• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Hakan Arıbaş

Yeni Audi A6

Recommended Posts

Hakan Arıbaş    10
Hakan Arıbaş

Yeni Audi A6

post-3226-1291194536_thumb.png

post-3226-1291194551_thumb.png

post-3226-1291194583_thumb.png

İletiyi paylaş

Hüseyin Hoca    37
Hüseyin Hoca

Bu farların duvardaki desenini merak ediyorum.

Paylaşım için teşekkürler..

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.848
Selçuk Keleş

Üst sınıfta tamamen led'e geçiş başladı.

İletiyi paylaş

Hakan Arıbaş    10
Hakan Arıbaş

Güç tüketimi olarak xenon'larla hemen-hemen aynı hatta bazen birazcık daha fazla tüketim (40Wvs.35W), şu anki üretim teknolojileri ile maliyet de daha yüksek xenon'a göre ama dediğiniz gibi üst segmentte LED'e geçiş (DRL olarak demiyorum ana aydınlatma olarak) bariz bir şekilde başladı. Almanya'da Audi A6 alırken xenon yerine LED tercih edilirse için 2000EUR fark talep ediyor.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.590
Oktay Toker

daha önce yazmıştım.bu farın degilde bundan öncekinin iç yapısını audi magazinde gördüm ama tekrar dergiyi almaya gittiğimde şansmı artık dergi kayıplara karışmış.resimler çekmiştim ama berbat derecede kötü resimler.iç yapısında ciddi soğutucu ve fan tertibatı mevcut.exon balastının iki katı büyüklüğünde elektronik devre yapısı var.resimleri buluyum ekleyim yinede.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.848
Selçuk Keleş

15 sene önceki xenonun durumu gibi aynı. Ancak geçmişe baktığımızda xenon hala yaygınlaşmış değil. O yüzden alternatif çözümler üretilmeye çalışılıyor ki yaygınlaşsın, halojen bitsin ledli farların önü açılsın :good1:

İletiyi paylaş

Hakan Arıbaş    10
Hakan Arıbaş

R8'in LED farlarının yapısını gösteren basit ama anlaşılır bir çizim:

2010-audi-r8-led-headlight-tech-dept-labeled-1280_cd_gallery.jpg

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Led'i ilk keşfeden olarak, teknolojinin buralara gelmesine sebep olduğumu bilmek bana mutluluk veriyor :)

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Plaka lambanı bi halletde ondan sonra konuş efendi :)

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek
Plaka lambanı bi halletde ondan sonra konuş efendi :)

Hehe... Sen de haklısın.. :)

İletiyi paylaş

Recep Yazıcı    6
Recep Yazıcı
Led'i ilk keşfeden olarak, teknolojinin buralara gelmesine sebep olduğumu bilmek bana mutluluk veriyor :p

Usta LED ile ilk uygulaman ne zaman tarih ?? :)

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.590
Oktay Toker
Led'i ilk keşfeden olarak, teknolojinin buralara gelmesine sebep olduğumu bilmek bana mutluluk veriyor :p

Şlk led emminin doğumuyla aynı tarihlerde keşfedildi sayılır. :)

Emmide cevap verirde.

Ben 1988 de ilk yaptığım radyomda kullandım kırmızı led idi.Havalara uçuyordum trt yi dinlediğimde,kırmızı ledde power ışık ledi idi.Hala duruyor.

Kötü telefonumla çektiğim audi far resimlrini buldum kötü ama yükleyim.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek
Usta LED ile ilk uygulaman ne zaman tarih ?? :)

Şcat tarihini bul işte :D

Led ile çocukluğumdan beri oynarım.. Bisikletlerimde bile kullanmıştım...

Bir arada uzaktan kumanda sensörlerini led sanıp yakmıştım hep :p

Abim acayip kızmıştı :p

İletiyi paylaş

Recep Yazıcı    6
Recep Yazıcı

Siz daha çok yeniymişsiniz yahu.. Çömez yani..

Sene 1962 ... :) Yer Amerika Birleşik Devletleri.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek
Siz daha çok yeniymişsiniz yahu.. Çömez yani..

Sene 1962 ... :) Yer Amerika Birleşik Devletleri.

Abimsin... Söz bitti... :p

Şaka bir yana: 1969 doğumluyum.. Abim elektronikçi idi.. 7-8 yaşlarında merak sardı.. 10 yaşlarında falanda oynamaya başlamışımdır...

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.590
Oktay Toker

85ler de kiracımızın hobisiydi elektronik her gece 3 lere kadar onunla beraber yapardık.banada yaptırırdı.Şlk baskı devremi 86 da yaptım üzerinede parçaları taktım. Led varmıydı hatırlamıyorum ama olabilir.Fakat ledleri pillere baglayıp oynardım.

Recep üstad sen kaç yılında led ile tanıştın.?

İletiyi paylaş

Recep Yazıcı    6
Recep Yazıcı
85ler de kiracımızın hobisiydi elektronik her gece 3 lere kadar onunla beraber yapardık.banada yaptırırdı.İlk baskı devremi 86 da yaptım üzerinede parçaları taktım. Led varmıydı hatırlamıyorum ama olabilir.Fakat ledleri pillere baglayıp oynardım.

Recep üstad sen kaç yılında led ile tanıştın.?

Tam olarak hatırlamıyorum açıkçası . Sanırım benimde 85 li yıllar olsa gerek. Yazıcıoğlu iş hanından paso kitler alıp monte ederdim. O zamanların favori kitleri LED li vumetrelerdi. Muzik dinlemek bahane Vumetre seyretmek şahaneydi :) Vaybe çok güzel günlerdi. 2N3055 çıkışlı 40W Edison anfi kitleri vardı.. Varmı hatırlayanınız ?

tarihinde Recep Yaz?c? tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.590
Oktay Toker

Şlk önceleri bc 547li vumetreler yapıyorduk sonra ka ile başlayan entegre vardı vumetre için 89 da bu tiplerden heralde 1000 civarında imal etmişimdir.hala elimde bu entegreli olanın boş kartları mevcuttur.saklıyorum amfi kartarıda mevcut.ses anfileri için.2n3055 li anfilerin imalatında kart dizaynını bizzat kendim yapıyordum.çok zevkli idi.bunun sayısıda 1000 ni geçmiştir.50watt ve üzeri anfileride 2n3773 ve 2sc serileriylede yapıyorduk.Darlington ve mosfetli amfiler oldukca pahalıya geliyordu.servet üstadımı merak ediyorum ne zaman tanıştıo diye.audi eski tip led far resimleri.

post-4009-1291373361_thumb.jpg

post-4009-1291373366_thumb.jpg

post-4009-1291373372_thumb.jpg

post-4009-1291373377_thumb.jpg

post-4009-1291373383_thumb.jpg

post-4009-1291373388_thumb.jpg

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.848
Selçuk Keleş

Ben ortaokuldayken vumetrenin sarılı yeşilli led plakasını ranzaya sabitleyip gece lambası yapmıştım. :)

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

1987 yılında polo marka bisikletime ledli far,sinyal, fren ve park yaptım.Sizin gibi öyle dandik ledli vu-metreler ile oynamadım :p Benim favorim floresan tüplü vu metreler idi.Bisikletin dinamosu hızlandıkca vu metrede yükseliyordu :)

Geçmişe bakınca nasılda yol kat ettiğimizi düşünün. 20 seneden fazla geçmiş olmasına rağmen o günlerdeki heyecanını taşıyorsak ne mutlu.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Eveet.. demekki Led Türkiye'ye 1985'lerde gelmiş.. Aşağı yukarı oynama yaşlarımız aynı...

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.590
Oktay Toker
1987 yılında polo marka bisikletime ledli far,sinyal, fren ve park yaptım.Sizin gibi öyle dandik ledli vu-metreler ile oynamadım :D Benim favorim floresan tüplü vu metreler idi.Bisikletin dinamosu hızlandıkca vu metrede yükseliyordu :)

Geçmişe bakınca nasılda yol kat ettiğimizi düşünün. 20 seneden fazla geçmiş olmasına rağmen o günlerdeki heyecanını taşıyorsak ne mutlu.

emmiyle ben bu heyecanı çocukların oyuncaklarında sürdürüyoruz.hala ben müthiş zevk alıyorum.

20 kadar vumetreyi tek sinyalle yakınca öyle tatlı oluyorduki.izlerdim iyice.94 yılında 6 ay kadar oyucak firmasının oyuncaklarının tamiri ile uğraşmıştım.en zevkli 6 ayımdı diyebilirim.patron ssk yı yaptırmayım parasının yarısını sana veriyim dedi anahtarı eline verdim çıktım.çok zevkliydi oyuncak tamiri.halada nasıl zevk aldığımız forumlarda görülüyor.heyecan bitmez bee. ;)

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Sen de çocuk ruhlusun dememkki... ;)

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.590
Oktay Toker
Sen de çocuk ruhlusun dememkki... :)

çocuklarımla beraberken öyleyimdir. :D:rolleyes:

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.848
Selçuk Keleş

Far 64 ledden oluşuyor ve adaptif olarak da çalışıyormuş. Aynı zamanda sürücü istediği zaman statik xenon sistemi ya da adaptif xenon sistemi tercihi yapabiliyor ve aydınlatma buna göre değişiyor.

Adaptif durumdayken hava ve yol durumuna göre farklı ledlerin yanarak farklı ışık desenleri üretebilmesini sağlayan bir kontrol ünitesi bulunuyor. Sisli koşullarda farların sis farı gibi yanması, uzun farların yolda araç yoksa hep açık olması gibi.

post-5-1298649081_thumb.jpg

post-5-1298649085_thumb.jpg

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap