• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Fatih Özbaş

Sinyal - stop - arka sis ve geri vites için ledli P21W P21/5W BA15S BAY15D ampul tavsiyesi

Recommended Posts

Can Yeşil    0
Can Yeşil

Ben bi sipariş verip denemeyi yapayım o halde.

Aslında bu ampuller için araştırırken 5w tüketimi olan, sarı led sinyal ampulleri de buldum. Almışken onları da alıp, hepsini birden deneyebilirim :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ozan Kar    10
Ozan Kar

ilk linkteki ürün için alan birisi orjinal kadar iyi olmadığını yazmış.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ahmet Kıyak    5
Ahmet Kıyak

Ben Mondeo'da epey uğraştım zamanında buna benzer işler için. Fiestada da bir kaç denemem oldu. Ustalara saygımı belirterek, naçizane, bunlardan vardığım sonuçlara göre:

- Farlara ledli ampul olmaz. :)

- Sis farlarında da ledli ampul olmaz. Ancak, sırf görüntü için sis farlarına xenon takıp da çevresindekileri rahatsız edenler yüzünden, sis farlarında beyaz görüntü isteniyorsa, xenon takılacağına, ledli ampul takılması daha çok aklıma yatıyor. En azından milletin gözünün ayarını bozmaz.

- Parklara ledli ampul takacaksanız, farlarınızın da beyaz ışık vermesi veya en azından beyazla birlikte çok sırıtmayacak türden olması gerekiyor. Farlarınızda normal sarı ampuller var ise farlar açıldığında çıkan görüntü pek hoş olmuyor. Sarı ışık veren ampul var ise turuncu ledli park ampulü kullanmak daha mantıklı. Mondeoda kullandığım beyaz ledli park ampulleri çok hoş göründüğü halde, fiestada farları açınca çıkan görüntü pek de hoşuma gitmiyor. İleride Osram NB gibi bir ampul almayı düşündüğümden şimdilik ilişmiyorum. Ama o zaman da görüntü böyle olursa beyazları değiştiririm herhalde.

- Stop gurubunda ledli ampul seçecekseniz, ledleri beyaz renkli seçmek yerine, kullanacağınız bölümün rengine göre seçmeniz gerekiyor. Mondeoda stoplara beyaz renkli ve oldukça güçlü ledli ampul taktığımda, iyi bir sonuç alamadım. Sanki stoplar ağarmış gibi bir ışık çıkıyordu. Özellikle de gündüzleri çok zayıf kalıyordu. Ama kırmızı renkli ledli ampul taktığım zaman, hem görüntü hem de işlevsellik açısından çok iyi sonuç aldım. Hatta tepki süresinin daha kısa olması düşünüldüğünde, güvenlik açısından da normal ampulden daha yararlı bence. Gerçi bir tanesi pırtladı ama onun yerine yine ledli ampul almayı düşünüyorum. :rolleyes:

- Özellikle sinyal/stop grubunda, ledlerden çıkan ışığın reflektörden yansıması da sonucu çok değiştiriyor. Bu yüzden de sadece ön tarafında led bulunan ve dar bir açıyı aydınlatan ampuller yerine, mümkün olduğunca, yan taraflarında da ledler bulunan ve ışığı daha geniş bir açıya yayan ledler kullanmak daha yararlı. Böylece, örneğin, fren lambasının olduğu bölümün tamamı aydınlandığı ve reflektörden de daha geniş bir alanda yararlanıldığı için, ışık daha iyi yayılıyor ve diğer sürücüler için de daha dikkat çekici oluyor.

- Yiğit Bey'in fotoğrafını eklediği türden ledlere sahip ampuller, hangi renkte olursa olsun, mantar tip veya 5050 SMD benzeri ledlere göre, çok daha performanslı. Fiestanın parklarında bunun daha küçük olanı var. Sadece ön tarafında bir tane ve yan taraflarında bir kaç tane led bulunuyor. Parkları açtığımda, oldukça uzun ve geniş bir alanı aydınlatıyor. Gündüzleri gündüz farı olarak bile kullanılabilir bence. Hatta eğer beyaz harici, renkli bir ampul almayı düşünüyorsanız, bu tipte olanlara yönelmenizi kesinlikle tavsiye ederim. Çünkü bu iki tip arasındaki fark, renkli ampullerde beyazdan daha fazla.

- Far, Stop, Sinyal gibi yerlerde ampul seçerken, görüntüden de önce, bu bölümlerin esas amacına göre seçmek 1. kural olmalı. Çünkü bu kısımlar sürüş güvenliğini 1. derecede etkileyen kısımlar ve görsel olarak göze hoş gelebilecek hiçbirşey, insan hayatından ve sağlığından daha önemli değil. :i-ih:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ahmet Kıyak    5
Ahmet Kıyak

park/stop ampulü olarak led kullanan ve memnun olan var mı arkadaşlar?

Yıldız şeklinde olup, önünde arkasında led olanlar, reflektörü daha iyi kullanır ve aydınlatıyor gibi geliyor ama yanılıyor da olabilirim.

Örneğin şu iki led ampulden hangisi daha iyi sonuç verebilir?

http://www.dealextre...ir-dc-12v-65875

http://www.dealextre...iece-pack-65804

Farklı önerisi olan varsa, alabilirim...

İlk linkteki ampullerden aldım. Henüz stopların daracık girişinden geçirmeyi bile beceremedim. :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Servet Aydın    1.098
Servet Aydın

Aslında bu ampuller için araştırırken 5w tüketimi olan, sarı led sinyal ampulleri de buldum. Almışken onları da alıp, hepsini birden deneyebilirim :)

5 watt tüketim ayrı, 5 wattlık ışık yaymak ayrı şeyler. Eğerki kullanılan ürün reflektörden yansıma yapamaz ise şiddeti fazla olsa dahi işe yaramaz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Can Yeşil    0
Can Yeşil

Aslında 5watt tüketimi aydınlatma için değil, arıza kodu üretmemesi için düşünmüştüm.

Şu an parklarda led kullanıyorum, arıza ışığı yanmıyor ama araç lexia'ya bağlandığında yüzlerce ampul patlak uyarısı kayıt etmiş oluyor sistem.

Reflektörü doğru kullanmak adına led ampulün boyunun standart ampul ile aynı veya yakın olması gerektiğini düşünüyorum. Bazı kullanıcı yorumlarından uzun ampullerin yeterli aydınlatma sağlamadığını okumuşumtum.

Misal 102 led'li bir ampul buldum, 400 lümen gücü olduğunu söylüyorlar. Fakat uzunluğuu 6.5-7 cm kadar olduğu için kullanıcıları memnun değildi.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mahmut Akbulut    2.334
Mahmut Akbulut

park/stop ampulü olarak led kullanan ve memnun olan var mı arkadaşlar?

Yıldız şeklinde olup, önünde arkasında led olanlar, reflektörü daha iyi kullanır ve aydınlatıyor gibi geliyor ama yanılıyor da olabilirim.

Örneğin şu iki led ampulden hangisi daha iyi sonuç verebilir?

http://www.dealextre...ir-dc-12v-65875

Farklı önerisi olan varsa, alabilirim...

Led ampul kullanımındaki en önemli unsur uygulama yapılacak stop reflektörünün büyük ve geriye doğru huni şeklinde olması büyük değilse sonuç çok sağlıklı olmuyor hatta tehlike bile arz edebilir.Bu linkteki led ampulleri yaklaşık 1 yıldan beri kullanıyorum herhangi bir sorun yaşamadım.Gündüz öğlen vakti iki aracı yan yana denedik biri orj. diğeri led ampullu aralarına çok az bir fark vardı ama geceki denemede led ampuller hem çok iyi aydınlattı hemde normal ampullere göre çok daha hızlı tepkime verdi.

Bu linkte açılan konu ve resimleri mevcut.

http://www.geceucusu...l=&fromsearch=1

tarihinde Mahmut Akbulut tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Fatih Özbaş    388
Fatih Özbaş

Mahmut arkadaşıma kesinlikle katılıyorum. bu ampullerden geçtiğimiz aylarda 1 çift sipariş verip denedim ve sonuç olumlu olunca arkadaki tüm ampulleri de lede çevirdim ve memnun kaldım. ampul kadar aracın stopunun reflektörü de önemli. benimkiler şeffaf stop ve reflöktör alanı geniş olduğu için kurtardı ve tepki süresi halojene göre baya kısaldı eğer golf 4 ün orjinal stopları üzerinde denemiş olsaydım bu kadar olumlu sonuç alamazdım...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Onur Araz    9
Onur Araz

Fatih bey yaptığınız uygulamanın resimleri varmı acaba? birde kullandığınız ampuller smd ledli olan tiplerden mi acaba? Bende şu anda bu ampullerden araştırıyorumda :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Fatih Özbaş    388
Fatih Özbaş

Onur Bey Uygulama resimlerini paylaşıyorum...

+ şöyle bir durum var. sinyalleri lede çevirdiğinizde aracınızın sinyal flaşörü elektronik değil de mekanikse sinyalleriniz çok hızlı hızlı yanıp sönüyor. bunun için ya aracınıza uygun elektronik flaşör bulacaksınız veya direnç ekleyeceksiniz, diğer çok ısınır diye düşünüyorsanız bagajda gizli bir yere paralel ampul çekeceksiniz (en basit ve ucuz yöntem) :) ben paralel ampulle işi çözdüm. 6-7 aydır kullanıyorum ve çok memnunum maşallah...

post-3331-0-62261900-1321456849.jpg

post-3331-0-90182400-1321456850.jpg

post-3331-0-03014700-1321456852.jpg

post-3331-0-96305000-1321456852.jpg

post-3331-0-81330200-1321456853.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Onur Araz    9
Onur Araz

Evet gerçekten maşallah :D

Gündüz parlaklığıda yeterli gibi duruyor 6-7 aydır sorun olmadıysa da yeterlidir zaten herhalde :)

Sanırım sizdeki ampuller dealextremedeki smd tip ledli olanlardan değil?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Sinan Altuğ    4
Sinan Altuğ

stoplarıma bulabilsem yeterli gelecek bir ampul ben de alacağım.. Sinyallere de öyle..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Fatih Özbaş    388
Fatih Özbaş

ewt dealextremedeki SMD olanlardan. baya bir araştırdım ve en yüksek lümenlilerini aldım. bir de çift duy tek duy ayrımına dikkat edin. ben önce yanlışlıkla çift duy almışım son anda siparişleri iptal edip değiştirdim :)

bu arada 2. resimde sol taraf halojen, sağ taraf ise led.

tarihinde Fatih Özbaş tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tahir Arıt    0
Tahir Arıt

2011 Honda Civic Sedan 'da arka park ve fren lambası tek ampül üzerinden çalışıyor. Led olarak hangi ampülü kullanabilirim acaba? Fatih Bey sizin araçtaki gibi verim alabilirmiyim acaba?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mahmut Akbulut    2.334
Mahmut Akbulut

Tahir bey merhaba aradığınız ampuller bunlar smd 5050 olduğu için size ve diğer sürücülere sorun yaşatacağını sanmıyoum ama gündüz gece farkına bakıp öyle uygulama yapmak lazım kolay gelsin

.

Burada resimler mevcut.

http://www.geceucusu...l=&fromsearch=1

post-4834-0-26584700-1322059392.jpg

post-4834-0-52872100-1322059399.jpg

tarihinde Mahmut Akbulut tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tahir Arıt    0
Tahir Arıt

Evet o konuyu ben açmıştım teşekkür ederim. Bir türlü bulamadım açtığım konuyu. Teşekkür ederim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mehmet Özyürek    584
Mehmet Özyürek

http://www.balikmark...PUL-12V-8W.html

bu adresteki ampül olurmu acaba?

Ben çok amatör buldum bu ampulü..

Kullanılan ledler kaç miliamperlik, öğrenmek lazım..

8 Watt demiş ama neye göre demiş anlamadım...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Oktay Toker    2.146
Oktay Toker

Tavsiye etmem tek tavsiyem smd5050 tipinde olanı alın alacaksanız bunlarla ve bu tarz ledlerle uğraşmayın.8 wattlık bir lede hiç benzemiyor flux ledin şu an için 50miliamperlik olanları mevcut fakat lümeni bu sayıda olsa yeterli değil.Fiyatıda çok abartı.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tahir Arıt    0
Tahir Arıt

Benim aracıma uyan hangisi peki ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mahmut Akbulut    2.334
Mahmut Akbulut

Benim aracıma uyan hangisi peki ?

Aracınıza uyan ampul budur Çift duy şaşı tırnak 1157 SMD5050 Brake Led Bulb-Red

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erman Soydan    0
Erman Soydan
Mahmut Akbulut    2.334
Mahmut Akbulut

Doğru olan ürünler bunlar,diğerleri zaman ve para kaybı.Led ampuller kırmızı seçilirse iyi olur,daha parlak yanıyorlar...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tahir Arıt    0
Tahir Arıt

ama benim arka fren lambası, çift duy... stop lambası ve fren aynı ampülde

diger bir sorum ben bu ampülü nereden bulabilirim?

tarihinde Tahir Arıt tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Turgut Oturmaz    52
Turgut Oturmaz

Bunlara boşuna para harcamayın. Işık şiddetleri çok yetersiz. Optik tasarıma da uygun olmayınca, stoptan çıkan ışık iyice azalıyor...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap