• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Ahmet Göker Derya

Far Temizliği Rehberi I-Sararan Farların Dıştan Temizlenmesi

Recommended Posts

Samet Kayış    18
Samet Kayış

Detaylı anlatım için teşekkürler :) keşke video yada aşama aşama resimler olsaydı arşivde saklardık.

Ayrıca bu cümle rusların bir sözünü hatırlattı :) Çirkin kadın yoktur , az votka vardır :))

Elimde uygulama fotoğraflarım vardı ancak eski bilgisayarımla gitti. yeni uygulamada eklerim :) video araştırıyorum en net anlatan hangisi diye güzel bir video bulduğum gibi eklerim :)

ruslar hep ilgimi çekmiştir (kötü manada değil) belki oradan aklımda kalmış :D istem dışı uyarladım zaten cümleyi :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Köksal Yılmaz    32
Köksal Yılmaz

Arkadaslar elimde aracimin yedek farlari var.

Mercek montaji yapacagim fakat hepsinden once camlari temizlemek gerek.

Sizce kalin zimpara kullanmam gerekir mi yoksa 2000-3000 grit yeterli mi?

Bu camlar zımparayla düzelecek gibi durmuyor, plastiğin içi de yanık gibi. 2 tane laguna farı yaptım, böyle değildi önceki halleri.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Selçuk Keleş    1.646
Selçuk Keleş

Anlatım için teşekkürler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İsa Yıldırım    1
İsa Yıldırım

Güzel bilgiler için teşekkürler.İlk saydaki pdf dosyası elinde olan varsa tekrar upload ederse sevinirim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Muhammed Said Epçaçan    2
Muhammed Said Epçaçan

Benim de far camı ile ilgili bir sorunum var.

Çok akıllı bir arkadasım birkaç gun once arabanın üzerine kar spreyi sıkmıştı. Bu sprey far camına zarar vermiş. Anlatmaktansa buyrun bakın. Neler yapılabilir. Yardımlarınızı bekliyorum.

yjype6ar.jpgeju5ata6.jpg8adega5y.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mahmut Akbulut    2.355
Mahmut Akbulut

Far üzerindeki UV etkisini azaltan vernik zarar görmüş TR de bu vernikten yok , pasta cila yapılarak sorun giderilir ama bu rutin hale gelecek 5-6 ayda bir tekrar etmek gerekecek...

UV filtreli cila uygulanabilirse tekrar süresi uzatılır...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Muhammed Said Epçaçan

Ayvayı yedim yani. Far camından bulup yenisini mi taksam acaba? Bir de pasta cila için ne lazım. Meguiars far temizleme kiti gördüm o ise yarar mı. Oto yikamaciya götürdüm de bisey yapamam dedi. Onlar ufak tefek çizikleri hallediyormuş. Sonax ve Weber böyle söyledi yani.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mahmut Akbulut    2.355
Mahmut Akbulut

Meguiars hazır kitler işe yarar , youtube da nasıl yapılacağı hakkında bir çok video var ...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Muhammed Said Epçaçan

Zimpara yapmak gerekecek degil mi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mahmut Akbulut    2.355
Mahmut Akbulut

Zımpara yaparsanız far camı üzerindeki tüm verniği kaybedersiniz , zımparasız deneyin istediğiniz sonucu alamazsanız zımpara yaparsınız...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Muhammed Said Epçaçan

Peki sararan farlara yapılan zimpara ve cila işleminde bu uv etkisini azaltan cila yokolmuş mu oluyor ?

Şunun icin soruyorum, eğer öyleyse onlarında 6ayda bir tekrarlaması gerekiyordur.

Meguiarsin sitesinde bu kit 90 TL. Sanalpazar gibi sitelerde 50ye 60a var. 90liraligi almak mı uygun olur. Çakma vs olmasında. Nasılsa parası bende çıkmayacak.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mahmut Akbulut    2.355
Mahmut Akbulut

Zımpara yapılan tüm işlemlerde vernik yok olur.İşlemlerin tekrarını etkileyen durumlarda söz konusu mesela aracın sürekli dış ortamda kalması , xenon kullanımı bunlar farın yıpranmasını hızlandıran etkenler.

Megiuars ın kendi sitesinden almak garanti olacaktır...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Muhammed Said Epçaçan

Anladım. O zaman bu kiti alıyorum. Uygulama videosu bolca mevcut zaten. Yardımlarınız icin çok teşekkür ederim Mahmut bey. Çok makbule geçti. Işlem tamamlaninca buradan paylaşırım inşallah.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mehmet Öztürk    33
Mehmet Öztürk

Merhaba,

Arabamın farındaki fabrikasyon cilası atmaya başladı. Bende araştırma yaptım 800-1000-1500-2000 gibi zımparalama işlemi sonrasında akrilik vernik sprey basılarak dış koşullardan koruyor ve parlaklık veriyormuş.

Bende bu işlemi çıkma bozuk hemde sararmış olan farın üzerinde deneme yaptım. Zımparaladım sulu şekilde ve gerçekten sarı sarı sular aktı. Güzelce kurulayıp verniği bastım ama bi anda 3 kat attım kurumasını beklemeden. Belki bu yüzden de çatlamış olabilir bilmiyorum. Birde plastik şeffaf astarlar var sprey yine bundan mı kullanmam gerek ilk öncesinde ?.

Bu arada parlaklığı gayet güzel oldu :).

Sorum şu; Vernik attığımda vernik çatlama yaptı, aşağıda adım adım fotoğraflar var. Yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim.

IMAG3448.jpg

IMAG3449.jpgIMAG3451.jpg

IMAG3452.jpgIMAG3453.jpgIMAG3455.jpgIMAG3457.jpgIMAG3462.jpgIMAG3464.jpgIMAG3466.jpgIMAG3467.jpgIMAG3468.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Oktay Toker    2.166
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

Eline sağlık.Corolla gitti galiba.Sanırım far Clio ve araç hayırlı olsun.Bu farların yenisi pahalımı?

Nasıl bir Vernik attın.Klasik vernikler olmaz.Tiner bazlıdır ve zarar verir.Sorun bundan kaynaklı görünüyor.Ayrıca ışık sapması yaptırabilir.

Pleksi için vernik özeldir pahalıdır.

Kılcal çatlaklar ısısal kaynaklı olarak çogunlukta görünüyor.Bu normal.Vernik yerine şeffaf folyo kaplasaydın daha iyi olacaktı.

Gece ışığı nasıl verecek merak ediyorum.Duvar resminde belli olur sanırırm.Resme bakılırsa aşırı parlama olmuş.Bu iyi değil.

Ayrıca bi-xenon çalışmasına başlaman için sanırım bahanen çıkacak gibi.:p

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mehmet Öztürk    33
Mehmet Öztürk
2 dakika önce, Oktay Toker yazdı:

Eline sağlık.Corolla gitti galiba.Sanırım far Clio ve araç hayırlı olsun.Bu farların yenisi pahalımı?

Nasıl bir Vernik attın.Klasik vernikler olmaz.Tiner bazlıdır ve zarar verir.Sorun bundan kaynaklı görünüyor.Ayrıca ışık sapması yaptırabilir.

Pleksi için vernik özeldir pahalıdır.

Kılcal çatlaklar ısısal kaynaklı olarak çogunlukta görünüyor.Bu normal.Vernik yerine şeffaf folyo kaplasaydın daha iyi olacaktı.

Gece ışığı nasıl verecek merak ediyorum.Duvar resminde belli olur sanırırm.Resme bakılırsa aşırı parlama olmuş.Bu iyi değil.

Ayrıca bi-xenon çalışmasına başlaman için sanırım bahanen çıkacak gibi.:p

:) Oktay abi senden yorum bekliyordum şaşırtmadın teşekkür ederim. Corollamı satmadım kıyamıyorum da zaten satmaya :D. Corollamın sol farın da orjinal verniği atmaya başladı kabuk kabuk oldu. O yüzden bu işe giriştim, clio farıda çıkmacıdan aldım aynası çürümüş :). Corollamın farı pahalı :D tekrar bi xenon yapmak zor olacak. 

Vernik : 1K Selülozik Vernik 400 ml 

Özelliği : 

• Hızlı kuruyan, yüksek parlaklıkta, U.V ışınlarına dayanıklı bir verniktir.

• Tüm standart boyalar (solvent ve su bazlı) için uygulanabilir.

• Akıcılığı ve kolay cilalanma özelliği sayesinde yama tamirleri için çok uygundur.

Sapma olur mu bilmiyorum :). Bu çatlaklar vernik attıktan sonra oldu ama direk üç dört kat birden attım kurumasını beklemedim bundan olabilir mi ?. Şeffaf folyo deneyeceğim bu olmazsa. Peki şeffaf folyo ışık sapması yapar mı ?. Yapmaz ise şeffaf folyo daha kolay ve görüntüsü güzel olur.

Gece ışığını benim araca yaptığım zaman fark edebiliriz :). Bi-xenonlar ile tabi :p

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Oktay Toker    2.166
Oktay Toker

Verniklerde 1 defa şansın olur.İlkte oldu oldu.sonraki katman alttakini yumuşatır ve sorunlar belirir.Tecrübe le sabittir.

Bu farda artık folyo öylesine işlem olur.Corolla için hare gidericili pasta ve parlatıcı pasta ile zımpara yapmadan güzel sonuç alabilirsin.Sonrasında şeffaf film yada folyo adı neyse işte kaplarsan hem vernik gibi parlatmasada koruyucu olur,taş izinden cam zarar görmez.Far camında parlaklıktan ziyade şeffafflık derecesi çok önemli unsur. 

Bu fara ampul takıp deneme yaparsan ışık parlamasını görebilirsin. 

Clio aldın sandım.Corolla iyidir.:good1:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mehmet Öztürk    33
Mehmet Öztürk
7 dakika önce, Oktay Toker yazdı:

Verniklerde 1 defa şansın olur.İlkte oldu oldu.sonraki katman alttakini yumuşatır ve sorunlar belirir.Tecrübe le sabittir.

Bu farda artık folyo öylesine işlem olur.Corolla için hare gidericili pasta ve parlatıcı pasta ile zımpara yapmadan güzel sonuç alabilirsin.Sonrasında şeffaf film yada folyo adı neyse işte kaplarsan hem vernik gibi parlatmasada koruyucu olur,taş izinden cam zarar görmez.Far camında parlaklıktan ziyade şeffafflık derecesi çok önemli unsur. 

Bu fara ampul takıp deneme yaparsan ışık parlamasını görebilirsin. 

Clio aldın sandım.Corolla iyidir.:good1:

:) abi o zaman bi bakalım zımpara yapınca alt plastik ne hale geldi bakalım.

Bu farda folyo denemeye gerek yok zaten :) denemelik far sonra çöpe gidecek. Bu vernik işi zaten olmazsa dediğin gibi pasta+cila+şeffaf film :). Cila zaten parlatıyor, verniği sonrasında solmaması için yapılıyor. Ama dediğin gibi direk folyoda çekilebilir :).

Bu farın iç aynası çürük ışık yapmıyor abi.

Clio'ya bindim, corolla çok çok üstün araç clio'dan :). Çok şükür corolla'ya sahibim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mehmet Öztürk    33
Mehmet Öztürk

Sonunda vakit bulup da farı temizledim:).

İlk önce 800-1000-1500-2000 olarak zımpara yapıp pasta atıp vernikledim ama vernik hem pürüzlü oldu hem net görüntü vermedi. Sanırım camıda ince ince çatlattı.

Sonra kuruyunca verniği alabilmek için 320-800-1000-1500-2000 olarak zımparaladım ve pasta üstüne cila attım çok harika parlaklık sağladı. Ama dediğim gibi cam içinde çatlaklıklar kaldı kavrulmuş da olabilir cam. Aşama aşama fotoğraflar aşağıdadır. 3000 zımparada bulunursa çok daha güzel olabilir. Gerçi pasta o işi görüyor :).

Bu arada ciladan sonra fara şeffaf far filmi çektim dış etkenlerden korunması için. Film çektikten sonra daha da parlaklık sağladı far. Diğer fara direk cila atıp film çekeceğim koruma için :). Hatta abartıp arka stoplara ve ön sinyallere de çekeceğim.

IMAG3622.jpg
IMAG3623.jpg
IMAG3625.jpg
IMAG3627.jpg
IMAG3628.jpg
IMAG3629.jpg
IMAG3630.jpg
IMAG3631.jpg
IMAG3632.jpg
IMAG3635.jpg
IMAG3636.jpg
IMAG3638.jpg
IMAG3639.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mahmut Akbulut    2.355
Mahmut Akbulut

Elinize sağlık gayet güzel olmuş :good1:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ali Saruhan    39
Ali Saruhan
On 09/24/2011 at 00:01, Ahmet Göker Derya yazdı:

Merhaba arkadaşlar, dıştan sararan ve oksitlenen farların nasıl temizleneceği ve ilk günkü haline getirilebileceği ile ilgili bir döküman hazırlamıştım. Paylaşmak istedim. Dökümanda farların yapısı,dıştan nasıl temizlenebileceği, gerekli malzemeler ve uygulama metodları geçmekte. Öğrenciliğim zamanında totalde sadece 300'e yakın dıştan far temizliği tecrübem var. Tecrübelerimden derlediğim bir dökümandır. İşinize yaraması dileğiyle...

https://rapidshare.c...i_Rehberi-1.pdf

hocam link tazeleme şansınız var mı?  hala buralardaysanız. teşekkürler

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erkan Kahya    273
Erkan Kahya
gönderildi (düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar. Aracımın farları üzerinde zamanla kılcal çizikler oluşmaya başladı. Aydınlatmaya etkisi olmasa da estetik olarak kötü bir görünüm oluşturuyordu. Sonunda temizleme işlemlerini yapabildim. Bunun için 800-1500-2000-2500-3000 kum zımparaları aldım. Uygulama esnasında 800-1500-2500 olarak kullandım ve diğerlerini -açıkçası üşengeçlikten:fiuw:- kullanmadım. Zımparalama işlemeni ileri geri ve yatay dikey şekilde yaptım. Sonra polisaj makinesi ile önce kalın pasta ve ardından ince pasta çektim. Üzerine son kat olarak qtechniq c2v3 sürdüm ve işlemleri tamamladım.

Yapmak isteyenlere umarım yardımcı olur.

https://yadi.sk/i/k740TTIW3Ncnzf

https://yadi.sk/i/8EH6NzED3NcoFz

https://yadi.sk/i/jU_7FDtE3NcoGr

https://yadi.sk/i/Ar2qChHL3NcoHU

https://yadi.sk/i/zAm2Twl63NcoHv

https://yadi.sk/i/hvMUvyAW3NcoKA

https://yadi.sk/i/157sWrQH3NcoLD

https://yadi.sk/i/k7P59qYI3NcoLh

https://yadi.sk/i/wOjeoJ2Q3NcoMa

https://yadi.sk/i/IvUYH2Eq3NcoNQ

https://yadi.sk/i/4gPH07f_3NcoQ6

https://yadi.sk/i/aHGqto1k3NcoQh

https://yadi.sk/i/EXvowAzR3NcoRr

tarihinde Erkan Kahya tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mahmut Akbulut    2.355
Mahmut Akbulut

Erkan resimleri neden göremiyorum :unsure2: dns  im de güncel :search:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Oktay Toker    2.166
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

Dns değil.Bu sitedeki resimleri izleme sınırı aşıldığı için mani istiyorlar.:lol: bir zaman sonra açılıyor sonra sınırı çabucak geçer yine kapanır.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap