• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, homojen dağılmayan ışığı nedeniyle diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta, yüksek renk sıcaklığı nedeniyle göz hassasiyetini azaltmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır.
      Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Cenk Köse

Ford Fiesta 5'e (2002-2008) ampul, sis farı ve şeffaf sinyal

Recommended Posts

Cenk Köse    0
Cenk Köse

2006 model şu gördüğünüz fiesta comfort aldık. Aydınlatmadan elektirkten fazla anlayan biri olmadığımdan yardım alacağımı düşünerek soruyorum. Bu modelin model kodu sanırım JH5.

Acba bunlarda sis farı için hazır tesisat var mı. Servis takılabileceğini söylüyor ama işçilik hariç 500 kaat gibi bir fiyat veriyor .. oysa Hella Micro De lerin tanesi 70-80 YTL. Yine hellanın sitesinde makyajsız kasa için Hella Micro De seti var, buna da uyar herhalde. Sis farı yuvası uygun şekilde kesilip monte edilebilir mi? Bunu yapabilecek usta , yer bilen var mı? Set halinde Micro De istanbulda nereden alabilirim en uygun fiyata :p

Şkincisi turuncu sinyallere sinir oluyorum onu şeffaf ile değiştirmek kolay mıdır? Şçindeki ampulun (ingilizce kılavuza göre 5 wat wedge base bulb) turuncusu bulunur mu kolayca?

Bu işten hiç anlamadığımdan sorularım komik kaçabilir ? Cevap vereceklere şimdiden teşükkür :p:lol:

İletiyi paylaş

Cem Temizsoylu    1
Cem Temizsoylu

Fiesta için olan set buna olmaz, farklı plastik ızgaralara sahip ikisi de. Universal olanlar kullanılmalı. Bağlantı söylediğim gibi olmalı.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.877
Selçuk Keleş

Hayırlı olsun. Bence acele etmeyip Hellanın bu modele göre üreteceği sis farlarını bekle. Hazır tesisat olacağını sanmıyorum.

Farı açmadan o kapağın camını değiştiremezsin, yapılamayacak bişey değil, farı dikkatli kapatmak suretiyle sorun yaşayacağını sanmam. Ancak o büyüklükte şeffaf plastik bulmak kolay olmayabilir. Sinyalin içinde 21W lık ampul olur, sarı renkli olanlarından da kolayca bulunuyor.

İletiyi paylaş

Cenk Köse    0
Cenk Köse
Hayırlı olsun. Bence acele etmeyip Hellanın bu modele göre üreteceği sis farlarını bekle. Hazır tesisat olacağını sanmıyorum.

Farı açmadan o kapağın camını değiştiremezsin, yapılamayacak bişey değil, farı dikkatli kapatmak suretiyle sorun yaşayacağını sanmam. Ancak o büyüklükte şeffaf plastik bulmak kolay olmayabilir. Sinyalin içinde 21W lık ampul olur, sarı renkli olanlarından da kolayca bulunuyor.

focusun şeffaf sinyali buna birebir uyuyor sanırım. Focus sinyali alıp takabiliriz yani.

Hellanın bir set çıkarmasını beklemek de mantıklı ama o zamana benim hevesim kaçar araba böyle kalır :p

İletiyi paylaş

Cenk Köse    0
Cenk Köse

Normalde Hellanın makyajsız kasa için sis farı kiti var ancak bu bizim makyajlıya uymuyor.

Otopolden çifti 150 YTL'ye 1 çift Hella Micro De sis farı alsam, bunu herhangi bir elektrikçi takabilir mi?

Tampon altı plastik etekte sis farı için yuva kesmek gerekecek. Bu konuda tecrübesi olduğunu bildiğiniz tavsiye edebileceğiniz bir usta falan var mı İstanbul'da. Bir de arka sise bağlamak kolay mıdır, araya devre, direnç, reosta şu bu koymak lazım mı ?

Bilgisi ve tavsiyesi olan olan var mı acaba?

Servis bir dünya para istiyor. :lol:

İletiyi paylaş

Cem Temizsoylu    1
Cem Temizsoylu

Sis farlarının olduğu yerdeki plastik kapaklar çıkarılıp, Hella lar tampondaki sis yuvasına oturtulacak, sonra çıkarılan kapaklar sislere göre oyulacak, fazla zedelemeden, görüntünün bozulmaması için. Hella sisleri tampona sabitlerken, büyük ihtimalle tampon kesilip biçilecek az da olsa. Buraya kadar olan işler elektrikçiden ziyade kaportacının işi.

Arka sislere röle ile bağlamak lazım. Şyi bir oto elektrikçisi bağlantıyı güzelce yapar.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.877
Selçuk Keleş

Ekte, Micro DE standart ve premium modellerinin resimleri ve montaj kılavuzunu gönderiyorum. Tamponda bu ayakların takılabileceği yer var mı diye önceden bakmak iyi olur.

post-5-1143603272_thumb.jpg

post-5-1143603303_thumb.jpg

MicroDE.pdf

İletiyi paylaş

Cenk Köse    0
Cenk Köse

Teşekkürler..

İletiyi paylaş

Mertol Kip    2
Mertol Kip

Y1 2N11 15201 AB LAMBA KOMPLE - 5KAPI UAV 112,22

C-Max ile makyajlı fiestanın sis lambalarının gövdesi aynı.. (kaynak : Microcat)

5S6Y 15A246 AA (A)SIPERLIK SOL (SIS FARI ILE): 35,62

Çıkmacıdan bir çift C-Max sis farı, servistende orjinal kapaları temin edilerek montaj yapılması en akıllıcası olur...

35X2=70 Kapaklar

Sislambaları 2x50=100

Ampul montaj ıvır zıvır = 50

Toplam maliyet = 200 - 250 YTL arası

Ama etik olurmu bilemem tabi... :lol:

İletiyi paylaş

Barış Günay    1
Barış Günay

2005model ford fiesta için sis farı bakıyorum.internette 40-55 ytl arası fiyatlar var.

öbür hafta sonu gün içinde istanbula gidicem.orda aynı fiyata orijinal satanlar var diye duymustum, esas konu zaten o değil benim için.

benim için onemli olan alacağım bu sis farlarını direk takabilirmiyim malum bizim kapaklar kör ama uygun boşluklar var sanki

t313484_DSC04908.JPG

t313483_DSC04909.JPG

yoksa kapak alıp resimde işaretli olan yerlerden kapaktaki yerlere mi takıcam (kapaklarda yer varsa tabi)

t313482_44061810265468250.jpg

kapak almadan direk işaretli yerlerden acaba montaj yapmam mümkün değilmi (:

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

sis far noktalarında kör kapaklar olduğuna göre sis farı olan modeller için özel tampon üretilmiyor demektir. bence vida yerleri hazırdır. direk olarak takılır gibime geliyo. Sadece elektrik tesisatını çekmeniz gerekir. Sis farı arkasına takılıcak soketi bulmak zor olabilir.

İletiyi paylaş

Murat Kurtoğlu    0
Murat Kurtoğlu

muhtemelen sis için enstelasyon* vardır.Otomobil üreticileri opsiyonları eksiltirken karmaşayı engellemek için genelde enstelasyon* tek tip ve eksiksiz opsiyon için yapılırlar.Ama bazı üreticiler yapmayabilir.

*entelasyon:Elektrikte kablo tesisatı yada kablo demeti. Bknz: http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=enstalasyon

İletiyi paylaş

Barış Günay    1
Barış Günay
sis far noktalarında kör kapaklar olduğuna göre sis farı olan modeller için özel tampon üretilmiyor demektir. bence vida yerleri hazırdır. direk olarak takılır gibime geliyo. Sadece elektrik tesisatını çekmeniz gerekir. Sis farı arkasına takılıcak soketi bulmak zor olabilir.

evet özel tampon üretiliyor ama malum far için koca tamponu değiştirmek manasız ve pahalı. alacağım farlar zaten soketli olacak onun için sorun değil.

tesisatı da bi şekilde cekip anahtara baglarız artık

muhtemelen sis için enstelasyon* vardır.Otomobil üreticileri opsiyonları eksiltirken karmaşayı engellemek için genelde enstelasyon* tek tip ve eksiksiz opsiyon için yapılırlar.Ama bazı üreticiler yapmayabilir.

*entelasyon:Elektrikte kablo tesisatı yada kablo demeti. Bknz: http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=enstalasyon

yok yok bizde yok ,harici kendimiz cekmek zorundayız (:

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.877
Selçuk Keleş

Orjinaline ne kadar isteniyor ? Servis dışında parçacıdan falan ?

İletiyi paylaş

Sercan Keklik    4
Sercan Keklik

konu başlıgı sis farı ama yerinde olsam sisten önce farlarıma çare bulurdum,Sis farına normalde pek ihtiyacın olmıyacagı için 2 plana atardım. ilkerin bir çalışmasını gördüm sahibinden.comda acayip hoşuma gitti.

Şlan

Hatta sinyaller yerine koyabılınırse Voltronun aldıgı Led sinyaller acayip güzel durur diye düşündüm.

İletiyi paylaş

Barış Günay    1
Barış Günay
sisten önce farlarıma çare bulurdum,

niye ki ??

İletiyi paylaş

Sercan Keklik    4
Sercan Keklik

gayet basit, halogen aydınlatma ile bir yere kadar, HID kıtlerle ıse yorum bıle yok :) Ama bi xenon gibi bir fırsat varken cok mantıklı, sis farını Günümüzün ınsanları hızlı gıden araba sıs farı yakar mantılıtesı ıle kullandıkları ıcın bence son derece gereksız bır olay oldu bu sıs farları. Sıs farının amacı sıs oldugunda açmaktır ama gel görki benim arabamda bile siste xenon var, siste ise sis projektörü hiç bi işe yaramıyor bu yüzden. O yüzden önce önümü görmeye çalışırdım,sonra siste aydınlatmama bakardım.

ben bile bilinçsizce sis farı kullandıgımı kabul edıyorum ki, millet arka sis farı açık gezıyo bu nası bı mantık anlamıyorum! Arka sis farı açık olan herkese kazalı belalı günler diliyorum.

tarihinde SerCy tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.877
Selçuk Keleş
t313482_44061810265468250.jpg
Bunun çerçevesini siyaha boyamak lazım daha güzel durur.
Hatta sinyaller yerine koyabılınırse Voltronun aldıgı Led sinyaller acayip güzel durur diye düşündüm.
Evet sanki oraya özel üretilmiş gibi değil mi ?

İletiyi paylaş

Sercan Keklik    4
Sercan Keklik

adeta =) acayipte güzel yanarlar Fiestanın far projektörü oldukça güzelmiş :)

İletiyi paylaş

Mert Can Üzger    0
Mert Can Üzger

Ben bu gün 2007 Focus'uma sis farı taktırdım Maliyetler şöyle;

Sis farları yan sanayi-italyan malı: 25x2=50 YTL (Ampuller de dahil)

Kapaklar yan sanayi: 10x2=20 YTL

Şşçilik: 40 YTL

Toplamda 110 lira gibi bir maliyeti oldu bana. Sis farlarını arka sis lambalarına bağlattım. Araya röle kondu. Şu an için sorunsuz çalışıyor. Arabanın görüntüsü de çok değişti. Tavsiye ederim kesinlikle...

tarihinde demir_mert tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.877
Selçuk Keleş

Güle güle kullanın, bir kaç resim alsaydık.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    608
Mehmet Özyürek

Arkalarla birlikte yanıyorsa, anahtarı da değiştirmenizi şiddetle tavsiye ederim...

Çünkü sisli ve sağanak yağış dışındaki bir havada sisleri yaktığını zaman arkanızdan gelen kişi çok ciddi rahatsız olacak ve eminimki siz rahatsız edecek...

İletiyi paylaş

Mert Can Üzger    0
Mert Can Üzger
Güle güle kullanın, bir kaç resim alsaydık.
Teşekkür ederim. Sis farlarım takıldı ancak ayar yaptıramadım. Bu gün arabayı yıkatırım, yarın sabah da ayarlarını yaptırdıktan sonra kısmetse resimleri koyarım.
Arkalarla birlikte yanıyorsa, anahtarı da değiştirmenizi şiddetle tavsiye ederim... Çünkü sisli ve sağanak yağış dışındaki bir havada sisleri yaktığını zaman arkanızdan gelen kişi çok ciddi rahatsız olacak ve eminimki siz rahatsız edecek...
Mehmet Bey bu durumun bende farkındayım ve en rahatsız olduğum konu da bu zaten. Bu hafta içi far sis farlı far anahtarı araştıracağım. Sıfırına 90 YTL fiyat istendi. Çıkmasını da bulamadım. Bu hafta içi bir formul uygulamayı düşünüyorum. Gelişmeleri size bildiririm... tarihinde demir_mert tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap