• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Ahmet Göker Derya

Far Temizliği Rehberi I-Sararan Farların Dıştan Temizlenmesi

Recommended Posts

Ahmet Göker Derya    3
Ahmet Göker Derya

Merhaba arkadaşlar, dıştan sararan ve oksitlenen farların nasıl temizleneceği ve ilk günkü haline getirilebileceği ile ilgili bir döküman hazırlamıştım. Paylaşmak istedim. Dökümanda farların yapısı,dıştan nasıl temizlenebileceği, gerekli malzemeler ve uygulama metodları geçmekte. Öğrenciliğim zamanında totalde sadece 300'e yakın dıştan far temizliği tecrübem var. Tecrübelerimden derlediğim bir dökümandır. İşinize yaraması dileğiyle...

https://rapidshare.c...i_Rehberi-1.pdf

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Servet Aydın    1.098
Servet Aydın

Ahmet konuya vakıfsın diye soruyorum, polikarbonat far camını tabaka halinde bulabilirmiyim ? Düz ve far üzerindeki gibi çizilmesi zor, parlaklığını kaybetmeyecek ürün lazım. forklift camı olarak kullanacağım. Flexiglass çabuk çiziliyor ve soluyorda..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ozan Kar    10
Ozan Kar

elinize sağlık. bizim cmaxin farlarda berbat durumda ama aydınlatmada sorun yok(benim gördüğüm kadarıyla) bi türlü fırsat bulupta uğraşamadım

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Hüseyin Hoca    38
Hüseyin Hoca

Çalışma için teşekkürler. Emeklere sağlık.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Musa Can Koca    53
Musa Can Koca

Ahmet konuya vakıfsın diye soruyorum, polikarbonat far camını tabaka halinde bulabilirmiyim ? Düz ve far üzerindeki gibi çizilmesi zor, parlaklığını kaybetmeyecek ürün lazım. forklift camı olarak kullanacağım. Flexiglass çabuk çiziliyor ve soluyorda..

Abi bunun için Uv dayanımlı polikarbonat/lexan levha alman lazım, levha üzerine kaplanan vernik ya da kalıba dökülürken eklenen kimyasallar Uv dayanımı sağlıyor,.

Verniği bulup kendin kaplaman imkansız gibi bişey. Ama istersen Oem polikarbonat vernik üreticilerininden örnek vereyim bakmak istersin veya başkası isteyebilir.

http://www.fusionuv....ons.aspx?id=228

http://www.redspot.c...c_topcoats.aspx

http://plastics.baye..._and_AL2647.pdf

1-ACRIPLEX 100PSR/100SR: See RöhM GmbH & Co. KG

2-Acryking F-328, Acryking K-101, Acryking K-103, Acryking PH-220, Acryking PH-328, or Acryking PH-700:

See Mitsubishi Rayon Co., Ltd.

3-Lensgard LTC5000 (Lensgard II), Lensgard LUC7000 (Lensgard III): See Rohm & Haas Co.

4-LHP100/LHC100: See Momentive Performance Materials, Inc.

5-LS123: See Rohm & Haas Company

6-Permaclear IV: See Sherwin Williams

7-PHC587, PHC 587C hard coat: See Momentive Performance Materials, Inc.

8-SH-41 and SH-50 hard coats: See Stanley Electric

9-SHP300/SHC3000*, SHP401/AS4000, SHP401/SHC4002, SHP470/AS4700: See Momentive

Performance Materials Inc

10-SRC UVT 146 and SRC UVT200 hard coat: See Red Spot

Bunlardan temin edilse bile uygulaması çok çok zor malesef fakat bilgi amaçlı inceleyebiliriz:)

Abi yukarıda da söylediğim gibi levhayı alırken Uv ve Kimyevi(Asit-tuz vs) ve çizilmelere karşı direncini sor, en azından uv dayanımını sorki sararmasın.

Buna ek olarak harici Uv dayanımı kazandırman için Güncel nano kaplamaları öneririm bunlari le hem su kayganlığı hemde uv dayanımı elde edebilirsin içlerinde genelde Uv inhibitör oluyor. Bu tip bir korumayı 6 aydan aya yapsan fazlasıyla yeter. Tahmini nano kaplama 30TL civarı olur sık-yedir-sil şeklinde.

Nano olmaz dersen ama bence en iyi çözüm senin durumun için Marine cilalarına yönelebilirsin

Levha içinde aşağıdaki firma ile irtibata geçip alabilirsen iyi olur eğer alamaz isen büyük reklam malzemesi tedarikçileri olabilir

http://www.plastas.net/

tarihinde Musa Can Koca tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Doğukan D. Şenkal    6
Doğukan D. Şenkal

Merhaba benimde bir Škoda Fabiam var farların o kötü görüntüsünden rahatsız olanlardanım bende. Geçenlerde plastX denen ürünü uyguladm etki gösterdi fakat istediğim gibi değil hala daha kalan ve kavlamış bir tabaka var. su zımparası atıp tekrar plastx uygulamayı düşünüyorum siz ne dersiniz?

Farlarımın son hali bu sizce hangi zımparadan başlamalıyım?bir de kime sorduysam bu su zımparalarının değerleirni bilen yok satan adamda bilmiyor su zımparası diyince çıkartıp veriyor nereden temin etmek lazım?

elinize sağlık teşekkür ederim :)

dsc00131ps.jpg

Uploaded with ImageShack.us

tarihinde Doğukan D. Şenkal tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Doğukan D. Şenkal    6
Doğukan D. Şenkal

Bir de bu gün hırdavatçıya sordum bende en fazla 250 kum var dedi çok bozuldum nerden temin edeiblirim ben bu zımparaları anakrada oturuyorum :/

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Musa Can Koca    53
Musa Can Koca

internetde satanlar var sanırım ordan alabilirsiniz sahibindede vardı ya da sanayide boya malzemeleri satan dükkanlardan alabilrsiniz şaşmaz tarafında oralarda vardır

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Doğukan D. Şenkal    6
Doğukan D. Şenkal

bugün arkadaşım evinde 600 ve 800 grid bulmuş bir de şaşmazda gezineyim bakalım. 1200 ve 3000 gridleri de temin edip başlamayı düşünüyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mehmet Özyürek    584
Mehmet Özyürek

Far bu resimdeki ise.. içten de kararma var gibi görünüyor...

Dıştan zımpara ile temizleyin.. Eğer tahmin ettiğim gibi reflektörlerde de sararma varsa, bence açın farı..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Doğukan D. Şenkal    6
Doğukan D. Şenkal

600-800-1200-2000 grid zımparalar buldum sırayla uyguladım ve en son plastX bu resimden sonra farların içini de temizlemiştim şimdi sonuç harika :)

Bu resimde sağ fara uygulama yaptım soldakine yapmamıştım daha. Gerçi per birşey belli olmuyor ama dünya gözüyle bakınca gerçekten fark hissediliyor arabam yenilendi resmen. Farları hallettikten sonra bir de yıkadım arabamı 2 gün bakmaya doyamadım :)

18102011332.jpg

Yardımlarınız için teşekkürler :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ahmet Göker Derya    3
Ahmet Göker Derya

Merhabalar, polikarbonatın döküm işlemleri ve satan yerler hakkında pek bilgim yok. Eğer isterseniz okuldan Türk Traktör AR-GE'de çalışan bir arkadaşım var. Ona ulaşıp firmalar, satılan yerler hakkında bilgi alabilirim. Kendisi onlarla içli dışlı çünkü. Bana da polikarbonatın üzerine atılan verniği temiz edebileceğimi ve firmaları söylemişti mesela. Ben artık bu işlerle uğraşmadığım için pek gerekli gelmemişti :)

elinize sağlık. bizim cmaxin farlarda berbat durumda ama aydınlatmada sorun yok(benim gördüğüm kadarıyla) bi türlü fırsat bulupta uğraşamadım

Uygulamayı yaptıktan sonra aydınlatmanın nasıl farkettiğini bariz bir şekilde göreceksiniz. Özellikle xenon farlarda inanılmaz fark oluyor.

Bir de bu gün hırdavatçıya sordum bende en fazla 250 kum var dedi çok bozuldum nerden temin edeiblirim ben bu zımparaları anakrada oturuyorum :/

Şaşmaz'da boya satan dükkanlarda mevcut. Oradakiler ellerinde yoksa da yönlendirirler.

Far bu resimdeki ise.. içten de kararma var gibi görünüyor...

Dıştan zımpara ile temizleyin.. Eğer tahmin ettiğim gibi reflektörlerde de sararma varsa, bence açın farı..

Evet bence de içten kirlenme mevcut. Fabialarda havalandırmanın filtrasyonu olmadığından içlerine toz alıyorlar zamanla.

600-800-1200-2000 grid zımparalar buldum sırayla uyguladım ve en son plastX bu resimden sonra farların içini de temizlemiştim şimdi sonuç harika :)

Bu resimde sağ fara uygulama yaptım soldakine yapmamıştım daha. Gerçi per birşey belli olmuyor ama dünya gözüyle bakınca gerçekten fark hissediliyor arabam yenilendi resmen. Farları hallettikten sonra bir de yıkadım arabamı 2 gün bakmaya doyamadım :)

18102011332.jpg

Yardımlarınız için teşekkürler :)

Elinize sağlık, gayet iyi olmuşlar :yes:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Musa Can Koca    53
Musa Can Koca

Merhabalar, polikarbonatın döküm işlemleri ve satan yerler hakkında pek bilgim yok. Eğer isterseniz okuldan Türk Traktör AR-GE'de çalışan bir arkadaşım var. Ona ulaşıp firmalar, satılan yerler hakkında bilgi alabilirim. Kendisi onlarla içli dışlı çünkü. Bana da polikarbonatın üzerine atılan verniği temiz edebileceğimi ve firmaları söylemişti mesela. Ben artık bu işlerle uğraşmadığım için pek gerekli gelmemişti :)

Polikarbonatın üzerine atılanTürkiye'de olan verniği çok merak etdim doğrusu, rica etsem bu firmalar kimler söyleyebilirmisiniz? Bende araştımışdım zamanında Türkiye'de böyle bir ürün bulamamışdım, sizi tebrik ederim hemde birkaç tane bulmuşsunuz sanırım :bravo:

Birde verniği alsaydınız acaba nasıl uygulayacaktınız bu konuda herhangi bir fikriniz varmıydı?

Zira ben AkzoNobel yetkilileri ile görüştüm kendilerin benzeri bir ürün oldğunu yinede tam bu amaç için olmadığı fakat uygulama için ; Konvensiyonel emişli veya hazneli havalı tabancalar ile UV-A hatlı ışın kaynağına sahip olmam gerektiğini söylemişlerdi, çünkü vernik UV ile kürleniyordu.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ahmet Göker Derya    3
Ahmet Göker Derya

Polikarbonatın üzerine atılanTürkiye'de olan verniği çok merak etdim doğrusu, rica etsem bu firmalar kimler söyleyebilirmisiniz? Bende araştımışdım zamanında Türkiye'de böyle bir ürün bulamamışdım, sizi tebrik ederim hemde birkaç tane bulmuşsunuz sanırım :bravo:

Birde verniği alsaydınız acaba nasıl uygulayacaktınız bu konuda herhangi bir fikriniz varmıydı?

Zira ben AkzoNobel yetkilileri ile görüştüm kendilerin benzeri bir ürün oldğunu yinede tam bu amaç için olmadığı fakat uygulama için ; Konvensiyonel emişli veya hazneli havalı tabancalar ile UV-A hatlı ışın kaynağına sahip olmam gerektiğini söylemişlerdi, çünkü vernik UV ile kürleniyordu.

OK arkadaşı arayıp döneceğim. Uygulama ve prosesler sorun değil,zaten havacılık üzerine çalışmaktayım. Uygulama şartlarını alıp o koşulları yaratırım. Bahsettikleriniz kolay. Uygulama için basit bir boya tabancası yeterli olur. Her araca yapılmaz ama kendi aracım ise söz konusu olan UV-A ışık kaynağı benim için kolay, yetkili bir Nissan servisi var tanıdığım orada mevcut. Astar kür işlemi için kullanıyorlar zaten. Yanıp sönen çift başlı turuncu renk bir ışık kaynağı. Ticari olarak artık bu işlerle uğraşmadığım için açıkçası çok da ileriye gitmiyorum.

Kendi aracımız olan honda jazz.ın farlarına temizlik yaptıktan sonra en son Aquartz Titanium nano kaplama yaptım. Aylardır sorunsuz. Her boya bakımında hafif bir polisaj ve ardından nano kaplamayı yenilemem yeterli olur. Tabi ki OEM koruyucu vernik gibi olmaz ancak yeterli.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Musa Can Koca    53
Musa Can Koca

Ahmet üstad varmı bir gelişme :lazy1:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Turac Engin    0
Turac Engin

Arkadaşlar merhaba... Foruma henüz üye oldum... Dün geceden beri baya geziniyorum... Almak istediğim bir bilgi var...

Bu xenon modifiyeleri için tırtıklı camı da bu mantıkla düz cam haline getirebilir miyiz? İçini açıpta bakmadım henüz fakat tırtıkların iç yüzeyde çıkıntı haline olduğunu düşünüyorum... Eğer iç yüzeyde çıkıntı ise bu şekilde zımparalayarak ortadan kaldırmamız mümkünmü acaba?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Musa Can Koca    53
Musa Can Koca

Arkadaşlar merhaba... Foruma henüz üye oldum... Dün geceden beri baya geziniyorum... Almak istediğim bir bilgi var...

Bu xenon modifiyeleri için tırtıklı camı da bu mantıkla düz cam haline getirebilir miyiz? İçini açıpta bakmadım henüz fakat tırtıkların iç yüzeyde çıkıntı haline olduğunu düşünüyorum... Eğer iç yüzeyde çıkıntı ise bu şekilde zımparalayarak ortadan kaldırmamız mümkünmü acaba?

Teoride mümkün ama çok zor olur iç tarafı düzgün zımparalamak çok zaman alır ve öyle bir uygulama PC de çok incelmeye neden olur, bu yüzden hiç denemeyin.

Angel tarzı far yada pleksiden kalıpla aynı cam dökülürse daha uygun olur

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mahmut Akbulut    2.355
Mahmut Akbulut

Merhaba Turac bey siz parabolic (desenli cam) fara sahipsiniz,yani bildiğimiz cam ona şekil veremez ve aşındıramazsınız.Yukarıda uygulama yapılan far tipi freeform (şefvaf camlı) yani ham maddesi pvc bu yüzden ısıtarak şekil verebilir,istediğiniz aşındırma ve modifikasyonu gerçekleştirebilirsiniz.Daha farklı bir çözüm isterseniz accent gls için angel far olması lazım...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Köksal Yılmaz    32
Köksal Yılmaz

Turaç senin accent yumurta kasa mı? eğer öyle ise şeffaf camlı far görmüştüm satılık, sanayileri biraz dolaş derim.

Göker üstad döküman güzel olmuş eline sağlık. Sayende bugüne kadar 8-10 far temizlemişimdir dıştan. Zaten senin forumda da fotolu konularım mevcut.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Köksal Yılmaz    32
Köksal Yılmaz

Son çalışmam, iç-dış 98 model hella marka omega farı (göker ustaya selamlar)

DSCF3781.jpg

DSCF3782.jpg

DSCF3783.jpg

DSCF3784.jpg

DSCF3785.jpg

DSCF3786.jpg

DSCF3787.jpg

DSCF3788.jpg

DSCF3790.jpg

DSCF3791.jpg

50/50

DSCF3804.jpg

DSCF3805.jpg

DSCF3806.jpg

DSCF3807.jpg

DSCF3808.jpg

DSCF3809.jpg

DSCF3819.jpg

veee final

DSCF3818.jpg

Bunlarda teslim etmeye gittiğimde yenisi ile karşılaştırayım dedim (cep tel çekim)

IMAG0382.jpg

IMAG0381.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mehmet Özyürek    584
Mehmet Özyürek

Çok kötüymüş, çok güzel olmuş.. Elinize sağlık, güle güle kullanın..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Adil Can Akcan    12
Adil Can Akcan

Peki mercekli farlarda aydınlatmayı artırmak için merceğin aydınlattığı noktaya hafif işlem yapılsa zamanla bu bölümde erken sararma oluşur mu?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Selçuk Keleş    1.646
Selçuk Keleş

Peki mercekli farlarda aydınlatmayı artırmak için merceğin aydınlattığı noktaya hafif işlem yapılsa zamanla bu bölümde erken sararma oluşur mu?

Sararma olacaksa küçük alanda da olur. Ortada bir kısmı temizlemek biraz garip bir görüntü de oluşturabilir. Yapmışken tamamını yapmak en iyisi.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ahmet Özbey    0
Ahmet Özbey

ford c-max aracımın farlarına kaç kum olduğunu bilmediğim zımpara ile sulandırarak zımparaladım sadece yatay olarak.hareli bir şekilde değil. sonra plastix uyguladım ama farlarda hala zımpara ile yaptığım çizikler tam gitmedi. çizik giderici pasta ile pastaladım sonra yine plastix uyguladım. dikkatli baktığımda hala çizikleri görebiliyorum. ne yapmam gerekir? yardımcı olursanız sevinirim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mahmut Akbulut    2.355
Mahmut Akbulut

ford c-max aracımın farlarına kaç kum olduğunu bilmediğim zımpara ile sulandırarak zımparaladım sadece yatay olarak.hareli bir şekilde değil. sonra plastix uyguladım ama farlarda hala zımpara ile yaptığım çizikler tam gitmedi. çizik giderici pasta ile pastaladım sonra yine plastix uyguladım. dikkatli baktığımda hala çizikleri görebiliyorum. ne yapmam gerekir? yardımcı olursanız sevinirim.

Ahmey bey merhaba far camı temizliği için yapılması gereken sırası ile su ile ıslatılarak 1500 kum-2000 kum-2500 kum-3000 kum zımparası,zımpara sonrasında far camı parlak hale gelene kadar cila uygulanacak...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap