• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Mustafa Bağseven

Uzaktan kumanda ile katlanır ayna kontrolü

Recommended Posts

Mustafa Bağseven    148
Mustafa Bağseven

2000 model passat highline 2 de birkaç gün önce elektrikli katlanır ayna olmasına ragmen aynaların içerden dügme ile katlanmadıgını farkettik.Aracın sahibi arkadaş burda birkaç oto elektrikçiye ve servise götürdü fakat işin içinden çıkamadılar.

Buna çare olarak hem aynaları yeniden canlandırmak hem de biraz daha estetik olması için aynaların uzaktan kumanda ile açılıp kapanmasını sağlayan mikroişlemci kontrollü bir modül tasarladım.Piyasada bazı oto elektrikçiler bu işi 2 adet cam kaldırma modülü ve 4 adet röle kullanarak yapıyorlar fakat bu şekilde yapılan bi işlemde kapılar kumanda ile kilitlenip aynalar kapandıktan sonra tekrar kapıyı kilitleyen tuşa basılırsa(arasıra dalgınlıkla bastıgımız oluyor) aynaya tekrar elektrik gidecegınden ayna kapanmak istiyor ve zaten o an kapalı oldugu için aynanın motoru zorlanıyor.Tasarladıgım modülde bu problemi de ortadan kaldırdım.KApı kilitlenip aynalar kapandıktan sonra tekrar kilitleme tuşuna basılırsa aynalara elektrik akmıyor.Yine aynı şekilde kapılar kumandayla açıldıktan sonra tekrar kapı açma tuşuna basılırsa aynalara elektrik akmıyor ve böylece motorlar zorlanmıyor

Sistemin biraz daha modernize etmek için çalışmalarım devam ediyor.Passatta aynalar 3,2 saniyede kapanıp açılıyor.Bu süreyi her araçta her zaman ölçecek durumum olmayacagına göre aynalar kapanıp motor zorlanmaya geçtigi anda elektrigi kesecek bi modül daha hazırlıyorum.Böylece yazılımda süreyi 3,2 degil 10 saniye bile yapsam aynalar kapandıgı anda elektrik otomatik kesilcek.Elektrigin Kesme akımını ise modülün üzerindeki potansiyometre ile ayarlıcaz

Videosu burda

2pt30hz.jpg

tarihinde Mustafa Ba?seven tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    584
Mehmet Özyürek

Cam kaldırma modülleri de genelde akım kontrollü..

Aynı şeyi uygulamalısın..

Bunun yaparsan tekrar basma işlemini iptal için uğraşmana gerek yok.. Ayna kapanmayı dener, motor zorlar ve durur..

Zamana göre çalışan bir sistem hiç bir zaman mantıklı değil zaten.. Önüne çıkabilecek bir engel durumunda da devre korunmalı..

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    148
Mustafa Bağseven

Bu sistemde degişken voltaj olmadıgı için yazılımda pwm yok.PWM voltajı düşürmek veya ampülü dimlemede kullanılır.

Şimdilik aynı tuşa ardışık basınca çalışmasın şeklinde ayarladım..Akım kontrollü olursa çok daha iyi olcak fakat bu motorlar ilk kıpırdama anında da yüksek akım çekiyor.O nedenle elektrigin kesilmesi gereken akım ilk kıpırdama anında çekilen akımdan da biraz fazla olcakki ilk hareketlenme anında elektrik kesilmesin.Bunuda deneyerek çözcem

M3'ün aynalarını görmeden bişey diyemem ama sanırım yapılabilir.M3 aynaları bildigim kadarıyla normal şekılde açılıp kapandıktan sonra birde öne dogru katlanıyor.Burda ise sadece açılıp kapanma var.

İletiyi paylaş

Hüseyin Hoca    38
Hüseyin Hoca

Emeklerine sağlık. Passat'ın aynaları neden kapanmıyormuş. Arızamı?

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    148
Mustafa Bağseven

Passattaki problemi Gökmen oto vw servisi bile çözemedi.Adamlar ya ugraşmak istemiyor yada gerçekten çözemiyor.

Bu aynalar elektrikle açamayız dediler geçtiler.Emin degilim ama belki de aynaların beyninin sigortası falan atıktı.

Gerçi kumandayla açıp kapatmak için aynalar içerden dügme ile de açılsaydı beyine giden kabloları yine sökecektik..Hem dügme ile hem de kumanda ile açmak biraz problem yaratabilir.

M3 aynalarındaki motor sistemini bilmiyorum.Ama gördügüm kadarıyla kumanda ile yönetilebilir bu aynalar.

İletiyi paylaş

Samet Daş    107
Samet Daş

Mustafa benim arabada otomatik katlanır ayna var. Ama sürekli düğmeye basıp kapatıyor açıyorum aracın içinden. Nasıl anahtara entegre ederiz bunu? Kilitten tetik alsak olur mu diyeceğim ama bana mantıklı gelmedi bu seçenek. Ne önerirsin?

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    390
Fatih Özbaş

Mustafa benim arabada otomatik katlanır ayna var. Ama sürekli düğmeye basıp kapatıyor açıyorum aracın içinden. Nasıl anahtara entegre ederiz bunu? Kilitten tetik alsak olur mu diyeceğim ama bana mantıklı gelmedi bu seçenek. Ne önerirsin?

kendi katlanır ayna modülünü önerir :)

İletiyi paylaş

Kasım Ural    3
Kasım Ural

aracım 2017 doblo otomatik katlanır ayna var fakat ayna ayar düğmesini çevirmeyle kontrol ediliyor

Ben bunu maddeleyeyim

1-) kumandadan kapıyı açınca açılsın kapatınca kapnsın (ayna)

2-) arac kapıyı açtık bindik çalıştırdık gidiyoruz beyin 30km sonra kapıyı kitleyecektir röleyede haliyle tetik gidecek aynalar kapanmış olacak bu durumda bunu aşmak için bi yol 

3-) birde içerdedik düğmeden veya başka bi hat çekip aynaları tekrar kontrol edebilirmiyim(sürüş esnasında)

4-) uzaktan kumanda değilde yedek anahtarla kapıyı açsam aynalar açılır mı ?

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.242
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

1.Role ile bunu yapabilirsin.

2.2 ayna için Artı bir role ile kapı açılınca aynaya giden role artısını yada eksiyi kesecek şekilde dizayn.

3.İkinci uygulam sonrası rolede boşta kalan artı ucuna ilave bir role ile manuel ayar yada ne istiyorsan artıyı verebilirsin.

4.Yedek anahtar kısmına bir roleyi tetiklemen için swich eklemen şart.

Roleleri minik role kullanabilirsin.12volt 20amperlik olanlar mevcut

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    390
Fatih Özbaş

röle ile karmaşık ve fazla kablolu bir sistem olur. bence yazılımlı bir modül ile yapman daha mantıklı.

İletiyi paylaş

Aydın Akın    136
Aydın Akın
3 saat önce, Fatih Özbaş yazdı:

röle ile karmaşık ve fazla kablolu bir sistem olur. bence yazılımlı bir modül ile yapman daha mantıklı.

Röleleri 5 cm'lik bir kutu içinde düzenleyebilirse karmaşıklıktan kurtulur, onun haricinde dediğin gibi elini atsan kablo, röle :)

5 az olmuş, 10 olsun :)

16 saat önce, Kasım Ural yazdı:

aracım 2017 doblo otomatik katlanır ayna var fakat ayna ayar düğmesini çevirmeyle kontrol ediliyor

Ben bunu maddeleyeyim

1-) kumandadan kapıyı açınca açılsın kapatınca kapnsın (ayna)

2-) arac kapıyı açtık bindik çalıştırdık gidiyoruz beyin 30km sonra kapıyı kitleyecektir röleyede haliyle tetik gidecek aynalar kapanmış olacak bu durumda bunu aşmak için bi yol 

3-) birde içerdedik düğmeden veya başka bi hat çekip aynaları tekrar kontrol edebilirmiyim(sürüş esnasında)

4-) uzaktan kumanda değilde yedek anahtarla kapıyı açsam aynalar açılır mı ?

Aslında tam istediğin gibi hazır bir modül biliyorum internet üzerinde satılan ama Oktay abim anlatmış o kadar, ayıp olmasın. Konu biraz tartışılsın olmadı ondan sonra söyleyeyim.

Zaten tahminimce röleydi kabloydu söktü taktı vurdu kırdı derken onun da maliyeti dişe dokunur seviyeye geliyordur.:unsure2:

İletiyi paylaş

Ali Saruhan    39
Ali Saruhan

çinde ayna kapatma modulu var 8 9 dolar civarı 6 aydır kullanıyorum aracımda. kapılar kilitlenince kapanıyor kontak açılınca açılıyor ya da kapı kiltilerini açınca açılıyor

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.242
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

Araç Tofaş serisi yeni model elektronik bir sistemle yönetilen bir aksamı yok.

Arkadaşımızda otomatik katlanır ayna mevcut.Hali ile modulüde vardır sanırım.Yan sanayi kapı kapatma modulü mevcut diye anladım.Bu iki modulün birbirine entegre edilmesi söz konusu hepsi bu diye anladım.Bundan dolayı bu iki modul birbirine entegre olması için roleden başka seçenek göremedim.

Ha.Ayna varda modulü yoksa bilmem.Buda ilk cümledeki ayna düğme ile kontrol ediliyor dendiği için ve bu cümleyi yeni farketmesemde sorulara direkt cevabı vermiştim.Sanırım Kasım bey ayna iç cam ayarını kasteti.Katlanır ayna uçları bu anahtardan farklı bir kablo ile modulden çalışır.İki özellik farklıdır.Bunu önce uçları tespit ile belirledinizse ve elinizde modul yoksa arkadaşların dediği gibi modul daha iyi ve geniş özellikli olur.

Mustafa Bagseven arkadaşımızla irtibata geçin derim.:good1:

Bana karşı ayıp oluncak bir durum yok.İçiniz rahat olsun.Sonuçta aranan cevaplar var,çeşitlilik iyidir.:good1:

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Aydın Akın    136
Aydın Akın
gönderildi (düzenlendi)

On 05.04.2017 at 21:43, Kasım Ural yazdı:

Düğmenin doblo için birebir aynısını bulamadım fakat arkadaşın bahsettiği buna benzer bir şey galiba. Resimde aynaları kapatmak için yuvarlak düğmeyi çevirmek gerekiyor gerekli konumuna sanırım.

dd3ec4c9-0ee6-41a5-8338-85f6f63f5ce4.JPG

Alıntı
8 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Mustafa Bagseven arkadaşımızla irtibata geçin derim.:good1:

Mustafa abinin ilanını ben söyleyecektim ama benden önce davrandın, üstümden yükü aldın:rolleyes:

Alıntı
8 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Bana karşı ayıp oluncak bir durum yok.İçiniz rahat olsun.Sonuçta aranan cevaplar var,çeşitlilik iyidir.:good1:

Sonuçta bilgi paylaşımı yapılıyor, öğrenme söz konusu. Buna engel olmak da istemem. Emeğe, bilgiye saygı...:flowers:

tarihinde Aydın Akın tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    390
Fatih Özbaş

Mustafanın devresi ile çevirmeli düğme çalışmıyor denedik. basmalı buton çok sağlıklı çalışıyor.

İletiyi paylaş

Aydın Akın    136
Aydın Akın

Yeni aldığım aynalar katlamalı çıkınca şeytan dürttü :) Komple tesisatı çekip ön camımı aldıktan sonra Mustafa Abinin kapısına dayanacağım :yess:

İletiyi paylaş

Lokman Ceritlioğlu    148
Lokman Ceritlioğlu

Mustafadan aldığımız güzel çalışıyor, yalnız geçenlerde yıkamada ne yaptılırsa ayna çok geriye açılmaya başladı, elimle tutuyorum çok açılmasın diye.

İletiyi paylaş

Aydın Akın    136
Aydın Akın

Normalde ayna hareketi icin izin verilen limitlerin disina cikamiyor. Benim ikinci el olarak aldigim aynalarin birinde sizin bahsettiginiz gibi one arkaya limitsiz hareketi vardi. Hem de el ile cok kolay acilip kapatabiliyordum. Icini actim baktim limitleme icin koyulmus iki tane yaklasik 5mm buyuklugunde dil vardi. O diller ve ustune denk gelen yuvalari asinmisti. Sizdeki de o sekilde bir sikinti da olabilir. Sure ayarini azaltarak da deneyebilirsiniz. Bakmak gormek lazim. 

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Lokman Ceritlioğlu    148
Lokman Ceritlioğlu

evet aynı sorun, açıp o dillerin tamir yoluna bakacağım.

İletiyi paylaş

Aydın Akın    136
Aydın Akın

Bendeki açılmadı. Ne kadar uğraştıysam motorun ve limitleme dillerinin üstüne kapatılan kapağı sökemedim. Perçin açılmayınca kapak açılamayacak şekilde tasarlanmış. Olası sorunlarda ayna ÇÖP:angry:

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.670
Selçuk Keleş

Konu Açmadan Önce Forumda Arama Yapınız, Aracınızın Konusunu Bulup Ona Devam Ediniz

İletiyi paylaş

Aydın Akın    136
Aydın Akın

Yav benim aynalar artık katlanmiyor :) Toggle switch ile duzenegi yapmistim, cok da güzel çalışıyordu. Ne olduysa oldu, switch islevini hala yerine getiriyor, kablolardan motor uçlarına kadar elektrik de geliyor ama aynalar katlanmiyor. Kapi döşemelerini söktüm kontrol etmek için usenmeden⛄ Yandı mi ne oldu ki durduk yerde 🔥🔥

İletiyi paylaş

Aydın Akın    136
Aydın Akın

:sorry:

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.242
Oktay Toker

Motorların direkt 12volt ile çalıştıgı kesin mi?

Motor ucuna kadar elektirk var demişsin ölçerken şaseyi nereden aldın,motor ucundaki şasemi yoksa araç şasesimi? Anlatımından motorlar sıkıntılı hale düşmüş gibi.

İletiyi paylaş

Aydın Akın    136
Aydın Akın

Motor 12v ile çalışıyor diye ümit ediyorum abi :)

Ölçümü + ve - yi switchden gelen kablolardan yaptım. Zaten ölçüm yaptığım noktadan hemen sonra motor kablolarını bağlıyorum. Ölçümde sıkıntı yok eminim. Motora elektrik cok gelmiş olabilir. Fırsat bulursam motorun resmini ekleyeyim

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap