• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Mehmet Özyürek

Follow Me Home Yapımı

Recommended Posts

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

bu gece bilgisayarla cok ugrastigimdan mi neci, beynim durmus, iki kere okudum ama Vallahi hicbirsey anlamadim yazdiklarindan. :muhaha: neyse; sabah ola, tekrar okurum. ve Insaallah bir cevap yazabilirim yahut yazan cikar... sadece sunu bil; sanel 485 oto elektrikcilerde olur, elektronikcilerin satacagini sanmiyorum.

İletiyi paylaş

Ozan Kar    12
Ozan Kar

abi senin beyin durma olayından değilde benim anlatamamdan kaynaklanıyo, rölenin ne olduğunu ne iş yaptığını daha bugun sabah senin yazılarından öğrendim :muhaha:

bide şöyle ifade etmeyi deniyim, arabada şuan sis farına dair bişey yok. ekstra bir düğme ile sis farı takılcak ve bu follow me home devresi eklencek. bu işlem için almam gerekenleri listelemeye çalışıyorum.

liste:

1-) SSS912

2-) SLG485

3-) SRD1234

4-) 1N4001

5-) ....

şeklinde yardımcı olmanızı bekliyorum :D esas sorum biyerlere diyot koymama gerek varmı? mesela kontaktan bağlarken.

sabaha anlarsın umarım abi :D

birde nereye ne kadar sigorta koymamı önerirsiniz.

devreyi daha düzgün bi hale getirdim, ama çalışırmı yanarmı sağlıklımı bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim :p

post-3381-1283303818_thumb.png

tarihinde Ozan Kar tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

Kisaca ozetlemek gerekirse;

SSS912 de 1 ile 3 yer degisecek.

SLG485'in cikisina da SRD1243 turu bir role baglanmasi lazim. baglanacak roledeki tek degisiklik, 85 aku arti, 86 SLG485'in 31L'si, yani eksi.

Eger roleler SRD1243 olacaksa sorun yok, ancak standart role alinacaksa 85 ve 86 bacaklari arasina eksiden artiya dogru olacak sekilde 1n4xxx serisi diyot baglanmali.

SLG485'e gelen Kilit'in eksi olmasi lazim.

Eger arac eksi sase ise lambaya sabit arti baglamak riskli. bu durumda lambaya sabit eksi, SRD1243 rolelerinin ise saseyi degil artiyi surmesi lazim.

Her ne sekilde olursa olsun lambaya giden artiya 7,5 yahut 10 amperlik sigorta konulmali.

Guvenlik amaciyla, SLG485'in 15 ve 30 girislerine ve de kontagin SSS912 dogru olan cikisina 1n4xxx serisi diyot koymakta fayda var.

Malzeme listesi;

1. Sanel SLG485 1 adet

2. Sanel SSS912 1 adet

3. Sanel SRD1243 2 adet(yahut 12v 20A standart role)

4. 1N4xxx serisi diyot 3 adet(yahut standart role alinmissa 5 adet)

5. 7,5A yahut 10A sigorta 1 adet

6. Sigorta yuvasi 1 adet

İletiyi paylaş

Ozan Kar    12
Ozan Kar

çok teşekkür ederim abi.

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    163
Mustafa Bağseven

Bi follow me home için 4 röle mi kullanıyorsun?

tarihinde Mustafa Ba?seven tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Ozan Kar    12
Ozan Kar

Hayır abi orda hem sis açma hem de follow me home var. 2biri 2 biri yani.

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    163
Mustafa Bağseven

Diyotları mutlaka takmalısın.1N4148 diyot kullanma sakın.Bozulma ihtimali yüksek.1N4001 veya 1N4007 ile şu ana kadar hiç problem yaşamadım.

Bu arada follow me home'u biraz daha modernize ederek Follow me DOOR yaptım :D Kapının zili çalınca kapının üstüne yerleştirdigim gece görüşlü güvenlik kamerası ve harward marka arabalarda kullanılan 3,5 inc renkli monitör aynı anda 30 saniye aktif oluyor ve kapıyı görüyorum ve adamına göre kapıyı açıyorum.Sonra otomatik kapanıyor.Ayrıca devre üzerine yerleştirdigim butonla da kapının zili çalmadan da butona basarak kamera ve monitörü 30 saniye aktif edip kapıyı görebiliyorum.24 saat çalışıp gereksiz yere elektrik harcayacak bi kameraya ve monitöre ihtiyacım olmadıgı için bu sistemi kurdum.Elinizdeki rölelerle de aynı şeyi yapmak mümkün.Görüntü renkli ve çok net.

2zrgfg7.jpg

İletiyi paylaş

Ozan Kar    12
Ozan Kar

abi artık senin yaptıklarını görmek istemiyorum :bomb::D:D

bugun gittim röleleri ve diğer malzemeleri almaya önce sanelin izmir toptancısının söylediği perakandeciye gittim listedeki rölelerin hiçbiri yoktu :) toptancıyı aradı onlardada yokmuş

sanayideki diğer elektrikçileri gezmeye başladım artık umudu kesmiştim ki iç aydınlatma rölesini buldum, toptancının dediğine göre diğer röle(sis rölesi) izmire hiç girmemiş :D uğraşmamak için orda biraz değişiklik yapıp, anahtarı kontağa bağlı hattan alarak standart röle ile yapıcam...

diyot bulamadım bu diyotu normal elektronikçilerdenmi alıcam?

İletiyi paylaş

Özgür Yıldız    0
Özgür Yıldız

Diyot koyma nedenini arkadaşlar biraz açıklamış ama ben anlayamadım tam olarak.

Detaylı şekilde anlatabilen biri olursa çok sevinirim.

gördüğüm kadarıyla rolenin bobin besleme uçları arasına takılıyor.

role kullanmadaki ama zaten anahtarın üstündeki yükü almak anahtarı bozmamak için, anahtar rolenin içindeki bobinin çektiği akımdan etkilecek kadar hassas bi parça değil diye düşünüyorum, ayrıca eskiden beri bi çok arabadaki rolelerde bu tarz bi bağlantıya hiç rastlamamıştım.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Mustafa, tebrikler.. Daha önce söz etmiştin.. görmüş olduk.. Güle güle kullan..

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    163
Mustafa Bağseven

Bir oto elektrikçisine şimdiye kadar taktıgı rölelerde diyot kullanmadıgında hiç bozulan oldu mu diye sordum.Adamın diyotun ne oldugunu bilmedigi gibi herhangi bir bozulmayla karşılaşmadıgını falan söyledi.Kimbilir belkide diyot kullanılmadıgında arıza arabanın başka bi yerinde çıkıyordur.

Ben hemen hemen bütün röleli devrelerimde paralel baglı diyotu hep kullanıyorum.Kullanmadıgımda devredeki transistörü bozabiliyor.Bazen de röle yapışık kalabiliyor.

Diger klasik devrelerde kullanılmasada olur diyemem.Belkide araçlardaki elektriksel arızaların çogu bu diyot kullanılmadıgı için oluyor bilemiyorum.

Neden kullanıldıgının tam izahını bilmiyorum kafa yormadım.Röle bıraktıktan sonra oluşan ters indüklenme sisteme zarar vermesin diye kullanılması gerektigini okudum.Zaten pahalı bişey degil.Yalnız diyot yanlış baglanırsa sisteme hiçbir faydası olmaz.Yönü de önemli.

Mehmet abi teşekkürler

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı
Diyot koyma nedenini arkadaşlar biraz açıklamış ama ben anlayamadım tam olarak.

Detaylı şekilde anlatabilen biri olursa çok sevinirim.

gördüğüm kadarıyla rolenin bobin besleme uçları arasına takılıyor.

role kullanmadaki ama zaten anahtarın üstündeki yükü almak anahtarı bozmamak için, anahtar rolenin içindeki bobinin çektiği akımdan etkilecek kadar hassas bi parça değil diye düşünüyorum, ayrıca eskiden beri bi çok arabadaki rolelerde bu tarz bi bağlantıya hiç rastlamamıştım.

-------

röle; bobin sarılı bir devre elemanıdır. Bobin elektrik devresinde akıma karşı ters davranır. Bobinden bir akım akıtmaya çalıştığımızda, bobin akımın akmasına engel olmaya, akımı kesmeye çalıştığımızda ise akımın akmasını sağlamaya çalışır.

Rölenin enerjisini kesmek demek, bobinin enerjisini kesmek olacağından ve enerjisi kesilen bobin akımın akmasını sağlamaya çalışacağından, bu akımın rölenin kendi bobini üzerinden deşarj olması için röleye kaynak yönüne ters, parelel bir diyot bağlanır.

Alıntıdır. www.kontrolkalemi.com

-------

ki bundan dolayi diyotlu roleler uretilmektedir. klasikte bacaklar arasi uygulanan role, direkt rolenin icine montedir. sanel SRD1243 diyotlu roledir mesela.

diyot elektronik malzeme satanlarda olur.

tarihinde Muhammed And? tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Ozan Kar    12
Ozan Kar

peki bu slg485 e gerekmiyomu diyot?

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

slg485 role sayilmaz. role gorunumlu elektronik bir devredir o. icini acip bakarsaniz, roleden ote basbayagi bir kartli devre ile karsilasirsiniz. ki zaten ters baglantida klasik role bir problem vermedigi halde, slg485 bu yuzden bozulmakta. devrede de gerekli yerlerde kullanilmis zaten diyot. 2 zener, 1 adette 1n4xxx serisi diyot mevcut devrede, gorebildigim. hatta dur tam sayayim. 3 diyot, 14 direnc, 2 kondansator, 4 transistor ve bir de mini roleden olusmakta slg485. :D

İletiyi paylaş

Ozan Kar    12
Ozan Kar

:D umarım yakmam kendisini

bir iki ufak sorum var :bomb: yüz karası ilan edilcem ama sormadan edemiyorum :)

KONTAK yazdığım kısımları çakmağın + sından alayım diyorum (artık sigara içmediğime göre işe yaramaya devam etsin)

ŞASE olanların tümünü(far hariç) kapı direğinin kenarındaki şase noktasından alayım diyorum

birde slg485e akü bağlantısı yapmaya gerek görmedim uygun kalınlıkta bi kablodan(tavan lambası mesela) almayı planlıyorum(standart röleyi tetiklicek nasıl olsa)

bir sorun olurmu?

birde merkezi kilitten alacağım - tetik var. bunun doğru kablo olup olmadığını anlamak için voltmetrenin bi ucunu sabit + ya diğer ucunu istediğim tetiğe bağlıcam kapı açınca/kitleyince voltmetrede 12 görürsem doğru kablo olmuş oluyo demi? :)

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker
-------

röle; bobin sarılı bir devre elemanıdır. Bobin elektrik devresinde akıma karşı ters davranır. Bobinden bir akım akıtmaya çalıştığımızda, bobin akımın akmasına engel olmaya, akımı kesmeye çalıştığımızda ise akımın akmasını sağlamaya çalışır.

Rölenin enerjisini kesmek demek, bobinin enerjisini kesmek olacağından ve enerjisi kesilen bobin akımın akmasını sağlamaya çalışacağından, bu akımın rölenin kendi bobini üzerinden deşarj olması için röleye kaynak yönüne ters, parelel bir diyot bağlanır.

Alıntıdır. www.kontrolkalemi.com

-------

ki bundan dolayi diyotlu roleler uretilmektedir. klasikte bacaklar arasi uygulanan role, direkt rolenin icine montedir. sanel SRD1243 diyotlu roledir mesela.

diyot elektronik malzeme satanlarda olur.

+1 aynen katılıyorum.normal basit akımlı role devrelerinde standar 1n4148 kullanılır.akım yüksek olucaksa diyot buna orantılı çeçilmelidir.

:D umarım yakmam kendisini

bir iki ufak sorum var :bomb: yüz karası ilan edilcem ama sormadan edemiyorum :)

KONTAK yazdığım kısımları çakmağın + sından alayım diyorum (artık sigara içmediğime göre işe yaramaya devam etsin)

ŞASE olanların tümünü(far hariç) kapı direğinin kenarındaki şase noktasından alayım diyorum

birde slg485e akü bağlantısı yapmaya gerek görmedim uygun kalınlıkta bi kablodan(tavan lambası mesela) almayı planlıyorum(standart röleyi tetiklicek nasıl olsa)

bir sorun olurmu?

birde merkezi kilitten alacağım - tetik var. bunun doğru kablo olup olmadığını anlamak için voltmetrenin bi ucunu sabit + ya diğer ucunu istediğim tetiğe bağlıcam kapı açınca/kitleyince voltmetrede 12 görürsem doğru kablo olmuş oluyo demi? :)

yazdıkların dogru aynen uygulayabilirsin.emminin çalışmsına görede dogrulayabilirsin iyi incele bence.kafandaki sorular bitecektir.izalasyona özen göster ve kablonu en az 1mm lik bakır kablo kullanmaya özen göster.tavan lambasından alıcagın tetikleme kablosunun kalım olmasına gerek yok.çakmak yerine bence direk aküden al sigorta koymayı unutma.

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı
KONTAK yazdığım kısımları çakmağın + sından alayım diyorum. ŞASE olanların tümünü(far hariç) kapı direğinin kenarındaki şase noktasından alayım diyorum. birde slg485e akü bağlantısı yapmaya gerek görmedim uygun kalınlıkta bi kablodan(tavan lambası mesela) almayı planlıyorum(standart röleyi tetiklicek nasıl olsa) bir sorun olurmu?birde merkezi kilitten alacağım - tetik var. bunun doğru kablo olup olmadığını anlamak için voltmetrenin bi ucunu sabit + ya diğer ucunu istediğim tetiğe bağlıcam kapı açınca/kitleyince voltmetrede 12 görürsem doğru kablo olmuş oluyo demi? :D
bir sorun olmaz. ancak KONTAK konusu, kontak olmadan calismayan, kontakla beraber calisan bir yer olmasi lazim. cakmak kontak kapaliyken de calisiyor olabilir, kontrol et ve de ŞASE'nin de eksi oldugundan emin ol.

dogrudur. eger kilit arti tetikse(ki Insaallah degildir), bu durumda ordan eksi elde etmek icin de kucuk bir roleye ihtiyac olacak.

çakmak yerine bence direk aküden al sigorta koymayı unutma.
bu sistemde direk akuden alinamaz abi. cunku cakmaktan alinacak gerilim kontak acildiginda roleyi kapatacak. aku olursa, role zaten her daim kapali kalir, e ne anladik o zaman biz bu isten? :bomb: tarihinde Muhammed And? tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker
bu sistemde direk akuden alinamaz abi. cunku cakmaktan alinacak gerilim kontak acildiginda roleyi kapatacak. aku olursa, role zaten her daim kapali kalir, e ne anladik o zaman biz bu isten? :D

dogru bu aklıma gelmedi.

İletiyi paylaş

Ozan Kar    12
Ozan Kar

terkar tekrar teşekkürler :D

umarım son sorum:

hangi devre daha sağlıklı diyotlumu rölelimi:

post-3381-1283585676_thumb.png

post-3381-1283585683_thumb.png

İletiyi paylaş

Ozan Kar    12
Ozan Kar

tetik bulamadım, kapının soketini kırdım, ama pes etmek yok :s

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

diyotlu sema hatali, dolayisiyla slg485 diyotluda bir anlam ifade etmez. cunku 85-86 uclarina dikkat et. 85 sase, slg'den gelen 86'da sase, role calismaz. diger sema dogru.

İletiyi paylaş

Ozan Kar    12
Ozan Kar

haklısın abi dikkat etmemişim, zaten bende olaki diyot bozulursa filan diye diğerine daha sıcak bakıyodum :s

İletiyi paylaş

Ozan Kar    12
Ozan Kar

başlığı alakasız sorularımla meşgul ediyorum ama;

aldığım standart rölelerin 85 86 arasında led var, ledin diyot olmasından yola çıkarsak(:s) yinede diyot bağlamam gerekirmi?

kontak ve sabit +yı direk body computer çıkışından aldım bi sorun olmaz demi?

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

85 ve 86 arasinda direkt direncsiz led olmasi imkansiz. cunku 2-3 voltluk bir led 12volt ile calistigi anda patlar. her ne kadar ledler zaten isik yayan bir diyot olsa da rolenin ledlisine rastlamadim ama su an internetten baktigima gore sanirim siz cin isi rolelerin ariza ledinden bahsediyorsunuz. o led ariza bildirimi icin, ters voltaji engeller mi bilemem. diyot ise ters voltaj icin daha dogrusu role bobini icin gerekli. oyle veya boyle 2 adet 400x diyot tas patlasin 20 kurustur. cogu elektronik malzeme saticisi 2 diyottan para bile almaz. led o ise yariyor olsa bile bir rolede iki led yahut diger bir deyimle iki diyot sorun olmaz.

o dediginize fazla yanasmanizi tavsiye etmem. icindeki eprom ucarsa yenisi 2000 ila 6000 TL arasinda degisiyor. gerekirse gidin taaa arka bagajda bir cozum varsa ordan hat cekin, ama beyinle asla fazla samimiyet kurmayin.

İletiyi paylaş

Ozan Kar    12
Ozan Kar
85 ve 86 arasinda direkt direncsiz led olmasi imkansiz. cunku 2-3 voltluk bir led 12volt ile calistigi anda patlar. led diyot olsa, o da ayni 2-3 volt. rolenin ledlisine rastlamadim ama su an internetten baktigima gore sanirim siz cin isi rolelerin ariza ledinden bahsediyorsunuz. o led ariza bildirimi icin, ters voltaji engellemek icin degil. diyot ise ters voltaj icin daha dogrusu role bobini icin gerekli.

o dediginize fazla yanasmanizi tavsiye etmem. icindeki eprom ucarsa yenisi 2000 ila 6000 TL arasinda degisiyor. gerekirse gidin taaa arka bagajda bir cozum varsa ordan hat cekin, ama beyinle asla fazla samimiyet kurmayin.

hmm şuan body computer çıkış soketi üzerindeydi iyi oldu kullanmadan iptal edeyim onları.

çakmak ve tavan lambasından alıcam bu durumda hatları yalnız bunlarında sigortaları body computer üzerinde, bağlımıdır acaba onlarda body computere daha doğrusu bağlı olmayan biyer varmıdır acaba...

mesela kontak kapandıktan 15 dakika sonra tavan lambası devre dışı kalıyo

dediğim gibi röleden pek anlamıyorum ben. aldığım adamında diyottan haberi yoktu, ozaman kaliteli standart röle ver dedi bu elimdekileri verdi.

MERIT 12V 40A 5 bacaklı röle, şeffaf, 86ya + 85e - verdiğimde led yanıyo ve 30 ile 87 birleşiyo

86ya - 85e + verince led çakıyo (indüktans akımdan dolayı sanırım)

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap