• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Ahmet Özbey

+12v tetikleme nereden alabilirim?

Recommended Posts

Ahmet Özbey    0
Ahmet Özbey

far sensörü için yapmayı düşündüğüm devre için, araç kapıları uzaktan kumanda ile açıldığında kısa süreli (anlık ta olabilir) +12V verecek bir kablo ucu bulmam lazım. kapı kilit motoru uçları olmadı. tavan lambası ucuda olmadı. başka aklıma gelmiyor. bi fikri olan varmıdır acaba?

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    175
Mustafa Bağseven

Tavan lambası olmaz.Araçtan inmek için kapıyı her açtıgında farların yanar.

İletiyi paylaş

Ozan Kar    12
Ozan Kar

en uygunu kapı kilit motoru, + veya - tetik gelmek zorunda + yok dediğinize göre - vardır onuda röle ile + ya çevirebilirsiniz.

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı
far sensörü için yapmayı düşündüğüm devre için, araç kapıları uzaktan kumanda ile açıldığında kısa süreli (anlık ta olabilir) +12V verecek bir kablo ucu bulmam lazım. kapı kilit motoru uçları olmadı. tavan lambası ucuda olmadı. başka aklıma gelmiyor. bi fikri olan varmıdır acaba?

far sensoru ile kapi kilitlerinin ne alakasi var ki? far sensoru arac hareket halindeyken karanlikta, tunelde filan farlarin otomatik yanmasini saglamak icindir ve genelde kontaktan tetiklemelidir. yok eger follow me home hem de arabaya geliste yansin diyorsaniz onun icin uzaktan kumanda tetiklerini bulmaniz lazim. kapi kilitleri olmaz, cunku bu sefer arabayi manuel kilitleme durumunda da yanar isiklar.

İletiyi paylaş

Ahmet Özbey    0
Ahmet Özbey
far sensoru ile kapi kilitlerinin ne alakasi var ki? far sensoru arac hareket halindeyken karanlikta, tunelde filan farlarin otomatik yanmasini saglamak icindir ve genelde kontaktan tetiklemelidir. yok eger follow me home hem de arabaya geliste yansin diyorsaniz onun icin uzaktan kumanda tetiklerini bulmaniz lazim. kapi kilitleri olmaz, cunku bu sefer arabayi manuel kilitleme durumunda da yanar isiklar.

tetiklemeyi far sensörü kontak tetiklemesine vereceğim için gündüz farları gündüz yakmayacak zaten.

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı
:) Abi sen ne yapmaya calisiyorsun ve su an aracinda donanim olarak ne var? onu bi anlasam daha net seyler yazacagim Insaallah.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    605
Mehmet Özyürek

Kapı kilit açma tetiğinden elektrik alınır, Bu elektrik, zaman rolesini tetikler, zaman rolesi istediğiniz süre boyunca istediğiniz yere elektrik verir...

Mantıklı başka bir yolu, bence yok..

İletiyi paylaş

Ahmet Özbey    0
Ahmet Özbey
:) Abi sen ne yapmaya calisiyorsun ve su an aracinda donanim olarak ne var? onu bi anlasam daha net seyler yazacagim Insaallah.

aracımda flow me home özellikli far sensörü takılı. yapmak istediğim şu ; uzaktan kumanda anahtarından kapıları açma düğmesine basdığımda far sensörünü tetikleyip farları yakmasını istiyorum. farlar yanınca far sensörünün flow me özelliği sayesinde 20 sn sonra farları söndürecek zaten.

far sensörü tetiklemeyi kontak elektriğinden alıyor.far sensörün kontağın tetikleme kablosuna bağlayabileceğim bir 12v tetikleme lazım.

İletiyi paylaş

Musa Can Koca    53
Musa Can Koca
Tavan lambası olmaz.Araçtan inmek için kapıyı her açtıgında farların yanar.

Neresi olur?

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    175
Mustafa Bağseven

Kumandaya basınca ışıkların yanmasını istiyorsanız merkezi kilit sistemindeki kapı tetiklemelerini bulmanız gerekli.

Tavan lambasından tetikleme alırsan kapıyı her açıp kapattıgında tavan lambasının kablosu follow me home'u tetikleyerek ışıkları yakacaktır.

Benım kendi aracımda cenmax alarm sistemi var.Tetiklemeyi ordan aldım.

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı
Kumandaya basınca ışıkların yanmasını istiyorsanız merkezi kilit sistemindeki kapı tetiklemelerini bulmanız gerekli.

Tavan lambasından tetikleme alırsan kapıyı her açıp kapattıgında tavan lambasının kablosu follow me home'u tetikleyerek ışıkları yakacaktır.

Benım kendi aracımda cenmax alarm sistemi var.Tetiklemeyi ordan aldım.

aynen... bu uclara baglamali, bu baglanti noktasinin sonrasina yani kapi kilitlerine giden hatti keserek araya da diyot takmalisiniz. aksi halde hem uzaktan kumanda acmada hem de manuel kapi kilitlemede sensore elektrik gelecegi icin farlariniz yanacaktir.

İletiyi paylaş

Ahmet Özbey    0
Ahmet Özbey
aynen... bu uclara baglamali, bu baglanti noktasinin sonrasina yani kapi kilitlerine giden hatti keserek araya da diyot takmalisiniz. aksi halde hem uzaktan kumanda acmada hem de manuel kapi kilitlemede sensore elektrik gelecegi icin farlariniz yanacaktir.

ads_z.bmp

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı
gönderildi (düzenlendi)

post-3361-1299539949_thumb.jpg

anlatmak istedigim baglanti semasi bu sekilde.

tarihinde Muhammed And? tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Ahmet Özbey    0
Ahmet Özbey
post-3361-1299539949_thumb.jpg

anlatmak istedigim baglanti semasi bu sekilde.

tamamdır dostum. teşekkür ederim katkılarınız için.

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

onemli degil kardesim, Allah kolaylik versin. sonucu bekliyoruz.

İletiyi paylaş

Ahmet Özbey    0
Ahmet Özbey

Bugün itibari ile tesisatı tamamlamış bulunmaktayım.

aracımda daha önceden taktığım far sensörü vardı. istediğim şey karanlık ortamda aracımın uzaktan kumanda ile kapıları açma düğmesine bastığımda far sensörü devreye girsin park lambalarını yaksın istiyordum.

+12v tetiklemeyi aracın depo kilit motoruna gelen kabloyu buldum ek aldıktan sonra far sensörü kontak ucuna bağlamadan önce bir diyot ekledim ters elektrik vermesin diye. ve bağlantısını yaptım. şuan tam istediğim gibi çalışıyor.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.851
Selçuk Keleş
Bugün itibari ile tesisatı tamamlamış bulunmaktayım.

aracımda daha önceden taktığım far sensörü vardı. istediğim şey karanlık ortamda aracımın uzaktan kumanda ile kapıları açma düğmesine bastığımda far sensörü devreye girsin park lambalarını yaksın istiyordum.

+12v tetiklemeyi aracın depo kilit motoruna gelen kabloyu buldum ek aldıktan sonra far sensörü kontak ucuna bağlamadan önce bir diyot ekledim ters elektrik vermesin diye. ve bağlantısını yaptım. şuan tam istediğim gibi çalışıyor.

;)

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    605
Mehmet Özyürek

Şlginç bir yer..

Tesadüfen mi buldunuz.. ? Hiç aklımıza gelmezdi.. ;)

İletiyi paylaş

Lokman Ceritlioğlu    141
Lokman Ceritlioğlu

valla harika bir şey bu :) şimden sonra tetikleme aramaya son :) sağol Ahmet, hayırlı olsun.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap