• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Ersin Uzun

Uzaktan kumandayla sis farlarını yakmak

Recommended Posts

Mustafa Bağseven    175
Mustafa Bağseven

Eee ne yapcaz o zaman 2. bi çıkış mı açcaz:)

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

ne yapmak istedigini bi anlasam.! :good1: yaptigin devrede sisle beraber parklari da mi istiyorsun, yoksa baska bir dusuncen mi var? eger sisle beraber park diyorsan, role cikisindaki sis paralelinden parklara 6 amperlik bir diyot kullanman yeterli. sisler yaninca parklara diyot uzerinden enerji gidecek ve yanacak. parklar sadece yanarsa da diyot sisin yanmasini engelleyecek. diyotta uzerinden gecen akim onemli, bu da parklarin cekecegi akim demek oluyor. parklarin toplami -garip bir islem yapilmamissa- 6 amperi mumkun degil gecmez. bu durumda da 6'lik tek bir diyot isini gorur senin.

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    175
Mustafa Bağseven

Abi benım istedigim şu:

Biz şimdi kumandadan kapıları kilitleyince park ve sislerin yanmasını istiyoruz.

Fakat araç içinden sadece parkları açtıgımızda sislerin de yanmaması gerekli.Bu durumda mecburen baglantı şu şekilde öyle olmalı.Öyle degilmi?Röleden parklara giden kabloya diyot ekledim.Bu durumda 1N4001 diyot yeterli.Fakat ben yine de 3amperlik diyot koycam.

zna0ev.jpg

tarihinde Mustafa Ba?seven tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

standart park ampullerinde 4001 yeterli gelmeyebilir belki ama bence sen yine de ilerye donuk yatirim icin 6 amper olanlarindan tak. cunku ilerde belli mi olur, parklari modifiye etmeye karar verirsin filan, bu durumda bir de diyot degistirme derdin cikmaz, alt yapin hazir olur yani. evet, seman dogru, aynen o sekil olacak.

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    175
Mustafa Bağseven

Tamamdır abi.

Şimdiki hedefim geri vitese takınca sağ aynayı 3 yada 4 saniye ile aşagı indirmek.Ondan sonra tekrar boşa atınca eski haline getirmek:)Yapabilirsem siteye koyarım

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

olayi vitesten dusunmene gerek yok. geri vites lambasindan tetik alarak cok basit bir sekilde yapabilirsin onu. ama neye yarayacak, onu anlamadim. :good1:

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    175
Mustafa Bağseven

Modelli araçların bir çogunda geri vitese takınca sağ ayna otomatik olarak biraz aşagı iniyor.Maksat sağ arka lastigin kaldırıma sürtüp sürtmedigini görmek.Bunu ben bazen elimle yapmak zorunda kalıyorum.Ve geri vitese takınca aynanın aşagı inmesinde gerçekten fayda var.Kısa zamanda bunu da tamamlamış olcam.

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

anladim. ben onu balik gozu denilen ayna ile cozdum. nerdeyse kendi arka kapimdan yanimda duran aracin on kapisina kadar herseyi gorebiliyorum. ama tabi aynanin 5-6 cm.lik capta yuvarlak bir noktasindan feragat etmek sartiyla. seninkisi daha guzelmis ama oyle birseyi benim araca uygulamak icin saglam bir ip lazim. cunku benim aracin aynalari manuel kontrollu.! manuel kontrole ip baglican, yukari asagi cekecen... :)

İletiyi paylaş

Anıl Berke Kavraal    5
Anıl Berke Kavraal

elinize sağlık çok güzel olmuş peki birşey sormak istiyorum tetiği alarm kornasından aldınız fakat mesela benim aracımda ( 2002 Focus ) alarm devreye girdiğinde herhangi bir şekilde ses çıkmıyor sadece 2 kere flaşör yanıp sönüyor. Benimki gibi araçlarda nasıl tetiklencek bu sistem ?

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

alarm cikisinda flasoru tetikleyen ucu kullanabilirsiniz tetik olarak. ancak ucun flasore giden devamina diyot kullanmalisiniz; yoksa eger. cunku aksi halde dortluleri yaktiginizda da sisler yanar.

İletiyi paylaş

Anıl Berke Kavraal    5
Anıl Berke Kavraal

konuyu biraz güncelliyeyim aracım Focus bu bahsedilen sisleri açan devre için şu gibi sorunlarla karşılaştık başta mustafa beyle ilki bnm aracımda flaşörler sadece 2. kapı kilitlemede yanıyor. 1. kilit ve açılmada yanmıyordu bu yuzden tetikleri kapı kilitlerine giden kablolardan aldık fakat burdada elektrikcimin tecrubesizliği benim de yeni yeni öğrenmemden dolayı yanlış tetikleri buldu nasıl oldu bende bilmiyorum hala ama 2 adet kablo buldu çıkardı bana bunlar - tetiklerdi +yi verincede biri kilitliyor diğeride açıyordu bu tetiklerin ve bunların doğru olduklarını sölediler. Ardından öğrendikten sonra kapı kilitlerine giden tetiklerin + oldugunu ve 1 saniye kadar tetikleyip sonra durduğunu öğrendim ve tekrar kablo araştırmasına girip bugun dogru tetikleri buldum sislerden kabloyu çektim teyp ten beslemeyi aldım bir tek aleti takması kaldı o da inşallah salı günü detayları bu başlıktan paylaşıcam fotograflarla ....

düzenleme :

taktım sorunsuz çalışıyor herşey için çok teşekkür ederim ...

videosu burda. iki farklı siteye koydum sorun yaşayan olursa diye...

http://tinypic.com/player.php?v=112alj7&s=6

tarihinde An?l Berke Kavraal tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    175
Mustafa Bağseven

Güle güle kullan.

Ben bu sistemi biraz daha modernize ederek şu an evime kurdum.

Örnegin evim bahçeli ve 2 tane giriş kapısı var.Kapılarla ev arasındaki mesafe biraz fazla.Ve zil çaldıgı zaman kapılardaki adamı içerden göremiyordum.

Bir tane minik 12voltla çalışan minik bir monitör aldım.Kapıların her birinin üstüne de gizli bi yere 12 voltla çalışan kameralar yerleştirdim.2 kapının zillerinden de tetiklemeler aldım.Böylece hangi kapının zili çalarsa o an o kapının önünün görüntüsü otomatik olarak ekrana geliyor.30 saniye sonra da otomatik olarak kapanıyor.Ve kapıdaki adamı çok net ve renkli olarak görebiliyorum.Ayrıca içerden devre üzerindeki butonlara da basarak zil çalmadan da kapıların önünü görebiliyorum.Hatta pic yazılımına öyle ince ayarlar yaptımki önce A kapısının zili çalınıp arkasından B kapısının zili çalsa dahi o an çakışma olmuyor ve A kapısının görüntüsü 30 saniye sonra kesildikten sonra B kapısının kamerası devreye giriyor ve 30 saniye sonra da o da devre dışı kalıyor.Böylelikle kameralar çakışmıyor ve gün boyu gereksiz yere çalışmıyor,enerji harcamıyor ve sadece zil çalınca yanıyor.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    605
Mehmet Özyürek
Güle güle kullan.

Ben bu sistemi biraz daha modernize ederek şu an evime kurdum.

Örnegin evim bahçeli ve 2 tane giriş kapısı var.Kapılarla ev arasındaki mesafe biraz fazla.Ve zil çaldıgı zaman kapılardaki adamı içerden göremiyordum.

Bir tane minik 12voltla çalışan minik bir monitör aldım.Kapıların her birinin üstüne de gizli bi yere 12 voltla çalışan kameralar yerleştirdim.2 kapının zillerinden de tetiklemeler aldım.Böylece hangi kapının zili çalarsa o an o kapının önünün görüntüsü otomatik olarak ekrana geliyor.30 saniye sonra da otomatik olarak kapanıyor.Ve kapıdaki adamı çok net ve renkli olarak görebiliyorum.Ayrıca içerden devre üzerindeki butonlara da basarak zil çalmadan da kapıların önünü görebiliyorum.Hatta pic yazılımına öyle ince ayarlar yaptımki önce A kapısının zili çalınıp arkasından B kapısının zili çalsa dahi o an çakışma olmuyor ve A kapısının görüntüsü 30 saniye sonra kesildikten sonra B kapısının kamerası devreye giriyor ve 30 saniye sonra da o da devre dışı kalıyor.Böylelikle kameralar çakışmıyor ve gün boyu gereksiz yere çalışmıyor,enerji harcamıyor ve sadece zil çalınca yanıyor.

Hep elektronikçilerin evini merak etmişimdir.. :)

Ancak...

1. zilden hemen sonra, 2. zil çalınca 2. kamera devreye girmek için 30 saniye beklemeyip, 5'er saniye ara ile dönüşümlü görüntü aktarsa.... ?

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    175
Mustafa Bağseven

Mehmet abi süpersin.

Yazılımı degiştiriyorum.Dedigin gibi yapcam:)

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    605
Mehmet Özyürek
Mehmet abi süpersin.

Süper olan sensin... Allah zihnini açık etsin...

İletiyi paylaş

Misafir   
Misafir

Bakalım seninki nasıl olacak?Bu gün veriyorum kargoya.

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    605
Mehmet Özyürek
Bakalım seninki nasıl olacak?Bu gün veriyorum kargoya.

Sen yaptıysan, güzel olmuştur... Ellerin dert görmesin...

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap