• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Selçuk Keleş

Halojen ampulleri kullanım sürelerimiz

Recommended Posts

Selçuk Keleş    1.670
Selçuk Keleş

Halojen ampulleri kullanım sürelerimizi bu konu altında toplayalım.

Fotoğrafları, iyiydi-kötüydü benzeri yorumları, öneri veya sorularınızı buraya değil ilgili diğer konularda yapın.

Bu konu altında sadece ampul markası, kullanımın başlama tarihi ve bitiş tarihi olsun. Ampulün ömrü yani.

Sadece satın alma / başlama tarihini biliyorsanız ve hala ampulü kullanıyorsanız bunu da şimdi yazabilirsiniz, yazmak için ampulün bozulmasını beklemeyin.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    584
Mehmet Özyürek
Pimpirikliliğim yüzünden ben hala alamadım şu ampulden, iyimi.. :)

Bu mesajımdan kısa süre sonra Osram NB almıştım....

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    584
Mehmet Özyürek
Bu mesajımdan kısa süre sonra Osram NB almıştım....

Dün akşam farları yaktım ve ekranda arıza lambası gördüm... Parklardır, bir tokatla kendine gelir dedim indim arabadan... Baktım ki ne göreyim... Sol H7 Nightbreaker'ım sizlere ömür.. :)

Bir yıl oldu ....

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    584
Mehmet Özyürek

Selçuk Bosch Xenon Silver'ları bana gönderdi...

Benim uf olan Nightbreaker'ın yerine taktım...

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    584
Mehmet Özyürek
Selçuk Bosch Xenon Silver'ları bana gönderdi...

Benim uf olan Nightbreaker'ın yerine taktım...

Akşam arabayı park ettim. Bir saat sonra tekrar çıkmam gerekti.. Kontağı açtım, sağ ön arıza ışığı yandı... İnşallah parktır dedim ama.. Değilmiş..

Sağ xenon silver'ım 8 ay sonra veda etmeden gitmiş..

Yedekte standart ampul vardı onu taktım...

Bence ömrü, diğer performans ampulleri ile aynı...

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    584
Mehmet Özyürek

Ampul sponsorluğumu üstlenen Selçuk Kardeşimin gönderdiği Philips X-treme Power'ları dün 21/11/2010 tarihi itibari ile taktım.

Ömür konusu, en merak ettiğimiz konu tabiki.. Bunu da zaman gösterecek...

İletiyi paylaş

Mustafa Tüfekçi    9
Mustafa Tüfekçi

bosch +90 ve Osram NB

:) Kocaeli bosch car servise öyle bir ampulden bihaber.Bu arada +90lar elime geçti hemen taktım. Nb leri yedek yaptım. Focus 1 h4 de nb ile +90 farkını pek göremedim :) Ama +90 şiddet olarak daha iyidir heralde :D Ve Nb de reflektörde mavileşme yokken +90 da reflektörün bir kısmı mavileşiyor. Ve aydınlatmada farların arabanın dışına bakan kısmı yani ışığın bittiği noktaya doğru mavi bir renk var. Pek teknik değerlendirme değil ama benim gözlemlerim böyle :p Ömrünü merak ediyorum bakalım ne kadar sürecek.
:) Ömrünü neden hesapladım ki :(Eve şimdi girdim ve yarım saat önce amplün teki patladı.

+90 patlayınca yerine taktığım NB 2.5 ay sonra patlamış :)

Ben de bu gün bir set nb H4 aldım. (+90 ne bosch servisinde ne de aksesurcılarda var) koçtaşta tekli paket 14.90 :) aksesuarcıda 20 tl. 20 lirayada kıydım far ayarı yaptırdım. eksiden bizim farda kesilme çizgisi mi yoktu ne şimdi sanki sadece yer aydınlanıyor. makina tüv-türk uyumluydu. Odaklamayı kesilme çizgisine güzelce yaptı gibi yani makinada odakladı hepisini. Şimdi _/_/ ler gözüküyor ama far ayarı 0 da olmasına rağmen sanki yere çok yakın :) heralde eskiden çok bozukmuş :)
Ve Taktığım NBlerin teki bu gün gitti. artık standart ampul takacam performans ampul devrini kapadım.
tarihinde Mustafa T tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.104
Servet Aydın

Plus90 H4, 04.01.2010 yılında Kangoo araca takıldı.04.01.2011 yılında,tam bir sene sonra patladı.

Konuyu güncelleyip Plus 90 H4 ile ilgili son durumu paylaşayım.Dün itibari le Kangoo'lardan birinde kısalardan biri patladı. Ampül takıldığı günden beri gündüz yakılmasına özen gösterildi. Uzun gece yolculukları olmadı.Kabaca saat hesabı yaptık ve yaklaşık günde 1.5-2 saat yanmış olabileceğini hesapladık.En az 600 saati bulan süre çalışmış olması yeterince tatminkar. Son olarak ampül üzerinde yazan zaman dilimi sürekli 200 saat olarak geçiyor.Yani zamanı x3 ile çarparak ömür hesabı yapılabilinir.(Ford araçlarda durum farklı olacaktır)
tarihinde Servet Ayd?n tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.241
Oktay Toker

Benim siftahım yok.Olduğunda kesinlikle yazarım. :)

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    235
Muhammed Andı

xenona gecmeden evvel H4 Osram NB almistim. sag 3 ay, sol ise 4,5 ay dayandi. sol harbiden patladi ama. bir gece ormanlik bir yolda giderken once onum kipkirmizi oldu, sonra isik siddeti bir anda dustu. ampulun patladigini tahmin ettim. sabah baktigimda ampul farin icinde darmadagin olmustu. xenon kararim iste o andir.! :D

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    148
Mustafa Bağseven

Ben 2005den beri aynı ampülü kullanıyorum.Ampüller halojen.

Markasını bilmiyorum.

İletiyi paylaş

Ayhan Şentürk    1
Ayhan Şentürk

Bosch plus 90 adına iyi bir ömür testi olacak, ben taktım, kuzenim geçenlerde 206'sına taktı. Bugünde eniştemin focusu için sipariş ettiğim h1 ve h7 plus 90 lar geldi. Hepsinin takıldığı tarihi ve km'leri toplu olarak gireceğim. Ondan sonra ömürleri zaman içinde belli olur. 3 arabada da kullanılacak...

pict0058g.jpg

pict0059l.jpg

İletiyi paylaş

Erkan Kahya    274
Erkan Kahya

Xenon a geçmeden önce h7 osram vardı üzerinde 2005den (daha öncesini bilmiyorum belkide daha uzundur.) 2010-6 a kadar kullandım hala patlamadı.

İletiyi paylaş

Turgut Oturmaz    52
Turgut Oturmaz

10 ay önce Osram NB aldım. Uzun farlarımda takılı halen çalışıyor...

İletiyi paylaş

Murat Ş.    5
Murat Ş.

performans ampülleri dişinda pek ampül patlamıyor :D

1 defa halojen ampülüm bozuldu orjinal ampüldü. yani 2006 da patlamştı..5 yıl. güzel rakam :p

İletiyi paylaş

Cihan Tiftik    0
Cihan Tiftik

Osram silverstar h4. 2007 başında almıştım. H

tarihinde Cihan Tiftik tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Çelik Meydanlık    0
Çelik Meydanlık

Osram Cool Blue Mega White 4300K H7

Ocak 2010'da alınıp 15000 km boyunca gece gündüz hep açık olarak kullanılmıştır, hala kullanılmaktadır. Ampul telinde deformasyonlar mevcuttur tahminimce yakında patlar.

Philips X-treme Power H7

Ekim 2010'da alınıp yaklaşık 8000 km boyunca kullanılmıştır, hala kullanmaktayım.

İletiyi paylaş

Lokman Ceritlioğlu    148
Lokman Ceritlioğlu

04.01.2011 uzunlara Osram NB H1 taktım.

İletiyi paylaş

Devrim Babacan    1
Devrim Babacan

Clio III aracımın standart far kitinde 1-2 ya da (hadi yanıldım) 3-4 aydan fazla gitmiyordu. 6-7 ay önce Sonar Angel alıp hemen her biyerini NB ile donattım. Hala ampul değiştirmedim. Şlk taktığım tarihi not etmiştim. Patlamasını bekliyorum ki ömrünü ölçeyim. Ama gerçekten tuhaf. Farları değiştirince (belki ampulü daha iyi muhafaza ettiğinden) ampuller patlamamaya başladı...

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.390
Mahmut Akbulut

Aldığım tarihi hatırlamıyorum ama takriben 6-7 ay olmuştur ampullerim OSRAM NBP H7 ve H11 şuan sorunsuz çalışıyor umarım uzun süre kullanabilirim...

İletiyi paylaş

Uğur Seyhan    1
Uğur Seyhan

aracımı 2008 eylülde almıştım ve xenon taktırmıştım 7-8 ay sonra söktüm şuan halojen kullanıyorum vehalen aynı h4 ampuller osram standart sarı ampüllerden

İletiyi paylaş

Ozan Kar    10
Ozan Kar

Nisan 2010da Philips X-treme power takmıştım, hala canavar gibi :D

İletiyi paylaş

Ayhan Şentürk    1
Ayhan Şentürk

2007 Peugeot 206 - 15.01.2011 63000 km'de bosch plus 90 H7 ampül takıldı.

2007 Ford Fiesta - 27.01.2011 24000 km'de bosch plus 90 H4 ampül takıldı

2004 Ford Focus1 - 14.02.2011 40000 km'de bosch plus 90 H1 ve H7 ampül takıldı

Bakalım ömürleri nasıl olacak...

Taktığınız ampülerin tarihlerinin yanında km'lerinide yazarsanız daha gerçekci bir test olur. Süre önemli değil, yatan arabada ampül bozulmaz...

tarihinde Ayhan ?ent tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Yasin Özden    0
Yasin Özden

Merhaba arkadaşlar bu forumda yeniyim hatta ilk mesajım :good1:

15.01.2011 itibariyle 2000 Focus 94.000 km Osram NB taktım bakalım ömrü nasıl olacak , daha önceden 6-7 aydır philips'in standart sarı ampullerinden kullanıyordum ampüller sağlam ama ampullerin verimi düştüğü için değiştirdim.

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.104
Servet Aydın
Merhaba arkadaşlar bu forumda yeniyim hatta ilk mesajım :good1:

15.01.2011 itibariyle 2000 Focus 94.000 km Osram NB taktım bakalım ömrü nasıl olacak , daha önceden 6-7 aydır philips'in standart sarı ampullerinden kullanıyordum ampüller sağlam ama ampullerin verimi düştüğü için değiştirdim.

Yasin bey hoşgeldiniz.Eğerki eski ampülünüzün performansı düştü ise dış camında kararma olması lazım. Kararma dış etkenden olur. (Toz,nem,cilt teması ) Çıkan ampülü kontrol edin. Kararma yoksa gözünüze zayıf görünmeye başlamış olabilir eski ampülünüz, yok dışı karadı ise sorunu giderin. Yeni ampülünüzdede aynı sıkıntı oluşmasın.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap