İçeriğe Yönlendir
Harun Karayel

Opel Astra G'ye (1998-2004) xenon

Recommended Posts

Gökhan Tongay

Yok d1s d2s bi xenon projector diye aratırsanız google da nasıl bir mercek almanız gerekeceği karşınıza resim olarak çıkar ayrıca forumda mercek çeşitleri ile ilgili bir konu var imzamda da adresi var tıklayıp gidebilirsiniz.

İletiyi paylaş

Uğur Özbay

Teşekkürler Gökhan Bey , imzanızdaki konuları tek tek okudum , çok faydalı oldu.

Bi-xenon modifiyesini yaza düşünüyorum bütçeyi denklersem.Tabii e34'lerde uzun kısa ayrı farlarda , bu da bir hadikap. Şimdilik yalnızca xenonu biraz güçlendireyim demiştim ama kayda değer bir fark olmayacak belli ki.Zaten ampuller de h1 tip ;oysa buna h7 tip lazım ,gereksiz masraf olacak.

İletiyi paylaş

Tolga Karaca

Herkese merhaba opel astra g kasa aracımın halojen farlarını mercekli olanlarıyla değiştirdim. d2s girişleri varmış fakat geçici olarak h7 ampül uydurduk içine. Haliyle aydınlatma baya zayıf kaldı. Şimdi D2S zenona geçmek istiyorum fakat fiyatlar çok fazla. bulabildiğim en ucuz kit philips oda 350tl yi geçiyor fiyatı. Farlarım depo marka ve açıkçası çok ısnmasından yanmasından kararmasından falan korkuyorum. Bu D2S zenonlar çok ısınır mı farıma bir zararı olur mu?  Olmaz ise balast konusunda tavsiyelerinize ihtiyacım var. Ampül bir şekilde bulunuyor fakat balastlar çok pahalı. Çıkmacılardan herhangi bir markanın bütçeme uygun D2S balastını alsam aracımda çalıştırabilir miyim tavsiyelerinize ihtiyacım var. Teşekkür ederim

13016346_1138206482897265_2103704831_o.jpg

İletiyi paylaş

Metin Akbal

Mercek değişimi olmadan tam olarak randıman alamazsınız... Bende yan sanayi mercekli farda takılı xenon aydınlatmasına baktım odaklama sıfır oluyor. Araç Corsa C.

İletiyi paylaş

Tolga Karaca

merceklerini beğendim odaklaması ve çizgisi güzel aydınlatması yetersiz kaldı sadece ampüle ihtiyacım var

İletiyi paylaş

Sırrı Polat

Aydınlatmanın yetersiz olmasını sadece ampül açıklamaz , en az ampül kadar mercekten de kaynaklanır . 350 tl ye bulduğunuz set Çin malıdır muhtemelen , 350 tl ye ancak  en ucuz orjinal d2s balastı alabilirsiniz orjinal d2s ampülün de çiftini ancak 150 tl ye alırsınız maalesef fiyatlar böyle , ama replika Çin olsun derseniz fiyat düşebilir.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş
On ‎15‎.‎04‎.‎2016 at 13:07, Tolga Karaca yazdı:

Herkese merhaba opel astra g kasa aracımın halojen farlarını mercekli olanlarıyla değiştirdim. d2s girişleri varmış fakat geçici olarak h7 ampül uydurduk içine. Haliyle aydınlatma baya zayıf kaldı. Şimdi D2S zenona geçmek istiyorum fakat fiyatlar çok fazla. bulabildiğim en ucuz kit philips oda 350tl yi geçiyor fiyatı. Farlarım depo marka ve açıkçası çok ısnmasından yanmasından kararmasından falan korkuyorum. Bu D2S zenonlar çok ısınır mı farıma bir zararı olur mu?  Olmaz ise balast konusunda tavsiyelerinize ihtiyacım var. Ampül bir şekilde bulunuyor fakat balastlar çok pahalı. Çıkmacılardan herhangi bir markanın bütçeme uygun D2S balastını alsam aracımda çalıştırabilir miyim tavsiyelerinize ihtiyacım var. Teşekkür ederim

Farın D2S olduğuna emin misin ? Ampul takılan duyun yakın plan net bir fotosunu atarsan netleşir.
Philips/Osram D2S balast ve ampul kullanmanı öneririm, ucuz kitler hem elektrik tesisatı hem de far için zararlı.

http://www.geceucusu.com/forum/36-ilanlar/

İletiyi paylaş

Oktay Toker
On 15.04.2016 at 13:07, Tolga Karaca yazdı:

13016346_1138206482897265_2103704831_o.jpg

Depo far son zamanlarda bir çok araca mercekli versiyonlar üretiyor.Mercekler H sınıfı ve aynı merceklerde ampul kılıf aparatı değişimi ile ve tabiki haricen değil farın orijinal ampul düzenegini formatına uygun olarak kullanılıyor.Farlar bu araç serisinin oem xenon sistemli far versiyonu var ise ona muadil üretilmedi ise Xenon sisteme uyumlu mercekli farları yoktur.Farın kasasında ampul çeşitlerini kabartma olarak yazar.Listesinde hiç rastlamadım.Çin merceklerden daha hallicedir çok uzun olmasada epey güzel aydınlatma verir.

Bu zaman süresini sakın xenon ampul kullanarak kısaltmayınız.Merceklerin kromu çabuk deforme oluyor.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Baykan Taş

sevgili arkadaşlar aranıza yeni katıldım, öncelikler herkese selam olsun. Konuya gelirsek; astra g aracıma bi xenon mercek takmak istiyorum ve bunu ilk kez yapacam, baya bi araştırma yaptım ve elim bu tür işçiliklere yatkındır. Ama teknik olarak bazı sorularda tereddüt edilyorum

1- Astra g nin ön farlarına 3'' mi 2,5 '' mi mercek takmalıyım ?

2- Takacağım mercek, bu yuvaya hazır oturan merceklerden olsa, gerçek xenon verimi elde edebilirmiyım, yoksa tadilat gerektiren diğer hella vs. marka merceklerden mi takmalıyım?

daha önceden bu işi astra g ye yapmış olan arkadaşlardan, büyük ve küçüklerimizden yardım bekliyorum. Yapan var olupta resim ve anlatım da yaparsa daha bir ikrama geçer. Teşekkürler.

İletiyi paylaş

Baykan Taş

http://www.ebay.com/itm/3-Bi-xenon-Projector-Lens-D2S-Kit-With-Shrouds-For-Headlight-Retrofit-LHD-RHD-/322291277943?hash=item4b0a0ea077:g:Sb4AAOSw0UdXqYZg

bu mercekler astra g ye olurmu acaba?

ilanda h4 tipi far kullananların dışındakilere modifikasyon gerektirir diyor ama ben yinede sizlerin tecrübelerini bir almak istedim.

İletiyi paylaş

Sırrı Polat

öncelikle hoşgeldiniz ,

merak ettiğniz soruların cevaplarının tamamı ve daha fazlası ve yapılan bütün çalışmalar resimleri ile bu başlık içinde mevcut , biraz incelerseniz uygulama seviyesinde pratik bile kazanabilirsiniz :)

nihai olarak da benim fikrim oem ürünler tercih edin.

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Oktay Toker

İlandaki o mercek kapagı haricinde başka bir şey almayın derim.Oem Valeo bi-xenon yada Hella bi-xenon mercek kullanın.

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Büyük her zaman iyidir :) 

İletiyi paylaş

Çağatay Bahtiyar
Gönderildi: (düzenlendi)

Merhabalar , aranıza Ordu'dan katılıyorum. Uzun zamandır takip ediyor fakat bilgi olarak forumdaki diğer üyeler kadar bilgim olmadığı için pek fazla katkıda bulunamadım. 

Uzun zamandır merak ettiğim Astra G nin orjinal mercek far tasarımı olan DEPO marka farını aldım. İlk başta denemek ve sadece görseli için düşündüğümden yan sanayi ürün seçtim. Sonrasında bu aydınlatma işini sevdim. Şimdi bu elimdeki farlara proje yapmak istiyorum. 

Öncelikle kişisel olarak ilk defa xenon ampulü merceğe geçince kullanmış tecrübe etmiş birisiyim. D2s 4300K Osram 66240 (Orjinal) ampul aldım. Farın üstünde 6000K photon %50 D2s vardı ben hem soğuk beyaz görüntü olarak sevmediğimden hemde aydınlatma gücü istediğimden genelde 4000-5000K arasında renk sıcaklığı seviyorum. Bu Osram ları Photon marka nispeten üst serisi balastlarla kullanıyorum.

Aydınlatma olarak uzun yol deneyiminde karanlık yollarda çok memnunum , çizgi keskinliği de gayet iyi. Fakat hava yeni karardığında  sarı -amber tarzı sokak lambalarının olduğu yerlerde aydınlatma biraz yetersiz gibi geliyor. Merceklerin içindeki yansıtıcı tasları çok kontrol edemedim açıkcası. Farları açtığım zaman küçük bir proje yapıp Bi-xenon projeside yapabilirim diye düşünüyorum. 

Şimdi ricam şudur ki , bu ekte gözüken projektöre sahip farlarım için öneriniz nedir ?

-Bi-xenon dönüşümü farı açmadan arka yuvasından yapılabilecek düzeyde midir?

-Bi-xenon yada bi-halojen takıntım yok. Hatta şunuda diyebilirsiniz. Bu farda en orjinali yine kısa huzmeli projektöre devam ama performanslı olan X modeli takabilirsin gibi..

Her türlü öneriye açığım. Yine dediğim gibi tamamen fabrikasyon standartlarda görünüm şekilden daha çok aydınlatma kalitesini arttırmak için bu projeyi istiyorum. Açıkcası halojen sistem Bi-Halogen mercekler daha çok dikkatimi çekiyor. Xenon balast olaylarını çok sindiremedim sevemedim. Led sistemlerinde hepsi 6000K olduğundan onuda eliyorum. Ama yine dediğim gibi tamamen sizlerin zevklerine ve fikirlerinize güvenerek akıl danışmak istiyorum.

ekte mevcut olan projektör tipi ve yapısı var.

DIAI4005.jpg

WP_20150117_20_37_46_Pro.jpg

WP_20151016_22_15_08_Pro.jpg

WP_20151016_22_38_57_Pro.jpg

WP_20151016_23_00_20_Pro.jpg

tarihinde Çağatay Bahtiyar tarafından düzenlendi
imla

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş
14 saat önce, Çağatay Bahtiyar yazdı:

Merhabalar , aranıza Ordu'dan katılıyorum. Uzun zamandır takip ediyor fakat bilgi olarak forumdaki diğer üyeler kadar bilgim olmadığı için pek fazla katkıda bulunamadım. 

Uzun zamandır merak ettiğim Astra G nin orjinal mercek far tasarımı olan DEPO marka farını aldım. İlk başta denemek ve sadece görseli için düşündüğümden yan sanayi ürün seçtim. Sonrasında bu aydınlatma işini sevdim. Şimdi bu elimdeki farlara proje yapmak istiyorum. 

Öncelikle kişisel olarak ilk defa xenon ampulü merceğe geçince kullanmış tecrübe etmiş birisiyim. D2s 4300K Osram 66240 (Orjinal) ampul aldım. Farın üstünde 6000K photon %50 D2s vardı ben hem soğuk beyaz görüntü olarak sevmediğimden hemde aydınlatma gücü istediğimden genelde 4000-5000K arasında renk sıcaklığı seviyorum. Bu Osram ları Photon marka nispeten üst serisi balastlarla kullanıyorum.

Aydınlatma olarak uzun yol deneyiminde karanlık yollarda çok memnunum , çizgi keskinliği de gayet iyi. Fakat hava yeni karardığında  sarı -amber tarzı sokak lambalarının olduğu yerlerde aydınlatma biraz yetersiz gibi geliyor. Merceklerin içindeki yansıtıcı tasları çok kontrol edemedim açıkcası. Farları açtığım zaman küçük bir proje yapıp Bi-xenon projeside yapabilirim diye düşünüyorum. 

Şimdi ricam şudur ki , bu ekte gözüken projektöre sahip farlarım için öneriniz nedir ?

-Bi-xenon dönüşümü farı açmadan arka yuvasından yapılabilecek düzeyde midir?

-Bi-xenon yada bi-halojen takıntım yok. Hatta şunuda diyebilirsiniz. Bu farda en orjinali yine kısa huzmeli projektöre devam ama performanslı olan X modeli takabilirsin gibi..

Her türlü öneriye açığım. Yine dediğim gibi tamamen fabrikasyon standartlarda görünüm şekilden daha çok aydınlatma kalitesini arttırmak için bu projeyi istiyorum. Açıkcası halojen sistem Bi-Halogen mercekler daha çok dikkatimi çekiyor. Xenon balast olaylarını çok sindiremedim sevemedim. Led sistemlerinde hepsi 6000K olduğundan onuda eliyorum. Ama yine dediğim gibi tamamen sizlerin zevklerine ve fikirlerinize güvenerek akıl danışmak istiyorum.

ekte mevcut olan projektör tipi ve yapısı var.

Bu far d2s mercekle geliyordü değil mi? Bir duvarın 5 metre gerisinden ışık desenini görmek faydalı olur. 4300k ampul seçimi güzel ancak mercek optik olarak iyi değilse verimsiz olacağı aşikar. Yeniden ampul balast masrafına girmeden hella d2s mercek montajı deneyebilirsin.

İletiyi paylaş

Çağatay Bahtiyar
Gönderildi: (düzenlendi)
48 dakika önce, Selçuk Keleş yazdı:

Bu far d2s mercekle geliyordü değil mi? Bir duvarın 5 metre gerisinden ışık desenini görmek faydalı olur. 4300k ampul seçimi güzel ancak mercek optik olarak iyi değilse verimsiz olacağı aşikar. Yeniden ampul balast masrafına girmeden hella d2s mercek montajı deneyebilirsin.

evet D2S +LED yazıyor üstünde ama projektörde D2s ve h7 ibaresi var. Bixenon için sanırım önermiyorsunuz. Sadece mercek güncellemesi yapılacaksa nerden nasıl temin ederim tam olarak hangi model ?

5 metre geriden şuanlık elimde görsel yok ama çok keskin bir çizgisi var. Sadece sokak arasında bazı mercekler sürekli yere paralel giderken benimki hafif uzaklaştıkça yükseliyor.

Yardımınız için teşekkürler.

tarihinde Çağatay Bahtiyar tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Çağatay Bahtiyar
Bir saat önce, Selçuk Keleş yazdı:

Duvar fotoğrafı mevcut durumu anlayabilmek için önemli, belki de mercek değişimine çok gerek yoktur. Hella ‘nın d2s bixenon merceği de mevcut, belli bir satıcı öneremiyeceğim.

http://www.geceucusu.com/topic/970-xenon-mercek-tipleri-resimleri-ve-teknik-özellikleri

Teşekkürler cevap için. En yakın zamanda 5m fotoğrafı çekip paylaşayım. benim çekincem arka yuvadan söküp takabilmek. Eğer bixenonlarda sıkıntı yaşarsam normal kısa mercek değişimine giderim. Linkteki mercek tiplerini hep inceledim. Hellanın küçük olanları mevcut. Korkum performansı yönünde ve orjinal ekipmanı bulmak . ilk boşluğumda farın merceğini ve projektörünü kontrol edip güvenli çalışma ölçülerini belirlemek.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Farı açmadan mercek değişimi yapmak mümkün değil. Bixenon mercekler ölçü olarak montaja engel değil xenonu taktıktan sonra bixenon merceği de takarsın. Benzeri farla yapılmış uygulamalrı araştırın ve bixenona odaklanın derim. Bixenon genelde d1s ile daha verimli olsa da eldeki d2s parçalarla da bixenon yapmak mümkün.

İletiyi paylaş

Çağatay Bahtiyar
7 saat önce, Selçuk Keleş yazdı:

Farı açmadan mercek değişimi yapmak mümkün değil. Bixenon mercekler ölçü olarak montaja engel değil xenonu taktıktan sonra bixenon merceği de takarsın. Benzeri farla yapılmış uygulamalrı araştırın ve bixenona odaklanın derim. Bixenon genelde d1s ile daha verimli olsa da eldeki d2s parçalarla da bixenon yapmak mümkün.

Farı açmaktan kastım ön camını ayırmak. Bu arkadaki deliğinden merceği tutan 3 vida gözüküyor. İlk işim söküp bir ön çalışma yapıp sadece arkadan söküp projektörlerin durumuna bakmak. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Yeni Oluştur...