• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Ersin Uzun

Uzaktan kumandayla sis farlarını yakmak

Recommended Posts

Mustafa Bağseven    175
Mustafa Bağseven

Muhammed abi tek röleyle halledecem bu işi.Röle nedir nasıl baglanır ögrendim.+ ve - tetikleme olayınıda hallettim...Şayet - ile tetiklencekse bunu picli devreden de belirleyebiliyorum.Az kaldı :)Hele bi devreyi karta basıyım

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı
1-Pekı sence yukarıdaki grafikte 1. röleyi kullanmadan(kornanın altındaki röleyi kasteddim) kornadan + tetikleme alabilirmiyim?Çünkü anladıgım kadarıyla kumandayla kapıları kilitlendiginde kornanın altındaki o kırmızı ve siyah kabloda elektrik oluyor.Siyah olan şasedir kırmızı olanda + dır mutlaka.Ben elimdeki devreye kornanın altındaki o kırmızı yani + kablodan giriş yapcam.Böylece korna çalınca devreye sinyal gidicek.Tabi bu dedigimin olması için korna çalışmazken kırmızı uçlu kabloda elektrik olmamalı
korna calmazken kirmizi uclu kabloda buyuk ihtimalle arti olmaz. eksi saseli arabada kornayi tetikleyen genelde artidir cunku.
2-)Ben şayet bu işlemlerin hepsini aracın içinden yani sigorta kutusundan yapabilirsem çok daha iyi olcak.Örnegin dedigim gibi kornadan + tetikleme almak için kaputu açtım demiştim.Kaputu açmadan direk sigorta kutusundan uzaktan kumadaya bastıgımda kornanın çalmasını sağlayan sigortayı bulursam ve tetiklemeyi ordan alsamda olur öyle degilmi?
alarm kornasi sigorta kutusuna bagli degildir. cunku korna alarm beyninin kontrol ettigi bir malzemedir. eger ki alarm beynini kaput altina degilde sigorta kutusu civarina monte etmislerse, kaputun altindan almak yerine alarm beyninden kornaya cikan uclardan alabilir ve sistemi iceride birakabilirsin. ama alarm beyni de kaput altinda ise o vakit kornadan iceriye kablo alman elzem olacaktir.
3-)Yukarıdaki resimde akü diye tabir ettigimiz kısımdaki + yı tavan lambasının sigortasından alsam olur öyle degilmi?Dolaysıyla sisler kumandadan açıldıgında tavan lambasının sigortasında araç stop vaziyetteyken bile devamlı elektrik oldugu için tavan lambasının sigortasından gelen elektrikle yancak.Bu durumda da tavan lambasının sigortasını büyütmem gerekiyor öyle degilmi?
tavan lambasindan alabilirsin elbette. ancak tavan lambasinin sigortadaki giris kablosuna dikkat et. eger yeterli kalinliktaysa al, aksi halde daha kalin bir sabit elektrik bul sigorta kutusunda. cunku kablo yeterli kalinlikta degilse sigortayi buyutsen de sislerin cekecegi akimi kablo kaldirmayip eriyebilir. bana kalirsa ecu(uch) sigortasina gelen kablodan al elektrigi. cunku arac beynine de sabit elektrik gelir genelde ve oldukca kalindir kablolari. ve de sigorta cikisindan degil, sigorta girisinden almaya calis devreye elektrigini. ve de aldigin noktaya kendin icin ayri bir sigorta koy, illaki sigorta koymak istiyorsan. var olan sigortadan sonra koyarak sigortayi buyutme yani. cunku asiri yuk sigortaya tek noktadan gelmeli. mesela ornegin; ecu sigortasi 30 amper olsun, sen sigorta sonrasindan devrene elektrik aldin ve sigortayi 40 amper yaptin diyelim. ecu da bir anormallik oldu ve asiri yuklenme soz konusu oldu. bu durumda 30 amperde atmasi gereken sigorta, sen 40 amper yaptigin icin atmayip 40 ampere kadar dayanacaktir. tabi belki de ecunun esik degeri 35 amper olup, yanma ihtimali dogacaktir. bunun tersini kendi devren icin de dusunebilirsin. ki zaten sigorta kutusundaki onca sigortanin da amaci budur. aksi halde koca bir 100-150 amperlik sigorta koyup, her yere onunla dagitim yaparlardi. :yes:
4-Birde benım ön sislerim ön parklar yanmadan yanmıyor.Bu sorunuda halletmem lazım.Aksi takdirde parklar açılmadan kumandadan sisler yanmayabilir
bu sorunun kumanda koluyla alakali gibime geliyor. kumanda kolunda yapacagin bir kucuk lehimle halledebilirsin sanirim. bende de seninkine benzer h4 uzun-kisa problemi vardi. role kullanmadan kumanda kolundan halletmistim olayi.
arabada sis farı yoktu ön tarafta.. arka sisten kablo çekildi role takıldı ve ön sise baglandı.. arka sis yanınca önde yanıyor şimdi.. eksi uçta akünün eksisine baglandı....alarmın kornasının kablosuda aynı yerden geçiyor.. onunda eksisi şaseye baglandı..yani motor kaputunu açınca 2 kablo var önümde biri sis lambası biri kornanın.. şimdi neler almam gerekiyor siz bana tam olarak söyleyin ben yarin alayım bi şekilde birleştiririz nasıl olsa :good1: birde bu roleleri nasıl koruyacaz motor kaputunda açıkta kalıcak çünkü...
ya birinci semadaki malzemeleri al. (1 adet sanel slg485, iki adet 30-40 amperlik far rolesi, kablolar senden :) ) yahut bekle, Mustafa devresini tamamlasin, ondan devre satin al. :) cunku her zaman icin pic devreler cok daha şık olur. hele hele tasarimcisi merakli ve zevkli bir kisilige sahipse...
Muhammed abi tek röleyle halledecem bu işi.Röle nedir nasıl baglanır ögrendim.+ ve - tetikleme olayınıda hallettim...Şayet - ile tetiklencekse bunu picli devreden de belirleyebiliyorum.Az kaldı :)Hele bi devreyi karta basıyım
devren, birisi tetik-digeri sabit voltaj, cift girisli olacak o zaman. aksi halde kornadan alacagin tetik korna suresince devreyi calistirir. yahut beslemeli devre yapacaksin, tetikleme aninda besleme sarj olacak, bunun icin de devrede kondansator kullanman gerekecek. hadi hayirlisi bakalim, gorelim seni. basarilar...
birde bu roleleri nasıl koruyacaz motor kaputunda açıkta kalıcak çünkü...
kaput altinda role-sigorta kutulari olur genelde, onun icine koyabilirsin roleyi. ben xenon role ve sigortasini oraya koymustum, halen duruyordur sanirim icinde. :)

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    175
Mustafa Bağseven

- tetiklemeli baskı devre şeması.Ama sanırım senın dedigin gibi + tetiklemeliyse o zaman yenıden düzenlemem gerekecek.Çünkü sen yukarıdaki yazıları yazdıgın esnada ben şemayı çiziyordum.Görüldügü gibi rölenin + uçlarını 7-8ampere dayanacak kalınlıkta bascam.Şayet ince çizersem yollar patlar.Şemadaki gibi 2 adet kapasitör kullancam.Ayrıca farklı kombinasyonlarda da yakmak için devreye buton ekledim.

jinrj8.jpg

Bu arada araç rölesi yerine mini röle kullandım.Böylece rölede kartın üzerinde olmuş olcak.Yalnız bu rölenin çekecegi maks akım degeri sanırım 12 amper.Dolaysıyla 12x12=144watt ederki bizim sislerimiz o kadar akım çekmicek ve o kadar güç harcamıcak.Bu durumda röle yetecektir diyorum

295sver.jpg

tarihinde Mustafa Ba?seven tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Recep Yazıcı    6
Recep Yazıcı

Mustafa

Seninde deiğin gibi Röle kontakları sisler için yeterli ancak ; Röle alırken kaliteli markaları tercih edin. Özellikle montaj sonrasında söküp takmak problem oluşturacaksa iyi marka bir Röle takın ve unutun. Kalitesiz rölelerde hem kontaklar hemde mekaniği bir müddet sonra bozuluyor.

tarihinde Recep Yaz?c? tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    175
Mustafa Bağseven

Abi ben PCB tipi röle kullanmak istedim.Sanayide otomobillerde kullanılan röleler aslında bence daha iyidir fakat bütün elemanların hepsi devre üzerinde olsun istedigim için bu tip bir röle aldım.

Bu tip röleler PLC otomasyonda mutlaka kullanılıyordur.Dolaysıyla çok çabuk sorun çıkartcagını sanmıyorum ama yinede dedigin gibi iyi bi röle kullanmakta var.Onu da araştırcam yeniden.

İletiyi paylaş

Recep Yazıcı    6
Recep Yazıcı
Abi ben PCB tipi röle kullanmak istedim.Sanayide otomobillerde kullanılan röleler aslında bence daha iyidir fakat bütün elemanların hepsi devre üzerinde olsun istedigim için bu tip bir röle aldım.

Bu tip röleler PLC otomasyonda mutlaka kullanılıyordur.Dolaysıyla çok çabuk sorun çıkartcagını sanmıyorum ama yinede dedigin gibi iyi bi röle kullanmakta var.Onu da araştırcam yeniden.

PCB çok güzel görünüyor bu arada :yes:

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    175
Mustafa Bağseven

Teşekkür ederim abi.

Güzel ve küçük olması son derece önemli.Çizimi 3 saatimi falan aldı.Çünkü alan küçüldükçe yolları birleştirmek zorlaşıyor.Ayrıca yollar bazı yerde çakışıyor tıkanıyor kapanıyor silip yolu başka taraftan veriyorum bu sefer alan büyüyor yeniden yapıyorum yeniden başlıyorum vs.Hele bir de karta bastıktan sonra devre çalışmazsa tamam artık ugraş babam ugraş:)Ki bu işe ilk başladıgımda çok başıma geliyordu.

PCB tasarımını yapmak bazı devrelerde gerçekten zor.4,8x7cmlik alana sıgdırdım.Hani yine yollar devre kutusunun içinde kalcagı için yolların egriligi önemli degil de benım bir devrede aradıgım ilk şey küçük ve kullanışlı olması.Büyük olunca hoş durmuyor yer işgal ediyor vs.

Şu an simulasyonda - tetiklemeyi bir defa yapınca yani kısa süreli 1 saniye falan yapınca röle çalışıyor.Eksi tetikleme devamlı gelince de röle çalışıyor.Aynı şey + tetikleme içinde geçerli.Bu durumda aracın alarmı çaldıgında da sisler yancak

Birazdan aracın alarm kornasının kablosundan + veya - hangi tür tetikleme oldugunu ögrencem.Şayet + tetiklemeliyse yenıden yapcam PCB 'yi:)

İletiyi paylaş

Recep Yazıcı    6
Recep Yazıcı
Teşekkür ederim abi.

Güzel ve küçük olması son derece önemli.Çizimi 3 saatimi falan aldı.Çünkü alan küçüldükçe yolları birleştirmek zorlaşıyor.Ayrıca yollar bazı yerde çakışıyor tıkanıyor kapanıyor silip yolu başka taraftan veriyorum bu sefer alan büyüyor yeniden yapıyorum yeniden başlıyorum vs.Hele bir de karta bastıktan sonra devre çalışmazsa tamam artık ugraş babam ugraş:)Ki bu işe ilk başladıgımda çok başıma geliyordu.

PCB tasarımını yapmak bazı devrelerde gerçekten zor.4,8x7cmlik alana sıgdırdım.Hani yine yollar devre kutusunun içinde kalcagı için yolların egriligi önemli degil de benım bir devrede aradıgım ilk şey küçük ve kullanışlı olması.Büyük olunca hoş durmuyor yer işgal ediyor vs.

Şu an simulasyonda - tetiklemeyi bir defa yapınca yani kısa süreli 1 saniye falan yapınca röle çalışıyor.Eksi tetikleme devamlı gelince de röle çalışıyor.Aynı şey + tetikleme içinde geçerli.Bu durumda aracın alarmı çaldıgında da sisler yancak

Birazdan aracın alarm kornasının kablosundan + veya - hangi tür tetikleme oldugunu ögrencem.Şayet + tetiklemeliyse yenıden yapcam PCB 'yi:)

PCB yi kendinmi basıyorsun , dışarıdamı bastırıyorsun ? Güzel ve zevkli uğraşlar. Tabi vaktin olduğu sürece.

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

Siemens'in PCB roleleri var. Cok kaliteli ve piyasada bulabilecegin en hizli rolelerden biri. Oyle ki; bazen 12 voltu bir milimden az mesafe kalacak sekilde yaklastirdigimda voltaj atma yapip role tırrrrrr diye makineli tufek gibi calisiyor. Tavsiyemdir...

Devre semasi Proteus-Ares urunune benziyor. Guzel gorunuyor. Sonucu da guzel olur Insaallah... Role gibi kapasitorleri de kaliteli kullan. Yazilisini yanlis hatirlamiyorsam Rubycon ve Nichicon marka vardi, japon mali, bilgisayar anakartlarinda kullaniliyor, cok cok kaliteli. Hatta bulabilirsen kati kapasitor kullan.

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    175
Mustafa Bağseven

PCB genelde kendim basıyorum.Şlgi görenleri daha seri olması için dışarda bastırıyorum.

Şemayı areste çizdim.

Bu arada dün elimdeki bi strobe devresine röle baglayıp röleyede led sürdüm.

Sonuç:Ledler devreye direk baglıyken çok daha hızlı çakarken röle ile sürüldügünde birazcık çakma frekanslarında düşüş oluyor.Bunda tabi azda olsa rölenın kalitesinin etkisinin oldugu söylenebilir

İletiyi paylaş

Recep Yazıcı    6
Recep Yazıcı
PCB genelde kendim basıyorum.Şlgi görenleri daha seri olması için dışarda bastırıyorum.

Şemayı areste çizdim.

Sonuç:Ledler devreye direk baglıyken çok daha hızlı çakarken röle ile sürüldügünde birazcık çakma frekanslarında düşüş oluyor.Bunda tabi azda olsa rölenın kalitesinin etkisinin oldugu söylenebilir

Rölenin hızı düşük kalmıştır. Aslında o kadar hızlı bir röle varmıdır bilemiyorumda :yes:

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    175
Mustafa Bağseven

Akşam üzeri aracın alarm kornasının kablolarına baktım.Kornanın dibindeki 2 kablodan biri direk şaseye baglanmış.Digeri ise aşagılara aracın sigorta kutusuna dogru gidiyor.Demekki alarm + tetiklemeli.Bunuda gözümde görmüş olup yaptıgım devre tasarımını + tetiklemeli olarak degiştirmem gerekecek.

Bir de aracın sis lambalarından birinin içini açtım.Sis lambasının biri H3 55wattlık ampülmüş.Toplamda 110watt güç harcancak ve 10 amper falan akım çekilecek.Aldıgım röleye tam olarak güvenemedigim için birkaç gün daha bu iş uzayacak.Yeniden rölelere bi bakmam gerekli.

İletiyi paylaş

Ersin Uzun    0
Ersin Uzun

arkadaşlar bilgiler için çok sagolun.. benim sislerde xenon var yukarıda ki 3 roleli devreyi yapmayı düşünüyorum bi sorun olmaz demi..

İletiyi paylaş

Recep Yazıcı    6
Recep Yazıcı
Akşam üzeri aracın alarm kornasının kablolarına baktım.Kornanın dibindeki 2 kablodan biri direk şaseye baglanmış.Digeri ise aşagılara aracın sigorta kutusuna dogru gidiyor.Demekki alarm + tetiklemeli.Bunuda gözümde görmüş olup yaptıgım devre tasarımını + tetiklemeli olarak degiştirmem gerekecek.

Bir de aracın sis lambalarından birinin içini açtım.Sis lambasının biri H3 55wattlık ampülmüş.Toplamda 110watt güç harcancak ve 10 amper falan akım çekilecek.Aldıgım röleye tam olarak güvenemedigim için birkaç gün daha bu iş uzayacak.Yeniden rölelere bi bakmam gerekli.

Mustafa ,

Aynı röleden 2 adet kullan paralel kardeş kardeş çalışsınlar.

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

role hizindandir o. ben zaten siemens'i bu vesile ile bulmustum, titreyen kornayi sellektore baglamak icin. kornaya en ufak bir dokunmamda far aciksa sellektor yapiyor. kornanin etkisi x2 oluyor. bizim buralarda teybi son ses acip gezen canlilar cok da, bazen korna degil arkasinda dinamit patlatsan duymuyorlar. :yes:

roleyi, eger 12v'luk guc kaynagin varsa, sis ampullerini aractan sokup disarida deneyebilirsin. ampulleri role ile surerek 1 saat gibi bagla, role cok isinirsa kendine baska role bul.

arkadaşlar bilgiler için çok sagolun.. benim sislerde xenon var yukarıda ki 3 roleli devreyi yapmayı düşünüyorum bi sorun olmaz demi..

xenon varsa, bu sistemi en basindan tavsiye etmem. cunku xenon beynini ve ampulunu cok yipratirsin ac kapalarla. pirince giderken evdeki bulgurdan olma. ki zaten benim beklemem de o yuzden. xenon derdi olmasaydi ben coktaaan takmistim farlara bu sistemi. ama farlar xenon oldugu icin klasik halojen sis alip sislere yapmayi dusunuyorum ben de.

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    175
Mustafa Bağseven

Devreyi karta bastım.+ tetiklemeyle çalışıyor.ÜSt üste 3 kez çaktıktan sonra 10 saniye yanık kalacak şekılde yazılım yaptım.Yarın önce deneyip sonra bi 206'ya takcaz.Videoları koyarım.TAbi bi problem çıkmazsa

Aşagıdaki videoda ledlerle denedim.Problemsiz çalışıyor.Sürede sapıtma yok.

http://video.yahoo.com/watch/7360740/19244266

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

cakmalar biraz hizli olmus gibi geldi bana. ozellikle yapilmis bir sistemden cok, ampulun bi an tutukluk yapmasi gibi algilanabilir. ustelik halojen ampulun bu hizda, kaliteli bir tepki verebilecegini hic sanmiyorum. hayirlisi bakalim, arac uzerinde gorelim bir de...

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    175
Mustafa Bağseven

Sistemi kurdum bugun.Problemsiz çalışıyor.

http://video.yahoo.com/watch/7377618/19293775

Çakmalar strobeler iptal edildi.Devre üzerindeki buton yardımıyla Sisler istege baglı olarak 12-30-45 saniye yanık kalabiliyor.

Muhammed abi fikirlerin için teşekkür ediyorum

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

you're welcome..(cocuklugumdan beri bi turlu anlam veremedigim bi cumledir kendileri. :) bizim orta anadolu tabiriyle "sen hos geldin" demek kelime manasi ama nedense vahsi bati "onemli degil" manasina kullaniyor) ellerine saglik, cok guzel olmus. sinyallerdeki tetikler muzik ritmi gibi sanki. sen bu gidisle beste de yaparsin strobelerle..! :dance3:

aslinda benim senin konularina fazla takilmamamda yarar var. :) cunku ben bilgisayar programciligi mezunuyum. boyle senin yaptigin pic programlarini gordukce icim gidiklaniyor mu derler, oyle oluyorum yani. :clapping: ki zaten gecmisten sabikam da var, zamaninda eprom-pic programlamaya merak salmis, eprom programlayici elektronik devre yapmayi denemistim birkac kez. su an belki ucuzlamistir, o donemler iyi paraydi eprom programlayicilar cunku, hazir almaya gucum yetmemisti. neyse..; gormedim duymadim bilmiyorum... ;)

tarihinde Muhammed And? tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    175
Mustafa Bağseven

Bu sistem bugun sanayide gördügüm bi Volvo C60da da var fakat volvoda minimum 30saniye olmak üzere 30-45-60 saniye seçenekli olarak yakılabiliyor.Ayrıca volvo da sisler degil ön farlar yanıyor.Ama tasarruf açısından şayet amaç görüntü ise 30 saniye bana göre çok fazla.

Pic programlamak oldukça sabır isteyen fakat gerçekten zevkli iş.Benım şu an bildiklerim bilmediklerimin yanında çölde kum tanesi.Bilmedigim daha çok şey var.

Örnegin videodaki sistemde sisler sönerken birde böyle yumuşak yumuşak azalarak sönse daha iyi olurdu.Bunu yapmak için ya kapasitör takmak yada yazılımla voltajı yavaş yavaş azaltmak gerekli ki işte bu noktada bilmedigim şeyler var zaman buldukça kitaplardan ögrenmeye çalışıyorum.

İletiyi paylaş

Ersin Uzun    0
Ersin Uzun

elinize saglık 10 numara olmuş... benim siste xenon var diye yapsam mı yapmasam mı diye düşünüyorumda genede yapacam heralde ... zaten sisleri kullandıgımız yok dogru düzgün bari bu işe yarasın ::good1:)

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    175
Mustafa Bağseven

Pekı ben burda röle çıkışına sislerin yanına ilave olarak parklardan kablo çekersem bu sefer içerden aracın sislerini açtıgımda parklarda yanar öyle degilmi?

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı
Pekı ben burda röle çıkışına sislerin yanına ilave olarak parklardan kablo çekersem bu sefer içerden aracın sislerini açtıgımda parklarda yanar öyle degilmi?

eger soruyu yanlis anlamadiysam, evet parklar da yanar. hatta parklari actiginda da sisler yanar. :good1: parklarla sisleri birlestirmis olursun cunku sen orada. ve eger ki amacin sisleri actiginda parklari yakmaksa, yuksek amperli bir diyotla bunun tersi olan parklari yaktiginda sislerin yanmasini engelleyebilirsin.

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    175
Mustafa Bağseven

Soruyu yanlış anlamadın abi.Dedigin gibi aynen.Elimde 6 ampere kadar dayanabilen diyot var.Bu 2 diyotu birbirine paralel bagladıgımda 12 ampere dayanacak şekılde bi sistem olur mu sence?

Dolaysıyla hem sis kablosuna hem de park kablosuna diyot gerekecek.Gerçi park kablosuna takmaya gerek yok.Nasılsa sisler parkları açmadan yanmıyor.

Yada picin diger bacagından 2.bi çıkış alıp 2. bi röle ve yazılımda biraz degişiklikle park ve sisler yakılabilir.

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

sisten parka dogru bir akim gececekse bunun icin bir tane 6 amper yeterli. cunku parklarin cifti sanmiyorum ki 6 amper ceksin. yok eger tersi durum soz konusuysa, tamam o zaman diyotlari paralel baglayip kullanabilirsin. ancak paralel diyot cok tercih edilesi bir uygulama degildir. cunku her ne kadar diyot gucleri esit olsa da, uretim standartsizliklari nedeniyle biri digerinden erken bozulabilir. tabi bu durumda saglam kalan digeri de gider...

--------------------------------------------

"Neden yarı iletkenler direnç ve kondansatör gibi paralel bağlanamazlar ?...

Birbirinden faklı, 2 veya 3 diyotu birbirine paralel bağlarsak, diyotlardan en düşük iletim gerilimine sahip olanı, diğer diyotlarında uçlarını kısa devre etmiş gibi davranacağindan, diğer diyotların uclarında 0.7 volttan büyük gerilim görülmez ve buna bağlı olarakta diğer diyotlar çok aşırı akım çekilmedikçe iletime geçemezler yani akımı paylaşamazlar. Bu paralel devrede her zaman tek diyot aktif olur ve yüke biner. buna çözüm olarak:

Her diyota seri bir direnç koyulur mesela 0,22 ohm değerlerinde olabilir ve böylece diyotlardan birinin iletken duruma geçmsi diğer diyotları etkilemeyecek ve yük akımı paylaşılacaktır.

Aynı durum transistrler içinde geçerlidir. Daha fazla güç için transistörler birbirine paralel bağlanırken her transistörün emiter veya kollektörüne seri direnç bağlamak gerekir. "

Kaynak: www.eproje.com

--------------------------------------------

tarihinde Muhammed And? tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap