İçeriğe atla

Böyle bir aydınlatma mümkün mü?

16 cevap var

Turgut Oturmaz

• Üye
  • 656 Mesaj
  • Far : Halojen
  • Otomobil : Alfa Romeo
  • Model : -
Nette modifiyeleri incelerken, bazı fotoğrafları görüyoruz. Ve bunlar bende fotoğraf üzerinde %100.000 oynama yapıldığı izlenimi bırakıyor.

Bende de yeni Hella Bi-xenon ve 85122+ ampuller var. Ve düz yolda 1km'ye yakın aydınlattığını bizzat gördüm. Fakat fotoğraftaki gibi bir farım olmadı.

Fotoğraf TSX'e ait.
Gönderilen Resim

Uğur Kamil

• Üye
  • 379 Mesaj
  • Far : Xenon
  • Otomobil : Ford
  • Model : Connect 2007
Uzunların performansı aşa yukarı bukadar olması gerekmiyorrmu normal şartlarda? benmi yanlış biliyorsum...

Muhammed Andı

• Gece Uçuşu Cevheri
  • 718 Mesaj
  • Otomobil : Dacia
  • Model : Logan MCV Ambiance
bu görüntü sanırım kısa farlara ait. çünkü uzun hüzme hem yüksek hem de menzili daha ileri olması lazım.

bu tür fotograflar genelde resim üzerinde oynanmasından öte yanlış çekimlerle alakalı. birçok makine otomatik modda yahut gece modunda buna benzer fotolar çeker zaten. ancak önemli olan, çekilenle, kusursuz bir gözün salt olarak gördüğünün birbirine yakınlığıdır ki, bu fotoda bunu ne yazık ki göremiyoruz. çünkü sağlam bir göz bu denli bir ışıkta mercek küçültüp ortama uyum sağlar. ancak bu çekimde diyafram hiç de kapatılmamış nedense, ortada beyaz patlaması mevcut. halbuki diyafram göz merceğimizdeki oranda kapatılmış olsaydı, aracın ön kaputunu bu denli net göremezdik, salt gözümüzle göremediğimiz gibi.

ve ayrıca, gerçekte böyle bir aydınlatma olmuş olsaydı dahi hiç mi hiç istemezdim ben böyle bir aydınlığı. çünkü baksanıza, objektife giren ışığın çok yüksek olması nedeniyle sağınızda ve solunuzda kalan yerler zifir karanlık. aynısı bizim gözümüz için de geçerli olacaktı ki, Allah muhafaza, sağımızdan önümüze atlayacak bir tilkiyi direkt arabanın tamponunda ancak farkederdik. sonra da gece uçuşuna yeni bir konu açardık, "yine tilki ezdim" deyu. :)

Turgut Oturmaz

• Üye
  • 656 Mesaj

Uğur Kamil, 18.09.2011 - 22:48 tarihinde yazmış:

Uzunların performansı aşa yukarı bukadar olması gerekmiyorrmu normal şartlarda? benmi yanlış biliyorsum...

Uzunlar daha da ileriyi aydınlatır.(Bi-xenon+halojen 1km.ye kadar belki daha fazla) Ama bu kadar parlak bir ışık mümkün değil. Gün ışığında bile bu kadar parlak değil.

Ahmet Akdeniz

• Üye
  • 44 Mesaj
  • Model : Fiesta
valla bendede Hella bi-xenon 85122 var bende dediğin gibi bu aydınlatmadan memnun değilim resimdeki ile alakası yok :)

Turgut Oturmaz

• Üye
  • 656 Mesaj

Ahmet Akdeniz, 19.09.2011 - 04:09 tarihinde yazmış:

valla bendede Hella bi-xenon 85122 var bende dediğin gibi bu aydınlatmadan memnun değilim resimdeki ile alakası yok :)

Aksine ben aydınlatmadan çok memnunum. Benim burada vurgulamak istediğim, ışık şiddetini fotoğrafla ölçmenin nesnel bir sonuç doğurmadığı.

Benim farlarım çok rahat 1km. ileriyi aydınlatıyor. Ama bu fotoğraftaki gibi bir parlaklık mümkün değil. Hatta güneş bile bu kadar aydınlatmıyor. Parlaklıktan yol kaybolmuş. Eminim Hella ile aynı ayarlarda çekim yapılsa, Hella daha parlak olacaktır. :)

Ben 85122 değil, 85122+ kullanıyorum.

Bu mesaj Turgut Oturmaz tarafından düzenlendi: 19.09.2011 - 06:21

Emin Önal

• Üye
  • 10 Mesaj
  • Otomobil : Fiat
  • Model : Fiorino AT
Oynanmış yani bu resimle ?
Yoksa gerçekten bu kadar parlak mı ?

Turgut Oturmaz

• Üye
  • 656 Mesaj

Emin Önal, 19.09.2011 - 09:05 tarihinde yazmış:

Oynanmış yani bu resimle ?
Yoksa gerçekten bu kadar parlak mı ?

Oynanmamışsa bile çok çok çok aşırı pozlama yapılmış. Fotoğrafa bakılırsa ışık en az 50.000 lümen gibi görünüyor. Ama gerçekte 55w ballastla bile, 10.000 lümeni geçmez.

Onur Yazgan

• Üye
  • 69 Mesaj
  • Otomobil : Hyundai
  • Model : İ30 (2009)
1 Kilometre aydınlatma çok büyük bir rakam eğer okadar aydınlatıyorsa sorun yoktur bu resimde fotomontaj da olabilir yada araba her resimde 1-2 metre geri alaınıp 4-5 resimin birleşmesi neticesinde ortaya çıkmış olabilir

Bu mesaj Onur Yazgan tarafından düzenlendi: 19.09.2011 - 09:51

Ey Türk istikbalinin evladı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen, Türk istiklal ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!
Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

Mehmet Özyürek

• Gece Uçuşu Cevheri
  • 3,428 Mesaj
  • Model : 2006 Mondeo Ghia
Bu kadar ışık zararlı.. gözleri yorar.. :)
Bariz şekilde oynanmıştır arkadaşlar tartışmaya gerek yok..

Turgut Oturmaz

• Üye
  • 656 Mesaj

Onur Yazgan, 19.09.2011 - 09:41 tarihinde yazmış:

1 Kilometre aydınlatma çok büyük bir rakam eğer okadar aydınlatıyorsa sorun yoktur...

Evet ciddi olarak büyük bir mesafe. Normalde bunu test edecek alan bulmak bile imkansızdır.
- Dümdüz(eğimsiz) bir yolda bunu test edemezsiniz. Çünkü ışık yere değmeyerek, boşlukta ilerler. Bunun için parabolik eğime sahip bir yol bulmalısınız.

Test imkanı bulduğum yerin özellikleri şöyleydi:
- Hafif rampa aşağı giden tepenin başındaydım.
- Bu rampanın eğimi çok hafif olarak azalıyordu.
- 600-700m ilerde iniş bitip yine çok hafif bir eğimle yükseliyordu.
- 1000+ metreye kadar da bu tatlı yükseliş devam ediyordu.
- En büyük şansım ise bu 1000+ metrelik yol boyunca ne önümden giden, ne de karşımdan gelen araç vardı.
- Bu kadar uzağı doğrudan aydınlatması sayesinde farın yatay doğrultu(sağ-sol) ayarının da kusursuz olduğunu anlamış oldum.
- Bu kadar uzun bir mesafeyi boydan boya aydınlatmasının bana yaşattığı keyif anlatılmaz, yaşanır. :)

Mehmet Özyürek, 19.09.2011 - 09:51 tarihinde yazmış:

Bu kadar ışık zararlı.. gözleri yorar.. :)

Gece güneş gözlüğü takıyormuş. :)

Selçuk Keleş

• Yönetici
  • 5,495 Mesaj
  • Otomobil : Peugeot
  • Model : 406
Bu fotoğraf birebir gerçeği yansıtıyor olsa bile güzel değil. Koito (TSX) gibi projektörlerin fotometrik özellikleri hella/bosch/valeo gibi merceklerden farklı. Bu fotoğrafta da görüldüğü gibi kesilme çizgisinin üstü kapkaranlık. Bu durum sanki kesilme çizgisi "jilet gibi" kesiyormuş gibi bir algı yaratıyor.
Bazılarımızı hayran bırakan bu durum ECE normuna uyan projektörlerde olmaz. Çünkü ECE kesilme çizgisinin üstüne bir parça da olsun ışık gitmesine müsade eder. Böylece biz de yolun üstündeki tabelaları, yüksek araçları hatta yayaları daha iyi görürüz.

Turgut Oturmaz, 19.09.2011 - 06:20 tarihinde yazmış:

Aksine ben aydınlatmadan çok memnunum. Benim burada vurgulamak istediğim, ışık şiddetini fotoğrafla ölçmenin nesnel bir sonuç doğurmadığı. Benim farlarım çok rahat 1km. ileriyi aydınlatıyor. Ama bu fotoğraftaki gibi bir parlaklık mümkün değil. Hatta güneş bile bu kadar aydınlatmıyor. Parlaklıktan yol kaybolmuş. Eminim Hella ile aynı ayarlarda çekim yapılsa, Hella daha parlak olacaktır. :) Ben 85122 değil, 85122+ kullanıyorum.

Sen kafaya taktın. :) Farlar test edilirken 25. metredeki ölçüm ekranına göre ışık şiddetleri ölçülür ve ECE normlarının min-max limitlerine uyumluluğuna bakılır. Tabii ki far üreten firmaların ışık tünelleri var orada çok şeyle oynanıyordur ancak benim bildiğim hiçbirisi 150-200 metreden daha uzun değil. Zaten 150 metreden aldığın fotometrik ölçüm sana daha sonrasında da ne olacağını fazlasıyla gösterecektir.
Lütfen profil fotoğrafınızı (avatar) bu linkten güncelleyiniz.

Gece Uçuşu - Karanlık Işığın Yokluğudur ...
Gezen İnsan - Doğa, Kültür, Tarih ...
Ford Club Türkiye - Daha İyiye Doğru ...

A. Rıza Günay

• Üye
  • 9 Mesaj
  • Otomobil : Opel
  • Model : Corsa
Selçuk beyin de dediği gibi Firmalar bu testleri önfar için 25mt arka far için 10mt'lik karanlık odalarda yapıyor. Odanın sonundaki tahta üzerinde belirlenmiş noktalardaki ışık miktarlarını Gonyometre ile ölçerek testler tamamlanıyor. Ve bu testlerin ECE ve SAE standartlarından geçmesi gerekiyor aksi takdirde firmalara büyük yaptırımları oluyor. Selçuk beyin de bahsettiği gibi 200mt'nin pek üstüne çıkmıyor. Benim bildiğim en uzun mesafe önümüzdeki sene çıkacak Audi R8 modelinde, o da 220mt'dir.

Turgut Oturmaz

• Üye
  • 656 Mesaj

A. Rıza Günay, 19.09.2011 - 14:41 tarihinde yazmış:

Selçuk beyin de bahsettiği gibi 200mt'nin pek üstüne çıkmıyor. Benim bildiğim en uzun mesafe önümüzdeki sene çıkacak Audi R8 modelinde, o da 220mt'dir.

Düz bir zeminde bunun olamayacağını zaten belirttim. Düz zeminde 65cm yükseklikten tutulan ışık, 200m'den sonra yere temaz etmez. Ve boşlukta dağılır.

Ayrıca 1000m çok da uzun bir mesafe değil. Aracımdaki toplam aydınlatma gücünüz 10.500lümen olduğu, odak hatası bulunmadığı ve projektörlerinin kalitesi göz önüne alındığında 1.000m az bile. Uygun koşullarda 1.500m'yi bile rahat aydınlatır. Çünkü 1.000m ilerisini çok rahat görüyordum.

Nitekim 4.000 lümenlik bir xenon el feneri olan Polarion PF-40(4000TL :) ) için menzil 1.200m olarak ifade ediliyor.

http://www.hepsibura...tegoryId=352798

Bu mesaj Turgut Oturmaz tarafından düzenlendi: 19.09.2011 - 14:58

Selçuk Keleş

• Yönetici
  • 5,495 Mesaj
  • Otomobil : Peugeot
  • Model : 406

Turgut Oturmaz, 19.09.2011 - 14:57 tarihinde yazmış:

Düz bir zeminde bunun olamayacağını zaten belirttim. Düz zeminde 65cm yükseklikten tutulan ışık, 200m'den sonra yere temaz etmez. Ve boşlukta dağılır.

Ayrıca 1000m çok da uzun bir mesafe değil. Aracımdaki toplam aydınlatma gücünüz 10.500lümen olduğu, odak hatası bulunmadığı ve projektörlerinin kalitesi göz önüne alındığında 1.000m az bile. Uygun koşullarda 1.500m'yi bile rahat aydınlatır. Çünkü 1.000m ilerisini çok rahat görüyordum.

Nitekim 4.000 lümenlik bir xenon el feneri olan Polarion PF-40(4000TL :) ) için menzil 1.200m olarak ifade ediliyor.

Turgut, 1000 mt.'yi selektörde görüyorum diyorsun değil mi ? Kısa farda mümkün değil çünkü. 10.500 lümeni nasıl elde ettin ? Ayrı uzun halojenlerin de mi var ?
Lütfen profil fotoğrafınızı (avatar) bu linkten güncelleyiniz.

Gece Uçuşu - Karanlık Işığın Yokluğudur ...
Gezen İnsan - Doğa, Kültür, Tarih ...
Ford Club Türkiye - Daha İyiye Doğru ...

Emin Önal

• Üye
  • 10 Mesaj
  • Otomobil : Fiat
  • Model : Fiorino AT

Turgut Oturmaz, 19.09.2011 - 14:57 tarihinde yazmış:

O nasıl bir el feneriymiş öyle :dribble:

Turgut Oturmaz

• Üye
  • 656 Mesaj

Selçuk Keleş, 20.09.2011 - 16:39 tarihinde yazmış:

Turgut, 1000 mt.'yi selektörde görüyorum diyorsun değil mi ? Kısa farda mümkün değil çünkü. 10.500 lümeni nasıl elde ettin ? Ayrı uzun halojenlerin de mi var ?

Tam olarak selektörde değil, uzunları açıp gittim. :)

Evet ayrı uzun halojenlerim var.

Kısa hesapla:
6800 lümen bi-xenonlar
3600 lümen de halojenler :yahoo:

Bi-xenon mercekler yeni Hella,
Uzun reflektörüm 11cm çapında Koito H7(Osram NB ampul),

Kusursuz odak,
üst kalite mercek,
Devasa ve kaliteli uzun reflektörü,
Philips 85122+,
ve Osram NB bir araya gelince sonuç böyle oluyor. :)

1 Kullanıcı bu konuyu okuyor

0 üye, 1 ziyaretçi, 0 gizli üye