• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Fatih Özbaş

Sinyal - stop - arka sis ve geri vites için ledli P21W P21/5W BA15S BAY15D ampul tavsiyesi

Bu konuda 253 ileti var

ama benim arka fren lambası, çift duy... stop lambası ve fren aynı ampülde

diger bir sorum ben bu ampülü nereden bulabilirim?

İletileri daha dikkatli okursanız,aracınızda kullanmanız gereken ürünün resimlerini-özelliklerini ve ürün kodunu paylaştım...

Bunlara boşuna para harcamayın. Işık şiddetleri çok yetersiz. Optik tasarıma da uygun olmayınca, stoptan çıkan ışık iyice azalıyor...

Turgut kardeşim bu konuyu ekli linkte daha önce yorumlamıştık.Tereddütlerinizde haklısınız ama ben bu ürünleri kullanıyorum ve son derece memnunum...

http://www.geceucusu.com/index.php?showtopic=4395

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Benim led ampullerim geldi, sinyal için gayet yeterli bir aydınlatma elder ettim.

Yalnız sorun şu ki, 4'lü flaşörler normal hızla yanarken, sinyaller hızlı yanıp sönüyor. Benim aracımda flaşör devresi elektronik olduğu için böyle oluyor sanırım.

Fazla elektrik bilgisi olmayan birisi olarak bu sorunu nasıl aşabilirim?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Benim led ampullerim geldi, sinyal için gayet yeterli bir aydınlatma elder ettim.

Yalnız sorun şu ki, 4'lü flaşörler normal hızla yanarken, sinyaller hızlı yanıp sönüyor. Benim aracımda flaşör devresi elektronik olduğu için böyle oluyor sanırım.

Sinyal kablolarına paralel bir tane 21w ampul bagla sorun kalmaz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bunun için yeterli yer yok malesef, özellikle arka bölüm çok sıkışık. :unknw:

Alternatif çözüm önerilerini bekliyorum...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

çeşitli açılardan gündüz fotoğraflarını alabilir miyiz?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Sinyallerden bahsediyorsunuz sanırım fotoğraf için, yarın çekerim.

Yalnız arabanın sistemi iyice çıldırdı. Dün ampulleri taktığımda sadece sinyaller hızlı yanıp sönüyordu, bu akşam itibariyle sol arka sinyal ve sağ arka park yanmıyor? :wacko:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Anlamadığım şey, neden bu ampulleri 5 watt güç çekecek şekilde yapmıyorlar? Enerji tasarrufu desek, zaten düşük watt değerleri sebebiyle arıza çıkarmayan araba yok, kimsenin bundan tasarruf edebildiğini de sanmıyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Forumda biraz araştırma yaptım, son olarak anladığım 10 ohm 50 watt alüminyum soğutuculu direçleri paralel bağlamam gerektiği.

Bu değerler ve bilgi doğru değil mi?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Forumda biraz araştırma yaptım, son olarak anladığım 10 ohm 50 watt alüminyum soğutuculu direçleri paralel bağlamam gerektiği.

Bu değerler ve bilgi doğru değil mi?

Sinyallerde yeterli olur fazla ısınmaz,montajıda kolaydır.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Cevap için teşekkür ederim, yarın hemen bu parçayı alayım ben...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

eveeet.. Şimdi, kullananlardan bir yorum alsak, foto alsak gündüz ve gece olmak üzere kullandıkları ampullerin, sizce de güzel olmaz mı, bu yoldan geçmek isteyenlere ışık tutmaz mı bu paylaşım :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

ben resimleri 1. sayfada paylaşmıştım zaten. sinyallerin hızlı yanıp sönmemesi için paralel ampul, direnç veya elektronik flaşör devresi takmak gerekiyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

gönderildi (düzenlendi)

ışıkta gayet görünür durumdalar, trafikte tehlike yaratacak bir durum yok yani, yanlış anlamamışım değil mi? Ona göre yükleneceğim siparişe :D

tarihinde Sinan Altuğ tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

selamlar, 95 model 525i e34 aracımın arka sinyallerini değiştirdim, sinyallere T10 38 led den oluşan beyaz ampül taktım, uygulamayı yaparken dörtlü flaşörler ile kontrol ederek yaptım, uygulama bittikten sonra sinyal verdim hızlı bir şekilde yanmaya başladı, patlak zannettim her ikisini de kontrol ettim yanıyorlar, dörtlü ikazlar da sorun yok normal yanıyor lakin sağ-sol sinyal verdiğimde hızlı bir şekilde yanıyor. yardımcı olursanız sevinirimpost-5927-0-76883300-1341385533.jpeg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

merhabalar. aynı ampullerden ben de kullanmıştım ve aynı sorun bende de olmuştu. ben de 21W sinyal ampulünün üzerini silikonla kapladıktan sonra bagaj içerisinde bir yere gizleyip paralel bağlantı yaptım, sorun düzeldi. bunu yapmasının sebebi ise ledlerin normal ampulden daha az güç çekmesi ve bunun sonucunda flaşörün ampul patlak zannetmesi.

diğer 2 çözüm daha var onları da yazıyorum:

belirli omajda paralel direnç bağlarsan sorunun çözülür (omajını Oktay Toker kardeşimiz biliyor)

mekanik sinyal flaşörünü söküp yerine elektronik sinyal flaşörü takmak.

bana en kolay gelen paralel ampul oldu ben de bağlayıp geçtim ve 1 yıldır sorunsuz kullanıyorum maşallah.

NOT: paralel ampul veya dirençte ısınmalara dikkat! aracın plastik aksamını eritebilir o yüzden hiç bir yere zarar vermeyecek, deymeyecek şekilde yerleştir.

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

bilgileriniz için çok teşekkür ederim

bektaş bey ekledim sizi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bektaş o direnç birkaç dakika içinde ısınıyor denedim.Trafikte kırmızı ışıkta bazen 70 saniye beklemek gerekebiliyor.O sırada sinyal açıksa o direnç ısınıyor yine.Bir de dörtlü sinyali uzun süre yakmanın gerekecegi durumlarda olabilir.Paralel ampül kullanmak daha iyi.

Yukarıdaki yazılanlara alternatif olarak

Aracınızın termik flaşörünün içinde u643b isimli bi entegre var.Bu entegrenın 4 ve 5 nolu bacaklarına baglı 100k degerinde bir direnç olur genelde.O direnci söküp onun yerine 500k potansiyometre takıp sinyall verme esnasında sinyal fasıla hızını bu pot ile elle ayarlanabilir hale getirebilirsiniz.Böylelikle harici dirence gerek kalmaz ve gereksiz akü tüketimi olmayıp enerji tasarrufu olur.

Yalnız bu dedigim entegre her sinyal flaşöründe var mı yok mu onu bilmiyorum.

Diger alternatif ise 100 tane 1k lık 1\4w veya 1wattlık direnci birbirine paralel olarak bagladıgınızda elektronikte ohm kanunlarına göre toplamda 10 ohm degerini elde etmiş olursunuz.Çekilen akım 100 dirence paylaştıgında ısınma çok az olur.

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

hepiniz çok sağolun bilgileriniz için ama ben bunu beceremeyeceğim heralde en iyisi eskilerini takmak, pes ediyorum :(

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

hepiniz çok sağolun bilgileriniz için ama ben bunu beceremeyeceğim heralde en iyisi eskilerini takmak, pes ediyorum :(

Bu foruma üye olup öyle kolay pes etmek yok Ahmet bey biraz daha sabır :yess: Bektaş ın dediği taş dirençten alıp deneyin bir çok led ampul kullanıcısı benzer sorunların bu şekilde üstesinden geldi :good1:

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ben toledoda arka sinyalleri ledledigimde 10 ohmluk taş direnç ve alüminyum direnci sırayla denedim ve şaseye sabitlememiştim.İkisi de ısınmıştı.O nedenle ampül baglamıştım.Tab dirençlerin ısınma nedeni aracın şasesine sabit olmadıgından olabilir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bu foruma üye olup öyle kolay pes etmek yok Ahmet bey biraz daha sabır :yess: Bektaş ın dediği taş dirençten alıp deneyin bir çok led ampul kullanıcısı benzer sorunların bu şekilde üstesinden geldi :good1:

+1

Üçüncü fren lambası... Arıza ışığını önlemek için takmıştım...

03.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

aslında haklısınız, pes etmedim açıkcası erteledim bu işlerle uğraştığım zaman bazı şeyler ters giderse o işten soğuyorum ama aradan zaman geçtiğinde yine depreşiyor :) bu beyaz olan dirençden elimde olması lazım asansör işiyle uğraşıyoruz elktronik kartların birinde görmüştüm ama bulamadım

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

gönderildi (düzenlendi)

Ben bu şekilde bir direnç buldum 5v 150 bunlar olumu? olur ise bağlantı şekli doğrumu? her ampül için 25v olması şartmı?

tarihinde Ahmet Acar tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Sinyale gelen kablolarıda +/- olarak bağladığınızda bağlantı tamam,taş dirençleri Bektaş ın yaptığı gibi kablo ile uzatıp kaportayada yapıştırabilirsiniz ısınma sorunuda yaşamamış olursunuz,sinyal ampulü 21W akım çeker 25W a gerek yok,elinizdeki taş dirençlerin hepsini birleştirmek yerine sayılarını teker teker artırarak flaşörün normal çalışma seyrini bulabilirsiniz... :good1:

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Mahmut gene smd ledlerden bi çalışma yapıp plakalıkları led yapıcaktım hevesim kursağımda kaldı plaka lambalarını çıkarttığım anda yol bilgisayarı donuyor :tirs:

Nedir bu arabaların senin elinden çektiği :moil: Çek ler senin skoda ya yaptıklarını görseler,nasıl bir tepki verirler merak ediyorum :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap