Levent Özcan

Alfa Romeo Giulietta Xenon Dönüşümü

Recommended Posts

Levent Özcan

Selamlar,

Forumunuza yeni üye oldum. Modifiyeyi bilinçli yapmak isteyenlerdenim. Yeni bir araç aldım fakat aracımda xenon far maalesef yok.

Çok istedim olmasını fakat ellerindeki hazır araçlarda istediğim özelliklerin hepsi maalesef mevcut değildi. Özel siparişe de girmek istemedim zaman ve kur açısından dolayı. Birkaç gündür sitenizi takip ediyorum ve merceksiz araçlara xenon takılmamasından tutunda bu işi bilinçli bir şekilde yapmanızı ve herkese bu şekilde mesaj vermenizi takdir ediyorum. Aracım Alfa Romeo Giulietta. Bu araca bi xenon modifikasyonu yaptırmak istiyorum. Aracımda yanlış bilmiyor isem h4 tipi mercekli halojen far bulunmakta. Yetkili servise xenon far taktırmak istiyorum

dediğimde daha önce 1-2 Lancia Delta'ya taktıklarını fakat arıza lambası yaktığını hatta yol bilgisayarında ekranın gidip geldiğini sağlıklı

olmadığını üniteyi bozabileceğini, dolayısıyla ünite bozulduğu taktirde aracın ünite ile ilgili kısmının garanti dışında kalacağını söylediler. Yetkili

servis dışında dışarıda da taktırsam yine üniteye bir zarar geldiği taktirde aynı şekilde yine garanti kapsamı dışında olacağını ilettiler. Sonuç olarak Şzmir'de beni yönlendirebileceğiniz bu işi layıkıyla farlara zarar vermeden, orayı burayı delmeden, Yol bilgisayarı yada araçta diğer

elektronik aksamlara zarar vermeden yaptırabileceğim bir yer varmıdır ? Şu an üstündeki merceğin değişmesine yada farın değişmesine gerek

varmıdır ? Şayet yapılabilirliği varsa bunu da mtec, texon vs. ile değil de Bosch, Hella tarzı avrupa malı ürünler ile yaptırmak istiyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Mesajlarınızı bekliyorum.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Bu araçta mercekli H7 far var. Bu sayede H7 kit taktırarak farın içini açıp kesip biçmeden xenona çevrim mümkün ama tabii ki orjinal xenon performansına ulaşmak imkansız.

Orjinal ekipman olmadıkça hiç bir ürünün sorun çıkarmama garantisi olabileceğini düşünmüyorum kaldı ki avrupa markaları dediğiniz markalar sadece orjinal xenon farı ekipman üretirler. Yani orjinal farın D1S balastı, merceği, ampulü gibi. Tercih zaten baştan yanlış olmuş, çakma metodlarla bunu sürdürmek daha beter yanlış olur, "kafama taktım illa ki taktırıcam" diyorsan yetkili servise taktır ki garanti sıkıntın olmasın.

post-5-1293296232_thumb.jpg

İletiyi paylaş

Levent Özcan
Bu araçta mercekli H7 far var. Bu sayede H7 kit taktırarak farın içini açıp kesip biçmeden xenona çevrim mümkün ama tabii ki orjinal xenon performansına ulaşmak imkansız.

Orjinal ekipman olmadıkça hiç bir ürünün sorun çıkarmama garantisi olabileceğini düşünmüyorum kaldı ki avrupa markaları dediğiniz markalar sadece orjinal xenon farı ekipman üretirler. Yani orjinal farın D1S balastı, merceği, ampulü gibi. Tercih zaten baştan yanlış olmuş, çakma metodlarla bunu sürdürmek daha beter yanlış olur, "kafama taktım illa ki taktırıcam" diyorsan yetkili servise taktır ki garanti sıkıntın olmasın.

Yetkili serviste de taktırsam garanti vermiyorlar Selçuk bey. Birde üstüne genelde fiat araçlara taktıkları çin malı hiç adını duymadığım bir kit takıyorlar. Daha öncede yazdığım gibi 2 adet Lancia ya takmışlar ve yol bilgisarı ekranında

ve radyo-teyp in ekranında saçma sapan uyarılar, hatalar verebiliyormuş. Özellikle tünel vs. gibi kapalı alanlara

girdiğinde araç birden farların devreye girmesiyle birtakım hatalar veriyormuş. Peki orjinal xenon farını getirtip montaj yapmak mümkünmüdür ? Çokmu pahalı olur ? Yanlış bilmiyorsam elektrik tesisatının da elden geçmesi gerekecek. Servis aracılığı ile değil de kendi imkanlarımızla dahi getirtsek montajı olabilir mi ?

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Garanti verilmiyorsa o zaman hiç denemeyin bile. Orjinal farı monte etmek tabii ki mümkün, ancak içerideki seviye ayarı çalışmayacak motoru uymayacak çünkü, vidalarından sabitleyip hep o seviyede bırakıcaksınız artık nasıl yapılacaksa. Aracın beyni akım kontrolü vs. yaptığından xenon ampulün akım farklılığını beğenmeyip uyarı ışığı yakabilir. Kısacası başınıza gelebilecek bir çok şey var, şansınız yaver gidebilir veya saç baş da yoldurabilir. Servisler bu tip montajları genelde yapmazlar bu nedenle bu konuda tecrübeli bir elektrikçi ile çalışmanız gerekecektir.

İletiyi paylaş

Levent Özcan
+1

katılıyorum aynı sıkıntıları bende yaşadım sistemin yüksek lik ayarı çalışmadı soketler uymadı ballastlar çalıştı arıza ışığı yakmadı ama araç çalışırken abuk subuk hareketler yaptı en sonunda sattım orj. farlarımı taktım. ve sakın servise güvenmeyin yarın öbürgün diyip başından atıyor ve sıkıntı yaşatıyor size.

Demekki böyle kullanmaya dewam edicez. Yapcak birşey yok. Herkese çok teşekkürler yorumları için..

İletiyi paylaş

Onur Arslan

Selamlar, uzun bi aradan sonra yine ben...

Selçuk abi saygılar :)

Zamanında 207'ye xenon ve hatta sonra mercekli RC farlarını alıp MTEC kit ile kullanmıştım belki hatırlayanlarınız bilenleriniz vardır.

Şimdi H serisi Xenon kit olaylarını sevmiyorsunuz ve artık konusu edilmiyor malum :)

Şu anda Giulietta kullanıyorum ve aracın halojen farları da mercekli.

Aracı aldığımda Philips olduğu iddia edilen H7 kitlerden aldım, güya 4300K olduğu da söyleniyordu.

Herneyse, uzunca bir süredir bunu problemsiz kullandım ama sanıyorum bu ampullerde zamanla solma, rengin gitmesi gibi problemler oluyor.

207'de de bu yüzden 1 defa ampul değiştirmek zorunda kalmıştım, meğer eskiler öyle gitmiş ki hiç aydınlatmıyormuş.

Herneyse, uzatmadan konuya gireyim. Bu soracağım da yasaklanan tip konuya mı giriyor emin değilim ama yine de sorayım :)

Şimdi bu ampuller de eskidi ve pek aydınlatamıyor gibi geliyor bana.

Ampulü değiştirmeye kalktım ancak kiti yapan vatandaşlar ampul soketlerini farklı yapmışlar, aldığım yedekler uymadı. Birisi "kes-biç yaparsın, soketler önemli değil" dese de o işe pek girişmek istemedim.

Yeni kit de alınmaz bunun için. Ayrıca hepsi birbirinden çakma olduğu için hiç istemiyorum artık herhangi bir tanesine para vermek...

Birkaç sefer Ebay'de falan gördüm, H serisi değil de OEM D serisi Xenon ampullerini bizim H serisi farlarda kullanabilmek için çeşitli aparatlar oluyor.

Örneğin sallıyorum D2S ampulü H7 fara takabilmek için kıytırık bi pul yapmışlar...

http://www.ebay.com/...2627b1b&vxp=mtr

Bunun haricinde yine bu ampulü çeşitli balastlarla kullanabilmek için çevirici kablolar da yapmışlar.

http://www.ebay.com/...11ad849&vxp=mtr

Mesela gidip OEM Philips 4300k D2S (ya da herneyse) ampul alsam, bir de bu çeviricilerden alsam, elimdeki Philips olduğu iddia edilen balastlarla kullanabilir miyim?

Ya da bu balastlarla olmaz derseniz, çıkma OEM balast + D2 serisi bir ampul ve bu H7 adaptörü kullansam olur mu?

Tabi bu durumda çıkma balastlar için de yardım istemem gerekecek :)

Hiçbiri olmazsa lanet olsun diyip bi çift OSRAM NightBreaker falan alarak standart halojen ampullere geri dönüş yapacağım :)

tarihinde Onur Arslan tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Onur bey merhaba aslında halojen merceğe optik açıdan uyumsuz oldukları için xenon takılmaz diyoruz ama siz reflektörün çabuk kararmasını göze aldıktan sonra bize de en sağlıklı tavsiyeyi yapmak kalıyor.Mevcut philips balastları bir kenara bırakın D2S oem balast ve D2S ampul alın fiyatları makul seviyededir onu uygulayın çok uzun süre sorun yaşamazsınız :good1:

Uygulama bu şekilde olacak ...

dsc02543.jpg

bulbin.jpg

İletiyi paylaş

Onur Arslan

Merhabalar size de..

Cevap için çok teşekkürler hocam.

Xenon için kullanılan mercek gerçekten farklı mıdır? Bazı yerlerde de merceğin aynı olduğunu, fark olmadığını falan okumuştum.

Hatta mesela bizim araçlarda güya halojen ve xenon farlar aynı ama tabi altyapıda illa ki farklar vardır, zaten xenonla beraber viraj için yönlenme sistemi falan da geliyor, çok büyük ihtimal mercek ve çevresinde bir yapı farklılığı var. Ama dışarıdan hiçbirşey belli olmuyor.

Peki merceğin kararması durumu çok mu uzun vadeli bi durumdur, yoksa atıyorum 1 sene sonra farların içine etmiş mi olurum :)

Balast ve ampul konusunu da sanıyorum bu işlerle uğraşmış ve Hyundai Getz'ine BMW merceği ve xenon sistemini takan bir arkadaşım aracılığı ile halletme fırsatım olacak. Zaten o Philips'lerin de gerçek olduğundan şüpheliyim :)

Salak sulak kitlerle vs'lerle uğraşmak yerine en azından buna para ve zaman harcarım, orijinal olamasa da dediğiniz gibi nispeten düzgün birşey olması tercihimdir.

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Kesinlikle halojen ve xenon mercekler birbirlerinden farklıdırlar , optik yapıları iç yüzey ve krom kaplamaları farklıdır.Kararma kısa vadede olmaz , tabi kullanıma da bağlı bir durum...

İletiyi paylaş

Onur Arslan

Hmm anladım hocam, artık en kötü uzun vadede bu arabayı kullanmaya devam edersem gözümü karartıp farı açtırır xenon merceği de alırım :)

Arabada gündüz ledleri var, haliyle normalde gündüz de farları açan biri olarak artık açmama gerek kalmıyor, böylece de biraz daha kurtarabilirim sanıyorum.

Ayrıca piyasada H serisi kitler için 4300k olduğu iddia edilen çakma ampuller oluyor, hiçbirine de inanmıyorum, en azından gerçekten doğru düzgün bi sistem kullanmış olurum diye düşünüyorum.

Atıyorum bi Philips, Osram ampul vb. kullanmak isterim adam gibi...

Çok teşekkürler tekrar tavsiye ve yönlendirmeniz için.

İletiyi paylaş

Onur Arslan

Bir soru daha soracağım :)

OEM D2S balast buldum diyelim.

Kablolamada falan herhangi bir değişikliğe gerek var mıdır? Aracın orj. far soketlerini balasta takıp devam mı edeceğiz Çin işi kitlerdeki gibi?

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut
Bir soru daha soracağım :) OEM D2S balast buldum diyelim. Kablolamada falan herhangi bir değişikliğe gerek var mıdır? Aracın orj. far soketlerini balasta takıp devam mı edeceğiz Çin işi kitlerdeki gibi?

Aynen öyle tek fark alacağınız balastta fiş veya soket olmayacak orj. soket dişi fişlerine uyum sağlaması için balast kablolarına erkek fiş bağlayarak uygulama yapabilirsiniz :good1:

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Şimdilik halojen kullan. H tipi kitlerle hiç bir şekilde düzgün sonuç elde edemezsin. İleride bütçen olduğunda mevcut farına D tipi mercek taktırırsın, oem ampul ve balast kullanırsın.

İletiyi paylaş

Onur Arslan

Niye abi nispeten kötünün iyisi olmaz mı :)

En azından şu şapşal kitlerden de iyi olur diye düşünüyorum ama bilemedim şimdi sen öyle diyince :)

Bir arkadaş uygun şekilde belki bir yerlerden bulabilecek OEM balast falan, bulabilirse bi öyle deneyeyim diyorum.

Artık hiç olmadı onu da bulamazsak aynen dediğin gibi hepsini söküp standart H7 ampullere geri dönmeyi düşünüyorum.

Edit: 2 soru ekleyeyim:

- Peki mesela H7 fara D2S mercek alıp taktım. Yarın öbür gün muayenede sorun olacak, onu nasıl aşacağım?

H7 ampulü takıp muayeneye gitmek gerek, aslında bir yerde farın mevcut yapısını bunun için bozmak istemiyorum.

Ya da bu sefer şu ankinin tersini yapıp, idareten H7 ampulü D2S merceğe bir şekilde uydurup takıp, muayeneden geçirip xenonlara geri dönmek şeklinde olabilir herhalde sadece...

- Diğer soru ise, içindeki merceği söküp D2S mercek takmak sadece farın camını açmakla mı mümkün olur? Farın arka tarafından sadece mercek değiştirmek için herhangi bir müdahale imkanı var mıdır?

Far açma işlerine de pek girişmek istemiyorum aslında ama çok acayip de bir olay değil galiba :)

İletiyi paylaş

Samet Daş

Sorduğun iki soruya da kendin cevap vermişsin. Hemde nokta atışı ile. :yes:

İletiyi paylaş

Onur Arslan

Şimdilik çok fazla zamanım olmadığından ve istediğim fiyatlara OEM Balast bulamadığımdan, elimdekilerle idare etmeyi düşündüm.

http://www.ebay.com/...836714a&vxp=mtr

Ebay'den şunun siparişini verdim, D2S'e çevireceğim. Elimdeki balastlar sağlam nasıl olsa, bugüne kadar da herhangi bi problem çıkarmadılar.

Yalnız herifler cinslik yapıp şu standart siyah fiş yerine daha kare kesitli bişey kullanmışlar, piyasada satılan ampuller de uymuyor. O kısmı artık kes-biç yapıp birleştirmeyi düşünüyorum.

XenonKit.jpg

Bir de tabi D2S ampul tavsiyesi isteyeceğim.

Ne kullanayım Philips mi en iyisidir?

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Kabloları iyi izole edin yüksek akım sağa sola atlayıp sıkıntı çıkarmasın size :good1: D2S ampul markası olarak ben osram xenarc tavsiye ederim...

İletiyi paylaş

Onur Arslan

Siyah elektrik bandıyla dalacağım artık, ya da bi elektrikçide halledeceğim :)

Tamamdır hocam, çok teşekkürler, xenarc'a da bakayım sağdan soldan.

İletiyi paylaş

Misafir

Onur, xenon hattına giden kablolarda 27.000volt var. İzole bant kafi olmaz. Daralan makaronlardan 3-4 kat yapman lazım en az.

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Onur bey xenon çapması AC ye benzemez aman dikkat edin :excl::yes:

İletiyi paylaş

Onur Arslan

Hmm tamamdır, o zaman elektrikçide hallettireyim :)

Bostancı sanayide düzgün elektrikçi lazım :)

İletiyi paylaş

Onur Arslan

Sağlıksız şekilde kesip biçme işlerine girişmek yerine hella Gen3 balast bulup aldım.

Hem de Çin işi balast ve ampullerden falan da kurtulmak istedim.

Yarın geliyorlar.

Ampuller de gelecek. Osram Cool Blue Intense aldım.

Yalnız adaptörler gelemedi. Gelseler bu C.tesi hemen gidip halletmeyi düşünüyorum.

Peki bu arada aklıma şu da geldi, farı açmayı göze aldım diyelim, herhangi bir d2s mercek alıp, içindekini çıkarıp bunu monte edebilir miyiz direkt?

Yani H serisi reflektörlü farları merceğe çevirirken birtakım kesme yapıştırma işleri oluyor, bunda ise içindeki H7 mercek sökülecek, aynı boyutlarda D2S mercek bulunup takılacak (şeklinde midir?).

Bağlantılar, delikler vb. zaten hazırdır diye düşünüyorum.

Çünkü aracın xenonlu versiyonu aynı farlar üzerinde D1S'lerle geliyor. Sök-tak ile halledilebilir gibi düşünüyorum.

Mercek işine de mi girsem :)

Farı kim açacak, İlker Bey miydi, onunla mı temasa geçmem gerekir :)

Maliyeti ne olur vb. gibi ahiret sorularım da gelir ona göre, "aman sen H7'de kal" diyebilirsiniz :)

Selçuk abi anlayıp ta başta dedi aslında "sen boşver H7 halojene geç" diye, dinlemedim :D

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş

inşallah konuyu bulandırmıyorumdur...

hella G3 leri ve ampullerin tanesini kaça aldınız? bilgilendirirseniz sevinirim. teşekkürler.

bu arada bence far açacaksanız bi-xenon merceğe geçin. farı açtığınıza değsin.

İletiyi paylaş

Onur Arslan

G3'leri 250 TL civarına çıkma bulmuştum ancak sağlam mıdır değil midir, ömrü ne kadar kalmıştır vs. diye pek güvenemedim. Bir de taksitle alacaktım zaten, olmuşken sıfır olsun istedim. Galiba biraz fazla oldu ama 500 TL verdim.

Ampullerin tanesi 125 idi.

Valla bi-xenon güzel bi olay ama bilemedim, far açma konusunda da hala kararsızım açıkçası.

Ama bu işe girişirsem bişeyler yapacağım.

İletiyi paylaş