• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Ersin Uzun

Uzaktan kumandayla sis farlarını yakmak

Recommended Posts

Ersin Uzun    0
Ersin Uzun

mrb. arkadaşlar çok uzun zamandır sizleri takip ediyorum ve yaptıklarınızı büyük bi zevkle okuyorum.. elektrik elektronik konularında az çok bilgim vardır..

uzun zamandır arabamın uzaktan kumanda açma-kapama tuşuna basınca sislerin yanması konusunu araştırıyorum.. yapmak istediğim olay ;

alarmın kornasından bi tetikleme alacam.. zamanlayıcı role kullanarak sis farının 10-15 saniye arasında yanmasını saglıcam.. ama bu roleyi daha önce hiç kullanmadım onun için nasıl çalışacagı konusunda çok bilgi sahibi değilim.. bi kaç elektronikçiye sordum ellerinde kalmamış üzerinde zaman ayarının bulundugunu söyledi ama gelmesinin uzun sürebilecegini söyledi..

bu role yerine başka bişe kullanılabilir mi bi fikriniz var mı..

ayrıca tetiklemenin kornadan almamın sebebi sessiz kitlenip açılınca sis yanmıcak.. bide alarm çaldıgı zaman sis farıda yanacak.. güzel bişe olacagını düşünüyorum... yardımlarınızı bekliyorum....

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

http://www.sanel.com.tr/ic-aydinlatma.htm

gecmiste ugrasmistim bu role ile. yaklasik 24-26 saniye tutuyor. isinize yararsa, oto elektrikcilerinden rahatlikla bulabilirsiniz.

İletiyi paylaş

Ersin Uzun    0
Ersin Uzun

24 saniye çok uzun aküye zararı olabilir o kadar yanması...

İletiyi paylaş

Hüseyin Hoca    37
Hüseyin Hoca
http://www.sanel.com.tr/ic-aydinlatma.htm

gecmiste ugrasmistim bu role ile. yaklasik 24-26 saniye tutuyor. isinize yararsa, oto elektrikcilerinden rahatlikla bulabilirsiniz.

Bu role kapı butonuna değilde farlara bağlanırsa o zaman (follow me home) özelliği elde edilir. Eksiğim varmı?

İletiyi paylaş

Misafir   
Misafir
24 saniye çok uzun aküye zararı olabilir o kadar yanması...

Akü tınlamaz bile bu süre içinde.

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı
Bu role kapı butonuna değilde farlara bağlanırsa o zaman (follow me home) özelliği elde edilir. Eksiğim varmı?

:) aynen oyle. bende zaten follow me home icin almis, kurcalamistim zamaninda. sonradan far sensorunde bu ozellik cikinca gerek kalmamisti. ama halen aklimda, eger birgun sis takarsam araca, arkadasin yaptigini ben de yapmayi dusunuyorum.

İletiyi paylaş

Tahir Arıt    0
Tahir Arıt

Ben 2004 model T5 'e yapmıştım. Kapıları kitlediğinizde Confort kablosu araca 15 sn. elektrik veriyor. Güvenlik sistemini devreye sokmak için. Sis farının kablosuna confort kablosundan bir ek atıyorsunuz. kapıları kitlediginizde sisler yanıyor 15 saniye, daha sonra kapanıyor. Aracınızda confort kablosu varsa büyük ihtimal vardır, röleye falan ihtiyaç yok.

tarihinde Tahir Ar?t tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Ersin Uzun    0
Ersin Uzun

confort kablosu var mı yok mu hiç bi fikrim yok araba 2005 honda civic.. bu rolenin girişlerini çıkışlarını bana yazabilecek bi arkadaş var mı _?? biraz karışık gibi. benim kontakla filan bi işim yok daha dogrusu çokta kurcalamak istemiyorum sis farına giden elektrik kablosuyla alarm kornasına giden kablo aynı yerde yerlerini biliyorum...

http://yfrog.com/iyicaydinlatmadiyagramj

http://yfrog.com/iyicaydinlatmaj

böyle mi yapılacak _??? birde 20 saniye yazıyor sitede doğrumudur..

tarihinde Ersin Uzun tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Tahir Arıt    0
Tahir Arıt

2005 civicde konfort kablosu var diye hatırlıyorum, çünkü bendede varda 2005 civic. Ama bilen birinin ayarlarması gerekli.

İletiyi paylaş

Ersin Uzun    0
Ersin Uzun

yok mu arkadaşlar bu rolenin kullanımını anlatacak olan....

İletiyi paylaş

Süleyman Öziş    1
Süleyman Öziş

Hocam rölenin kullanımı kısaca şöyledir örneğin 5 adet ucun var bunların 2 si rölenin + - kısaca voltaj uçlarıdır. Bu uçları kullandığının rölenin çalışma V büyüklüğünde bir pil veya güç kaynağı ile tek tek uçlara temas ederek bulabilirsin gelelim bir diğer aşama olan uçları bulmaya. Rölenin + - yani 2 adet ucu dışında geriye kalan uçları kontak uçlarıdır. Röleyi tek kontaklı seçer isen (alırken) 4 adet uç olacaktır. örneğin çift kontaklı seçersen 4 adet daha ek uç olacaktır (+ / - dışında) bir adet dijital ölçü aleti alıyorsun buzzer kısmına getiriyorsun. Bu kısımda ölçü aletinin problarını birbirine değdirir isen ölçü aleti beep die ses çıkaracaktır. Varsayalık tek kontaklı röle aldın + ve - uçlarını buldun röleye voltajı verdin çıtt kontağı çekti. Probları geri kalan uçlardan 2 sine değdiriyorsun diyelim herhangi bir ses duymadın. Probun birini sabit tutup diğerinin konumunu değiştiriyorsun beep sesini duydun diyelim. Bu iki uç röle çalışmaya başladığı an temans eden uçlardır bu uçlara örneğin bir lambaya giden kablolardan birini çıkar bi uca devamınıda diğer uca lehimle röleye voltaj verdiğin an röle kontağını çekecek istediğin lamba vs. çalışacaktır.

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı
Hocam rölenin kullanımı kısaca şöyledir örneğin 5 adet ucun var bunların 2 si rölenin + - kısaca voltaj uçlarıdır. Bu uçları kullandığının rölenin çalışma V büyüklüğünde bir pil veya güç kaynağı ile tek tek uçlara temas ederek bulabilirsin gelelim bir diğer aşama olan uçları bulmaya. Rölenin + - yani 2 adet ucu dışında geriye kalan uçları kontak uçlarıdır. Röleyi tek kontaklı seçer isen (alırken) 4 adet uç olacaktır. örneğin çift kontaklı seçersen 4 adet daha ek uç olacaktır (+ / - dışında) bir adet dijital ölçü aleti alıyorsun buzzer kısmına getiriyorsun. Bu kısımda ölçü aletinin problarını birbirine değdirir isen ölçü aleti beep die ses çıkaracaktır. Varsayalık tek kontaklı röle aldın + ve - uçlarını buldun röleye voltajı verdin çıtt kontağı çekti. Probları geri kalan uçlardan 2 sine değdiriyorsun diyelim herhangi bir ses duymadın. Probun birini sabit tutup diğerinin konumunu değiştiriyorsun beep sesini duydun diyelim. Bu iki uç röle çalışmaya başladığı an temans eden uçlardır bu uçlara örneğin bir lambaya giden kablolardan birini çıkar bi uca devamınıda diğer uca lehimle röleye voltaj verdiğin an röle kontağını çekecek istediğin lamba vs. çalışacaktır.

guzel abim, konuyu okumadan cevap vermeseydin keske be... arkadasin tarifini istedigi role tavan lamba geciktirici role, sense standart roleyi tarif ediyorsun. yani sorulan urun, senin tarif ettiginle uzaktan yakindan alakasi olmayan bir urun... :)

kardes, yanlis hatirlamiyorsam bu meretin bir sabit faz, bir de tetik faz girisi mevcuttu. gecen evde aradim ama bulamadim roleyi. dur ki senin icin bu gece bir daha karistirayim malzemeleri. bulursam eger, yazarim Insaallah hangi uc ne ise yarar diye. sitede 20 sn. yaziyor dogru, ama ben 3'lu led lamba ile deneme yapmistim. defalarca denememe karsilik, yaklasik 24-26 saniye suruyordu geri birakmasi.

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

:) sonunda buldum. oncelikle bendeki urun -(eksi) tetikle calismakta. marka ve modeli Sanel SLG485. bunun +(arti) tetik olani var midir, bilmiyorum ama bircok aracta kapi switchleri -(eksi) tetiklemekte, o yuzden belkide yoktur. gerci eksi tetikleme kucuk bir role ile arti uzerinden yapilabilir zaten, cok da sorun olacagini sanmiyorum. rolenin uzerinde 15,30,31,31S ve 31L olmak uzere 5 pin mevcut. 15 bos kalacak. digerleri ise soyle;

30 = sabit arti(+) ve sis fari arti(+) bu noktaya.

31 = sabit eksi(-) bu noktaya

31L = sis fari eksi(-) bu noktaya

31S = alarm kornasindan tetiklenecek eksi(-) bu noktaya.

31S tetik noktasi yani. bu noktaya eksi akim geldi an role cekiyor, akim kesildikten 20-25 saniye sonra role birakiyor.

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

bu da daha iyi anlasilmasi icin semasi. ama tekrar ediyorum.: eger ki, alarm kornasinin eksi kablosu sabit akima sahipse(yani her daim eksi varsa) bu durumda semadaki gibi baglayamazsiniz korna baglantisini. semadaki gibi baglarsaniz sisler sabit yanar. kornadan gelen noktaya 12v'luk eksi tetikleyici bir role atmaniz lazim.

Duzeltme Notu: Sema hatali oldugu icin tarafimdan silinmistir. Dogru sema ilerki mesajlarda mevcuttur...

tarihinde Muhammed And? tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Ersin Uzun    0
Ersin Uzun

çokk teşekkür ederim yardımlarınız için :) yani bu roleyi kullanırsam extra olarak birde - tetikleme saglıcak olan roleden bulmam gerekecek.. yarin yapmayı planlıyorum inş. bulurum bu rolelerden...

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı
çokk teşekkür ederim yardımlarınız için :) yani bu roleyi kullanırsam extra olarak birde - tetikleme saglıcak olan roleden bulmam gerekecek.. yarin yapmayı planlıyorum inş. bulurum bu rolelerden...

-(eksi) tetik saglayan roleler ozel birsey degildir. normal bildigin 12v roledir. role cektiginde surulen akim eksi olacak sadece. ilerleyen saatlerde onun da semasini cizmeye calisirim...

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    175
Mustafa Bağseven

muhammed andı.

bu şemada sislerin + ucuna 2 kablo geliyor.

Şemada sislerin + ucu hem aküye hemde + röleye gidiyor.aküye giden yazan kısım sislerin sis lambasının dügmesi ile normal yanıp sönmesini saglayan kablo mu oluyor.

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

cok haklısın Mustafa, hatirlatman icin tesekkur ederim. ben sis fari anahtarini hic goz onunde bulundurmamistim. :) kaldi ki; bu anahtar nedeniyle sis farina sabit eksi gelmekte. bu durumda yukarida yapmis oldugum semaya gore sis fari daima yanacaktir. yani o sema yanlis. oyleyse biz burada zaman rolesini de surucu role olarak kullanmaliyiz ki, istedigimiz sonuca ulasabilelim. ve bu durumda dogru semanin asagidaki olmasi gerekir... semadaki 12v roleler klasik 30-40 amperlik far rolesi veya benzeri olabilir.

post-3361-1271451586_thumb.jpg

aslinda sis fari anahtarindan gelen akim ile araya role ekleyerek zaman rolesini surebilirdik ama yaklasik 10 dk.lik sabit calismada zaman rolesinin az biraz isindigini gozlemledim. ustelik ben uclu led ampulle test ediyorum. zaman rolesi her ne kadar 8 amper olsa da, sisin cektigi akim cok daha fazla isitacaktir roleyi. ustteki semada zaman rolesi sadece surucu olarak kullanildigindan bu isinma olayinin da onune gecmis oluyoruz bu sayede.

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    175
Mustafa Bağseven

yahu bu röle olayına hiç kafam basmıyor benım.Daha dogrusu ben hiç röleyle bişeylerle ugraşma deneme fırsatım olmadı.Şu ara başka işlerim oldugu için bu konuyla ilgili fazla araştırma yapamıyorum.Sadece rölenın içinde bir parça var.Elektrik gelip gidince sağa ve sola hareket edip elektrigi diger tarafa aktarıyor onu biliyorum ve gördüm

Ben şu an mikroişlemci programlayarak ledlere herşeyi yaptırabiliyorum.Aynı şeyi burda da yaptıgımda zaman rölesine gerek kalmadıgı gibi sisleri istenilen zaman kadar açık bıraktırabilirim.20 saniye yerine 10 saniye yaptıgım gibi kapılar kilitlendiginde önce sisleri üst üste 3 defa strobe yaptırıp ardından 10 saniye yanık bıraktırabilirim vs...Yani anlayacagınız zamanı picle ayarlamak mümkün.Pice 15 saniye çıkış açık kalsın dedigimde pic 15 saniye çıkış verir

Benım sizden istedigim şey ise şu:

Bu bahsettigim basit pic kontrollü devreyi yaptıgımda sislerin hem alarm tetiklemesiyle hem de orjinal sis anahtarından açma kapamasının birbiriyle birbiriyle çakışmaması için ne yapmam nasıl baglamam gerekli.

Devrede bir giriş ve bir çıkış olacak.Girişe sinyal geldiginde çıkış tetiklenıp sisleri yakcak..Ama şu ana kadar yaptıgım uygulamaların genelde hepsi girişe + veriyorum..Dolaysıyla merkezi kilitten bu devreye + akım akması gerekli.Şayet - akım tetiklemeliyse onu + ya nasıl çevircem onu bilmiyorum.

Ben burda transistör çıkışına led degilde bir adet röle bagladıgımda röleden de sis ampüllerine geçiş yapmayı nasıl yaparım.

85-86 -30-87a ve 87 isminde.

Rölede hiç elektrik yokken elimdeki röle 30 ve 87a ismindeki bacakları birleştiriyor.Elektrik verildiginde ise 30 ve 87yi birleştiriyor.Dolaysıyla rölede 5 tane bacak var.SEnın yukarıdaki şekılde ise 4 bacak var.Sen yukarıdaki şekılde bacaklardan birini kullanmadın mı demek oluyor bu.?Ne yapıp edip ögrencem bu röleyi:)

MEsela kornanın altındaki rölede kornadan elektrik geldiginde 30 ve 87 birleşiyormu?Yukarıdaki şeklın çalışma mantıgını anlatırmısın.Bir de sis farının - ucu bu sistemde 12voltluk rölenin 85 nolu bacagınamı baglancak?

tarihinde Mustafa Ba?seven tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

post-3361-1271464241_thumb.jpg

Oncelikle rölenin ne oldugunu ve nasil calistigini bir anlayalim. Yukaridaki sekil cift kutuplu bir rolenin calismaz durumda iken ic yapisini gostermekte. Role aslinda cok basit bir elektronik anahtardir. Oda lambasinin anahtarini elimizle degilde elektrik kuvvetiyle acip kapamak gibi. 85 ve 86 nolu bacaklara elektrik geldiginde icerideki bobin elektromanyetik alan olusturarak ondeki iki cizgide miknatislanma benzeri bir etki olusturur. Normalde 87a'da duran iletken levha, miknatis etkisiyle bir anda 87'ye kayar. Ve 30 ile 87 arasi birlesmis olur. Eger ki role tek kutuplu olursa 87a olmaz. Bu durumda roleye elektrik gelmezken levha yine orda boslukta durur. En basit role budur. Bunlarin 87 ve 30'unun ikiserli ucerli olani da var. Neyse...

Gelelim devrenin calisma mantigina. Alarm kornasi ottugu anda korna hattindan alinan paralel kablolarla altindaki role calisacak dikkat edersen. Role calisinca akuden 30 nolu bacaga gelen eksi hat 87'ye gececek ve o da zaman rolesinin 31S bacagini eksi hat ile tetikleyecek. Bu anda zaman rolesi calismaya baslayacak ve 31L bacagindan eksi akim cikmaya baslayacak. Buraya dikkat, zaman rolesindeki 31L ucu, eksi hattini 31S'den almiyor(31S sadece tetikci), direkt 31'den aliyor. Bu nedenle 31S'de eksi kalmazsa dahi 20 saniye boyunca zaman rolesi calisacagi icin 31'den 31L'ye eksi gecisi mevcut olacak. 31L nereye gidiyor, diger rolenin 85 nolu bacagina. Peki o rolenin 86'sinda ne bagli, akuden gelen arti hat. Bu durumda 31L'den gelen eksi ve akuden gelen arti ikinci roleyi calistiracak. Ikinci rolenin 30 nolu bacaginda ne var, akuden gelen arti hat. Tabi bu durumda ikinci rolenin 30 ve 87'si birlestigi icin sis farinin ihtiyaci olan arti hat aku uzerinden saglanmis olacak. Pekiiiii; ikinci role niye var? Ikinci rolenin amaci, zaman rolesi calismaz durumda iken sis farina arti hattin gitmesini engellemek. Cunku zaman rolesi calismazsa onun 85'ine eksi hat gelmeyecek. Bu durumda da role calismayacak ve 30, 87 ile birlesemeyecegi icin sise arti gitmemis olacak. Sisin eksi ucuna hic dokunmuyoruz, onu Allah'a havale ettik, ettigini bulsun Insaallah.! :) Cunku eksi zaten her daim var sis farinda. Arac icendeki anahtar sadece artiyi gonderiyor. Tabi bu soylediklerim sasesi eksi olan araclarda, arti saseye sahip araclarda durum nedir bilmem.. Buyuk ihtimal hersey tam tersidir.

Peki eksi cikisla nasil arti alinir.? Rolenin 86 ve 30 nolu bacaklarina sabit arti baglarsin. 85'e de o eksi cikisi baglarsin. 85'e eksi geldigi anda 86'daki arti ile birlikte roleyi calistiracak. Akabinde artili 30 nolu bacak 87 ile birlesecek ve al sana 87 nolu bacakta arti hat, gotur nerye istiyorsan...

Pic kontrolun cikisi ile sis anahtarin cakismamasi da ayni bizim ikinci role mantigi. Yani pic unitesinden cikisin devamina konacak bir rolenin 86 nolu bacagina unitenin cikis hatti baglanacak. 85'e ise sabit eksi temin edilecek. 30'a da sabit arti. Bu durumda noldu? Picden 86'ya akim geldigi anda 85'deki sabit eksi ile roleyi calistiracak. 30'daki sabit arti da 87'ye gecmis olacak. 87'den alacagin akimi sisin arti hattina baglayacaksin, pic akim verdigi surece sisler yanmis olacak. Peki anahtarla acarsan? Sisler yanar sadece, baska hicbirsey olmaz. Cunku anahtardan gelen arti akim rolenin 87'sine gelecek ama orada kalacak. Cunku pic calismadigi surece 30'a gecmek icin kopru yok. Tek gecis yolu yuzme biliyorsa yuzmesi gerekir... :angry: Varsayalim role bozuldu ve 87-30 arasindaki kopru takili kaldi, gelene gec diyor. O vakit de birsey olmaz, cunku gecisin obur ucu olan 30 zaten akuden gelen sabit arti. O arti, digeri arti.., baci gardas gecinip giderler. :)

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    175
Mustafa Bağseven

Muhammed abi gerçekten çok güzel anlatmışsın teşekkür ederim..Bu işleri bilmek kadar da karşıdaki adama anlatmak ta ayrı bir kabiliyet.Yazdıklarını okuyup sistemin çalışma mantıgını kavramaya çalışıyorum.Burda şunları sorcam:

1-Pekı diyelimki sistemin mantıgını anladık devreyi kurduk yazılımı yaptık..Aracın şoför mahallinin kapısını açıp sigorta kutusunu açtıgımızda neler yapmaya başlamamız gerekli...Benım asıl tereddütte kaldıgım nokta o..Onu da sanırım usta bi oto elektrikçisinin yardımıyla halletcem:Çünkü şu ana kadar yaptıgım tek şey aracımda bagaj aydınlatması yokken aracın tavan lambasının sigortasını bulup o sigortadan elektrik alıp bagaj aydınlatması yapmak olmuştu.

2-yazdıklarını defalarca okudum ve devreye bakıyorum hala.Yalnız şunu anlamadım yada anladıgım şey burda şu

Bu şemada sis farlarının kablosu yani sis ampüllere giden + kablo 87 nolu bacaga baglı.Dolaysıyla 2. röle çalışınca 30 ve 87 birleşerek sislere + yük akıyor ve hoppp sisler yanıyor.Tamam ama bu şemada hala sisler sadece uzaktan kumanda ile açıp kapatınca yanıyor.

Şayet sis lambalarının - ucu daima şaseye baglıysa o halde en son 87 nolu bacakta mavi ile gösterdigin ok yada o oku kablo kabul edersek o kabloya bir de sisleri "sis açma kapama dügmesinden gelen"+ yüklü kablo baglanmıcakmı.?Şayet o nu da bagladıgımızda sisler açıkken bu esnada uzaktan kumandaya bastıgımızda çakışmalar olcak.Aracın sis açma kapama dügmesinden gelen + yük hem ampüle hem de rölenin 87 nolu bacagına akmıcak mı?

Benım burda takıldıgım nokta sislerin açıkken uzaktan kumandaya basma veya uzaktan kumandayla sisler yanıkken sisleri normal açma kapama dügmesiyle açtıgımızda çakışma olmamalı.Aksi halde emin degilim ama röleyi falan yakar bi yerleri bozabilir diyorum.Bu nedenle Diyot falan gerekebilir

2i9m4hd.jpg

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

1- Sigorta kutusunda-kapaginda genelde kutu semalari mevcuttur. Hangi sigorta nereye aitse o semaya gore bulabilirsin. Kutuda aksi belirtilmedikce eksi hat hicbir zaman olmaz, bu nedenle yapacagin yanlis bir temasta kisa devre gibi bir sorun yasamazsin, en dikkat etmen nokta aracin sasesidir, sase ters kutuptur cunku. Sigortalarin icinde aracin olmazsa olmazi, sabit elektrik olan sigortalari mevcuttur. Bunlar 30-40 amperlik sigortalardir genelde. Akuden gelen hat olarak, o sigortalara gelen hatti dusunebilirsin mesela. Ama tedirgin oluyorsan, elbetteki isten anlayan bir oto elektrikcisi en guzelidir.

2- Mavi ile gosterdigim cikis normal sisin arti hattina yani kabloya paralel baglanacak zaten. Anahtardan gelen kablo iptal edilip zamanlayiciya yonlendirilmeyecek. Ve de sisler acikken kumandaya bastiginda cakisma diye birsey olmaz. Cunku neden? Sisler ic anahtardan acikken 87'ye sis hattindan arti gelir, burasi tamam. Ve bu esnada kumandaya bastigin anda devre calisir ve 30-87 birlesir. Bu durumda 30'da zaten akuden gelen arti var. ArtixArti diye birsey asla olmaz, cunku cikis noktalari ayni; aku. Ayrica; roleye de hicbirsey olmaz. Cunku role her daim 30 ve 87'den bagimsiz calisiyor. Roleyi baglayan ve var eden tek sey, 85 ve 86 uclari. Amperi yeterli secilmisse 30 ve 87'den olabilecek etki hic mi hic yok rolenin calismasinda. Eger ki amper dusuk olursa ne olur? Ya role bozulur ve yanar yahut da 30 ve 87 arasindaki bagi olusturan levha(ki elektrik deyiminde bu levhaya genelde yanak derler) birbirine yapisir, rolenin 85 ve 86'sindan akim kesilse de 30-87 iletimi kapanmaz. Kaliteli bir rolede bozulma yahut yanma riski, akim esik degerini asmadigin surece kolay kolay olmaz. Kolay kolay diyorum, cunku role ne kadar cok kullanilirsa; role icindeki 85 ve 86'nin bagli oldugu bobin ve 30 ve 87'nin birbirine temas eden yanaklari bir sure sonra(ki bu sureyi yillarca olarak dusunebilirsin) artik eskimeye, kararmaya baslar, bu durumda miyadini dolduran rolenin degismesi gerekir. Ancak tekrar ediyorum; semadaki gibi roleyle bagli bir devre varken anahtarla acilma ve de rolenin devreye sokulmasi asla ve asla roleye, anahtara yahut devreye hicbir problem teskil etmez. Bu hem rolenin calisma mantigina terstir hem de etseydi; sonradan takilma otomatik far sensorlu araclarin bu sorunlari yillardir yasiyor olmalari gerekirdi. Mesela bende; hava kararmaya basladiginda kopru altlarindan gecerken far sensoru devreye giriyor ve ben bazen far sensoru hala devredeyken farlar bi daha sonmesin diye fari kumanda kolundan aciyorum. Yahut aksam araci sondurdugumde eger ki farin kapanmasini istemiyorsam far kolundan fari aciyorum. Follow me nedeniyle far sensoru 20 saniye daha acik kaliyor, sonra tik-tik diye bir role sesiyle sensor devreden cikiyor. Tabi ben daha onceden far kolundan farlari acarak beslemeyi devam ettirdigim icin farlar calismaya devam ediyor. Hicbir cakisma, catisma, kavga, dogus, vurdu, kirdi olmuyor yani... :)

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

Eger ki, illa diyot kullanmak istersen bu durumda 87 nolu bacagin cikisina 10-15 amperlik kopru diyot kullanman gerekir. Kopru diyot voltaji kucuk bir miktar dusurecektir belki ama zaten akuden 12 voltun uzerinde gelen voltaj bunu tolore edecektir. Yahut cokta tavsiye edilmese de, 6a10 turu iki diyotu paralel baglaman lazim. Cunku sis fari yaklasik 8-10 amper. Mesela bendeki sigorta yuvasinda sis icin 7,5 amperlik sigorta mevcut.

tarihinde Muhammed And? tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    175
Mustafa Bağseven

şu son yazdıklarını okuyorum.

Mikroişlemciye yazılım yaptım.

Yaptıgım devre bilgisayarda simulasyonda + tetiklemeyle tam istedigim gibi çalışıyor.Tek baglantıları kaldı.Yazdıkların çok mantıklı.Dedigin gibi far sensörlerinde de aynı durum var.

Aracın kaputunu açtım.Alarm kornasının dibinde 2 kablo var.Biri kırmızı biri siyah.

1-Pekı sence yukarıdaki grafikte 1. röleyi kullanmadan(kornanın altındaki röleyi kasteddim) kornadan + tetikleme alabilirmiyim?

Çünkü anladıgım kadarıyla kumandayla kapıları kilitlendiginde kornanın altındaki o kırmızı ve siyah kabloda elektrik oluyor.Siyah olan şasedir kırmızı olanda + dır mutlaka.Ben elimdeki devreye kornanın altındaki o kırmızı yani + kablodan giriş yapcam.Böylece korna çalınca devreye sinyal gidicek.Tabi bu dedigimin olması için korna çalışmazken kırmızı uçlu kabloda elektrik olmamalı

2-)Ben şayet bu işlemlerin hepsini aracın içinden yani sigorta kutusundan yapabilirsem çok daha iyi olcak.Örnegin dedigim gibi kornadan + tetikleme almak için kaputu açtım demiştim.Kaputu açmadan direk sigorta kutusundan uzaktan kumadaya bastıgımda kornanın çalmasını sağlayan sigortayı bulursam ve tetiklemeyi ordan alsamda olur öyle degilmi?

3-)Yukarıdaki resimde akü diye tabir ettigimiz kısımdaki + yı tavan lambasının sigortasından alsam olur öyle degilmi?Dolaysıyla sisler kumandadan açıldıgında tavan lambasının sigortasında araç stop vaziyetteyken bile devamlı elektrik oldugu için tavan lambasının sigortasından gelen elektrikle yancak.Bu durumda da tavan lambasının sigortasını büyütmem gerekiyor öyle degilmi?

4-Birde benım ön sislerim ön parklar yanmadan yanmıyor.Bu sorunuda halletmem lazım.Aksi takdirde parklar açılmadan kumandadan sisler yanmayabilir

Kısaca 1 adet röle ile ve herşeyi aracın içinden yani kesinlikle dışarıdan içeriye kablo çekmeden halledebilirsem güzel olcak

Şayet başarılı bir şekılde baglantıları yaparsam follow me home 'un kendi stilimini yaratmış olcam:)

Yazılıma biraz daha takviyeler yapıp devreye bir adette buton ekleyip kumandaya bastıgımda sislerin birkaç farklı şekılde yakıcam

İletiyi paylaş

Ersin Uzun    0
Ersin Uzun

üstatlar ne yaptınız siz böyle ya :) benim kafa içmiş gibi oldu şimdi :):D

ben size durumu daha açık biçimde anlatayım..

arabada sis farı yoktu ön tarafta.. arka sisten kablo çekildi role takıldı ve ön sise baglandı.. arka sis yanınca önde yanıyor şimdi.. eksi uçta akünün eksisine baglandı....

alarmın kornasının kablosuda aynı yerden geçiyor.. onunda eksisi şaseye baglandı..

yani motor kaputunu açınca 2 kablo var önümde biri sis lambası biri kornanın.. şimdi neler almam gerekiyor siz bana tam olarak söyleyin ben yarin alayım bi şekilde birleştiririz nasıl olsa :)

birde bu roleleri nasıl koruyacaz motor kaputunda açıkta kalıcak çünkü...

bu arada özür dilerim geç cevap verdiğim için.. tekrar sagolun..

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap