• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Köksal Yılmaz

Hyundai Accent'e gündüz farı yapalım

Recommended Posts

Köksal Yılmaz    32
Köksal Yılmaz

Selamlar arkadaşlar,

Geçenlerde karaköye gittiğimde aldığım power led ve merceklerden gündüz farı yapmayı planlıyorum. Evde de kullanmak için 220 den 12 w çevirici aldım ama deneme yaparken aşırı ısındı ve ledin birini yaktım. power ledler çok çabuk ısınıyor. yanyana 5 tane mercek koyup arkasına metal plaka silikonlayayım diyorum ki sıcaklığını alsın ledlerin. Kullanmam gereken dirençler veya sürücüler konusunda yardımlarınızı bekliyorum. Şşte aldığım ürünler

Resim273.jpg

Resim274.jpg

Resim275.jpg

Resim276.jpg

Araçta takmayı düşündüğüm yerler

adsz-2.jpg

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Benden pas....Tırmalamak güzelde firelerle hazır maliyetini buluyor....

İletiyi paylaş

Köksal Yılmaz    32
Köksal Yılmaz

Servet hocam senin diğer konuyu okudum, dediğin kadar var ama sen de böyle dersen bizim halimiz nice olur :good1:

Soğutma işini beceremezsem ısınma sorunu olmayan ve power led kadar olmasa da mümkün olduğunca güçlü ışık veren led türü önerebilir misiniz?

tarihinde K tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın
Servet hocam senin diğer konuyu okudum, dediğin kadar var ama sen de böyle dersen bizim halimiz nice olur :good1:

Soğutma işini beceremezsem ısınma sorunu olmayan ve power led kadar olmasa da mümkün olduğunca güçlü ışık veren led türü önerebilir misiniz?

Bu ledler iyidir

Aslında bu gündüz farı yerine 5050 smd 1 watt led'de kullanabilirdim.Sinyal'in olduğu bölgede sarı plastik var.Eskiden kullandığım şerit ledleri değiştirip kuvvetli ışık almıştım.Yeni nesil 5050 1 watt led alıp 5050 hazır şerit'teki ledleri söküp içe yansıtma olarak kullansam şu anki durumdan daha güzel olurdu (şerit ledleri alüminyum plakaya yapıştırınca soğutmada sıkıntı çıkmayacaktır) .Zaten Karadeniz servisim bitsin (Yarın çıkıp Salı döneceğim) gelince yeni bir çift far alıp değişik birşeyler yapmayı planlıyorum.

EDŞT: Bende beğenmedim son işlemimi. Söküp Honda'nın tamponunu kesip içine yerleştirebileceğim yer buldum.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.848
Selçuk Keleş
Benden pas....Tırmalamak güzelde firelerle hazır maliyetini buluyor....
Hazırı var, uğraşmak gereksiz :good1:
Selamlar arkadaşlar,Geçenlerde karaköye gittiğimde aldığım power led ve merceklerden gündüz farı yapmayı planlıyorum. Evde de kullanmak için 220 den 12 w çevirici aldım ama deneme yaparken aşırı ısındı ve ledin birini yaktım. power ledler çok çabuk ısınıyor. yanyana 5 tane mercek koyup arkasına metal plaka silikonlayayım diyorum ki sıcaklığını alsın ledlerin. Kullanmam gereken dirençler veya sürücüler konusunda yardımlarınızı bekliyorum. Şşte aldığım ürünler
Işık gücünü iyi ayarlamak lazım, zaten dar açılı olması gerektiğinden toplamda 21W'lık halojen ampulden daha güçlü olmamalı.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek
EDŞT: Bende beğenmedim son işlemimi. Söküp Honda'nın tamponunu kesip içine yerleştirebileceğim yer buldum.

Doğru karar...

Hazırı var, uğraşmak gereksiz :)

:good1:

İletiyi paylaş

Hüseyin Hoca    37
Hüseyin Hoca

Uğraşmanın tadı başka. Önce siz bir yapın beğenmezseniz hazırını alırsınız. :good1:

----------------

Honda da çok daha güzel ve orj. duracağına eminim.

tarihinde H tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Kesinlikle. Az evvel 5050 plcc 1 watt 20 adet led ve soğutuculu montaj tablası istedim.Ledler gelsin bakalım.Kangoo için adam gibi birşeyler yapmak lazım.

İletiyi paylaş

Köksal Yılmaz    32
Köksal Yılmaz

Soğutuculu montaj tablası nasıl bişey oluyor?

Bir de gündüz farı yerine kullanılabilecek alternatif yerlere de açığım.

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin

köksal hocam öncelikle hayırlı oolsun...

sogutma için ki power ledlerde bu sart aliminyum bir parça yapıştırabilirsin ledin arkasına..tamponda sarı ile belirlediğin yeri düşünüyorsun sanırım yer açısından güzel ama sadece düz çüzgi halinde değilde \__ şeklinde olursa daha guzel olur bence..

İletiyi paylaş

Köksal Yılmaz    32
Köksal Yılmaz

Teşekkürler Halil hocam görüşmeyeli bayaa oldu.

Dediğin gibi de olabilir veya ters yönünde hani mersolarınki gibi ama tamponun arasındaki kırmızı çıta gibi bölüm çok ayrık gösterir diye çok sıcak bakmadım. En güzeli denemek elbet :good1:

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

benim arabaya yapmıştım ön farın içinde duruyor power ledler. ben üçgen şeklinde yapmıştım. ısınma problemini de Ahmet Bey den almış olduğum kalın alüminyum PCB ile çözmüştüm. ısınma için power ledlerin arkalarına birer somun ve alüminyum plaka yapıştırılarak ısınma önlenebilir. ben direnç vs... kullanmamıştım 3ledi seri bağlayıp gene Ahmet Bey den daha önce almış olduğum 350mah sabit 12V akım veren sürücü devresi kullanmıştım. denemelerde 1 adet sürücü devresi yakmıştım sonra yenisini istemiştim :)

hatta burada konusu da var golf4 angel eye ve xenon mercek montajı bölümünde...

hatta ben de bugün konu açacaktım, yeri gelmişken sorayım. müziğin sesini çok açtığımda amfiden dolayı power ledlerde hafif kısılma oluyor bunun ledlere ve sürücü devrelerine bir zararı olur mu?

tarihinde Fatih tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker
Soğutuculu montaj tablası nasıl bişey oluyor?Bir de gündüz farı yerine kullanılabilecek alternatif yerlere de açığım.
araçta işaretlediğiniz yer gayet güzel.biraz daha sis farına yakın olursa dahada iyi olur.ben hep bu araçlarda far tasının çevresine düşünüyorum gündüz farını.ama çok uğraştırıcı olacaktır.far açılmışken xenon takmaya can atacağınıza eminim. :) montaj tablası buna benziyor ama yan yana sıralı olan.resimdeki power ledler için olanı.
benim arabaya yapmıştım ön farın içinde duruyor power ledler. ben üçgen şeklinde yapmıştım. ısınma problemini de Ahmet Bey den almış olduğum kalın alüminyum PCB ile çözmüştüm. ısınma için power ledlerin arkalarına birer somun ve alüminyum plaka yapıştırılarak ısınma önlenebilir. ben direnç vs... kullanmamıştım 3ledi seri bağlayıp gene Ahmet Bey den daha önce almış olduğum 350mah sabit 12V akım veren sürücü devresi kullanmıştım. denemelerde 1 adet sürücü devresi yakmıştım sonra yenisini istemiştim :Dhatta burada konusu da var golf4 angel eye ve xenon mercek montajı bölümünde...hatta ben de bugün konu açacaktım, yeri gelmişken sorayım. müziğin sesini çok açtığımda amfiden dolayı power ledlerde hafif kısılma oluyor bunun ledlere ve sürücü devrelerine bir zararı olur mu?
sorun olacağını sanmıyorum. :)

post-4009-1293655272_thumb.jpg

İletiyi paylaş

Köksal Yılmaz    32
Köksal Yılmaz

Oktay hocam bu resimdeki tablayı alınca ekstradan soğutmak için başka bir şeye ihtiyaç duymayacağım sanırım değil mi? soğutma işini bu tabla yapıyor yani. Bu arada bi xenon meraklısı biriyim ben de ama boya koruma işlerine daha fazla sardığım için sıra gelmedi. Arada kalıyorum böyle uygulamalar görünce :)

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker
Oktay hocam bu resimdeki tablayı alınca ekstradan soğutmak için başka bir şeye ihtiyaç duymayacağım sanırım değil mi? soğutma işini bu tabla yapıyor yani. Bu arada bi xenon meraklısı biriyim ben de ama boya koruma işlerine daha fazla sardığım için sıra gelmedi. Arada kalıyorum böyle uygulamalar görünce :)

tek başına uzun sürede yetersiz.bunun ve bunun sıralı tip olanınada aliminyum plakadan yada bakırda olabilir ama aliminyum daha iyi.boyuta göre kestirip.bu power ledler mercek aralıklarına göre veya istediğiniz aralığa göre takacaksınız.

bu parça ledi lehimlediğinizda alttaki sotucuyla artı ve eksi uçların teması yok.ledin sotucu bölümü yanılmıyorsam artıydı.ölçüp yine yazarım.o nedenla bunu kullanmak gerekiyor.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap