İçeriğe Yönlendir
Abdi Değen

Otomatik yükseklik ayari?

Recommended Posts

Abdi Değen

Slm herkese,

ilk mesajim olmasina ragmen burada tanidigim cok isim gördüm. diger forumlardan yani. :) forumun hemen hemen tamamini okudum. uzun zamandir takip ediyorum ama üyelik bugüne nasipmis. :)

Bircok arkadas gibi artik ben de kafaya Xenon mu sorusunu taktim. Fakat benim baslangic noktam biraz farkli. Yurtdisinda Xenonlu araclarda far yikama ve otomatik yükseklik ayarinin bulunmasi mecburi. Uygun mu diye de iyi kontrol ediyorlar.

Otomatik yükseklik ayari ve far yikama sisteminin maliyeti Vectra-C icin kaca malolur? Bu sorudan sonra devami da var tabii :)

İletiyi paylaş

Evren Uyanık

Vectra C'de yok mu otomatik far yükseklik ayarı? Benim arabada ( Vectra B ) var, seninki daha yeni olduğuna göre onda da olması gerekmez mi? Ama belki orijinalinden Xenon var diye vardır benim arabada, eğer Xenon'la da ilgili bir konuysa tabi.

İletiyi paylaş

Abdi Değen
Vectra C'de yok mu otomatik far yükseklik ayarı? Benim arabada ( Vectra B ) var, seninki daha yeni olduğuna göre onda da olması gerekmez mi? Ama belki orijinalinden Xenon var diye vardır benim arabada, eğer Xenon'la da ilgili bir konuysa tabi.

Otomatik far ayari degil de manuel olarak 4 kademeli ayarlama dügmesi var.

İletiyi paylaş

Evren Uyanık

Sistem kaça mal olur bilemiyorum, ama bende arka dingilin üzerinde bir kutu var, bu far ayarlama konusuyla ilgili olduğunu söylemişlerdi, farlar da kontaği açınca kendiliğinden aşağı inip yukarı çıkıyorlar bir kez, orada da bir motor var. Başka neyi vardır bilmiyorum da bana sonradan yapılabilecek bir şey gibi görünmedi pek. Şşin ehli olanlar doğrusunu daha iyi bilirler elbet.

İletiyi paylaş

Abdi Değen
Sistem kaça mal olur bilemiyorum, ama bende arka dingilin üzerinde bir kutu var, bu far ayarlama konusuyla ilgili olduğunu söylemişlerdi, farlar da kontaği açınca kendiliğinden aşağı inip yukarı çıkıyorlar bir kez, orada da bir motor var. Başka neyi vardır bilmiyorum da bana sonradan yapılabilecek bir şey gibi görünmedi pek. Şşin ehli olanlar doğrusunu daha iyi bilirler elbet.

Hem arkada hem de önde olmak üzere iki sensör oluyormus far yüksekliginin otomatik ayari icin. tabii bir de bu sensörlerden gelen sinyalleri uygulayacak ayar motorunun da olmasi gerekiyor

:)

İletiyi paylaş

M.Çağrı Burdurlu

arabanın modeli comfort anladığım kadarıyla çünkü sadece edition ve elegance modellerinde var otomatok far ayarı ve yıkama sistemi.yükseklik ayarını bilememde far yıkama sistemi yapılamıyor zannedersem.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Evren'in aracında orjinal olarak xenon far bulunduğundan seviye cihazları da takılı durumda. Ancak senin farın halojen ve sonradan seviye sensörlerini taktırsan bile far tarafın uymayacak, xenon farların içteki motorları farklı oluyor.

Ben olsam zaten C'de mercekli far olduğundan xenon kit ile işi bitirirdim :) öteki türlüsü çoook pahalıya patlar.

Türkiye'de kontrol edilmeyen bir şey bu, edilse bile ilk başta yurdumuz insanına satılan Xenon'lu Kia Sorento ciplerin geri çağırılıp, çakma 6000K'lık iğrenç xenon kitlerinin sökülmesi gerekir :)

İletiyi paylaş

Abdi Değen
Evren'in aracında orjinal olarak xenon far bulunduğundan seviye cihazları da takılı durumda. Ancak senin farın halojen ve sonradan seviye sensörlerini taktırsan bile far tarafın uymayacak, xenon farların içteki motorları farklı oluyor.

Ben olsam zaten C'de mercekli far olduğundan xenon kit ile işi bitirirdim :) öteki türlüsü çoook pahalıya patlar.

Türkiye'de kontrol edilmeyen bir şey bu, edilse bile ilk başta yurdumuz insanına satılan Xenon'lu Kia Sorento ciplerin geri çağırılıp, çakma 6000K'lık iğrenç xenon kitlerinin sökülmesi gerekir :)

Hani konuya baslarken dedim ya ise farkli taraftan basliyorum diye. ben TR.de degil isvicre`de yasiyorum. Burada öyle kanuna uymayan seyi takmak pek kolay degil.

:)

Fakat ben orjinal cikma Vectra C xenon farlari buldum. icerisinde sadece "Stellmotor" dedikleri yükseklik ayar motoru yok, digerleri tamam. Stellmotor ile ilgili de Mevcut fardan alinip takilabilir diye de not düsmüsler. :)

O sebeple Far yikama ve otomatik yükseklik ayarini nasil hallederim diye soruyorum.

İletiyi paylaş

Abdi Değen

Yükseklik ayari ile ilgili gereken seyleri buldum galiba. Dogru mu acaba:

http://cgi.ebay.ch/Automatische-Leuchtweit...1QQcmdZViewItem

Sayet dogruysa geriye sadece far yikama kaliyor. Bakalim sonuc ne olacak. Bu arada toplam maliyet max 600 YTL falan olacak görünüse göre. Orjinal sisteme nasil bir fiyat sizce?

Orjinal cikma Vectra C Xenon Far: 250 YTL (Ampüller dahil)

Otomatik yükseklik ayar sensörleri: 300 YTL (belki daha hesaplisini bulabilirim)

Fikirlerinizi bekliyorum.. :)

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Yeni Oluştur...