• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Mustafa Bağseven

Akım fazlalığında arıza lambası yanar mı?

Recommended Posts

Mustafa Bağseven    175
Mustafa Bağseven

Az önce bi forumda okudum.

Opel marka modelli bir araca amerikan park lambası yapmak için ön park lambalarına paralel olarak bir çift 5'er wattlık lamba daha paralel baglanırsa aracın arıza lambası akım fazla çekildigi için yanarmış.Böyle bişey var mı?Yazan kişi ya kafadan atıyor yada modelli araçlarda gerçekten böyle bişey olabilir.Var mı böyle bi durumla karşılaşan?

İletiyi paylaş

Misafir   
Misafir

Zaten arıza lambası yakan tüm araçlarda bu özellik mevcut.Xenon kit niye arıza lambası yakıyor?Şlk demeraj akımı halojenden üç kat fazla diye sistem kısa devre var zannediyor.

İletiyi paylaş

Ozan Kar    12
Ozan Kar

bende arıza lambası yanıyomu bilmiyorum ama elektriği kesiyo. kontağı kapatıp açınca geri geliyo.

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    175
Mustafa Bağseven

Ya arkadaşlar Xenon için demedim.

Şu an aracınızda park lambası var diyelim.Amerikan park yaptırcaksınız diyelim.Dolaysıyla parkları açınca sinyalde çift duylu ampül kullanıyorsanız sinyal lambasındaki 5wlık kısımda yancak.Şşte bu durumda arıza lambanız yanıyor mu?

Ozan sanırım senın araçta amerikan park var.Aracın orjinal parklarını iptal etmediysen abd parklarla birlikte yanınca hata veriyor mu?

İletiyi paylaş

Ozan Kar    12
Ozan Kar
kondansatör varmı arada?

hayır yok.

Şu an aracınızda park lambası var diyelim.Amerikan park yaptırcaksınız diyelim.Dolaysıyla parkları açınca sinyalde çift duylu ampül kullanıyorsanız sinyal lambasındaki 5wlık kısımda yancak.Şşte bu durumda arıza lambanız yanıyor mu?

Ozan sanırım senın araçta amerikan park var.Aracın orjinal parklarını iptal etmediysen abd parklarla birlikte yanınca hata veriyor mu?

abi orjinal parklarla denemedim, plaka lambalarına led takarken direnç hesabını yanlış yapınca dediğim gibi kısa bi süre sonra elektriği kesiyodu lamba yanıyomuydu denemedim.

şuan amerikan parkı iptal ettim yarın muayene var. muayeneden sonra vaktim olursa tekrar bağlıcam o arada dener sana haber veririm.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.592
Oktay Toker

üstadım elektronik kontrolü fazla olan araçlarda bunu kabullenmek gerekiyor.fazla akım veya az için ikaz yanıyor.az akım sanki ampul patlak,çok akım kısa devre ihtimali.böyle düşünerek yola çıkarsan yanacağından şüphen olmasın.böyle bir durumda sadece o araç için çare bulursun ve tekrardan bu tür bir sorunda daha basit işlemler yaparsın. :good1:

İletiyi paylaş

Uğur Kamil    12
Uğur Kamil

Bunun için yeni konu açmiyim dedim bi soruda benım olacak...

Daha öncede aynı yapıyormuydu bilmiyorum dikkat etmemiştim, geçen gün dikkatimi çekti 1-2 hafta test ettim...

Aracımda 6000K xenon var, park halinde farları açtıgımda hiç bi sorun yok ama hareket halinde farları açtıgımda her zaman değil 2-3 günde bi denk geliyor(sürekli kapatıp açıp test etmedim hiç) depoda su var uyarı lambası 1 sn yanıp sönüyor...

Bu bi sorun çıkartırmı yoksa önemsiz bişeymi?

İletiyi paylaş

Ozan Kar    12
Ozan Kar
kondansatör koy öyle dene bi.

eğer xenon bu sıkıtıyı yapıyorsa kond. yardımcı olacaktır.

benim bi sıkıntım yok abi, arka plaka lambalarıyla uğraşırken yanlış hesap yapınca olmuştu. direnç değerlerini düzeltince sorun geçti.

abi denedim 5W normal park 5 W sinyaldeki çift duylu ampul bi sorun çıkarmadı. plakalardaki sorun fazla akım çekip epey ısınınca yani bi kaç dakika bekleyince olmuştu bunda fazla bekleyemedim vakit olmadığından.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    605
Mehmet Özyürek
Bunun için yeni konu açmiyim dedim bi soruda benım olacak...

Daha öncede aynı yapıyormuydu bilmiyorum dikkat etmemiştim, geçen gün dikkatimi çekti 1-2 hafta test ettim...

Aracımda 6000K xenon var, park halinde farları açtıgımda hiç bi sorun yok ama hareket halinde farları açtıgımda her zaman değil 2-3 günde bi denk geliyor(sürekli kapatıp açıp test etmedim hiç) depoda su var uyarı lambası 1 sn yanıp sönüyor...

Bu bi sorun çıkartırmı yoksa önemsiz bişeymi?

Konunun far ile alakası yoktur..

Yakıt filtresini temizlemenizi tavsiye ederim..

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.851
Selçuk Keleş
Az önce bi forumda okudum.

Opel marka modelli bir araca amerikan park lambası yapmak için ön park lambalarına paralel olarak bir çift 5'er wattlık lamba daha paralel baglanırsa aracın arıza lambası akım fazla çekildigi için yanarmış.Böyle bişey var mı?Yazan kişi ya kafadan atıyor yada modelli araçlarda gerçekten böyle bişey olabilir.Var mı böyle bi durumla karşılaşan?

Net olarak bildiğim bir şey değil ama uyarı ışığını yakması ve akımı kesmesi gayet beklediğim bir şey. Bir nevi sigorta gibi.

İletiyi paylaş

Uğur Kamil    12
Uğur Kamil
Konunun far ile alakası yoktur..

Yakıt filtresini temizlemenizi tavsiye ederim..

Yakıt filtresi 2000 km önce değişti, farlarla alakalı olmasa farlar açıkken veya kapalı ikende aynı şeyi yapması lazım ama sadece farları açarken ara sıra yapıyor...

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    605
Mehmet Özyürek

Ben tesadüf olduğunu düşünüyorum...

Bence yakınızda su var..

İletiyi paylaş

Misafir   
Misafir
Yakıt filtresi 2000 km önce değişti, farlarla alakalı olmasa farlar açıkken veya kapalı ikende aynı şeyi yapması lazım ama sadece farları açarken ara sıra yapıyor...

Mazot filtresine yakın olarak veya elektrik tesisatına yakın olarak balast montajı yapılıdı ise sistemde saçmalama olabilir. Balast aşırı Harmonik yapıyorsa yine balasta yakın ünitelerde sahte uyarılar olacaktır. Balastı yer değiştirin ve tedbir cihetinde mazot filtresi'nide kontrol edin

İletiyi paylaş

Uğur Kamil    12
Uğur Kamil
Ben tesadüf olduğunu düşünüyorum...

Bence yakınızda su var..

Tesadüfün bukadarıda fazla ama 3 kerede farları açarken denk gelmezki ayrıca 3ündede hareket halindeyken açmıştım farları.

Yakıtta su olma ihtimalı %1, 5 yıldır aynı istasyonu kullanıyorum ayrıca yakıtta su olsa kısa süreli yanıp sönmez uzun sürekli yanar.

Her zaman olmuyor 1 ayda 3 kere oldu farları açarken oluyor ayrıca ışık yanmak üzereydi hafta sonu doldurdum depoyu(2 haftadır hiç yanmadı)...

Mazot filtresine yakın olarak veya elektrik tesisatına yakın olarak balast montajı yapılıdı ise sistemde saçmalama olabilir. Balast aşırı Harmonik yapıyorsa yine balasta yakın ünitelerde sahte uyarılar olacaktır. Balastı yer değiştirin ve tedbir cihetinde mazot filtresi'nide kontrol edin

Balastlar farın hemen arkasında ve 1 yıldır orda duruyorlar daha önce böyle bi sorun yoktu 1 senedirde elektirik aksamına ek bişey takılmadı...

1 ay önce falan ilkkez yaptı bugüne kadarda 3 kere denk geldim, hergün enaz 2 kere farları açarım.

Birdaha aynı olay olursa servise gidip bi konturol ettirmeyi düşünüyorum...

İletiyi paylaş

Misafir   
Misafir

Uğur mazot filtresi'ndeki su kontrolü kolaymı ) Havalar bol yağışlı. Şstasyon deposuna su sızmıştır :)

İletiyi paylaş

Uğur Kamil    12
Uğur Kamil
Uğur mazot filtresi'ndeki su kontrolü kolaymı ) Havalar bol yağışlı. Şstasyon deposuna su sızmıştır :rolleyes:

Belki mazotla alakalıdır farları açarken tesadüf olmuştur(biraz ilginç bi tesadüf 3 kere aynı denk gelmesi) zaman göstericek bunu 1 hafta olacak depoyu dolduralı şuana kadar hiç yanmadı...

Uzun süreli yanmadıgında bi sorun olmaz diyor servis o nedenle bende önemsemedim ama tekrar yanıp sönerse bi uğriycam servise nasılsa ücret almıyorlar benden aracı konturol ettiklerinde :)

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

tesadüf değil o :)tamamen balastlar ile ilgili. Benim pandada Refuelling yazıp geçiyor. Benzin ibresi en dibe inip çıkıyor. Sadece farları açarken oluyor. Sebebi malum balastlar. Oem balast ile problem olmuyor.

Az önce bi forumda okudum.Opel marka modelli bir araca amerikan park lambası yapmak için ön park lambalarına paralel olarak bir çift 5'er wattlık lamba daha paralel baglanırsa aracın arıza lambası akım fazla çekildigi için yanarmış.Böyle bişey var mı?Yazan kişi ya kafadan atıyor yada modelli araçlarda gerçekten böyle bişey olabilir.Var mı böyle bi durumla karşılaşan?
Opel dışı bir araçta bizzat görmedim ama opel astrası olan bir arkadaşımın aracında görmüştüm. 100 watt ampulu takınca hatta ekranda watt uyuşmazlığı yazıp hata veriyor. Zaten araçlardaki far modülleri tamamen dijital artık. Neredeyse hiç röle kullanmadan tüm akımları kesip açabiliyor. Kısa devre için mesela benim bmw de sigorta yok eğer kısa devre oluşursa akımı LCM (light control module) otomatik olarak kesiyor. tarihinde Ahmet Kasapo?lu tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap