Mertol Kip

Ford Focus C-max (2003-2007) Xenon Farlar

Recommended Posts

Mertol Kip

Farlarımı OEM Bi-Xenon farlar ile değiştirdim... Farları ebay.de den satın aldım. Kullanılmamış, kutusunda ve balast ve D2S ampulüde içeriyorlardı..

Otosan yetkili servislerine sipariş vermek isteyen olursa parça numarası: 3M51-13006-EH. Gerçi fiyat listesinde yok ama genede bulunsun... Farın markası Hella. Dolayısı ile balastlarda hella. Ampulleri 4300 K Philips.

Arabanın elektrik tesisatı farklı... Bu farlara 4 tane yükseklik ayar kablosu giriyor.. İkincisi balastın şasesi ayrı bir pinden giriyor.. Dolayısı ile farın içinde birazcık modifikasyon yapmam gerekti...

Balasta +12 V geliyordu.. Sonradan şaseyi ölçünce şasenin olmadığını keşfettim... Kabloyu takip ettim 8 nolu pine geldiğini anladım... Benim arabanın tesisatında 8 no'lu pin boşta... Dolayısı ile farın içinde oraya bir atlama yapmamız gerekti.. Bunu yapınca farlarım yanmaya başladı... Sonrada yükseklik ayarının çalışmadığın keşfettim.. Motorlar farklıydı.. Eski farın motorlarını söktüm yeni fara taktım.. parklardan da 12V bacağını alınca yükseklik ayarıda çalışmaya başladı... Farların yön ve yükseklik ayarlarınıda yaptıktan sonra iş tamamlanmış oldu..

Bir tane daha boş motor yeri var.. Bu da sola sağa farı döndürebilmeye yarıyor olması lazım, çünkü açı ona uygun.. Gerçi bende motor var ama genede takmayacağım.. Çünkü onu çalıştıracak sinyalin nereden geldiğini bilmiyorum.. Muhtemelen direksiyonun elektrik motorundan ama genede beni aşan bir konu... Şimdilik adaptif farım olmayacak.. İleride ya nasip...

post-5-0-89107600-1333983997.jpg

post-5-0-79873900-1333984005.jpg

post-5-0-66287700-1333984012.jpg

post-5-0-07375700-1333984017.jpg

post-5-0-83747500-1333984023.jpg

post-5-0-13671800-1333984028.jpg

post-5-0-37559700-1333984036.jpg

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Foruma hoş geldin, eksikliğin hissediliyordu :unsure:

Hayırlı olsun, 4. jenerasyon ballast bağlıymış ... Focusun xenon farının merceği de oldukça büyüktü bu da aynı mercek sanıyorum ...

İletiyi paylaş

Mertol Kip

Sağol Selçuk..

E39 un merceği ile aynı boyutta... Merceğin yanındaki ufuk çizgisi düzleştirme zımbırtılarınıda söktüm bu arada... Nasılsa arabayla amerikaya gitme niyetim yok...

İletiyi paylaş

Cenk Köse

Mertol, selamlar...

Ben ara ara bakıyorum ama almanca bilmediğimden bulamıyorum demek ki.

Sakıncası yoksa kaça aldın, postada veya kargo şirketinde sorun oldu mu getirmek?

Biz alsak o servis kolayca uygulayabilir mi?

İletiyi paylaş

Mertol Kip

slm Cenk,

Ben iki ayrı takım aldım... Birincisini 330? ya aldım diğerini 500?+25? posta ücretine aldım... Biri şu an elimde malum arabama taktıklarım, diğeride önümüzdeki günlerde elime geçer.. Şu an arkadaşımda teslim aldı Tr ye gelmesi kaldı... Biri olmazsa öteki olur dedik her ikisininde ihalesi bende kalınca ikisinde aldım.. Nasılsa birinin işine yarayacaktır... Olmadı kalsın bende, o da sorun değil... Aldığım farların üstünde orjinal balast ve ampulleri falan komple geliyor... e 500 liraya o balastların bile yenisini alamazken bunda far ve ampul beraberinde geliyor... Olmadı Aslı'nın arabasına takarım... Sonuçta sıfır mallar...

Şu an elimde olanlar yılbaşı tatili için Türkiyeye gelen arkadaşım yanında getirdiği için herhangi bir kargo ücreti vermedim.. Diğerlerinide ısmarladığım diğer C-Max parçalarıda almanyadaki arkadaşımın eline geçince günübirlik almanyaya gidip kendim getireceğim... Dolayısı ile onlarada kargo ücreti falan vermeyeceğim... Ama öncelikle Ultimadaki ızgara, karlık, jant ve far yıkamanın parçalarının elimize geçmesi lazım.. Siparişlerini verdik ama almanyadaki ford servislerinde eğer acil sipariş vermezsen 1 ayda falan ancak geliyor parçalar... Izgara falan tamamda jant ve far yıkamanın controller ı için yeni yılda sipariş verilebiliyormuş... Hazır üretilmiş yokmuş falan filan... Onu bekliyorum... Şubatta falan onlarıda getirmiş olurum herhalde...

Gittiğim yer benim tüm arabalarımın işini yaptırdığım Herford. Orasıda zaten eskiden yetkili ford servisinde çalışıp sonra servis kapanınca kendilerine yer açan eski Adım oto personelinin açtığı yer.. Her şekilde yardımcı olurlar... Sonuçta zor olan ilkini yapmaktı.. E onuda benimkinde yaptık zaten... Bundan sonra en fazla 1 saatte far değiştirilebilir...

İletiyi paylaş

Cem Temizsoylu

Süper olmuş, güle güle kullan. Fiyatta çok iyi.

İletiyi paylaş

Mertol Kip
Ben ara ara bakıyorum ama almanca bilmediğimden bulamıyorum demek ki.

Al bak BURADA bir çift daha var...

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

kısa-uzun ışık dağılımı resmi var mı ? duvarda...

İletiyi paylaş

Mertol Kip

Çektim ama pek net gözükmediği için işe yaramazlar... Boş bir zamanda bir kez daha çekeceğim...

İletiyi paylaş

Murat Atagenç

bizim toyota ya buldum ama orda tanıdığımda yok onu alacak.Anladığıma göre açık arttırmalı satış yapılan bi site (Örn:www.gittigidiyor.com).Nasıl getittireceğiz?Yardımcı olursanız

Far:

Buraya tıklayınız

Stoplar:Buraya

İletiyi paylaş

Mertol Kip

Satıcı ile irtibata geç buraya gönderiyormu sor, eğer göndermeyi kabul ederse zaten sorun yok ama kabul etmezse orada olan birini bulmaktan başka çaren yok malesef...

İletiyi paylaş

Cenk Köse

Merruse ; far yıkama yaptın mı?

İletiyi paylaş

Mertol Kip

henüz ona sıra gelmedi.. Hurdacıya kazalı mondeo ghia düşmesini bekliyorum.. Jetleri ile su haznesi birebir aynı çünkü.. Elektrik tesisatında bir değişiklik yapmayada gerek yok çünkü o da hazır.. Belki WDS ten aktif etmek gerekebilir.. Onu da yaparım/yaptırırım zaten..

Bu arada farların diğer çiftide geldi.. Yakında Orkun'un arabasında görebilirsiniz.

İletiyi paylaş

Cem Temizsoylu

Ben Tipo ların far yıkamasını takmayı düşünüyorum. En ucuza o mal oluyor. Araba eski olduğu için sorun değil orjinal olup olmaması.

İletiyi paylaş

Mertol Kip

Yok yaw benimde orjinal olsun gibi bir kaygım yok ama mümkün olduğu kadar kolay ve uygulanabilir olması tercih sebebi. Zaten piyasada bir sürü far yıkama kullanan araç var artık.. Örneğin primera, mondeo, laguna, Megan

İletiyi paylaş

Cem Temizsoylu

Tipo far yıkaması 100 Liraya falan mal oluyordu birkaç ay önce, yan sanayi jetlerle yalnız. Hurdacılara da bakmak lazım, dediğin gibi çok arabada var artık.

İletiyi paylaş

Görkem Atar

Selam arkadaşlar.Bizde Ford Focus C-MAX 1.6TDCI var.Ben buna siyah zeminli mercekli far nerden bulabilirim.Türkiye'ye gelen C-MAX'lerin farlarının hiçbiri siyah zeminli ve mercekli değil.Ancak yurtdışındaki modellerde mevcut.

Acaba Visteon da var mıdır?Ayrıca bunu nasıl satın alıcaz?Yardımcı olursanız sevinirim.Eğer bu farlar TR'ye gelmiyosa standart farların içine FocusII'nin merceklerini takabilir miyim?

İletiyi paylaş

Oskay Furtuna
Selam arkadaşlar.Bizde de Ford Focus C-MAX var.Ben buna siyah zeminli mercekli far nerden bulabilirim.Türkiye'ye gelen C-MAX'lerin farlarının hiçbiri siyah zeminli ve mercekli değil.Ancak yurtdışındaki modellerde mevcut.

Acaba Visteon da var mıdır?Ayrıca bunu nasıl satın alıcaz?Yardımcı olursanız sevinirim.Eğer bu farlar TR'ye gelmiyosa standart farların içine FocusII'nin merceklerini takabilir miyim?

Selamlar içi siyah olan varmı bilmiyorum ama Ankara'da bir yerde orjinal bi-xonon farlarının varlığını duydum...

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Benim bildiğim OEM olanı Hella marka, bi-xenon ve sadece krom var. Resim varsa gönderir misin ? Mertol (merruse) ebayden oldukça uygun bir fiyata almıştı, balast ve ampulleriyle beraber.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

Bir arkadaşımda sıfır satlık var.. bi-xenon.. Balastı, ampulü içinde yanılmıyorsam.. Ama siyah zeminli değil..

İletiyi paylaş

Görkem Atar
Benim bildiğim OEM olanı Hella marka, bi-xenon ve sadece krom var. Resim varsa gönderir misin ? Mertol (merruse) ebayden oldukça uygun bir fiyata almıştı, balast ve ampulleriyle beraber.

Mercekli fara sahip C-Max resmini aşağıya koydum.Siyah zeminli yokmuş.Ben yanlış hatırladım galiba.

Bir arkadaşımda sıfır satlık var.. bi-xenon.. Balastı, ampulü içinde yanılmıyorsam.. Ama siyah zeminli değil..

Fiyatı ne kadar acaba?Siyah zeminli olmasa da olur.Bahsettiğiniz farlar aşağıdaki araçtaki ile aynı mı?

post-166-1178548924.jpg

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

Benim dediğim far aşağıdakinin aynısı.. Muhtemelen sizin eklediğiniz resimdeki de budur..

Arkadaşımdaki oem bi-xenon farlar

Fiyatına 800 lira diyordu.. Ama bugün göremedim görünce tekrar sorarım, isterseniz..

xenon02si6.gif

İletiyi paylaş

Görkem Atar

800YTL xenon kit dahil fiyatı ise iyiymiş.Ancak sadece farlarsa baya bi pahalı :)

Bi-xenon farlar hem uzun hem kısa oluyor diye biliyordum ancak bu resimdeki araçta hem uzun hem de park lambası solda gözüküyor.Demek istediğim mercekteki ampul sadece kısa olmasın.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Kısalar kapalı iken içteki uzunlar kullanılıyor. Mercek tarafı yanıyorken hem kısa hem de uzun görevi görür.

İletiyi paylaş