• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Deniz Kadıoğlu

Daylight olarak sisleri kullanmak?

Recommended Posts

Deniz Kadıoğlu    4
Deniz Kadıoğlu

Arkadaşlar 206 quiksilver aracım var, aracımda standart olarak far sensörü mevcut, coming-leaving home özelliği de mevcut. Benim yapmak istediğim şey şu: kontağı açınca sisler yansın, farlar açıldığında kapansın. Bunu yapmanın mümkünatı var mıdır? Bu arada belirtmem gerek ki elektrik-elektronik işlerinden anlamam, elim yatkındır belki, bilmiyorum hiç denemedim, arabaya yapabildiğim şeyler, antenini komple değiştirmek, teybini değiştirmek, ampullerini değiştirmek o kadar, bunu niye yazdım? Şlla ki fikri olan arkadaşlar olacaktır ve bana devre tarif edecektir ama ben anlamayacağım :) Ama öğrenmek de isterim, Ankara'da oturan ve bana anlatabilecek biri varsa çok müteşekkir olurum

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş
Arkadaşlar 206 quiksilver aracım var, aracımda standart olarak far sensörü mevcut, coming-leaving home özelliği de mevcut. Benim yapmak istediğim şey şu: kontağı açınca sisler yansın, farlar açıldığında kapansın. Bunu yapmanın mümkünatı var mıdır? Bu arada belirtmem gerek ki elektrik-elektronik işlerinden anlamam, elim yatkındır belki, bilmiyorum hiç denemedim, arabaya yapabildiğim şeyler, antenini komple değiştirmek, teybini değiştirmek, ampullerini değiştirmek o kadar, bunu niye yazdım? Şlla ki fikri olan arkadaşlar olacaktır ve bana devre tarif edecektir ama ben anlamayacağım :) Ama öğrenmek de isterim, Ankara'da oturan ve bana anlatabilecek biri varsa çok müteşekkir olurum

ustalar daha iyi bilir fakat sanırım bu bir röle ile mümkün olabilir... ya da Mustafa Bağseven kardeşimiz sana bir devre yapabilir. ama bence kontağa sisleri hiç bağlama çünkü bu sefer de hiç söndüremeyeceksin polisle başın derde girebilir... gündüz farı için Ahmet Kasapoğlunda power ledler var onları tavsiye ederim. kısaları açınca kısılma özelliğine de sahip...

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    175
Mustafa Bağseven

Tek rölelik işi var.Özel devreye gerek yok.

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı
Tek rölelik işi var.Özel devreye gerek yok.

+1 ancak Fatih'in de dedigi gibi, trafik basini agritabilir. cunku yagmur ve sis olmayan havalarda sisleri yakmak yasaktir.

İletiyi paylaş

Deniz Kadıoğlu    4
Deniz Kadıoğlu
+1 ancak Fatih'in de dedigi gibi, trafik basini agritabilir. cunku yagmur ve sis olmayan havalarda sisleri yakmak yasaktir.

polisle başımın belaya girmesi bir risk tabi ancak yeni Fabia RS'lerde daylight sis farı formunda ve aynı yerde, hatta bu arabayı gördüğümde Türkiye'de bu arabayı kullanan biri polise derdini nasıl anlatabilir acaba diye düşünmedim değil :) Trafik kanunlarında böyle bir yasaklama olduğunu biliyorum ancak trafikte denk geldiğim sislerine xenon takılmamış, halojen sis farına sahip 206'ların sis farları göz almıyor, yine 206'ların sadece park lambaları da gündüz görünürlük sağlamak adına yeterli değil, ve bence 206'da daylight olarak kullanılabilecek ledlerin takılabileceği bir yer yok, 206'nın ön tasarımı buna müsait değil, tabi bu benim görüşüm.

Peki siz değerli forum üyelerinin bana bu konuda önerisi ne olur? Gündüz farı olarak ne kullanabilirim 206'da?

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

hangi arabaydı tam hatırlamıyorum fakat o araçta da gündüz farı monte edecek yer yoktu tamponun sağ ve sol kısmına üst üste 3 adet delik açarak power ledleri içeriden entegre etmişti o arkadaş. o da çok tatlı olmuştu. ben gündüz farlarını sarı halojen lamba olarak hiç sevmiyorum. öyle gündüz farım olacağına hiç olmasın daha iyi. gündüz farının aslı power leddir bence. tamponda veya sis ızgarasında gerekli yerler açılarak power led döşenmeli bence...

tarihinde Fatih tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Uğur Kamil    12
Uğur Kamil

Orası biraz karışık...

Ceza maddesinde şu yazıyor: " 64/1-b/1 Sis ışıklarının; sisli, karlı ve sağanak yağmurlu havalar dışında diğer farlarla birlikte yakmamak " şimdi sadece sislerle dolaşmak yasak değilmi (yasa maddesine göre öyle) :)

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    175
Mustafa Bağseven

Uzun farları dimleyerek gündüz farı olarak daha dogru olur kanımca.Yapacam da vakit yok.

Kanadadaki BMWlerde falan genelde böyle.Orda gündüz farı zorunlu olundugundan kontagı çevirir çevirmez uzun farlar dimlenerek yanıyor.

İletiyi paylaş

Deniz Kadıoğlu    4
Deniz Kadıoğlu
hangi arabaydı tam hatırlamıyorum fakat o araçta da gündüz farı monte edecek yer yoktu tamponun sağ ve sol kısmına üst üste 3 adet delik açarak power ledleri içeriden entegre etmişti o arkadaş. o da çok tatlı olmuştu. ben gündüz farlarını sarı halojen lamba olarak hiç sevmiyorum. öyle gündüz farım olacağına hiç olmasın daha iyi. gündüz farının aslı power leddir bence. tamponda veya sis ızgarasında gerekli yerler açılarak power led döşenmeli bence...
sis ızgaralı değil, direk tampona entegre, farın içinde benim gözüme çok hoş gelen bir yer var, yapılırsa 10 numara olur ancak arkası müsait değil bu işlem için. Ön ızgaraya daylight koydurmam, çakma duruyor, bana göre en güzeli hala sisleri daylight olarak kullanmak. Bu arada bahsettiğim Fabia RS'te sis farı gibi yuvarlak bir yuvası var ancak içine eşşek kadar 4 tane led koymuşlar işte resimleri:

http://www.resimlerii.com/wp-content/resim...a-Fabia-VRS.jpg

http://www.google.com.tr/imgres?imgurl=htt...304&bih=616

http://www.google.com.tr/imgres?imgurl=htt...um=1&itbs=1

Uzun farları dimleyerek gündüz farı olarak daha dogru olur kanımca.Yapacam da vakit yok.Kanadadaki BMWlerde falan genelde böyle.Orda gündüz farı zorunlu olundugundan kontagı çevirir çevirmez uzun farlar dimlenerek yanıyor.
bunu ben de biliyorum ama tarif etmesi güç olur diye hiç bahsetmemiştim, bu olursa daha hoş olabilir, polis yönünden sıkıntı da olmaz. Olur da yapabilirsen haber edersen çok sevinirim :) tarihinde Deniz Kad?o?lu tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Deniz Kadıoğlu    4
Deniz Kadıoğlu
burada da bazı gündüz farı örnekleri var fikrin olur diye veriyorum adresi:

http://urun.gittigidiyor.com/Gunduz-Fari-D...0QQidZZ37325978

ön farın içine, sinyalin civarına bunlardan monte edilebilir, kafamda mercek uygulaması var, onu yaptırırken bu da aradan çıkar muhtemelen, çok teşekkür ederim, gerçekten faydalı oldu :rolleyes:

İletiyi paylaş

Deniz Kadıoğlu    4
Deniz Kadıoğlu
mustafa dediğin olayı geçen vw passat b6 yapmıştı vagcom ile ve çok hoş duruyordu sellektör yaptığında 3 saniye sönüyor sonra gene kendine geliyor.

Volkswagen için bu mümkün de acaba Peugeot için de mümkün mü? Peugeot'larda da acaba VAG'da olduğu gibi yazılımsal mıdır yoksa donanımsal mıdır?

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    175
Mustafa Bağseven

Uzun far biraz kısılıp day light özelliginde gezer iken selektör yapınca işte o selektör anında daylight tamamen devre dışı kalmalı.El,sinyal kolundan çekilir çekilmez hemen daylight moduna geçmemeli.Eger bu dedigim gibi olmazsa elimizle kolu geriye çekince uzunlar yanar kolu bırakınca kısık yanar.Böylece olunca kolu ardışık olarak ileri geri çekince çok uzaktan selektör yapıldıgı anlaşılmayabilir.Bu nedenle 3-4 saniye bekleme koymak dogru bir düşünce.Ben de öyle düşünmüştüm zaten..Elimde birkaç iş var.Onları tamamlayınca buna geçcem.Ve bu tip ayrıntıları kaçırmamak için bu sistemi kurmak da acele etmiyorum

Kendi üzerinde sigortası falan olcak.Kısalar yakıldıgında daylight tamamen devre dışı kalcak selektör yapıldıgında ise selektör esnasında 3-4 saniye devre dışı kalcak.

İletiyi paylaş

Deniz Kadıoğlu    4
Deniz Kadıoğlu
vw nin vagcom ile bağlanıldığı 30 byte işletim sistemine sahip bütün vw araçlarına oluyor yani aracın comfortline olması lazım

peugeot da nasıl bilemem ama şuanda peugeotta hiç bir bilgisayarla yapılan işlem görmedim duymadım..

şu comfort beyni hikayesi... Volkswagen'i tebrik ettim valla, araç hangi ülkeden alınırsa alınsın evrensel altyapıyı koymuş adam arabaya, olur da arabanla ülke değiştirirsen bağla bilgisayara yükle o ülkenin ayarlarını yoluna devam... Şapka çıkarılır bu işe ;)

Peugeot'ta benim bildiğim arıza takibi ve yazılım güncellemeleri yapılıyor, cd changer takıldığında tanıtılabiliyor mesela, yazılım güncellemesiyle motorun çalışmasına müdahale edilebiliyor, yakıt sarfiyatına etki edebiliyor güncellemenin kapsamına göre. Bu kadarına bizzat tanık olduğum için rahatlıkla söyleyebilirim, gerisi hakkında hiç bir fikrim yok.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap