• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Fatih Özbaş

Hazır satılan ledli gündüz farları

Recommended Posts

Mehmet Özyürek    599
Mehmet Özyürek
Böyle verimsiz,enerjı tasarrufsuz bir uygulama ile ugraşmaktansa gündüzleri kısa farları yakarım ondan iyi.Benım için akünün ömrüde önemli.

Benim şu anki aklımdaki uzun reflektörüne led takmak..

Reflektörün taban kısmına ledi takıp, reflektörden yansıtmayı düşünüyorum...

Beyaz olacak.. Led olacak..

Bir anahtar koyabilirim.. Anahtar olmasa bile kontağa bağlarım, sürekli yanar.. Kısaları yakınca sönmese bile park gibi olur..

Yada bir role ile kısa yannca sönecek hale de getirbilirim..

Şlk fırsatta testleri yapacağım..

Böyle abuk bir düşüncem var.. Bakalım nasıl olur, siz ne dersiniz.. ?

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.488
Oktay Toker
Benim şu anki aklımdaki uzun reflektörüne led takmak.. Reflektörün taban kısmına ledi takıp, reflektörden yansıtmayı düşünüyorum... Beyaz olacak.. Led olacak.. Bir anahtar koyabilirim.. Anahtar olmasa bile kontağa bağlarım, sürekli yanar.. Kısaları yakınca sönmese bile park gibi olur.. Yada bir role ile kısa yannca sönecek hale de getirbilirim.. Şlk fırsatta testleri yapacağım.. Böyle abuk bir düşüncem var.. Bakalım nasıl olur, siz ne dersiniz.. ?
Bence abuk düşünce değil,yaptıktan sonra güzel olur.Yapmalısın emmi :)
Dimleme için mosfetli bi devre ve pwm gerekli.Şşlemciyle azalarak söndürüyordum da hiç dimleme yapmadım.Sonra denicem.Çok ugraşırsam yaparım gibi.Uzun farı gündüz farı olarak kullanmak bana göre dogru uygulama degil.Diyot bindirmesiyle veya dirençle farı kısık yaksanız bile o far yine 55watt harcıcak.Gücün bi kısmını diyotlar bi kısmınıda ampül harcayacak.Ama pwm olursa o zaman tam verimle çalışır.Ampül yalnızca parlaklıgı kadar güç harcar. Ayrıca 11volta düşürünce pek bi fark bana göre olmaz.Böyle verimsiz,enerjı tasarrufsuz bir uygulama ile ugraşmaktansa gündüzleri kısa farları yakarım ondan iyi.Benım için akünün ömrüde önemli.

Haklısın mosfetsiz bu işlem çok zor.Diod ve direnç gibi parçalar sadece akımı dşürerek ampulün gücünü azaltmaya yönelik olur.güç harcaması çok değişmez bu belli zaten.11 voltta ışık gücü düşüyor ama çok değil duvara vurduğumda belli oluyor.10voltta ışık dahada azalıyor normal 21 watt kullanmakla aynı hesaba geliyor.Aslında tam ayarında güzel bir diod devresiyle olur ama zaman ve imkan meselesi beni zorluyor.Ama uzun hüzmeden gündüz farı olmaz demiyorum bence olur.

post-4009-1297517935_thumb.jpg

post-4009-1297517942_thumb.jpg

post-4009-1297517949_thumb.jpg

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Musa Can Koca    53
Musa Can Koca
Dimleme için mosfetli bi devre ve pwm gerekli.Şşlemciyle azalarak söndürüyordum da hiç dimleme yapmadım.Sonra denicem.Çok ugraşırsam yaparım gibi.

Uzun farı gündüz farı olarak kullanmak bana göre dogru uygulama degil.Diyot bindirmesiyle veya dirençle farı kısık yaksanız bile o far yine 55watt harcıcak.Gücün bi kısmını diyotlar bi kısmınıda ampül harcayacak.Ama pwm olursa o zaman tam verimle çalışır.Ampül yalnızca parlaklıgı kadar güç harcar.

Ayrıca 11volta düşürünce pek bi fark bana göre olmaz.

Böyle verimsiz,enerjı tasarrufsuz bir uygulama ile ugraşmaktansa gündüzleri kısa farları yakarım ondan iyi.Benım için akünün ömrüde önemli.

Mustafa hocam sistem lede göre verimsiz olabilir fakat dünyada otombil üreticleri tarafından kabul gören bir sistem.

Benim için yakıt tasarrufu önemli desydiniz anlardım çünkü 100 km de 0.1-0.2 litre civarı bir yakıt artışı olabilir. Fakat dediğiniz gibi araç çalşırken farların açılmasının akünün ömrünü etkilediğini ilk defa sizden duydum.

Bu farlar açık iken akü ömrü nasıl azalıyor lütfen bu konuda bildiklerinizi payşanız. Bu arada bir akünün maliyeti 100 lira sanırım akünün ömrünü ne kadar kısaltdığını söylerseniz bir maliyet hesabıda yapabiliriz.

İletiyi paylaş

Turgut Oturmaz    52
Turgut Oturmaz
...işlevsellik önemli diyorsan uzun farlarını dimleyen bir devre yapabilirsin. Uzunları yarı güçde kullanırsın gündüz farı işlevi görür...

Bu benim epeydir düşündüğüm orjinal bir uygulama. Bunu en kolay şekilde nasıl yapabiliriz?

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.141
Servet Aydın
Benim şu anki aklımdaki uzun reflektörüne led takmak..

Reflektörün taban kısmına ledi takıp, reflektörden yansıtmayı düşünüyorum...

Beyaz olacak.. Led olacak..

Bir anahtar koyabilirim.. Anahtar olmasa bile kontağa bağlarım, sürekli yanar.. Kısaları yakınca sönmese bile park gibi olur..

Yada bir role ile kısa yannca sönecek hale de getirbilirim..

Şlk fırsatta testleri yapacağım..

Böyle abuk bir düşüncem var.. Bakalım nasıl olur, siz ne dersiniz.. ?

Az sakin......Hallederiz abicim... Deki tüm aracı dimleyecem O da olur :D

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    156
Mustafa Bağseven

Google da akü alternatör ömrünü neler etkiler diye aratırsanız görürsünüz.

Şnci akünün bir açıklaması var.

Kısa mesafede aracı çalıştırılıp kullandıgında harcanan akü miktarının tekrar eski seviyesine çıkması için aracın 60-70 km gibi bi hıza çıkıp 10-15 dk hareket etmesi gerekli demiş.

Biz kısa mesafedee bile 10amper harcarsak akü ömrünü en az 1 yıl etkiler diyorum.

Burda 5-6 ay önce volvo c5 kullanan biriyle karşılaştım.Aracın kısaları fabrikasyon olarak gece gündüz kontagı çevirince devamlı yanıyor ve iptal edilemiyordu.

Daha önce audi a3 kullandıgını ve volvoya geçtikten sonra bir kez akü degiştirdigini söyledi.

Biz "nasıl olsa araç çalışınca şarz olur aküye bişey olmaz şarz ettigini yakar "diyoruz ama bence öyle degil.

Audi firması ilk gündüz farını ampülle yapmıştı.Sonra güç fazla olunca ledli sistemi keşfettii.

Ben uzun farları araya direnç diyot vs ile de dimlerim.Bu çok zor degil.Daha da olmadı seri ampül baglanıp yine kısık yakılabilir.Ama yine 10ampere yakın güç harcancak.Akımın bir kısmını uzunlar bi kısmını takılacak olan seri ampül harcadıgı için tasarruf olmıcak.

Bu nedenle bu yöntem benı tatmin etmez.Dimleme yapılacaksa eger tam verimli çalışan bi devre olcak..Uzun farlar normal yakınca 10amper akım çekiyorsa dimlenince bu en az yarıya düşmeli.Uzun far ampülleri Gündüz farı modundayken selektör yapıldıgında selektör işlemi normal devam edebilmeli.Gündüz farı açıkken kısaları yakınca ise gündüz farı yani uzun far ampülleri tamamen sönmeli.Bunlar olmazsa eger benım için yapılan bir işin kalmaz ki önümüzdeki günlerde zaman bulursam olcak.

Tabi burda güvenlik herşeyden önemli oldugu için kısa farlar da yanık bırakılabilir ki ben şimdilik gündüzleri kısaları yakıyorum.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    599
Mehmet Özyürek
Az sakin......Hallederiz abicim... Deki tüm aracı dimleyecem O da olur :D

Nasıl yani.. :unsure2:

Aracım yavaş yavaş yok mu olacak.. :D

Tabi burda güvenlik herşeyden önemli oldugu için kısa farlar da yanık bırakılabilir ki ben şimdilik gündüzleri kısaları yakıyorum.

Uzun yolda, ben de yakıyorum ama, özellikle şehir içinde stopların yanması beni rahatsız ediyor..

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.141
Servet Aydın

Şnci aküden inciler :D

Şnci akü sallamış. Aracın şarjı hıza göre olmaz. Şyi bir alternatörde araç motoru 800 d.d'ya çıkıyorsa alternatör tam verimli şarj yapabilir. Aracın hızlanması enerji tüketiminde artış, şarj süresinde uzama demektir.

Aracın marşına basılır 2-3 saniye yaklaşık 350 Amper çekilir.

Bu çekilen akım yüksek kapasiteli şarj cihazı olan araçta bir kaç dakikada telafi edilir.(araç akü şarj-deşarj sistemi çok farklıdır, K5 sistemi olmaz )

Tavsiye edilen starter aküleri için tepe gerilimi olan 14.2 volta ulaşılınca alternatör şarjı stabil halde tutar ve akü sadece anlık yüksek akımlarda sistemde çok kısa süreli yerini alır ( Klima, fanlar, abs v.b. )

Normal bir commonrail sisteme sahip dizel araç alternatörden yaklaşık 3o amper çekerek sistemi çalışır vaziyette tutuyor. Hal böyle iken 5-6 sene rahatca hizmet veren akü üzerine ekstra binecek 3 amper ilemi 1 sene erken bozulacak ?

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

not: uzun halojen ampulün gündüz farı olarak kullanılması bazı VW modellerinde var, isteyen VAG COM dan açtırabilir. saygılar. :)

İletiyi paylaş

Saro Şaşmaz    0
Saro Şaşmaz

Ben de Aracıma Gündüz Farı Taktım Fakat Şlk mesajdaki ledlerin ömrü ve parlaklığı çok düşük şuan aracımdaki ürün hella tarzı sis farlarını iptal ettim onların yerine led taktık gündüzleri oldukça parlak yanıyor fakat akşamları bu parlaklığı kısmak için göz almamak amacıyla sislerin anahtarınada biraz daha sönük yanması içib bağlantı yaptık gündüzleri içeriden düğme ile açıyorum sisleri yaıkcağım zaman ise sisleri çeviriyorum varla yok arası yanıyor göz almadan :) aracım 2010 civic sedan

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    599
Mehmet Özyürek

Gündüz farı, kısalar yanınca sönmeli..

İletiyi paylaş

Niyazi Şenel    0
Niyazi Şenel

Evet arkadaşlar siparişini verdiğim gündüz farlarım geldiiii :) Cihaz güzel geldi bana göre... en azından metali sağlam ve baya bir ağır..Kaliteli bir ürüne benziyor.. Şnşallah bu hafta montaj yapılacak sonra hem gündüz 100 metreden çekimi ile hemde gece çekimi fotoğrafı yayımlarım :)

Cihazda DRL kontrol kutusu var.. DRL kutusunun üzerinde yazan bilgilere göre ürünün iki özelliği hoşuma gitti 1. si araç çalıştırılınca otomatik yanması 2. si kısa farlar yanınca otomatik kapanıyor olması..

Ürünü satın aldığım yer http://www.dealextreme.com/p/universal-waterproof-white-5-led-800-lumen-daytime-running-fog-lights-for-car-pair-45608

2597.jpg

2599.jpg

2600.jpg

2601.jpg

2602.jpg

İletiyi paylaş

Niyazi Şenel    0
Niyazi Şenel

Kutuda üzerinde HŞGH POWER LED 1W yazıyor bunlar zaten power led değil mi anlamadım.. Eliftuningdeki birebir aynı mı bilemiyorum baktım ama aynı değil sanki.. Bana maliyeti 91-TL oldu kargo zaten BEDAVA :) Ayrıca teşekkürler daha güzelleri sizlere nasip olur inşallah.. :)

İletiyi paylaş

Ahmet Akdeniz    3
Ahmet Akdeniz

bu tarz ürünleri dealextreme gibi yerlerde bulup ebayde ararsanız daha uygun bulabilirsiniz.

İletiyi paylaş

Musa Can Koca    53
Musa Can Koca
Kutuda üzerinde HŞGH POWER LED 1W yazıyor bunlar zaten power led değil mi anlamadım.. Eliftuningdeki birebir aynı mı bilemiyorum baktım ama aynı değil sanki.. Bana maliyeti 91-TL oldu kargo zaten BEDAVA :) Ayrıca teşekkürler daha güzelleri sizlere nasip olur inşallah.. :)

Fiyatı gayet uygun ebayda bulacağınız bundan iyi olmaz, kargosu ile daha bile pahalıya gelebilir. Üründeki ledler power led, bende dealextremde bakmışdım yorumları falanda baya olumlu

İletiyi paylaş

Musa Can Koca    53
Musa Can Koca
Benim elifte gorduklerim normal pcll led mi smd 5050 mi neydi int baktim powere benzettim ama olamaz dedim bu fiyata :)

Vallaha arac ustundeki goruntuleri sabirsizlikla bekliyorum birde yanina metre koyup foto cekersen coook makbule gecer senin aracin ustundeki fotari bekliyorum ona gore bende siparis edicem :)

Dimensions: 6.30 in x 2.05 in x 1.14 in (16.0 cm x 5.2 cm x 2.9 cm)

Weight: 12.77 oz (362 g)

İletiyi paylaş

Niyazi Şenel    0
Niyazi Şenel
Benim elifte gorduklerim normal pcll led mi smd 5050 mi neydi int baktim powere benzettim ama olamaz dedim bu fiyata :)

Vallaha arac ustundeki goruntuleri sabirsizlikla bekliyorum birde yanina metre koyup foto cekersen coook makbule gecer senin aracin ustundeki fotari bekliyorum ona gore bende siparis edicem :)

Şnşallah bir hafta içinde montajını yaptırıcam.. Devlet Memuruyum o yüzden haftaiçi vaktim olmuyor.. Haftasonu inşallah :) 100 metre uzaklıktan ve yakından foto çekip eklerim buraya :)

delextreme'de yorumlar olumlu fiyatıda makul bence :)

Ahmet bey Ebay'da kargo masrafı nerdeyse ürün fiyatının yarısı kadar hatta bazen yarısından da fazla o yüzden tercih etmiyorum.. Burada herşey ÜCRETSŞZ KARGO :) Eline 20 günde geçiyor ama olsun geliyorya oda iyi :D

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    156
Mustafa Bağseven

Canlı görmeye gelcem :(

İletiyi paylaş

Niyazi Şenel    0
Niyazi Şenel
Canlı görmeye gelcem :(

Şu anda montajı yapılıyor Mustafa.. Öğleden sonra fotoğraf çekip yayımlarım buradan :) Ayrıca her zaman beklerim gel gör :D

tarihinde Niyazi ?enel tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Niyazi Şenel    0
Niyazi Şenel

Şşte montajdan sonraki gündüz farlarım :)

5790.jpg

5797.jpg

5798.jpg

5804.jpg

Ön tamponun dar olması biraz sorun oldu.. Merivanın da önü dar olunca tampon falan söküldü öyle montaj yapııldı.. Ön tamponu geniş olan araçlara daha şık olur..

Ayrıca gündüz farları araba çalışınca otomatik yanıyor, kısa farlar yanınca otomatik kapanıyor :(

İletiyi paylaş

Emre Saylan    0
Emre Saylan

yanlış anlamayın ama bence estetik yok bunu gerçekten gündüz farı için takdıysanız tamam ama güzellik katsın diye taktıysanız olmamış

İletiyi paylaş

Barış Balta    4
Barış Balta

Işık şiddeti sanki yetersiz gibi geldi bana.

İletiyi paylaş

Niyazi Şenel    0
Niyazi Şenel
yanlış anlamayın ama bence estetik yok bunu gerçekten gündüz farı için takdıysanız tamam ama güzellik katsın diye taktıysanız olmamış

Emre çokta çirkin durmuyor beee güzel gibi :D

Şaka bir yana estağfirullah neden yanlış anlıyım... Zevkler istekler bakış açısı farklı olabilir normaldir... :( Kendimde fotoğrafların en altında ifade ettim zaten.. Ön tampunu geniş olan araçlarda daha şık durur diye... Amacım gündüz farı olarak kullanmak.. Kısa farları yakmak istemiyorum..Merivanın sis farlarının olduğu yere montaj yapılabilse daha şık dururdu bu nedenle elimizden geldiği kadar en uygun yere montaj etmeye çalıştık..

Işık şiddeti sanki yetersiz gibi geldi bana.

Barış tabi çok teknik bilmem ama bana yeterli gibi geldi.. En azından beklediğimden daha güzel çıktı ürün :)

İletiyi paylaş

Coşku Arşiray    87
Coşku Arşiray

bu gündüz farlarını neden hep beyaz üretiyorlar acaba. ışık kaynağı daha parlak olduğudan olsa gerek beyaz renk yapıldığında. sıcak beyaz olsa keşke.

İletiyi paylaş

Hüseyin Hoca    38
Hüseyin Hoca

Gayet hoş olmuş. Yeride fena değil. Güle güle kullanın.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap