• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Nuri Genç

Kilit Açılınca Parkların Yanması

Recommended Posts

Nuri Genç    1
Nuri Genç

Aracımda sonradan takılma uzaktan kumandalı merkezi kilit sistemi var.Uzaktan kumandayla kilidi açınca parkların sürekli yanmasını istiyorum.Kapıları kilitleyince de hemen sönecek.Bunun için ne kullanmam gerek?

İletiyi paylaş

Nuri Genç    1
Nuri Genç

Bu sefer de mi zamanlayıcıya ihtiyaç var.15-20 saniye açık kalmayacak ki.Sürekli yani kapılar kapanana kadar açık kalacak.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

fikir versin niteliginde linki vermiştim.

dediginiz gibi olması için kapı iç kenarlarındaki butonlardan uç alınarak yapılabilir.tavan lambasındaki kapı kapanınca sönen sistem varsa ondan uıç alınabilir.role ile yapmanız iyi olur.park lambasındanda uç alınır yapılacak role devresine baglanır.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    171
Mustafa Bağseven

Nuri genç

Sen sanırım şunu istiyorsun.

Uzaktan kumandadaki kapı açma tuşuna bastın.Kapılar açıldı parklar yandı.Araca bindin kontagı çevirdin veya kapıyı kapattın parklar söndü.Şayet kapıyı açıp araca binmezsen parkların akü bitene kadar yanık kalcak hep öyle beklicek.Bu bekleme esnasında ise kilitleme tuşuna bastın kapılar kilitlendi ve parklar söndü.

Bunu belki röleyle yaparsın da kaç tane röle kullanırsın onu bilemem.

Bu anlattıgım gibiyse eger burda zaman rölesi de iş görmez.Çünkü kapı kapanana kadar yancak diyorsun.Kumandaya bastıktan sonra rölenin çekili kalması için ya zaman rölesi gerekli yada mikro işlemcili bi devre gerekli.Zaman rölesi olursa da zamanı gelince röle bırakır ve kapı açık olsa bile parklar söner.O nedenle 3 girişten oluşan(Kumanda açma,kumanda kapama,tavan lamba tetiklemesi) ve 1 çıkıştan oluştan ayrıca o çıkıştan sonra diyotla 2 kola ayrılarak parklara dagılan mikroişlemcili bi devre gerekli.

Araca binip kapıyı kapatınca sönsün diyorsan tavan lambasından devreye sinyal gitmeli ama.Benım araçta tavan lambasından sinyal aldım.Kapı açılınca sisler otomatik sönüyor.Fakat hüseyin hoca'nın aracında tavan lambasından kapı kapandıktan sonra bile devreye sürekli elektrik akışı oluyordu.Öyle oluncada kumandaya tekrar basıldıgında sisler yanar yanmaz hemen sönüyordu

Ben o nedenle kontak anahtarı çevrildiginde elektrik gelen bi sigortadan sinyal yollanmasını daha dogru buluyorum.

tarihinde Mustafa Ba?seven tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

istemis oldugunuz sey tam olarak nedir.? eger uzaktan kumandayla kapiyi actigimda yansin ve araci calistirana kadar yanik kalsin, yok eger arac calismaz da uzaktan kumandayla tekrar kapatirsam sonsun diyorsan bu soyledigini iki adet role ile yapabilirsin. ama istedigin tam olarak nedir, detaylari nelerdir, bunun bilinmesi lazim...

İletiyi paylaş

Nuri Genç    1
Nuri Genç

Kumandadan kapıları açınca Parklar yanacak. Aracin kapilarinin acik oldugu sure boyunca parklar yanacak kapilari kilitleyince parklar sonecek. Bir nevi daylight.

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    171
Mustafa Bağseven

Bu istediginin sadece röleyle yapılabilecegini sanmıyorum.

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

aracın iç lamba beslemesine kapı müşürlerinden eksi gelir.Bir adet röle al.Röle bobin uçlarından birini kapı müşürüne diğerini artıya bağla.Röle platininin bir ucunu artıya diğer ucunu parklara bağla.Kapı açılınca parklar yanar kapatınca söner.en basiti bu şekilde olur.

İletiyi paylaş

Nuri Genç    1
Nuri Genç

Servet abi beni yanlış anladın.Daha doğrusu ben anlatamadım.Kapının kilidi açıldığı zaman yanacak.Kapıları kilitleyene kadar yanmaya devam edecek.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker
Servet abi beni yanlış anladın.Daha doğrusu ben anlatamadım.Kapının kilidi açıldığı zaman yanacak.Kapıları kilitleyene kadar yanmaya devam edecek.

servet üstadın ve benim dedigim kapı açılınca yanmasına ve kapı kapanınca sönmesine yarayan bir role devresi.bunuda kapı butonuyla ve role yardımıyla saglanacak.en basiti bu.

kapıyı kumanda ile açınca veya anahtar ile parklarıon yanmasını istiyorsan yine kapıyı bu şekilde kapatınca parkların sönmesini istiyorsan mustafa beyin fikrini düşün derim.

yada konuyu açarak detaylı anlatırsan daha iyi olacak galiba.

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı
yav guzel gardasim, iyide bu meret arac calistirildiginda hatta hareket ettiginde n'olacak? cunku kapiyi uzaktan kumandayla actin diyelim, bindin calistirdin gidiyorsun, kumandayla kilitlemedigine gore parklar halen yanik demektir, ta ki gidecegin yere varip kapiyi uzaktan kumanda ile kilitleyene dek. sen bunu mu istiyorsun?

bak ben sana bize vermen gereken detay basliklarini aklima geldigince yazayim, belki senin anlatimin icin de yardimci olur.

yanma durumu;

1. uzaktan kumandayla kilitleri actiginda yanar.

2. kapiyi actiginda yanar.

3. uzaktan kumandayla kilitleri actiginda belli bir sure sonra yanar.

4. kapiyi actiginda belli bir sure sonra yanar.

sonme durumu;

1. kapiyi kapadiginda soner.

2. kontagi actiginda soner.

3. uzaktan kumadayla kilitleri kapadiginda soner.

4. uzaktan kumandayla kilitleri actiktan belli bir sure sonra soner.

5. kapiyi kapadiginda belli bir sure sonra soner.

6. kontagi actiginda belli bir sure sonra soner.

7. uzaktan kumandayla kilitleri kapadiginda belli bir sure sonra soner.

8. hatta ve hatta arac elektronigi musaitse hizin belli bir limitin ustune ciktiginda dahi soner.

sec, begen al... :D

tarihinde Muhammed And? tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    171
Mustafa Bağseven

Nuri genç

Şstedigin şeyi ben gayet iyi anladım mümkün ama bana göre gereksiz ve mantıklı degil.Neden diye soracak olursan

Sen kumandaya bastın ve ışıklar yandı.Sen diyorsunki kapıları kumandayla kilitleyene kadar yanık kalsın diyorsun.

Dolaysıyla kapı kilitleri açık oldugu sürece parklar yada gündüz farların yancak.

Bu durumda sen arabanı yıkıyorsun diyelim.Yada aracın oto yıkamacıda diyelim.Aracın yıkanırken bile o ışıklar yine yancaktır.Çünkü kapıların açık.Ama kapılar açıkken sönsün istiyorsan o zaman sistem üzerine ayrı bi anahtar koycaksın ve o anahtarla aç kapa yapıcaksın.Yada kapılar açıkken kontak kapalıysa ışıklar 3-5 dk yanar.Sonra sana ben küstüm kontagı açmadın akü bitecek sıkıldım artık bu durumdan diyip otomatik söner.Ama bu 3-5 dk içinde kontak çevrilirse o zaman hiç sönmez.Yada 3-5 dk içinde söndükten sonra tekrar kontak çevrilirse geri yanar.Taa ki kilitleyene kadar.

Bi de öyle bişey istiyorsun ki zaman rölesiyle normal röleyle falan olcak iş degil bu.Çünkü ışıkların söncegi zaman belli degil.Bu ancak yazılımla yapılır başka da olmaz.

Bence vazgeç derim bu işten.Muhammed Andı'nın dediklerinden birini yapman daha dogru olur

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

nuri bey yorumlara katılıyorum.

çogu kişinin standard yaptıgı kapıları açınca araç içi ışıgıyla beraber parklarda yanıyor sonra kapı kapandıgında eger geçikmeli ise tavan ışıgı bir müddet sonra parklarda kapanıyor.hareket halinde iken kapını kilitlemeyecegin için açık kalıcak bununda anlamı yok.o nedenle kapıyı kapattıgında sönmesi gerekiyor durum bu.kilide kalırsa olmaz.

bence tam olarak ne istedigini detaylıca yaz hatta çevrende gördügün araçlardan örnek varsa burda paylaş.ona göre fikirler paylaşılır.

İletiyi paylaş

Onur Tez    0
Onur Tez

bmw nın modeellerınde dedıghı olay var kesın dıkkatınızı cekmıstır.

Kodaman bı abımız uzakran bmw marka otomobıle bakar ve dugmesıne basar

basılınca angel lar yanar ve ıcerdekı tavan ısıgı kısıktan yukarı dogru yanmaya baslar.

abımız oturur ıcıne kapıyı kapatır bellı bı sure sonra ıcerdekı tavan ısıgı soner pat dıyede degıl azalarak.

aracı calıstırır gıder.

yalnız stop olayını bılmıyorum o dıkkatımı cekmedı sanırım aracı stop ettıgınde dırek tum far sıstemı anahtar cıkınca sonuyor sanırm

İletiyi paylaş

Ercan Kural    3
Ercan Kural

Ben de bunu yapmak istiyorum. Sadece kumandadan kapıları açınca parkların yanması, kilitleyince sönmesi. Bunu hangi yolları izleyerek yapabilirm ?

İletiyi paylaş

Celaleddin Tozluoğlu    8
Celaleddin Tozluoğlu
Aracımda sonradan takılma uzaktan kumandalı merkezi kilit sistemi var.Uzaktan kumandayla kilidi açınca parkların sürekli yanmasını istiyorum.Kapıları kilitleyince de hemen sönecek.Bunun için ne kullanmam gerek?

Merkezi kilit sistemlerinin %80'i (-) eksi tetik ile çalıştığı , bize de artı tetik lazım olacağı için sol taraftaki mini röle (-) elektriği (+) artı elektiğe çevirip sağ taraftaki röleye (+) tetik gönderip işlemi tamamlıyoruz. Kilitlemeye bastığımızda ise tekrar park lambalarımızın sönmesi için 1n4001 diyot kullanarak ilk verdiğimiz eksi tetiği bu sefer kilitleme ucundan veriyoruz. Sistemi evde denedim herhangi bir problemle karşılaşmadım . Ama hep başıma gelen evde çalışan araçta bazen problem çıkarabiliyor. Kolay gelsin. :)

post-6562-0-63486300-1365358711_thumb.jp

İletiyi paylaş

Adem Türkmenoğlu    3
Adem Türkmenoğlu

Poddle aydınlatma türünde bişey sanırım aradığınız

İletiyi paylaş

Erman Pehlivan    53
Erman Pehlivan

Bir tanıdığım yaptırmıştı. Anahtar ile açıldığında tavan aydınlatması yanıyordu, tavan aydınlatmasından bir paralel aldı, araya bir role bağladı, rolenin çıkışlarını da amerikan park, tampondaki ledlerine bağlamıştı. Aynı grande punto videosu gibiydi.

İletiyi paylaş

Aydın Akın    145
Aydın Akın

Alıntıdır

Kapıların açılması ile park lambalarının yanması

Bu uygulama çok basit olarak iç aydınlatma kablosundan park ampulu kablosuna paralel alınarak yapılmaktadır. Tek önemli nokta bu kablo üzerine diyot konulması gerekmektedir. Aksi taktirde park lambaları yakıldığı zaman iç aydınlatma kendiliğinden yanar, diyot bunu engellemektedir. Uygulamadan sonra aracın kapıları açıldığı zaman veya uzaktan kumanda ile kapılar kilitlendiği yada açıldığında, iç aydınlatmanın yavaşça yanma ve yavaşça sönme efekti ile park ampulleride aynı şekilde yanmaktadır. Özellikle Angel far kullanan araçlar için kilitler açılıp kapanırken çok özel bir görüntü oluşmaktadır.

Aklıma girdi bir kere. Ama bu işte bir sıkıntı var :) Evet röle :)

Diyeceksiniz ki diyot yerine röle bağlasan daha iyi. Onu artık öğrendim :p

Röle işine daha giremedim. Ama görünürde basit sanırım bu iş.

Deneyeceklerim arasına aldım.:yess:

İletiyi paylaş

Mert Girgin    23
Mert Girgin

Röleyi nasıl bağlayacaksınız? iç lambaya rölenin bobin uçlarını bağlayıp kontaklarına park lambalarını bağlarsanız yavaş yavaş sönme efekti olmaz.Diyotla bağlarsanız olabilir.Ayrıca park lambalarının hepsinin çekeceği akım tavan lambasının yavaş yanma ve sönme kısmına zarar verme olasılığı olabilir.incelemek lazım.

tarihinde Mert Girgin tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Aydın Akın    145
Aydın Akın

Diyotun da watt ayarını tutturmak lazım sanırım, bildiğim kadarı ile. Diyot ve röleye hiç hakim değilim o nedenle yorumlarım da saçma ve yanlış oluyor haliyle.

Rölenin yavaş yanıp sönmeye engel olduğunu bilmiyordum mesela :fiuw:

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.657
Mahmut Akbulut

İç aydınlatmadan tetik alarak bu röleyi tetikleyin açılırken de kapanırken de azalarak yada artarak yumuşak bir geçiş yapsın ...

https://www.google.com.tr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=6&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwik8Mm8vbXTAhVEbBoKHYkeBDwQFggwMAU&url=http%3A%2F%2Fwww.elo.com.tr%2Fgecikmeli-ic-aydinlatma-rolesi-dimmerli&usg=AFQjCNEMjj1m9cbxok-ElEVFRpXqtNpGxw

Yada bu röleyi kullanın : http://www.elo.com.tr/karsilama-aydinlatma-ugurlama-rolesi-follow-me-home

tarihinde Mahmut Akbulut tarafından düzenlendi
  • Beğen 2

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Tavsiye edilen role içinde elektronik yazılımı olan pic kontrol işlemcisi ile yavaş sönmeyi yapabiliyor.Tek başına role bu işlevi yapamaz.

Bazı araçlardaki iç tavan aydınlatması timer ve dimmer özelliği mevcut.Bu noktadan alınan tetik yada haricen bir roleli devre işlemi alıntıdaki gib yapabilir.Diod la alınırsa bu devreye artı bir yük biner ve sıkıntı olur.Buraya haricen bir kaç led yada ampul dahil edilebilir tartar lakin bütün park donanımına olmaz.

En basit ve sağlam yolu Mahmut söylemiş.diğer türlü ehil elde roleli yada sigorta kutusundan uçları bulunarak yapılacak uygulamadır.ayrıca bu yeni nesil ve arıza ışığı olan araçlarda zor uygulansada bazı modellerde fallow me özelliği ile beraber standard özellikler arasında..

http://www.geceucusu.com/topic/5793-artarak-yanan-tavan-lambas%C4%B1-ve-park-lambalar%C4%B1/   

http://www.geceucusu.com/topic/4843-k%C4%B1s%C4%B1larak-s%C3%B6nen-tavan-lambas%C4%B1/

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Rus sitelerinde yaygın olarak bu uygulamanın paylaşımları mevcut.Mosfet transistör ile yavaş sönme yapabilen ve sigorta kutusundan park sigortasına baglanarak yapılıyor.

ОБОЗНАЧЕНИЯ.jpg

ışıkyavaşaçmayavaşkapatma.jpg

ışıkyavaşaçmayavaşkapatma2.jpg

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap