Erkan Razi

Hyundai Sonata plexiden far camı yapımı ve mercek montajı

Recommended Posts

Erkan Razi

merhaba 2007 sonatamda farlarda mercek var ama ampüllerim halojen h7.. benim sorum benim merceklerim xenon merceğimidir yoksa halojen mercekmidir.. ve bu mercekler şayet halojen mercek ise bu mercekleri çıkartıp yerlerine ds2 merceği takabilirmiyim uyarmı yani..

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Mercek halojen merceğidir. Farın içine bakmadan net cevap vermek mümkün değil, ancak büyük ihtimalle xenon mercek te takılabilir. Tabii ki vidalama yerlerinde uyumsuzluklar olacaktır onları da uyarlayacak tadilatlar yapmak gerekecektir.

İletiyi paylaş

Musa Can Koca

d2s mercek büyük ihtimal uymaz farda tadilat gerekir, d2s mercek sonrası kit ve ampülde gerekir

İletiyi paylaş

Coşku Arşiray

yada çin işi düzgün ampul denk gelirse h7 takılabilir. ben 3 set içinde 2 tane yakaladım mesela :)

İletiyi paylaş

Erkan Razi

ben o zaman şöyle bir şey yapsam xenon kit alsam h7 4300k yada 5000k ampül alıp taksam nasıl olur.. mercekde var nasıl olsa birde güzel bir far ayarı yaptırırım.. bana xenon kit tavsiye edebiliceğiniz bir marka varmı.. vede ampül alabiliceğim bir yer olmadı ebaydan alıcam..

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

ben o zaman şöyle bir şey yapsam xenon kit alsam h7 4300k yada 5000k ampül alıp taksam nasıl olur.. mercekde var nasıl olsa birde güzel bir far ayarı yaptırırım.. bana xenon kit tavsiye edebiliceğiniz bir marka varmı.. vede ampül alabiliceğim bir yer olmadı ebaydan alıcam..

Nispeten kabul edilebilir bir çözüm olur.

Halojen fardan daha iyi ışık verir. Ancak yanlış ışık dağılımını %100 yok edemezsin. Nedeni merceğin H7 olmasıdır.

Forumda bu tip tavsiyeler yapılmıyor, 6000'i aşmamak kaydıyla herhangi bir kit işinizi görür.

İletiyi paylaş

Erkan Razi

tamam sağolun

İletiyi paylaş

Fatih Sevim

Herkeze tekrardan merhaba. Siz ustalarımıza kendim yapmış olduğum plexiden far camı imalatı ve mercek montajı uygulamamı paylaşmak istedim.Bu uygulamayı yapalı uzun zaman olduğundan elimde uygulama aşamasına dair çok fazla resim yok maalesef. :(Elimden geldiğince sizlere yardımcı olmak ve sorularınızı cevaplamak isterim :)

Farlarımın reflektörleri kararmış olmasından ve aydınlatmanın zayıf olmasından dolayı kendime boş bi zaman hazırlayıp bu uygulamaya koyuldum. Elimde her türlü alet takım mevcut neden yapamıyımki dedim düşündüm durdum etrafımda sen far camı yapıcaksın ha? diyenlere de güzel bir cevap vermiş oldum bu sayede :lol: İşe başlamadan önce ne olur ne olmaz diyerekten yedek far alayım onlarda çalışayım dedim çıkma bulamadım bulduklarım da bendekilerden beter durumdaydı zaten bende sıfır far araştırdım ve 900 tl lere yakın bir sonuç alınca iş başa düştü diyerekten sıvadım kollarımı,elimde yedek far olmadığından dolayı durumun ciddiyetini anlamıştım artık .Gelelim bu uygulamada kullandığım malzemelere:

1) 3 mm kalınlığında 60x60 ölçülerinde şeffaf plexi levha

2)1 torba KARTONPİYER alçısı

3)Plexiyi kesmek için ince kesme ucu

4)Olmazsa olmaz sıcak hava tabancamız

5)Dremel (gravür)seti

6)Bol miktarda maket bıçağı

7)Karartma işlemi için siyah sprey boya

8)Büyük bir fırın

9)Kalıp almak far camı boyutunda plastik kutu

10)Sprey yağlayıcı

Far camlarımızı far kasasından ayırdıktan sona işlemlere başlıyoruz.Bir miktar kartonpiyer alçısını su ile karıştırıp yoğurmayla işe başlıyoruz iyice karıştırmamız önemli noktalardan biri yoksa kalıp çatlıyabiliyor.Alçımız hazır olduğu zaman sıradaki işleme geçiyoruz ve kalıp almak için kullanıcağımız plastik kovanın içine alçımızı döküyoruz.far camımızın dışını sprey yağlayıcı ile bir iki kat yağlıyoruz ki kalıptan kolayca ayırabilelim . Yağlama işlemi bitince alçı döktüğümüz kutunun içine far camımızı yerleştiriyoruz:

post-7824-0-58756700-1420289299_thumb.jpg

Bu şekilde far camının dış kısmının kalıbını alıyoruz. Bu şekide 2-3 dakika kurumaya bıraktıktan sonra far camını kalıptan çıkartıyoruz. Camı kalıpta fazla bekletmeyin genleştiği için çatlıyor. bu aşamada belirteyimki normal alçı değil kartonpiyer alçısı kullanın hemen donuyor ve kalıpta bozulmalara sebep vermiyor.

gelelim farın iç kalıbını almaya: hazırladığımız alçıyı far camının iç kısmını yağladıktan sonra alçımızı döküyoruz tekrar 2-3 dakika bekledikten sonra çıkartıyoruz ve kurumaya bırakıyoruz.artık elimizde iç ve dış kalıbımız var aynı işlemleri diğer taraftaki far içinde yapıyoruz.

Elimizde bir iç ve bir dış kalıbımız var artık :)

post-7824-0-40117600-1420290617_thumb.jpg

post-7824-0-31987300-1420290637_thumb.jpg

post-7824-0-85472800-1420290656_thumb.jpg

post-7824-0-11905600-1420290679_thumb.jpg

post-7824-0-31992900-1420290698_thumb.jpg

Sıra geldi kalıbımızdan far camımızı çıkartmaya. Öncelikle pleximiz :)

post-7824-0-88378400-1420290870_thumb.jpg

Pleximizi ince kesme ucunu taktığımız sprel taş ile far camı boyutlrından 3-4 cm fazla pay kalacak şekilde kesiyoruz. Kestiğimiz plexinin dışındaki koruyucu jelatinini çıkartıp fırınlıyoruz. 80 dereced 5 dakika bekletiyoruz tabiki ara ara kontrol ediyoruz sonra plexi kızartması oluyor :lol:

pleximiz ısınınca hamur kıvamına geliyor eldiven vasıtasıyla plexiyi frından çıkartıp dış kalıbın üzerine atıyoruz, iç kalıbımı alıp dış kalıbın üzerine hizalayıp elimizde kuvvet uyguluyoruz ve plexi far camı şeklini alıyor.Bu aşamadan sonra kalıbın dışında kalan fazlalıkları dremel yardımıyla kesiyoruz. Dekopaj gibi malzemeler kullanmayın soğuyan plexi sertleştiği için anında çatlatıyor.

Eveeett kalıbımızı ayırdığımızda camlarımız hazır , tabiki ilk deneme berbat oldu ve çatladı :lol:

post-7824-0-77324600-1420291276_thumb.jpg

post-7824-0-74868300-1420291299_thumb.jpg

Sıcak hava tabancasınında yrdımıyla hoşumuza gitmeyen eğrilikleri düzeltip far kasasına oturacah hale getiriyoruz ve merceğimizi de farın içine koyarak ufak bi deneme yapıyoruz. :)

post-7824-0-61509200-1420291433_thumb.jpg

Cam işini hallettikten sonra mercek montajı işine girişiyoruz . aslında uzun reflektörü şeffaf far camından dolayı kullanılamaz hale geldiğinden dolayı mantıklı olan bi-xenon mercek takmak en sağlıklısı bu.Lakin benim elimde h7 valeo mercek ve xenon olduğu için onu kullandım o zamanlar bi-xenon bütçemi aşıyordu. mercek hizalamasını yaptım ve mercek kapağı olarak megane 2 nin kapağını kullandım.sinyllerede Amerikan park uygulaması yapıp siyah transparan folyo ile kapladım yorum sizin :)

post-7824-0-25711800-1420291670_thumb.jpg

Ve son olarakta aramın üzerindeki hali :

post-7824-0-34933200-1420291733_thumb.jpg

Resim yükleme konusunda biraz sorun yaşadım ama umarım başarmışımdır

Uygulamanın ince noktaları ise:

1) kullanılan plexi kaliteli olsun dökme plexiler ısıtırken sararabliyor düzgün şekil almıyor ve soğuduğunda çatlıyabiliyor.

2)alçı olarak sadece kartonpiyer alçısı kullanmanızı öneririm.

3)Isınıp soğuyan plexiyi dekupaj testeresi ile kesmeyin.

4)mercek montajı konusunda maalesef resimlerimi bulamadım kusuruma bakmayın.

5)Biliyorum h7 ile olmaz bi-xenon a gecicem yakında :lol:

hatalarımız olduysa affola ilk konum bağzı şeylerde kusurlarım olmuş olabilir siz benim kusuruma bakmayın her türlü soruya ve eleştiriye açığım :)

Saygılar

İletiyi paylaş

Ahmet Süheyl Balçık

Elinize emeğinize sağlık valla işin başarılı olup olamaması bir yana verilen emek gayret. :bravo: on numara.

İletiyi paylaş

Fatih Sevim

Teşekkür ederim :)Aydınlatma sından memnunum ne yalan söyliyim uzun farı nadir kullanan biriyim 2 senedir bu şekilde kullanıyorum bi sorunum olmadı çok şükür :) herkesin korktuğu camlar sararırsa davası var onuda belirtelim 2 senedir herhangi solma sararma yok şuan :)

tarihinde Fatih SEVİM tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Muhammed Yılmaz

Harika çalışma tebrikler...

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Konu birleştirildi. Güzel çalışma olmuş, ileriki aşamaları da bekleriz. :good1:

İletiyi paylaş

Fatih Sevim

Düzenleme için teşekkür ederim :) ileriki zamanlardaki yenilikleri buradan devam ettireceğim inşallah :)

İletiyi paylaş

Fatih Sevim

Herkese merhaba :) artık merceklerimi değiştirmek istiyorum fakat kafamda bir çok soru var maalesef. Şimdiki mercekler valeo . ben bi-xenon merceği hangi marka hangi tip seçmeliyim ki far taşına sığdırabileyim? Şuanki mercek zor sığdı bi-xenon mercek olarak valeo h7 mercekten biraz daha ufak boyutlarda hangi merceği tavsiye edersini? Birde maddi açıdan imkanlar dahilinde fazla pahalı olmayan balast ve ampul almam lazım OEM olsun istiyorum gen5 balast ve d1s ampul ikilisine iyi para istiyorlar biraz daha az maliyetle hangi parçaları alabilirim yardımlarınızı bekliyorum :) plexiden mercek camı yapınca uzun far işi hiçte keyifli olmuyor çünkü :)

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Yer sıkıntısı varsa Valeo bi-xenon tavsiye ederim H7 boyutlarındadır . D1S yerine D2S tercih ederseniz maliyet yarı yarıya düşer ...

İletiyi paylaş

Fatih Sevim

Mahmut bey tavsiyelerini için çok teşekkür ederim :) anladığım kadarıyla valeo d2s bi-xenon mercek ve d2s ampul kullanacağım. Balast olarak tavsiyeniz nedir? Birde bu sellektör olayı sanırım d2s ampulde biraz daha yavaş . yani farlar kapalıyken yavaş ise benim için hiç sorun değil. Selektörü gündüz neredeyse hiç kullanmam. Gece farlar açık iken selektörü yeterli olsun beni tatmin eder. Forumu baya kurcaladım baya bi okudum ama benimde kafam karıştı şimdi :)

İletiyi paylaş

Oktay Toker

D2s te oem kullanıcaksan Gen3 versiyonu alman lazım.Selçuk ustamın ilanlar bölümünde vardı duruyor ise tavsiye ederim.Koito bulursan buda seçenek olur.

Diğerleri sellektörde pek tatmin etmez ama çin malı hariç fakat kaliteli versiyonlar H4 halojen kadar etkili olmasada yeterli olur.Gen3 tadını vermez.

Gece zaten farların açık olacağı için sellektör sıkıntın olmaz.Farlar yanmaz iken sıkıntı olur.

Valeo merceğe eski valeo bi-xenon montaj delikleri birbirine yakın.Çok sıkıntı olmaz boyut olarakta aynı.Fakat Yeni tip Valeo bi-xenon olursa boyut olarak kazancın olur.Genişlik hepsinde aynı.10cm falan

http://www.geceucusu...__20#entry68210

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Fatih Sevim

Oktay bey çok teşekkür ederim kafamda az çok birşeyler oluşmaya başladı :) attiginiz linktende edindiğim bilgiye göre ; yeni tip valeo d2s bi-xenon mercek gen3 balast ve d2s ampul iş birliğiyle bu işi çözebilirim yani. Birde bu valei mercekler de ampul tutucuya ihtiyacımız olmuyor sanırsam yanlışmı biliyorum ? Bir diğer sorum ise bu d2s ampul ve gen 3 balastla gündüz farlarım kapalıyken hiçmi selektör yapamıyacağım yoksa geç mi selektör yapmaya baslicam onu çözemedim. Ona göre uzun reflektör için birkaç şey planliyorumda :)

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Gen3 Hella ile ve Koito balast ile far kapalı iken sellektör son derece fazlası ile tatmin edici olur.Diğerleri ile olmaz.

Valeo ampul tutucu üzerinde. :good1:

İletiyi paylaş

Fatih Sevim

Çok teşekkür ederim oktay bey kafamda baya bisey oluştu şuan bakalım artık :)

İletiyi paylaş

Yüksel Turut

Herkeze tekrardan merhaba. Siz ustalarımıza kendim yapmış olduğum plexiden far camı imalatı ve mercek montajı uygulamamı paylaşmak istedim.Bu uygulamayı yapalı uzun zaman olduğundan elimde uygulama aşamasına dair çok fazla resim yok maalesef. :(Elimden geldiğince sizlere yardımcı olmak ve sorularınızı cevaplamak isterim :)

Farlarımın reflektörleri kararmış olmasından ve aydınlatmanın zayıf olmasından dolayı kendime boş bi zaman hazırlayıp bu uygulamaya koyuldum. Elimde her türlü alet takım mevcut neden yapamıyımki dedim düşündüm durdum etrafımda sen far camı yapıcaksın ha? diyenlere de güzel bir cevap vermiş oldum bu sayede :lol: İşe başlamadan önce ne olur ne olmaz diyerekten yedek far alayım onlarda çalışayım dedim çıkma bulamadım bulduklarım da bendekilerden beter durumdaydı zaten bende sıfır far araştırdım ve 900 tl lere yakın bir sonuç alınca iş başa düştü diyerekten sıvadım kollarımı,elimde yedek far olmadığından dolayı durumun ciddiyetini anlamıştım artık .Gelelim bu uygulamada kullandığım malzemelere:

1) 3 mm kalınlığında 60x60 ölçülerinde şeffaf plexi levha

2)1 torba KARTONPİYER alçısı

3)Plexiyi kesmek için ince kesme ucu

4)Olmazsa olmaz sıcak hava tabancamız

5)Dremel (gravür)seti

6)Bol miktarda maket bıçağı

7)Karartma işlemi için siyah sprey boya

8)Büyük bir fırın

9)Kalıp almak far camı boyutunda plastik kutu

10)Sprey yağlayıcı

Far camlarımızı far kasasından ayırdıktan sona işlemlere başlıyoruz.Bir miktar kartonpiyer alçısını su ile karıştırıp yoğurmayla işe başlıyoruz iyice karıştırmamız önemli noktalardan biri yoksa kalıp çatlıyabiliyor.Alçımız hazır olduğu zaman sıradaki işleme geçiyoruz ve kalıp almak için kullanıcağımız plastik kovanın içine alçımızı döküyoruz.far camımızın dışını sprey yağlayıcı ile bir iki kat yağlıyoruz ki kalıptan kolayca ayırabilelim . Yağlama işlemi bitince alçı döktüğümüz kutunun içine far camımızı yerleştiriyoruz:

post-7824-0-58756700-1420289299_thumb.jpg

Bu şekilde far camının dış kısmının kalıbını alıyoruz. Bu şekide 2-3 dakika kurumaya bıraktıktan sonra far camını kalıptan çıkartıyoruz. Camı kalıpta fazla bekletmeyin genleştiği için çatlıyor. bu aşamada belirteyimki normal alçı değil kartonpiyer alçısı kullanın hemen donuyor ve kalıpta bozulmalara sebep vermiyor.

gelelim farın iç kalıbını almaya: hazırladığımız alçıyı far camının iç kısmını yağladıktan sonra alçımızı döküyoruz tekrar 2-3 dakika bekledikten sonra çıkartıyoruz ve kurumaya bırakıyoruz.artık elimizde iç ve dış kalıbımız var aynı işlemleri diğer taraftaki far içinde yapıyoruz.

Elimizde bir iç ve bir dış kalıbımız var artık :)

post-7824-0-40117600-1420290617_thumb.jpg

post-7824-0-31987300-1420290637_thumb.jpg

post-7824-0-85472800-1420290656_thumb.jpg

post-7824-0-11905600-1420290679_thumb.jpg

post-7824-0-31992900-1420290698_thumb.jpg

Sıra geldi kalıbımızdan far camımızı çıkartmaya. Öncelikle pleximiz :)

post-7824-0-88378400-1420290870_thumb.jpg

Pleximizi ince kesme ucunu taktığımız sprel taş ile far camı boyutlrından 3-4 cm fazla pay kalacak şekilde kesiyoruz. Kestiğimiz plexinin dışındaki koruyucu jelatinini çıkartıp fırınlıyoruz. 80 dereced 5 dakika bekletiyoruz tabiki ara ara kontrol ediyoruz sonra plexi kızartması oluyor :lol:

pleximiz ısınınca hamur kıvamına geliyor eldiven vasıtasıyla plexiyi frından çıkartıp dış kalıbın üzerine atıyoruz, iç kalıbımı alıp dış kalıbın üzerine hizalayıp elimizde kuvvet uyguluyoruz ve plexi far camı şeklini alıyor.Bu aşamadan sonra kalıbın dışında kalan fazlalıkları dremel yardımıyla kesiyoruz. Dekopaj gibi malzemeler kullanmayın soğuyan plexi sertleştiği için anında çatlatıyor.

Eveeett kalıbımızı ayırdığımızda camlarımız hazır , tabiki ilk deneme berbat oldu ve çatladı :lol:

post-7824-0-77324600-1420291276_thumb.jpg

post-7824-0-74868300-1420291299_thumb.jpg

Sıcak hava tabancasınında yrdımıyla hoşumuza gitmeyen eğrilikleri düzeltip far kasasına oturacah hale getiriyoruz ve merceğimizi de farın içine koyarak ufak bi deneme yapıyoruz. :)

post-7824-0-61509200-1420291433_thumb.jpg

Cam işini hallettikten sonra mercek montajı işine girişiyoruz . aslında uzun reflektörü şeffaf far camından dolayı kullanılamaz hale geldiğinden dolayı mantıklı olan bi-xenon mercek takmak en sağlıklısı bu.Lakin benim elimde h7 valeo mercek ve xenon olduğu için onu kullandım o zamanlar bi-xenon bütçemi aşıyordu. mercek hizalamasını yaptım ve mercek kapağı olarak megane 2 nin kapağını kullandım.sinyllerede Amerikan park uygulaması yapıp siyah transparan folyo ile kapladım yorum sizin :)

post-7824-0-25711800-1420291670_thumb.jpg

Ve son olarakta aramın üzerindeki hali :

post-7824-0-34933200-1420291733_thumb.jpg

Resim yükleme konusunda biraz sorun yaşadım ama umarım başarmışımdır

Uygulamanın ince noktaları ise:

1) kullanılan plexi kaliteli olsun dökme plexiler ısıtırken sararabliyor düzgün şekil almıyor ve soğuduğunda çatlıyabiliyor.

2)alçı olarak sadece kartonpiyer alçısı kullanmanızı öneririm.

3)Isınıp soğuyan plexiyi dekupaj testeresi ile kesmeyin.

4)mercek montajı konusunda maalesef resimlerimi bulamadım kusuruma bakmayın.

5)Biliyorum h7 ile olmaz bi-xenon a gecicem yakında :lol:

hatalarımız olduysa affola ilk konum bağzı şeylerde kusurlarım olmuş olabilir siz benim kusuruma bakmayın her türlü soruya ve eleştiriye açığım :)

Saygılar

slm fatih kardeş çalışmalarını tebrik ediyorum bende xenona gececem ama tek sorunum cam normal cam benim ki kalıp hazır herşey tmm ama tek sorunum pleksi bu pleksi ler degişiyormu kalite ve ısıya dayanma konusunda hangi pleksiyi tercih etmeliyim özelliklede ısıya dayanıklı olan hangi pleksi onu bilmek istiyorum saygılarr kolay gelsin

İletiyi paylaş

Emre Abdioğulları

Fatih Sevim buralarda mısın  sene 2020 oldu. Ben yeni gördüm paylaşımını kalıbı döktüm pleksiyi aldım ısıttım ama kenarları pek olmadı yardımcı olabilir misin

İletiyi paylaş

Mehmet Kara 2

Bende dusunıyorum pleksi far cam yapımını kenarları ıcım napılabılır acaba 

İletiyi paylaş

Can Hakan Temiz

Fatih'in bebeği oldu uğramaz buralara :)

İletiyi paylaş