• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Fatih Özbaş

Sinyal - stop - arka sis ve geri vites için ledli P21W P21/5W BA15S BAY15D ampul tavsiyesi

Recommended Posts

Fatih Özbaş    388
Fatih Özbaş

Arkadaşlar ebayden stoplarım için ledli ampuller getirmek istiyorum fakat bu ampullerin çeşitlerini, en parlak ve verimli hangileri yanar bilmiyorum. Araç golf 4. istediğim ampuller ise şunlar:

fren lambası

arka sis lambası ampulleri

park ampulleri

geri vites ampullerinden 1er çift almak istiyorum fakat ebayde ne yazıp aratacağım? bunların tırnakları falan nasıl oluyor? getirtiriz uymaz diye korkuyorum. Türkiyede de pek yaygın değil. satan yerlerde de çok pahalı. bu ampullerde nelere dikkat etmem gerekiyor? teşekkür ederim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Oktay Toker    2.146
Oktay Toker

ampuller normal 21watt tipinde ise.öyle biliyorum.smd 5050 ledlerle yapılmış 21watt duyusunda olanlar var.bunların 9'lu ve üst sayılı olanları işini görecektir.diğer smd ledli olanları tavsiye etmem.forumda bu ledli ampullerle ilğili epey resim payylaşıldı.

ama bence en güzeli stop içindeki her bölümü kaplayan bir led çalışması çok daha iyi sonuç verecektir.recep üstadın detaylı çalışması var.benimde bu tarz olacak.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Fatih Özbaş    388
Fatih Özbaş
ampuller normal 21watt tipinde ise.öyle biliyorum.smd 5050 ledlerle yapılmış 21watt duyusunda olanlar var.bunların 9'lu ve üst sayılı olanları işini görecektir.diğer smd ledli olanları tavsiye etmem.forumda bu ledli ampullerle ilğili epey resim payylaşıldı.

ama bence en güzeli stop içindeki her bölümü kaplayan bir led çalışması çok daha iyi sonuç verecektir.recep üstadın detaylı çalışması var.benimde bu tarz olacak.

ben de daha önce öyle bir şey düşünmüştüm ama hem benim için maliyet çok yüksek olacak hem de çok sevdiğim şeffaf stoplarımın kırılma ihtimali var o yüzden sadece ampul değişimi yeter diye düşünüyorum. benim aklıma asıl takılan şey mesela fren lambası sinyal yuvasına oturmuyor duydaki tırnakları farklı oluyor onları nasıl ayırt edebiliriz?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Oktay Toker    2.146
Oktay Toker
ben de daha önce öyle bir şey düşünmüştüm ama hem benim için maliyet çok yüksek olacak hem de çok sevdiğim şeffaf stoplarımın kırılma ihtimali var o yüzden sadece ampul değişimi yeter diye düşünüyorum. benim aklıma asıl takılan şey mesela fren lambası sinyal yuvasına oturmuyor duydaki tırnakları farklı oluyor onları nasıl ayırt edebiliriz?

evet forumda bir arkadaş daha aramıştı bu ampulden.farklıymış tırnak ve watt değeri.selçuk bey bir link vermişti.araştır orda ampulün kodu yazıyordu.ona göre ara.transporter araçta kullanılmıştı.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mustafa Bağseven    137
Mustafa Bağseven

Fatih

Neden Golf4ün orjinal ledli stoplarını almıyorsun?

Golf4ün ledli stoplarını çok begeniyorum.

Ebayda ampüller ucuz.Ben daha önce 36ledli led ampül getirttim fakat ampülden pek farkını göremedim.Avantajı daha az enerji harcamasıydı.Belki daha iyileri çıkmıştır.Ayrıca tırnak olarak yanlış tırnaklısını yollamışlardı da ampülün duy bölgesini söküp patlak bi ampülün duyunu lehimlemiştim vs.

Ebayda "led bulb red,led bulb white"diye aratırsan çok çıkar

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Fatih Özbaş    388
Fatih Özbaş
Fatih

Neden Golf4ün orjinal ledli stoplarını almıyorsun?

Golf4ün ledli stoplarını çok begeniyorum.

Ebayda ampüller ucuz.Ben daha önce 36ledli led ampül getirttim fakat ampülden pek farkını göremedim.Avantajı daha az enerji harcamasıydı.Belki daha iyileri çıkmıştır.Ayrıca tırnak olarak yanlış tırnaklısını yollamışlardı da ampülün duy bölgesini söküp patlak bi ampülün duyunu lehimlemiştim vs.

Ebayda "led bulb red,led bulb white"diye aratırsan çok çıkar

ben de tam tersine golf 4 ün ledli stoplarını beğenmiyorum :) ebayden araştıracağım bakalım sonuçları paylaşırım :unsure2:

bir de sinyallerde falan ledler daha keskin yanıp sönüyor onlar da hoşuma gidiyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tahir Arıt    0
Tahir Arıt

Merhabalar arkadaslar;

2010 model Honda Civic aracıma POWER LED 'li çift duy ampül düşünüyorum. Siz bu işin üstadları olarak ne düşünürsünüz?

Bildiğiniz gibi 2010 sonrası makyajlı kasaların arka stopları LEDLŞ gibi duruyor. Düşündümki, çift duy POWERLED bir ampül kullansak, ışık verimi açısından nasıl olur? Özellikle gündüz... Gündüz verimli ışık verirse gece zaten 10 numara ışık verir.

Siz bu işi bilenler olarak ne dersiniz. Aklımdaki tarzda çift duylu powerled ampüller varmı? Var ise nereden bulabiliriz? Tek ampülün maliyeti ne kadar olur.

Saygılar.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Coşku Arşiray    77
Coşku Arşiray

powerled li varmı bilmiyorum ancak herbirinin içinde 3 çip bulunan 5050 tipi smd led kullanan ampullerin verimi iyi. ancak bulması güç.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tahir Arıt    0
Tahir Arıt

Bu dediginiz ampüller tepkime olarak normal ledli fren lambaları gibi hızlımı. Şlker Usta 'yada sormak lazım aslında :) Bulursa o bulur bu tip ampülleri.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mustafa Bağseven    137
Mustafa Bağseven

Ledlerin hepsi ampülden daha hızlı tepki gösterirler.

BMW 3 serisi ön sinyallerde led kullanıyor.100 metre geriden aracın karanlıkta bmw oldugunu sinyallerden anlıyorum.Yanarken ve sönerken çok sert bi şekılde yanıp sert bi şekılde sönüyor.

Ebaya bi bak derim

tarihinde Mustafa Ba?seven tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Coşku Arşiray    77
Coşku Arşiray

ben geçen gün bir çift mahmut beye sattım. ona sorun tepki hızını. ledler yapıları gereği filamentli ampullerden her koşulda daha hızlıdır.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tahir Arıt    0
Tahir Arıt

Pek benim aracıma uygun olanı varmıdır acaba? Birde şimdi benim arka stoplar ve fren lambalarım tek ampül üzerinden çalışıyor. Dediginiz ledli ampüllerden uygulasak gündüz ışık verimi nasıl olur?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mahmut Akbulut    2.334
Mahmut Akbulut
ben geçen gün bir çift mahmut beye sattım. ona sorun tepki hızını. ledler yapıları gereği filamentli ampullerden her koşulda daha hızlıdır.
Merhaba arkadaşlar Coşku beyden aldığım çift duy kırmızı led ampullerin fotolarını ekledim .Tepkime hızı oldukça iyi benim gibi stoplarında led çalışması yapmaya üşenenler için en ideal çözüm Coşku beye huzurlarınızda tekrar teşekkür ediyor ve amerikan sinyal çalışmam için çift duy amber sarısı ledleri bulmasını sabırsızlıkla bekliyorum...Resimlerin devamı

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mahmut Akbulut    2.334
Mahmut Akbulut
Merhabalar arkadaslar;

2010 model Honda Civic aracıma POWER LED 'li çift duy ampül düşünüyorum. Siz bu işin üstadları olarak ne düşünürsünüz?

Bildiğiniz gibi 2010 sonrası makyajlı kasaların arka stopları LEDLŞ gibi duruyor. Düşündümki, çift duy POWERLED bir ampül kullansak, ışık verimi açısından nasıl olur? Özellikle gündüz... Gündüz verimli ışık verirse gece zaten 10 numara ışık verir.

Siz bu işi bilenler olarak ne dersiniz. Aklımdaki tarzda çift duylu powerled ampüller varmı? Var ise nereden bulabiliriz? Tek ampülün maliyeti ne kadar olur.

Saygılar.

Tahir bey power led le stop çalışması yapan arkadaşlarımız varmı bilmiyorum ama ben arka sis lambasında 1 watt power led uygulaması yaptım 8 derecelik lens kullandım toplam 4 adet power led ve animasyon flash devresi var özellikle gece sisli havada çok muntazam ışık veriyor lens derecesini doğru seçmekte fayda var 40 - 90 ve 120 derece lensler ışığı çok fazla dağıtıyor.Video çekemedim ama fotosunu ekledim

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tahir Arıt    0
Tahir Arıt

Peki bu ampüller gündüz görünürmü parkları yakınca yada frene basınca net olarak görünürmü?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mahmut Akbulut    2.334
Mahmut Akbulut

Orjinal flamentli ampullerden çok çok iyi performansa sahip resimler öğlen saatinde çekildi hem ışık şiddeti hemde tepkimesi beni tatmin etti ayrıca yaklaşık bir haftadan beridir istanbul trafiğinde kullanıyorum herhangi bir sorun yaşamadım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tahir Arıt    0
Tahir Arıt

Ustalar siz ne dersiniz? Kimse bişi yazmamış?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tahir Arıt    0
Tahir Arıt
bence guneş altında giderken frene basıldığında ne oluyor onu görmek lazım ...

Benimde tam olarak demek istedigim bu... Aydınlık havada görünecek mi sorusu kafama takılıyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Oktay Toker    2.146
Oktay Toker

ben bu duyulu tip led ampuller için olumlu düşünmüyorum.ampul tarzında yapılanlar power led olmadığı sürece yetersiz bence.bu tarz ledler sıralı dizildiği zaman işe yarıyorlar.bmw merco wv bunlar meden ampul tipinde yapmıyorlarda illaki sıralı şekilde yapıyorlar.işlevselliği bu şekilde daha verimli oluyor.wv nin stopları çok güzel ama yetersiz kalıyor.çünki çok içerde kalıyor yüzeyden uzak.bmw ve moerco kaç metre geriden çok rahat görülebiliyor.wv için bunu söyleyemiyorum.bu tarz duyulu led ampuller bana göre power led olmadığı sürece ve sıralı dizlmediği sürece işini çok iyi yapamaz.görüş açısı için çok yetersiz kalırlar.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tahir Arıt    0
Tahir Arıt

Oktay Abi dedigin gibi bende buna takıldım. Şllaki yetersiz kalır. Ama teknoloji her geçen gün yeni ürünler çıkarıyor. Belki PowerLED gibi yanan LED ampül çıkmıştır düşüncesiyle bu konuyu açtım :good1:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Selçuk Keleş    1.644
Selçuk Keleş
3. resme bakılırsa ışık yeterlidir. ancak net bir sonuç söyleyemeyiz çünki her aracın stop reflektörü farklıdır.

en iyi sonuç için duvarda halojen ve led karşılaştırılması yapılmalıdır.

+1

Olay sadece smd led-power led farkı değil. Işık kaynağının yüksek olacağı aydınlatmanın iyi olacağı anlamına gelmez. Bunun en iyi sonucunu merceksiz fara konan xenon kitlerde görüyoruz. Çünkü odaklama dediğimiz sonucu belirleyen en önemli faktör var işin içinde. Bu ledli ampuller P21W ampulün telinin odağını tutturamayacaktır, ancak her yöne ışık vermesi sayesinde reflektörün önemli bir kısmını yine de kullanabilecektir.

Kısacası, fazla bir beklenti içinde olmadan denemek iyi olur. Aslında bir tarafı orjinal ampullü, bir tarafı led ampullü 5 metre geriden duvarı fotoğraflayarak bir karşılaştırma yapabilirsin. Böylece somut bir karşılaştırma da yapmış oluruz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Anıl Berke Kavraal    5
Anıl Berke Kavraal
+1

Olay sadece smd led-power led farkı değil. Işık kaynağının yüksek olacağı aydınlatmanın iyi olacağı anlamına gelmez. Bunun en iyi sonucunu merceksiz fara konan xenon kitlerde görüyoruz. Çünkü odaklama dediğimiz sonucu belirleyen en önemli faktör var işin içinde. Bu ledli ampuller P21W ampulün telinin odağını tutturamayacaktır, ancak her yöne ışık vermesi sayesinde reflektörün önemli bir kısmını yine de kullanabilecektir.

Kısacası, fazla bir beklenti içinde olmadan denemek iyi olur. Aslında bir tarafı orjinal ampullü, bir tarafı led ampullü 5 metre geriden duvarı fotoğraflayarak bir karşılaştırma yapabilirsin. Böylece somut bir karşılaştırma da yapmış oluruz.

bunu yapmıştım ben zaten o yuzden söylüyorum...

gerçekliği yansıtması adına siz bakın sonuçlarına ... sol led sağ tungsten lamba ...

hadi bunlar dandik led desek smd de bu durum sizce ne kadar değişir ? bence çok çok az ... led güzel iyi hoş ama fren gibi hayatınızın bağlı olduğu bi lambada uygun değil bu tarz çakma çözümlerle ...

ikinci sorun da stopların arkasına bu renk led kullanınca kırmızı camın çürük domates rengine dönmesi ...

img8972.jpg

img8971ue.jpg

img8882a.jpg

tarihinde An?l Berke Kavraal tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Oktay Toker    2.146
Oktay Toker

Stop ampullerinin yerine takılan ledler bence günışığı olmalıdır.Beyaz led olmaz.Günışığı ledler ampul ışığı tonuna en yakın olan renk.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap