• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Yasin Öcal

Angel Ledlerinin değişimi

Recommended Posts

Yasin Öcal    0
Yasin Öcal

post-2925-1271877049_thumb.jpgpost-2925-1271877028_thumb.jpgpost-2925-1271877068_thumb.jpg

JUNYAN marka angel farlarımın angellerinde sorun cıktı, ledlerini çıkardım ve her bir angel halka da 2 şer adet paralel bağlı toplam 8 adet 3mm beyaz led var... bu ledler minik bir sürücü (yada balast diyelim) ile çalışıyordu bu sürücülerden biri arızalandı.. sağlam olanını ölçtüm 12volt elektrik geliyor ve bağlantı şekline göre baktığımda her 2 lede 12 volt elektrik geliyor ve ve bu 2şer led paralel bağlı.. benim anlamadığım şey 2 paralel led nasıl 12 volt ile çalışır acaba bu parça akımı mı sabitliyor bilemiyorum.. ben bu ledleri 5 mm beyaz ledler ile değiştireceğim ve aynı şekilde bağlayacağım yani 2 led paralel olacak şekilde bağlanacak nasıl bir bağlantı öneririsiniz? birde bu bahsettiğim minik siyah parcadan ayrıca 2 tane yine var ve oblarda 3.5 volt sabit elektrik veriyor acaba bu 3.5 voltluk sürücüleri mi kullansam ama onlarında yanma arızalanma gibi bir durumları olabilir 7812 nin çıkışına mı bağlasam bu sürücüleri? resim ekliyorum sanırım daha iyi anlaşılır

İletiyi paylaş

Yasin Öcal    0
Yasin Öcal

son günlerde forum sakin kimse cevap falan yazmıyo :) ben her ikili paralel ledi baska bir ikili paralel led ile seri bağlasam ve 7806 entegre ile voltaj versem nasıl olur acaba? regülatör çok ısınır mı? yada led başına düşen 3 volt iyi bir aydınlatma veriri mi?

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    599
Mehmet Özyürek

Pek anlamam bu işlerden ama Submarine light yaparken, tek yeşil led için 1k ohm direç bağladım, direnç yıllarca çalıştı..

Sonra bir gün voltajı ölçtüğümde abuk bir değer görmüştüm...

3 voltluk lede 7-8 volt gibi bir voltaj geldiğini gördüm... Direnç voltajla birlikte akımı da düşürüyor..

son günlerde forum sakin kimse cevap falan yazmıyo :) ben her ikili paralel ledi baska bir ikili paralel led ile seri bağlasam ve 7806 entegre ile voltaj versem nasıl olur acaba? regülatör çok ısınır mı? yada led başına düşen 3 volt iyi bir aydınlatma veriri mi?
Bu tür işlemlerde paralel bağlama yapmayın... 7806 ile iki direnci seri bağlamak çok akıllıca olur...

İletiyi paylaş

Yasin Öcal    0
Yasin Öcal

yukarıdaki 2. ve 3. resimde göründüğü şekilde 2 ledi paralel bağlamak zorundayım ve bu 2li paralel bir angel halkaya takılıyo yanına da bunu aynısı gelecek ( herfarda çift halka var) ben bu ikili paraleli birbirine seri bağlayıp 330 ohm yarım watt direnç ile direk park ışıklarına bağlasam sorun olur mu?

tarihinde Yasin tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.532
Oktay Toker
yukarıdaki 2. ve 3. resimde göründüğü şekilde 2 ledi paralel bağlamak zorundayım ve bu 2li paralel bir angel halkaya takılıyo yanına da bunu aynısı gelecek ( herfarda çift halka var) ben bu ikili paraleli birbirine seri bağlayıp 330 ohm yarım watt direnç ile direk park ışıklarına bağlasam sorun olur mu?

mrb resimden çok belli olmuyor ama burda kullanılan ledler dar açıklı yüksek lümenli ledlerden .yada uv beyaz led takıldıgı cismin reng,ini aydınlatan ledler.resimde belli olmuyor ama bu sürücüde 2 çıkış var gibi o yüzden ikişerli baglanmış.

takıcagınız normal led ise ışık alamazsanız.hiçişe yaramaz.o baglı olan ledler saglam ise .2x2 ledi kablo yardımıyla tamamen paralel baglayarak (her 2 ledi paralelel yapma sırt sırta geliyor sanırım 4ünü paralel yap)en az 5 wattlık 100ohm degerindeki bir sogutulmuş taş drenci ledlere artı ucuna içten baglayacagınız kabloyu uzatın ve drenci şaseye monte ederek o driverin girişine baglanan artıya seri baglayın. yada yine kablo yardımıyla 4 ledi seri baglayın ve 1watt 47ohm drencide seri takın.sorun yaşamazsınız.dediginiz baglatıda olur ama o drenç olmaz çok ısınır.180ohm 2watt olursa daha iyi olur.bu baglantılarn hepsinde 4amper 1n serisi bir diodu artı ucu drence gelicek şekilde seri baglayabilirsiniz.araç çalıştıgında drencin ucunda 12.30.ve 12.50 arası voltaj sabit olur ve drençle binen güçte azalır ledleriniz daha saglıklı çalışır.burda bu ledler tam akım almazsa ışık halkayı bütünlemez önemli olan bu.ama o 2 li led sürücüsünden bulmalısınız bence.uygulamanızı yapınca burada paylaşırsanız durumu ögrenmiş oluruz.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Yasin Öcal    0
Yasin Öcal

sn: Oktay TOKER ilginiz ve verdiğiniz bilgiler için tesekkür ederim. benim farlarda angel halkanın dığında her farda 2 adet mavi süperflux led yanmakta ben bu superflux ledleri çıkardım ve o ledlere ait sürücüyü angel halkalar için kullandım yukarıdaki sürücüye benziyor ama tek çıkışlı.. 5mm normal led taktım 2 led paralel diğer 2 led yine paralel ( her farda çift halka var)

ve bu ikili paralel ledleri dışarıda yine paralel bağlayarak bu bahsettiğim sürücülere, bu sürücünün voltajını boştayken ölçmüştüm 3.5 volt çıkıyodu.. şuan tek sorunum ledlerin mavi gibi yanması ve ledlerin büyük olmasından dolayı tam yerine oturmaması.. zira orjinal ledler 3 mm ve resimde göründüğü gibi '' T '' şeklinde duruyo ve bu t nin üst şapkası her bir angelin bir ucuna doğru duruyor ve yanınca ledin tam uç kısmından çıkan ışık angellere girmiş oluyo ve angel de o ışığı dağıtıyor. ancak şuan da ledler '' Y '' şeklinde duruyor dolayısıyla ledin ucu tam angel halkalara karşılık gelmiyor. 5mm sıcak beyaz mantar led alıp değiltirmeyi düşünüyorum mantar ledlerin boyu kısa olduğunda '' Y şeklinde değil T şeklinde '' yuvaya sığar diye düşünüyorum ve aydınlatama daha iyi olur sanırım.

İletiyi paylaş

Yasin Öcal    0
Yasin Öcal

2 adet paralel lede 330 ohm 1 watt direnç bağlayıp bu şekilde çalıştırmayı düşünüyorum. aracım çalışırken voltaj 14.2 volt bu şekilde bağlarsam ledler uzun ömürlü olur mu?

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.532
Oktay Toker
2 adet paralel lede 330 ohm 1 watt direnç bağlayıp bu şekilde çalıştırmayı düşünüyorum. aracım çalışırken voltaj 14.2 volt bu şekilde bağlarsam ledler uzun ömürlü olur mu?

uzun süre çalışır sorun çıkmaz.1watt yeterli..ama ışık seviyesi istediginiz gibi olmuyabilir.paralel baglantıda drenç yüksek watta olmalı çünki iki ledin toplam akımı drenç üzerinden geçicek.verdiginiz degerdeki drenci bagladıgınızda ldrenç sonrası akım ledlerin istedigi akımın altında olucagı için sorunsuz uzun vadeli çalışır.y t görünüş olayını ayarlamak sizin marifetnize kalıyor.ama çap oranları biliyorsunuzki çok farklı.

angelda dar açılı led kullanmalısınız.geniş açılı led olmaz.ışık drek gitmeli yayılarak degil esası budur.piyasada beyaz yüksek ışık degeri olan dar açılı 3mm ledler mevcut 5mm var geniş acı baglamanız fayda etmiyecektir.birde orjinal ledler uv tipinde olabiliir bu çok şeyi degiştirir.bence bu orjnaller dursun ama yinede bilgi amaçlı uygulayabilirsiniz ve bizlerle paylaşırsınız.

İletiyi paylaş

Yasin Öcal    0
Yasin Öcal

orjinal ledlerin 2 tanesi patladı ve yukarıdaki resimde bulunan 2 çıkışlı sürücününde biri gitti.. suan da mantar ledi takmayı düşünüyorum bakalım nasıl sonuç verecek

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.532
Oktay Toker
orjinal ledlerin 2 tanesi patladı ve yukarıdaki resimde bulunan 2 çıkışlı sürücününde biri gitti.. suan da mantar ledi takmayı düşünüyorum bakalım nasıl sonuç verecek

anlıyorum.denemekten zarar çıkmaz.

orjinal ledlerin saglam olanların ve mantar led ile çalışır durumdaki resimleri muhakkak ekleyebilirseniz yorum şekli daha belirgin olucaktır.

angel inda ledlerin oturdugu yerin daha detaylı resimlerini aslında ekleyebilirseniz daha iyi olur

İletiyi paylaş

Yasin Öcal    0
Yasin Öcal

sıcak beyaz renkteki mantar ledleri monte ettim eskisinden daha iyi oldu angellerin tümü aydınlandı ancak orjinali gibi değil yani üst taraflar biraz daha kısık yanıyo

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    157
Mustafa Bağseven

Yasin bey;

Her 2 lede nasıl 12volt elektrik geliyor.Giriş voltajı 12 olabilir ama o minik sürücüdeki çıkış voltajının daha düşük olması gerekli.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.532
Oktay Toker
Yasin bey;

Her 2 lede nasıl 12volt elektrik geliyor.Giriş voltajı 12 olabilir ama o minik sürücüdeki çıkış voltajının daha düşük olması gerekli.

sürücü yanmış o yüzden direk voltajla besliyor.sanırım bundan bahsettiniz.

yasin bey mantar led bahsettigim gibi ışıgı uzatamıyor.derece boyutundan dolayı ışık haliyle yayılıyor.oraya 60 derecelik 5000 lümenli ledler var bulabilirseniz takın gerçekten süper olucaktır.yada en ucuzundan fenerler var bahsettigim ledleri kullanandan ondan alıp sökün farkı göreceksiniz eminim.ama beyazlıgı mantar led gibi degildir.bunuda belirteyim.birde mantar ledin ucunu daraltacak şekilde led yuvası yerleştirin derecesi daralır ve ışık yogunlaşarak istenilenden daha iyi olur sevdiginiz ışık renginide korursunuz.

birde resim eklerseniz daha iyi olur.nasılmış ışık şiddeti bilelim.

İletiyi paylaş

Yasin Öcal    0
Yasin Öcal
sürücü yanmış o yüzden direk voltajla besliyor.sanırım bundan bahsettiniz.

yasin bey mantar led bahsettigim gibi ışıgı uzatamıyor.derece boyutundan dolayı ışık haliyle yayılıyor.oraya 60 derecelik 5000 lümenli ledler var bulabilirseniz takın gerçekten süper olucaktır.yada en ucuzundan fenerler var bahsettigim ledleri kullanandan ondan alıp sökün farkı göreceksiniz eminim.ama beyazlıgı mantar led gibi degildir.bunuda belirteyim.birde mantar ledin ucunu daraltacak şekilde led yuvası yerleştirin derecesi daralır ve ışık yogunlaşarak istenilenden daha iyi olur sevdiginiz ışık renginide korursunuz.

birde resim eklerseniz daha iyi olur.nasılmış ışık şiddeti bilelim.

sanırım sorun mantar led lerde değil ben mantar ledleri yukarıda resimdeki minik duylara lehimlemeden direk angelin yuvasına attım ve içine japon yaoıştırıcı damlattım sorun ondan oldu zannediyorum cunki içeride ledler nasıl duruyor bilmiyorum :) artık uğrasmak sıktı çünki tamponu sökmem gerekiyor.

sağlam olan sürücüye evde 12 volt elektrik verdim ve çıkışı yüne 12 volt ölçtüm ama ledleri takınca voltaj 3.5 volta düşüyodu bende anlamadım ama durum böyle belki sağlam diye bildiğim sürücü de bozuktur

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.532
Oktay Toker
sanırım sorun mantar led lerde değil ben mantar ledleri yukarıda resimdeki minik duylara lehimlemeden direk angelin yuvasına attım ve içine japon yaoıştırıcı damlattım sorun ondan oldu zannediyorum cunki içeride ledler nasıl duruyor bilmiyorum :) artık uğrasmak sıktı çünki tamponu sökmem gerekiyor.

sağlam olan sürücüye evde 12 volt elektrik verdim ve çıkışı yüne 12 volt ölçtüm ama ledleri takınca voltaj 3.5 volta düşüyodu bende anlamadım ama durum böyle belki sağlam diye bildiğim sürücü de bozuktur

anladım led olayı sonlandı bu şeklde çalışcak artk.sorun çıkmadan epey kullanırsınız umarım.

driverlar bildigim kadarıyla akım çekilince voltajı ayarlıyorlar ama emin degilim test etmedim hiç.siz bu drivera 4 seri led ve 47ohm drenç takın deneyin çalışcaktır bozuk ise drek voltajı sıfırlar akımı karsılayamaz.

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    157
Mustafa Bağseven

taiwan ve çinlilerin yaptıgı bu tip sürücülerin ve led stoplarının beyinlerinin yüzde 95 i bozuluyor.

hayır bi de içlerini açtıgımda çok anormal hiç görmedigim elektronik parçalar görüyorum

Adamlar bi led stop beyninin içine 6 tane entegre koymuşlar.Öyleki ledlerden sadece biri yanmadıgı zaman hiçbiri yanmıyor.Çok farklı yapmışlar ama çabuk bozuluyorlar.

tarihinde Mustafa Ba?seven tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.532
Oktay Toker
taiwan ve çinlilerin yaptıgı bu tip sürücülerin ve led stoplarının beyinlerinin yüzde 95 i bozuluyor.

hayır bi de içlerini açtıgımda çok anormal hiç görmedigim elektronik parçalar koyuyorum.

Adamlar bi led stop beyninin içine 6 tane entegre koymuşlar.Öyleki ledlerden sadece biri yanmadıgı zaman hiçbiri yanmıyor.Çok farklı yapmışlar ama çabuk bozuluyorlar.

bu bahsettiginiz ürünlerin resimlerini çekip paylaşabilirmisin merak ettim.fırsatın olursa tabii boş vaktinde.tşk.

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    157
Mustafa Bağseven

Daha çok var elimde.Geçenlerde yine birkaç tanesinin üzerindeki sert polyester tabakasını pürmüzle ısıtıp eritip açmayı denedim.Biraz hasar gördü.Kullanılan parçalar genelde aynı.Şçinin açılmış yakın çekim resimlerinide koyarım.

j7apnr.jpg

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.532
Oktay Toker
Daha çok var elimde.Geçenlerde yine birkaç tanesinin üzerindeki sert polyester tabakasını pürmüzle ısıtıp eritip açmayı denedim.Biraz hasar gördü.Kullanılan parçalar genelde aynı.Şçinin açılmış yakın çekim resimlerinide koyarım.

çok iyi olur.bunları nereden elde ediyosunuz kaynagınız nedir.

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    157
Mustafa Bağseven

Şşim geregi ben beyinleri bozulan orjinal ledli stoplara kendi yaptıgım beyinleri takıyorum.

Bu beyinlerin aynısı TR'de yok.Olsa bile tekrar bozulma ihtimali olan bir beynin aynısını alıp araca takmanın hiçbir anlamı yok.

Geçenlerde bir arkadaş 307 marka aracının ledli stopunun beynini TR'de nasıl bulduysa bulmuş.Ve aldıgı beyinde 6 ay sonra yine bozulmuş.Aynı beyni tekrar bulamayınca stopları çıkartıp evine koymuş.Sonrasında stopları bana yolladı.

Bu şekilde birçok ledli stopu hayata döndürdüm.

Dolaysıyla bu beyinleri de stoplarla birlikte yolluyorlar.

Bozulma nedenlerine gelince tahmini olarak şunu söyleyebilirim:

Üzerlerinde polyester denen sert malzemeyle kaplı oldugundan beyinler hava almıyor.Şçerde oluşan ısının tahliye edilmesi zorlaştıgı için bozuluyor diyebilirim.

Vakit bulursam elimdekilerden birkaç tanesini pürmüzle eritip içinin resimlerini buraya koyarım.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.532
Oktay Toker
Şşim geregi ben beyinleri bozulan orjinal ledli stoplara kendi yaptıgım beyinleri takıyorum.

Bu beyinlerin aynısı TR'de yok.Olsa bile tekrar bozulma ihtimali olan bir beynin aynısını alıp araca takmanın hiçbir anlamı yok.

Geçenlerde bir arkadaş 307 marka aracının ledli stopunun beynini TR'de nasıl bulduysa bulmuş.Ve aldıgı beyinde 6 ay sonra yine bozulmuş.Aynı beyni tekrar bulamayınca stopları çıkartıp evine koymuş.Sonrasında stopları bana yolladı.

Bu şekilde birçok ledli stopu hayata döndürdüm.

Dolaysıyla bu beyinleri de stoplarla birlikte yolluyorlar.

Bozulma nedenlerine gelince tahmini olarak şunu söyleyebilirim:

Üzerlerinde polyester denen sert malzemeyle kaplı oldugundan beyinler hava almıyor.Şçerde oluşan ısının tahliye edilmesi zorlaştıgı için bozuluyor diyebilirim.

Vakit bulursam elimdekilerden birkaç tanesini pürmüzle eritip içinin resimlerini buraya koyarım.

inan çok sevindim bu işlerle ugraşıp insanlara çözüm üretip yardımcı olmana.bu sıvıyı dökmeleri prosedür olarak zorunluluk mecburen o şekilde yapıyorlar.yoksa araçlara takmalarına izin vermezler.beklerim resimleri.kolay gelsin.

İletiyi paylaş

Yasin Öcal    0
Yasin Öcal

kendi yaptığım beyin demişsiniz Mustafa bey.. nasıl yapıyorsunuz bizim bahsettiğimz gibi direnç falan mı yoksa daha profesyonel bişeyler mi yapıyosunuz?

İletiyi paylaş

Celil İlkimen    0
Celil İlkimen

Arkadaşlar bendede aynı problem var malesef ampullermi patladı yoksa invertermı bozuk bilemiyorum kontrol etme şansım olmadı zaten nasıl çıkaracağımıda bilemiyorum. Bu arada hazır angellar bozulmuşken CCFL halojen angel halkaları var sanırım bunlar yeni teknoloji alsam sorun yaşarmıyım aynı şekilde bir bilginiz var mı?

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.532
Oktay Toker

Junyan far angel halkası sorunu olan farların modifiyesini yaptım.

Far camını sökerken zorlanmadım hafif bir ısı ile rahatca açıldı.

1.jpg

Mercek ve uzun hüzme tası ayrı ayrı.Farın birinin mercek sabitleme tırnagı kırıktı tamir ettim.

2.jpg

Angel halkalar bildiğimiz sıcak silikon ile sabitlenmiş bunları ben daha iyi şekilde tutturdum ve üzerinede siyah silikon sıktım.

3.jpg

Ayrılmış haldeler.

4.jpg

Parlak siyaha boyanmış hali.

5.jpg

6.jpg

7.jpg

Hazır aldıgım 50 miliamper beyaz smd led dizili fakat her biri 9 arlı seri baglantılı ledleri 4 erli seri hale getirip tekrardan dizdim.Angel halka içindeki yaklaşık 4mm lik boşluga sıgdırdım ve güzelce gerekli şekilde sabitledim.

8.jpg

Bu orjinal 2 li paralel baglanmış ve sabit akım ile çalıştırılan 3mm 30 derecelik beyaz ledin karanlıkta görünen ışık şiddeti.Klasik olan bu görüntü halkanın üst tarafı karanlıga gömülmüş durumda.

9.jpg

Buda yaptıgım ledler ile görünen hali.

10.jpg

Park ve 4 lü bölüm için her birinde 1 tane smd 5050 smd ledi seri baglantı ile ve gerekli ohm degerindeki direnci ile ayrı ayrı çalışır duruma getirdim.

16.jpg

Gece görünecek hali böyle.Park bölümünde ayrıyeten şeffaf pleksi vardı sinyal ile aynı olsun diye çıkardım.Gündüz gözle görünen halide oldukca tatminkar şekilde.Foto makinasında çok belli olmuyor.

17.jpg

Soketinde yalıtım diye bir şey yoktu burayı komple silikonladım.

14.jpg

Eski görünüşü bu halden farksızdı kablo demeti darmadagınıktı.

13.jpg

Derleyip topladım ve güzelce pvc izolasyon bantı kullandım.

15.jpg

Araç üzerinde öglen güneşinin vurdugu andaki görünüşü.Ledler yanık durumda.Çıplak gözle çok daha iyi farkediliyor.

19.jpg

18.jpg

En kısa sürede daha iyi gündüz ve akşam görüntüleri çekilecek bilahire eklerim.

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.789
Selçuk Keleş
:bravo:

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap