmiş olsun. Aşağıdaki linkte var. ;)

http://www.sahibinde...-53216823/detay

Aslında bazı çıkmacıların, kendilerince satış değeri taşımayan, "yaramaz" diyerek attıkları hurdalıkları oluyor. Oralarda arasan çokça bulursun. Çünkü genelde aynayla beraber sattıkları için, parçalanmış bir aynanın kimse içindeki motoru sökmüyor.

Muhammed abi ilgin için teşekkür ederim.İlandaki ürünü getirttim ama senin resmini eklediğinden farklı çıktı.Ön tarafları birebir aynı ama arka tarafında büyük bir soket var ve bu soketin yüksekliği yüzünden ayna yuvasına oturmadı.Sanırım arka taraf soket kısmını kesip oraya lehim atmam gerekiyor...

İletiyi paylaş

Murat Engin    50
Murat Engin

Elinize sağlık, ben de geçenlerde aynaları ısıtmalı yapayım dedim, işi bitirdim ama ben de bittim, kapıları sökmek , içindeki perçinli levhayı sökmek, kapı körüğü de ayrı bir alem, kabine giriş yerinde kendi kabloları dışında iğne bile girmiyor...zor bela bitirdim, bu defa da arka rezistans rolesini bulamadım, meğer benim arabada merkezi konfor kontrol ünitesi varmış, onu sökmeyi göze alamadım, çok pahalı bir parça, ayrı tesisat kurdum ben de bir düğmeyle işi tamamladım...

Sizin iş fabrikasyon gibi olmuş...

İletiyi paylaş

Emre Yavuz    0
Emre Yavuz

hocam istesem bu bilgileri okuyup geçerdim ama sırf size teşekkür etmek için üye oldum bi kaç aydır aklımda bu proje var netten araştırıyordum en geniş kapsamlı açıklamayı siz yapmışsınız benim aracım renault 19 europa aslında değmez biliyorum ama hastalık işte naparsınız ayrıca park esnasında da işe yaramıyor değil eğer konu güncelse önümüzdeki günlerde sizden bilgi almak isteyebilirim çok teşekkürler tekrar

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

Burası tanışma bölümü değil gerçi ama hoşgeldiniz formumuza. Bu forumda konuların tamamı her daim günceldir İnşaallah, yardımcı olabilirsek ne mutlu bize, memnuniyetle... :flowers:

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.590
Oktay Toker

19 europa şimdiki reno modellerinden bence daha kaliteli bir yapıya sahip araç.Vaktinin en çok konuşulan modellerindendi diye hatırlıyorum.Aracınız reno 5 te olsa sevdiğiniz sürece yapılan her şeye deger.Kendi yaptıgınız işlemin tadı başkadır.

Uygulamanızı iszde detaylı paylaşırsanız daha iyi yardımcı olunacaktır. :good1:

İletiyi paylaş

Arkın Kaplan    4
Arkın Kaplan

Selam; Benzer bir uygulamayı farklı bir araca yaptım. İlk yaptığımda bir buton da kısa devre yaşadım ve buton gitti.

Ford butonu ve aynaları kullandım. Aynadan

-2 siyah

-1 kırmızı

-1 yeşil

-1 mavi çıkıyor.

Buton arka şıkış fişlerini paylaşmış sınız.

Ayna üzerinde renklere göre yaza bilir misiniz

Paylaşım için çok teşekkürler.

Paylaşım için çok teşekkürler.

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

Merhaba,

1. sayfadaki şemayla beraber şu aşağıdaki resim işinizi görür sanırım.

Siyah olan iki kablo ısıtma rezistanslarına ait, artı-eksi sorunu yok onlarda. Yine de emin olmak adına, aynanızın camını çıkarıp bakabilirsiniz...

nTDAQpR.jpg

Butonun şemadaki duruşu da şu aşağıdaki şekilde. Şemada 8 boşta görünüyor ama resimde de görüldüğü üzere 8 nolu pin boş, soket dişi yok zaten butonda.

Jeqchuw.jpg

tarihinde Muhammed Andı tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Arkın Kaplan    4
Arkın Kaplan

Ayna motorları arkasındaki renk numaraları ile buton üzerindeki numaralar birbirine uyuşuyor mu ?

Sizin şemayı inceledim. Orada siz ayna arkasındaki renklere göre mi şemayı renk lendirdiniz ?

Bir yerde karışıklık var ama bulamadım.

Şu şekilde açıklama yapa bilir misiniz ? Acaba Reno ve Ford Farklı buton mu kullanıyor.

Buton için;

1 Numaralı uç =

2 Numaralı uç =

3 Numaralı uç =

4 Numaralı uç =

5 Numaralı uç =

6 Numaralı uç =

7 Numaralı uç =

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

Ben resimdeki ford butonunu kullandım zaten, reno butonu değil benimkisi de. Reno(50TL) olsaydı şeması vardı bende, 35 lira için şemasını bulamadığımdan kripto çözer gibi uç aradım yaklaşık 1 saat ford(15TL) butonunu çalıştırabilmek için. :)

Butonda numaralandırma var mıydı, varsa hangisi neydi hatırlamıyorum ama. Eğer üstteki resimde duruş şekliyle şemadaki benim numaralandırmamdan bahsediyorsan;

1=Sol-1

2=Sağ-1

3=Sağ-3/Sol-3

4=+12

5=Sağ-2

6=Şase

7=Sol-2

8=Boş

Şema renklerine takılma, onlar daha iyi açıklamak adına öylesine seçilmiş renkler. Motorda ne sarı, ne siyah ne de pembe renkli kablo yok yoksa, onları nereden bulacağız.? :)

İletiyi paylaş

Arkın Kaplan    4
Arkın Kaplan

Motor uçları aynada;

Mavi

Kırmızı

Yeşil

Siyah

Çıkıyor.

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

Almış olduğunuz aynanın motor arkasındaki bağlantı soketinin fotoğrafını yukarıda benim çektiğim gibi çekip koyabilirseniz, sanırım daha hızlı çözüm üretebiliriz. ;)

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap