İçeriğe Yönlendir
Fatih Özbaş

Skoda Octavia ayakaltı ve bagaj ışıklandırması

Recommended Posts

Fatih Özbaş

Arkadaşlar octavia marka aracımıza ayakaltı ışıklandırması ve bagaj + torpido aydınlatması için şerit led çekeceğim fakat arçta 10 hava yastığı var emniyet kemerlerinin üst kısımları ön camın yan kısımları falan vs... airbag dolu kabloları nereden ve nasıl çekeceğiz? yardımlarınızı bekliyorum. teşekkür ederim.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

10 tane hava yastığını koyan Skoda, 2 ampulü esirgemiş mi. ?

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş
10 tane hava yastığını koyan Skoda, 2 ampulü esirgemiş mi. ?

hiç sorma abi ya 10 hava yastığı var fakat aracın bagaj aydınlatması anca kendini aydınlatıyor :) iç aydınlatması da aynı şekilde. şimdi nereden çekeceğiz bu tavan lambasından paralel bilen yok mu? :bravo:

İletiyi paylaş

Oktay Toker

tavan aydınlatma kablolarını genelde sol kapı direğinden aşağı indiriler.fakat buralar sökülürken muhakkak tırnak kırılması tehlikesi var.tek yol bu.sadece tahmindir.tavan lambası zaten tavan boşluğuna bakıyor çekilecek kablo yumuşak sünğere dolanarak uzunluğu ne kadar gidecekse o şekilde komple sünğer dolanacak bu ses yapmaması için.arkaya doğru tavandan çekilecek.arka yan kelebek arkalarına falan iner boşluklar ama emin değilim.bu sadece fikir.kesinliği yapılacak işçiliğe bağlıdır.benim mondinin arka tarafını çok rahat görüyorum. :D harika bir araç mondi. :)

hiç gaz pedalı tarafında yada başka kısımda kapı açılınca yanan tavan lambası ile beraber yanan ampul yokmu yahu.bu kadarmı bu araba. :bravo:

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş
tavan aydınlatma kablolarını genelde sol kapı direğinden aşağı indiriler.fakat buralar sökülürken muhakkak tırnak kırılması tehlikesi var.tek yol bu.sadece tahmindir.tavan lambası zaten tavan boşluğuna bakıyor çekilecek kablo yumuşak sünğere dolanarak uzunluğu ne kadar gidecekse o şekilde komple sünğer dolanacak bu ses yapmaması için.arkaya doğru tavandan çekilecek.arka yan kelebek arkalarına falan iner boşluklar ama emin değilim.bu sadece fikir.kesinliği yapılacak işçiliğe bağlıdır.benim mondinin arka tarafını çok rahat görüyorum. :D harika bir araç mondi. :)

hiç gaz pedalı tarafında yada başka kısımda kapı açılınca yanan tavan lambası ile beraber yanan ampul yokmu yahu.bu kadarmı bu araba. :D

oralarda hiç yok. ben de kendi aracımı sol kapı direğinden rahatlıkla indirmiştim fakat bu araçta airbag var işte ve aydınlatma olarak sadece tavan lambası var başka da hiç bir şey koymamışlar. dediğiniz yerlere bakacağım oktay bey. başka önerilere de açığım :bravo:

İletiyi paylaş

Oktay Toker
oralarda hiç yok. ben de kendi aracımı sol kapı direğinden rahatlıkla indirmiştim fakat bu araçta airbag var işte ve aydınlatma olarak sadece tavan lambası var başka da hiç bir şey koymamışlar. dediğiniz yerlere bakacağım oktay bey. başka önerilere de açığım :bravo:

akllıma yeni geldi.tavan kablosu zaten sol kapı tarafından çıkıyor.sol kapıdaki kablo demeti arasından tavan kablosunun ucunu bulursan derdinde yarı yarıya biter. :)

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş
akllıma yeni geldi.tavan kablosu zaten sol kapı tarafından çıkıyor.sol kapıdaki kablo demeti arasından tavan kablosunun ucunu bulursan derdinde yarı yarıya biter. :)

onu buluruz da üstat bulmak için onu da sökmemiz lazım orada da airbag var. :D

benim de aklıma şöyle bişi geldi sigorta kutusundan alıp marşbiyelin oradan mı yürütsem kabloları... ne dersiniz?

İletiyi paylaş

Can Ertekin

yani görmeden konuşmak zor ama sadece tahmin ederek söylüyorum, tavan lambasından alacağın kabloyu kapı fitillerinin altından geçirerek aşşağıya indirebilirsin üstelik tavan lambasından iki kablo çıkarıp birini sağ birini sol tarafa indirebilirsin sadece tahmini söylüyorum. nasıl bi fitil var bilemem...

ayrıca hakkatten 10 tane airbag koy 4 tane ampul takma ayıp...

tarihinde Can Ertekin tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş
yani görmeden konuşmak zor ama sadece tahmin ederek söylüyorum, tavan lambasından alacağın kabloyu kapı fitillerinin altından geçirerek aşşağıya indirebilirsin üstelik tavan lambasından iki kablo çıkarıp birini sağ birini sol tarafa indirebilirsin sadece tahmini söylüyorum. nasıl bi fitil var bilemem...

ayrıca hakkatten 10 tane airbag koy 4 tane ampul takma ayıp...

ben de ya marşbiyelden ya da kapı fitillerinden geçirecektim. teşekkür ederim arkadaşlar.

İletiyi paylaş

Oktay Toker

kapı fitili arasından kablo geçirme işi bence sağlıklı değil.mümkünse en son tercihin olsun.

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş

Arkadaşlar ayakaltı aydınlatmasından önce daha önemli olan bagaj aydınlatmasını bitirdim. Aracın bagaj lambaları ancak kendi kendini aydınlatıyordu ben de 5W lık sarı ampulleri söktüm ve onların yerine 560kohm dirençle beraber beyaz ledler yerleştirdim. şu an gene kendilerini aydınlatıyorlar ama beyaz göründükleri için daha hoş oldular. (zaten iptal edecektim etmemiş oldum)

ardından aracın gerekli yerlerini sökerek şerit ledlerimiz için gerekli olan kabloları çektim ve paralelleri aracın orjinal bagaj aydınlatma soketinden aldım.

kapkaranlık büyük bagaj gündüz gibi oldu, bu tarz bagajı büyük araçlara aslında yetersiz aydınlatma koymamalılar...

en kısa zamanda ayak altı aydınlatmasına da gireceğim, sonuçları burada paylaşırım.

işte resimler:

post-3331-1293637609_thumb.jpg

post-3331-1293637622_thumb.jpg

post-3331-1293637637_thumb.jpg

post-3331-1293637653_thumb.jpg

post-3331-1293637666_thumb.jpg

post-3331-1293637681_thumb.jpg

İletiyi paylaş

Oktay Toker

fatih üstadım iyi günlerde kullan.hazır şerit ledleri döşe döşeyebildiğin kadar bakalım.hazırları bile döşeyebilmek bile beceridir. :good1: güzel olmuş. :)

ledlere 560kohmmu taktın 560ohmmu ve ledlerin cinsi nedir.kaçtane?

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş
fatih üstadım iyi günlerde kullan.hazır şerit ledleri döşe döşeyebildiğin kadar bakalım.hazırları bile döşeyebilmek bile beceridir. :) güzel olmuş. :)

ledlere 560kohmmu taktın 560ohmmu ve ledlerin cinsi nedir.kaçtane?

üstadım onları 560kohm olması lazım (hani bu kapı kolu aydınlatmasında kullandığım) ondan taktım. eski sarı ampulü çıkarıp 1 adet geniş açılı mantar ledin bacağına direnç takıp öyle taktım. oradaki amacım aracın orjinal aydınlatmasını iptal etmek yerine süs olarak beyaz yanmasını istememdi. şerit ledler zaten bagajı gündüz gibi yapmaya yetti de arttı bile :)

İletiyi paylaş

Oktay Toker
üstadım onları 560kohm olması lazım (hani bu kapı kolu aydınlatmasında kullandığım) ondan taktım. eski sarı ampulü çıkarıp 1 adet geniş açılı mantar ledin bacağına direnç takıp öyle taktım. oradaki amacım aracın orjinal aydınlatmasını iptal etmek yerine süs olarak beyaz yanmasını istememdi. şerit ledler zaten bagajı gündüz gibi yapmaya yetti de arttı bile :)

evet kapı kolu mesajındada yazmıştın.çok yüksek değer.led 10ma.bile çekmez. :)

sen şöyle karalık bir yere git.bütün ışıkları kapıları açarak yak.bak gör daha çok bayılacaksın bu ışıklara. :) gidersen resim çekmeyi unutma. :)

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş
evet kapı kolu mesajındada yazmıştın.çok yüksek değer.led 10ma.bile çekmez. :)

sen şöyle karalık bir yere git.bütün ışıkları kapıları açarak yak.bak gör daha çok bayılacaksın bu ışıklara. :) gidersen resim çekmeyi unutma. :)

bugün fırsat bulamadım ama ilk fırssatta yapacağım onu aklımda üstadım :)

İletiyi paylaş

Murat Ş.

biraz rahat dur gözünü seweym :) maşallah maşallah

İletiyi paylaş

Köksal Yılmaz

Murata bakma sen Fatih rahat durma aynen devam, ben de gaza geliyorum seninkileri gördükçe :)

İletiyi paylaş

Murat Ş.

abi adam ledle yatıyor ledle kalkıyor :)

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş

Led manyağı olduk arkadaşlar :)

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş

Arkadaşlar konu kirliliği olmaması adına yeni konu açmadım. Octavianın 10 hava yastığına rağmen ayakaltı aydınlatması için tesisatını çektim ve ledleri döşedim. Tesisatı aracın tavan lambası soketinden aldım, kapı direklerindeki airbag kapaklarının aralarından yürüttüm arkalara ise marşbiyelden yürüterek bağladım. Ledlere çok parlak diyebilirsiniz ama o kadar parlak değil makineden öyle görünüyor. Önlere 35cm arkalara 30cm şerit led yapıştırdım...

post-3331-1299695952_thumb.jpg

post-3331-1299695963_thumb.jpg

post-3331-1299695974_thumb.jpg

post-3331-1299695983_thumb.jpg

post-3331-1299695993_thumb.jpg

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

35 santim led çok leddir.. Demekki parlakmış :p

6'şar led yeterdi..

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş
35 santim led çok leddir.. Demekki parlakmış :)

6'şar led yeterdi..

+1

Güzel, bundan sonrakiler için de kolay gelsin :)

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş

bitiyor da yenisini alıp yapıyorum :)

İletiyi paylaş

Lokman Ceritlioğlu

Hayırlı olsun :)

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş
Hayırlı olsun ;)

teşekkür ederim kardeşim...

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Yeni Oluştur...