• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Halil Şahin

Elektrik kabloları

Recommended Posts

Halil Şahin    16
Halil Şahin

merhaba saygı değer üstadlarım..

sizlere bir şey sormak istiyorum.xenon balastara giden elektiriği çekerken ne tür kablo kullanmalıyız?

ben elektirikçiden 2li beyaz renk bir kablo kullandım mtresini 50 krş tan alıyorum.0.5 mi 0.74 mi öle bir sey mi tam hatırlamıyorum.acaba bu kullanılmaz mı bir sıkıntı oluşturur mu?gerçi 1 yıldır sıkıntı yasamadım ama bilemiyorum tabi...gerçi bu kablo 220 v sebeke elektiğinde bile kullanıyorlar..

tek fark ettiğim ısı ise h4 soketine taktığım erkek fişlerde biraz ısınma oluyor :angry2:

kısaca tesisatımda bir sorun var mı?kablo erimesi ile karşılaşırmıyım önerileriniz nedir?

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

klasik 0.75 mm. ttr ampul kablosu kullanmissin anlasilan. orjinal xenon balastlarda genelde 1.5-2 mm. arasinda ttr(cok telli) kablo gordum ben. kisa vadede sorun yasamazsin belki ama eger kablo iceriden azicik dahi olsa isiniyorsa bu durum uzun vadede oksitlenme yapar ve iletisimi bozar. maksadin kaşinti ise 1.5 yahut 2'lik kaliteli cok telli kablo ile degistir kablolarini. degilse, birak gittigi yere kadar gitsin, cok bir sorun olmaz. birgun bakarsin xenon yanmiyor yahut titreme yapiyor, o vakit anlarsin kablo degisim vaktinin geldigini. :angry2:

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin

hmm anladım abi suan izmirdeyim bir bakınayım ozaman.elimde hazır dursun değiştiririm bir ara..:angry2:

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    605
Mehmet Özyürek

Selçuk'un tablosundan bir şey anlamadım ama..

Halil Bey, kullandığınız kablonun yetersiz olduğunu düşünüyorum..

Böyle bir kablo kullandığınızı düşünüyorum...

Doğru mudur.. ?

6802_buyuk.jpg

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin

evet mehmet abi kablo bu..evet kabloyu değiştireceğim praktikerde falan bulurum sanırım..

selcuk abi teşekkurler bakıyorum hemen tabloya..

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.592
Oktay Toker

en az 1.5 luk kablo lazım.ttr 1.5 luk kablo çok kalın olur.bunun için ayrı ayrı tekli halde yeterli uzunlukta kabloyu alın.ve iki kablonun geçeçeği kadar genişlikte normal kablo makaronları vardır.onlardan alın ve kabloyu içinden geçirin.çok daha sağlam olacaktır.0.75 olmaz.ısınır.kullanılır ama riskli.değiştirmende fayda var.

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin
en az 1.5 luk kablo lazım.ttr 1.5 luk kablo çok kalın olur.bunun için ayrı ayrı tekli halde yeterli uzunlukta kabloyu alın.ve iki kablonun geçeçeği kadar genişlikte normal kablo makaronları vardır.onlardan alın ve kabloyu içinden geçirin.çok daha sağlam olacaktır.0.75 olmaz.ısınır.kullanılır ama riskli.değiştirmende fayda var.

tmmdır abi değiştiriyorum tesekkurler

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

Mehmet Abi'nin ekledigi tipte 2x1,5'luk seffaf avize kablolari var piyasada abi, oldukca da kalitelidir, ben onlari kasdediyorum. nyaf'larla, makaronla ugrasmaya degmez. hatta daha kaliteli bir model var ki; o da ses kablosu olarak kullanilir, yine yassi tiptedir, 2x2 yahut 2x2,5 civaridadir, bir kanali sessaf diger kanali ise transparan renklidir, normal ttr kabloya gore metresi cok pahalidir ama baba bir urundur.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    605
Mehmet Özyürek

Isınır erir kısa devre yapar.. Sağlam kablo kullanın arkadaşlar..

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.592
Oktay Toker
Mehmet Abi'nin ekledigi tipte 2x1,5'luk seffaf avize kablolari var piyasada abi, oldukca da kalitelidir, ben onlari kasdediyorum. nyaf'larla, makaronla ugrasmaya degmez. hatta daha kaliteli bir model var ki; o da ses kablosu olarak kullanilir, yine yassi tiptedir, 2x2 yahut 2x2,5 civaridadir, bir kanali sessaf diger kanali ise transparan renklidir, normal ttr kabloya gore metresi cok pahalidir ama baba bir urundur.

iyi fikir gayette güzeldir bu kablolar.yanlız şu var bu kabloların izalosyonu motor sıcağında ne olur bu önemli.araç içinde kullanılabilir.kullanım alanı çok farklı.araç tesisatı için yapılan kabloların dış izalosyonu farklı üretiliyor.

en kaliteli kablo kicker 12 awg slikon kaplı kablo metresi biraz pahalı olabilir 6 ila 10 tl arasında değişiyor metresi ama kalitelidir

http://otomuziksistemleri.blogcu.com/kablo...-kicker/2286437

bir araç müzik sistemleri yani tesisatcıdan subwoofer kablosu isteyebilirsin metresi 3 tl dir ama kalitelidir 12 awg kalınlıktadır ve gayet iyi xenonlara kablo çekebilirsin

silikon kablolar daha iyidir,imkan varsa yerinde ve iyi tercih olur.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin

biraz önce 2,5mm lik kablolardan aldım bunları birde 5mm lik makaronlardan geçirmeyi düşünüyorum..sanırım yeterli olacaktır..değil mi??

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.592
Oktay Toker
biraz önce 2,5mm lik kablolardan aldım bunları birde 5mm lik makaronlardan geçirmeyi düşünüyorum..sanırım yeterli olacaktır..değil mi??

bence gayet yeterli olur.

silikon tarzı varmıydı?sordunuzmu?

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin
bence gayet yeterli olur.

silikon tarzı varmıydı?sordunuzmu?

sormadım abi..praktikerden aldım farklı secenekler pek yoktu..

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.592
Oktay Toker
sormadım abi..praktikerden aldım farklı secenekler pek yoktu..

evet ankaradaki praktikerdede çok çeşit yok.ama elektrik malzemelerinin satıldığı caddemiz var ulusta.bolca kaliteli çeşitler mevcut.şanslıyız biraz. :(

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Ayhan Şentürk    1
Ayhan Şentürk

Sonrdan serviste orjinal sis farı taktırırken servisin kullandığı incecik kablolar yandı. Sistemde role ve sigortada kullanmamışlar.

Sis tesisatını kendim yapcam. Elimde birkaç çeşit ara sigortalı kablo var. Kablonun normalden biraz kalın olması verimin düşmesine sebep olurmu? 55watt sis tesisatı için nasıl bir kablo kullanmam gerek.

Diyelimki az kalın kablo kullanarak 100watt için güvenli bir tesisat hazırladım ve 55 watt ampül kullanımında performans düşermi ?

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin

saygı değer abilerimin dediği gibi 2,5mm kablolarla elektirik tesisatını düzenledim.6mmlik makaronla falan cok güzel oldu motor bölmesinde kablo kalabalığıda kalmadı.hem de artık içim rahat.gerçekten cok ince kablo kullanmışım hatta bazı yerlerde oksitlenme oluşmaya baslamışmış bile..

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap