• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Lokman Ceritlioğlu

Ford C-Max 2 (2011-) submarine ve 3.stop flash

Recommended Posts

Lokman Ceritlioğlu    141
Lokman Ceritlioğlu

saat 16.30 gibi, Servetin icaatlar yaptığı tükkanına gittim, sağolsun arabada mıncıklamadığı yer kalmadı, ayrıca submarineyi takarken sounroof düğmesinin yeşil yandığını görünce delirdi :) hemen onanada el attı, anında işi bitirdi :) diğerleri arabam bölümüne.

kullandığı malzeme parçaların isimlerini bilmediğimden yazmıyorum Servet yazar. tekrardan ellerine kollarına emeğine sağlık abim, bana okadar vakit ayırıp çayımı içirip, karnın açmı yemeğe gidelim demesi, içtenliği oda apayrı, bu tam deli yahu :D bide ortaklarınada burdan selamlar onlarlada tanışma imkanım oldu.

led kontrolleri

03032011041.jpg

03032011042.jpg

Servetin oyncakları :dance3:

03032011043.jpg

bilgisayarlı kontrol

03032011045.jpg

3.stop için hazırladığı sistem tam istediğim gibi, frene bastığınızda yaklaşık 10 saniye sonra 3.stop yanıp sönmeye başlıyor.

03032011046.jpg

03032011047.jpg

03032011048.jpg

03032011050.jpg

şimdi sıra submarinede. tavan lambasını komple sökerek işleme başlandı.

03032011054.jpg

03032011055.jpg

takacağımız ledlerin aydınlatma kontrolü.

03032011057.jpg

03032011059.jpg

03032011061.jpg

03032011063.jpg

03032011064.jpg

submarine tamam şimdi sounroof düğmesinin ledinin değişimi.

03032011065.jpg

03032011067.jpg

03032011069.jpg

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Lokman Ceritlioğlu
gönderildi (düzenlendi)

Servetin oyuncakları :)

03032011070.jpg

03032011071.jpg

sonuca yaklaşıyoruz, son kontroller.

03032011075.jpg

03032011077.jpg

03032011078.jpg

03032011083.jpg

03032011084.jpg

03032011090.jpg

Montaj ve görünüm.

03032011092.jpg

03032011097.jpg

sany00061.jpg

sany00071.jpg

3.stop söküldü. hazırladığı,sistem montaj yapıldı, tam istediğim gibi oldu 10 saniye sonra flash yapmaya başlıyor. araba baya kirliymiş bu arada.

03032011098.jpg

03032011100.jpg

03032011102.jpg

sonuç için video ekliyorum.

bu biraz uzaktan çekilen video

Tamamen Servet Aydın imalatıdır.

tarihinde Lokman Ceritlio?lu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    163
Mustafa Bağseven
gönderildi (düzenlendi)

Edit yapcam tekrar özür dilerim.Resimler geç açıldıgı için sürekli yazdıgım şeyi degiştiriyorum.

tarihinde Mustafa Ba?seven tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Lokman Ceritlioğlu

Yok Mustafa aynen yazdığım gibi, eğr ayağın frende 10 saniye basılı kalırsa 11. saniyede flash yapmaya başlıyor, ayağını frenden çektin tekrar bastın yine 10 saniye sonra flash yapmaya başlıyor. tam istediğimde buydu.

İletiyi paylaş

Lokman Ceritlioğlu

Bektaş ilk 8-10 saniye, tekrar 2. basışta 5-6 saniye evet onu yukarı yanlış yazdım, 3-4-5 seferde peş peşe bassanda 5-6 saniye sonra yanıyor.

İletiyi paylaş

Uğur Kamil    12
Uğur Kamil
gönderildi (düzenlendi)

10 sn biraz uzun değilmi?

Ayrıca bence tam tersi olsa daha iyi olurdu, ilk yanıp sönse ondan sonra sürekli yansa daha faydalı olurdu(frene bastıgında daha fazla dikkat çekmesi içn)...

Frene 10 snden uzun süre sadece dururken basılıyor o zamanda yanıp sönmesi çok önemli değil bence...

tarihinde U?ur Kamil tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    163
Mustafa Bağseven

Ben begendim ama.Şyi emek harcanmış.

Yalnız merak ettim.Pic le mi yapıldı?

İletiyi paylaş

Lokman Ceritlioğlu

aslında ilk önce ben 20 saniye olsun dedim Servete :) sonra Servetin yanına giderken deneme yaptım ayağım frende çok acil olmadıktan sonra 6-7 saniye basılı tutuyorum, Servetle durum değerlendirmesi yapıp bu şekle soktuk. neden 10 saniye, aracın muayenesi var bu tip flashlar muayeneden geçmiyor olarak biliyoruz, bu yüzdende süreyi biraz uzattık orda bu gözükmesin diye.

Ben begendim ama.Şyi emek harcanmış.Yalnız merak ettim.Pic le mi yapıldı?
çok teşekkürler.inan neyle yaptı bilmiyorum :) Servet açıklama yapacaktır :dance3:

İletiyi paylaş

Mustafa Tüfekçi    9
Mustafa Tüfekçi

kararan ayna kararıp bozarıyor mu. bende istiyorum ama beceremem :)

İletiyi paylaş

Anıl Berke Kavraal    5
Anıl Berke Kavraal

Güle güle kullan Lokman abi ve Servet abi eline sağlık güzel olmuş... Servet abi birgün bende gelsem benim teybin ışıklarını beyaz yapsak olmaz mı :D

elinize sağlık tekrardan kullanışlı olduğuna eminim...

İletiyi paylaş

Lokman Ceritlioğlu

Mustafa ayna ledi görmüyor :) yukarda kalıyor. :D tez zamanda sende yaparsın.

İletiyi paylaş

Ozan Kar    12
Ozan Kar

servet abi fordclubda yazdığın iğne ledi taktın sanırım, bunu ankarada bulmamız mümkün olurmu acaba,

ben bu uygulamayı daha önce yapmıştım ama sonuçtan hiç memnun değilim, bu partilerde kullanılan boynuzların içinden çıkardığım lede kaç ohm olduğunu bilmediğim(ayak aydınlatması yapmak için standart beyaz ledi 12V ile çalıştırcam diyince adamın verdiği dirençle seri bağlayıp tavan lambasında led içerde kalıcak ışık delikten çıkıcak şekilde taktım ancak hiç bi aydınlatma olmadı. tavsiye verirsen sevinirim. ulaşabilirsem en kısa zamanda oktay abinin yanına gitmem lazım onda varmıdır ki :D

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Şyi dileklerini belirten herkeze teşekkür ederim. Lokman ağanın nazarımdaki yeri farklıdır ve yaptığım işlemlerde ona özeldir :D

Kullanılan malzemeler :

timer + flaşör sürücü ( Fren lambası )

Submarin :

Şğne kafa flux led+ seri 1kohm direnç (besleme gerilimi sunroof düğmesinin içinden alındı )

Sunroof düğmesi :

Edison 3528 PLCC kırmızı led

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın
vallaha servet abi birkez daha gözlerim yaşardı senin gibi bir elektrik dehasını geceuçuşu ömrü boyunca birdaha bulamaz...

3. stopun flash ı çok hoşuma gitti.

servet abi power lede neden ek taş direnç koydun?

bu arada abi 10 saniye değil 4-5 saniye sonra flash yapıyor :D

Yok be Bektaş Forumda niceleri varda ortalarda yoklar bu aralar.

Betkaş Power ledi flaşörün çıkışına deneme içn bağlıyayım dedim.O sebep ile 3 watt aşağı led olmadığından dirençle 500 mWatta indirip denedim.

Şlk ikaz 10 saniye,ikinci ikaz 6 saniye sonra

İletiyi paylaş

Uğur Kamil    12
Uğur Kamil

Servet Aydın

Servet abi Rize'ye ne zaman geliyorsun? Geldiginde benım aracın bütün elektirik işlemlerini halledelim :) (yapmayı düşündüklerimi) burdaki elektirikçilere pek güvenmiyorumda :D

Şşçilik gayet güzel ;) eline sağlık... :good2:

Önümüzdeki hafta Mustafa'dan Follow me home devresini alıcam ama kime taktırsam diye düşünüyorum(arkadaş bi kişi önerdi ona gidicem sanırım)

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın
Anladim abi ama bigun yanina ugrayip bi cayini icmek isterim..;)

Beklerim...

Servet Aydın

Servet abi Rize'ye ne zaman geliyorsun? Geldiginde benım aracın bütün elektirik işlemlerini halledelim :) (yapmayı düşündüklerimi) burdaki elektirikçilere pek güvenmiyorumda :D

Nisan'ın ilk haftası nasip ise oradayım. Gelmeden evvel sana haber vereceğim zaten.

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

hayırlı olsun, güle güle kullanın. Servet Abinin de eline sağlık. aslında ivme sensörü ile uğraşacağıma ben de bundan yapmak isterim :D bu devreyi bana kim hazırlar? :)

İletiyi paylaş

Hüseyin Hoca    37
Hüseyin Hoca
gönderildi (düzenlendi)

Emeklerinize sağlık. Maşallah nazar değmez inşallah. :D Bu tür işlemler güzel şeyler. İnsanı arabasından bıktırmıyor.

Aracın göstergelerinde daha önce hiç işlem yapıldımı?

tarihinde H tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Lokman Ceritlioğlu

çok sağolun arkadaşlar, emeğin,uğraşın hepside Servetin.

Emeklerinize sağlık. Maşallah nazar değmez inşallah. :D Bu tür işlemler güzel şeyler. Şnsanı arabasından bıktırmıyor.

Aracın göstergelerinde daha önce hiç işlem yapıldımı?

teşekkürler Hüseyin, gösterge paneli komple değişti. 2010-2011 model c-max göstergesi takdırdım.

İletiyi paylaş

Uğur Kamil    12
Uğur Kamil
Nisan'ın ilk haftası nasip ise oradayım. Gelmeden evvel sana haber vereceğim zaten.

:D

Şşlemleri birlikte yapacak kadar vaktimiz olmayabilir ama en azından nerden nasıl yapabilirim diye bilgi alırım...

İletiyi paylaş

Hüseyin Hoca    37
Hüseyin Hoca
çok sağolun arkadaşlar, emeğin,uğraşın hepside Servetin.

teşekkürler Hüseyin, gösterge paneli komple değişti. 2010-2011 model c-max göstergesi takdırdım.

Evet benimde gözüme o çarptı. Keyfe kedermi değiştirttiniz yoksa gerektimi? Az da paraya takılmamıştır şimdi o. Ama değmiş, eski göstergeler benim hiç hoşuma gitmiyor çok demode. :D

Sizin aracın makyajlı kasaları 2008 de piyasaya çıkmasına rağmen, 2008 modellerde hala sizin eski göstergelerden kullanıldı. 2009 dan itibaren göstergeler değişti.

İletiyi paylaş

Musa Can Koca    53
Musa Can Koca

Şlk uygulama iyide ikinci uygulanın matığını anlamadım görsel bişeyler mi yapılsın dediniz? Ankarada uzun süreli trafik ışıkları var(120sn 90sn 60 sn vs) böyle bir aracı gece trafikde önünümde düşünemiyorum çok rahatsızlık vericekdir arkadaki araca ayak fren pedalında olursa.

Birde yokuş inerken yine aynısı hatta daha kötüsü olabilir ayak frende yokuş inerken arkadaki yine rahatsız olur dikkati dağılır. Tabii bu rahatsız olan arkadaşlar size sevgilerini iletebilirler.

Eğer amaç güvenlikse bence uygulama mercedes,bmw, vs araçlarındaki gibi olmalı veya ona yakın olmalı. Bu sistem ona benzer bi amaca yönelik ise çok çakma bir uygulama olmuş. Servet abinin böyle standart dışı uygulamalara sıcak bakmadığını sanıyodum. Kendisinin yapması ayrıca şaşartdı doğrusu.

Bu uygulamaya özenip yapanlar çok olmaz umarım

İletiyi paylaş

Hüseyin Hoca    37
Hüseyin Hoca

Sanırım siz bu sitenin chp'si oluyorsunuz..

İletiyi paylaş

Lokman Ceritlioğlu
Evet benimde gözüme o çarptı. Keyfe kedermi değiştirttiniz yoksa gerektimi? Az da paraya takılmamıştır şimdi o. Ama değmiş, eski göstergeler benim hiç hoşuma gitmiyor çok demode. :D

Sizin aracın makyajlı kasaları 2008 de piyasaya çıkmasına rağmen, 2008 modellerde hala sizin eski göstergelerden kullanıldı. 2009 dan itibaren göstergeler değişti.

Hüseyin aynen haklısın, benim değiştirme amacım arabada olan özellikleri eski göstergede görememekti. örnek anlık yakıtı şimdi görüyorum, gösterge geniş olduğu için saat, dış sıcaklık, km, günlük km sayacını ve menüden seçtiğiniz bir özelliği ekranda aynı anda görebiliyorsunuz. çok güzel oldu.

Şlk uygulama iyide ikinci uygulanın matığını anlamadım görsel bişeyler mi yapılsın dediniz? Ankarada uzun süreli trafik ışıkları var(120sn 90sn 60 sn vs) böyle bir aracı gece trafikde önünümde düşünemiyorum çok rahatsızlık vericekdir arkadaki araca ayak fren pedalında olursa.

Birde yokuş inerken yine aynısı hatta daha kötüsü olabilir ayak frende yokuş inerken arkadaki yine rahatsız olur dikkati dağılır. Tabii bu rahatsız olan arkadaşlar size sevgilerini iletebilirler.

Eğer amaç güvenlikse bence uygulama mercedes,bmw, vs araçlarındaki gibi olmalı veya ona yakın olmalı. Bu sistem ona benzer bi amaca yönelik ise çok çakma bir uygulama olmuş. Servet abinin böyle standart dışı uygulamalara sıcak bakmadığını sanıyodum. Kendisinin yapması ayrıca şaşartdı doğrusu.

Bu uygulamaya özenip yapanlar çok olmaz umarım

sevgili Musa kardeşim, sen bunun amacını anlamadıysan sana burda bunu anlatamam Ankaraya çok sık geliyorum orda geniş ve görsel olarak anlatırım. ayrıca uzun beklemelerde kesinlikle ayağımı ne frende tutarım ne devriyajda. kesinlikle arkadaki kişiyi rahatsız etsin amaçla yapılmadı.

siz güzelini yapın biz sizi alkışlıyalım. sevgi iletme konusuna gelince o kişiden kişiye değişir, insan sevmediği kişilerde sevgisini iletir, mesela ben sevmediğim kişileri aslında daha çok severim.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

+1 ben de uzun süreli beklemelerde hafifçe el frenini çeker öyle beklerim. kimisinin fren lambası göz alıyor onu ben de sevmiyorum. bu devreden ben de eklemek istiyorum bence faydalı bir çalışma...

normalde ben bunun ivme sensörlüsünü yapacaktım fakat adamlar 90dolar kargo parası isteyince vazgeçtim...

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap