• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Harun Karayel

Opel Astra G'ye (1998-2004) xenon

Recommended Posts

Misafir   
Misafir

Farın içi çok dar. Bi-xenon mercek epey uğraştırır.

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.658
Mahmut Akbulut

Valeo H11 ile yeni nesil Hella arasında 1-1.5cm gibi bir fark var, fararka kapağında tadilat yapılarak sığdırılabilir...

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Turgay Kebenç    0
Turgay Kebenç
Valeo H11 takacağınıza Valeo D1S Bi-Xenon mercek takarak çok daha verimli bir aydınlatmaya sahip olabilirsiniz.

Abi onu takacaktim ama bana siğmaz etmez dediler gözumu korkuttular simdi ben bunu yana yana düşünüyorum nasil siğdircam diye

Valeo H11 ile yeni nesil Hella arasında 1-1.5cm gibi bir fark var, fararka kapağında tadilat yapılarak sığdırılabilir...

Abi şimdi benim farin arka kapağini kesmem mi lazim acemiyim tam bilmiyorum nasil takilacağini o yuzden boyle sacma sorularim :)

Farın içi çok dar. Bi-xenon mercek epey uğraştırır.

Banada denilen o olduğu için gözum korktu abi :)

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.851
Selçuk Keleş

Bütçen varsa, yeni bir far seti alıp üzerinde çalış. Daha rahat edersin geriye dönüşün de kolay olur. Halojen merceklerle düzgün sonuç alınamaz, zaman ve para kaybetmiş olursun.

İletiyi paylaş

Turgay Kebenç    0
Turgay Kebenç
Bütçen varsa, yeni bir far seti alıp üzerinde çalış. Daha rahat edersin geriye dönüşün de kolay olur. Halojen merceklerle düzgün sonuç alınamaz, zaman ve para kaybetmiş olursun.

Peki önereceğiniz bir far var mi marka olarak ?

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.851
Selçuk Keleş

Peki önereceğiniz bir far var mi marka olarak ?

Depo marka yan sanayi olabilir. Zaten kısayı kesip mercek takıcaksın, farın her tarafı deneme tahtası olacak. :)

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Turgay Kebenç    0
Turgay Kebenç

Depo marka yan sanayi olabilir. Zaten kısayı kesip mercek takıcaksın, farın her tarafı deneme tahtası olacak. :)

Tesekkur ederim yorumunuz için :)

Peki bu duvara ışığı yansitma olayi nasil sökünce mercek takalacaği zaman neye göre takacam tam anlatamadim heralde bi yardim ederseniz :)

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.851
Selçuk Keleş

Tesekkur ederim yorumunuz için :)

Peki bu duvara ışığı yansitma olayi nasil sökünce mercek takalacaği zaman neye göre takacam tam anlatamadim heralde bi yardim ederseniz :)

Son bir kaç günün konularından bir tanesinde vardı, bulamadım şimdi biraz bak bakalım belki bulursun. :) Duvarın 3-5 mt. gerisini bir sehpa vs. koyup farı ona sabitleyeceksin, sabitlediğin yerleri işaretlemen lazım. Akü gibi bişeyle orjinal farı yak, duvardaki kısa çizgisini duvarda bantla işaretle. Reflektörün arkasını kestikten sonra yine işaretlediğin şekilde farı sabitle, xenon merceği reflektöre yerleştir ama yapıştırmadan tabii, yine akü ile merceği yak, duvardaki ışık çizgisini tutturunca merceği nasıl sabitleyeceğini bulmuş oluyorsun.

Burdaymış : http://www.geceucusu.com/topic/109-vw-boraya-xenonu-nasil-yaptirmaliyim/page__view__findpost__p__61246

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Turgay Kebenç    0
Turgay Kebenç

Son bir kaç günün konularından bir tanesinde vardı, bulamadım şimdi biraz bak bakalım belki bulursun. :) Duvarın 3-5 mt. gerisini bir sehpa vs. koyup farı ona sabitleyeceksin, sabitlediğin yerleri işaretlemen lazım. Akü gibi bişeyle orjinal farı yak, duvardaki kısa çizgisini duvarda bantla işaretle. Reflektörün arkasını kestikten sonra yine işaretlediğin şekilde farı sabitle, xenon merceği reflektöre yerleştir ama yapıştırmadan tabii, yine akü ile merceği yak, duvardaki ışık çizgisini tutturunca merceği nasıl sabitleyeceğini bulmuş oluyorsun.Burdaymış : http://www.geceucusu.com/topic/109-vw-boraya-xenonu-nasil-yaptirmaliyim/page__view__findpost__p__61246

Çok teşekkür ederim abi yorumlarin ve bilgim için :)

İletiyi paylaş

Samet Kayış    18
Samet Kayış

arkadaşlar astra g ye bi xenon mercek modifiyesi yapmıştım. ancak farın önündeki plastikte erime başladı. boyanın altından plastikler çıkmaya başladı. moralim baya bozuldu aklıma üzerine pleksi koyup gündüz farı yapmak geldi. pleksi de bu şekilde ısınır mı ? yarın fotoğraf eklerim net anlatmak için şimdiden çözüm önerilerinizi bekliyorum.

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.658
Mahmut Akbulut

Halojen farda kullanılan malzeme ile oem xenon farda kullanılan malzeme farklı , deformasyon yaşanması normal ama bu kısa vade de pek yaşanmaz...

İletiyi paylaş

Samet Kayış    18
Samet Kayış

Halojen farda kullanılan malzeme ile oem xenon farda kullanılan malzeme farklı , deformasyon yaşanması normal ama bu kısa vade de pek yaşanmaz...

ne yapmamı önerirsin Mahmut abi ? öndeki çerçevenin ortasında bi çizgi var gravürle ordan kessem nasıl olur 1-2 güne bu işi halletmem lazım :(

tarihinde Samet Kayış tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.658
Mahmut Akbulut

Resim atabilirsen daha sağlıklı yorum yapabiliriz...

İletiyi paylaş

Samet Kayış    18
Samet Kayış
gu6umusu.jpg inşallah kolay bi çözümünü buluruz. İyice deforme olmadan el atmam lazım :(

İletiyi paylaş

Semih Tunca    120
Semih Tunca

boya tam yapışmamış gibi belki yüzeyde kalan yağlar yada toz yüzünden olabilir ince zımpara gerekebilir

İletiyi paylaş

Samet Kayış    18
Samet Kayış

boya tam yapışmamış gibi belki yüzeyde kalan yağlar yada toz yüzünden olabilir ince zımpara gerekebilir

içinden erimiş plastik çıktı. boyayı ben yapmadım farın eski sahibi yaptı kararık olduğu için bende ellemedim. söktüğümde tekrar boyayıp test edicem. eğer başarısız olursam çevresine teneke sarıp ısıya dayanıklı silikonla yapıştırırım ama ben gündüz farı da yapmak istiyorum :)

Oktay abi sana da sorayım xenon un ısısı, ledi ve pleksiyi eritir mi ? gündüz farı yapsam ?

tarihinde Samet Kayış tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.658
Mahmut Akbulut

Zemin zımparalan mamış tabi boyanın kalitesi ve ısıya dayanıklı olması da etkenler arasında. Far açılıp zımpara yapılıp düzeltilir...

İletiyi paylaş

Erkan Kahya    283
Erkan Kahya

Aynısı benim farlarda da olmustu. Bozulan yerleri guzelce zimparalayıp karartma yaptigim kısımları araç kaplamada kullanılan folyo ile kapladım daha şık oldu.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Samet Kayış    18
Samet Kayış

Yarın farlari söküp hiza alip yeniden ayar çekeceğim eriyen kisma tenekeden parça kesip yapıştıracağim. Kisaca proje yeniden başlayacak buraya daha başlamadan yazma sebebim ise foruma bişey yazmadan elim hiç işe gitmiyor :D buraya yazinca iş başlıyor başlayıncada hizlaniyor :D

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.851
Selçuk Keleş

Kolay gelsin.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.592
Oktay Toker

Parlak siyah boyalardaki vernik bu hataya yol açıyor.Tecrübe ile sabit.Bu kabarmayı vernik ısıya maruz kalınca oluşuyor ve bulunduğu katmanada zarar verebiliyor.Büyük farlarda bu boyalar sorun yapmıyor böyle dar farlarda maalesef bu sorun oluyor.Tavsiyem bu boya kazınıp yada güzelce zımpara atılıp vernikli olmayan mat boya yada ısıya dayanıklı boya kullanılması.Ayrıca parlak boya 1 kattan sonrasıda bu soruna vesile oluyor.Boyanırken tek katta bu işlemin bitmesi gerekiyor.Merceğin ön kısmına gelen yerler özel işlem yapılırsada olabilir.

Boya genel itibariyle ısılara fazlasıyla dayanıklıdır.Bunu üst üste atılan ve en az 1 er hafta kurumadan üzerine atılan boya katmanı ve sonradan atılan vernik katmanları sorun yapıyor.

Mercek montajı yaparken merceğin sabitlenen yerlerini komple silikonlama yapmayın.Muhakak merceğin arka kısmına dogru hava geçişleri olsun.Böyle olursa mercek etrafında özellikle alt kısıma led montajı yapılabilir.Mercek kenarlarına gelecek şekilde montaj yapabilirsiniz ama mesafeyi korumanız faydalı olur.

Mercek camının önü boş olmalı.kenarları sorun olmaz.Kullandığım BMW Angel halkalarda şimdiye kadar sorun olmadı.Orijinal pleksi çubuk kullanılırsa bunlardada sorun olmaz.Zaten ledlerdede sorun olmaz.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Samet Kayış    18
Samet Kayış

en sonunda farları kapattım aslında uzuuunca bir süredir farlar açıktı fakat şu 1-2 hafta daha fazla eğildim ve bitirdim neler mi yaptım sağ hüzme inanılmaz yukarıdaydı onu ayarladım kabaran yerleri temizleyip üzerine tenekeden parça kesip boyadım mercek kapakları ilk uygulamada silinmişti bende griye boyamıştım ve görüntü kötüudü onları tekrar orjinal olacak şekilde yeniden aldım far ciddi derece su alıyordu onların çözümünü mümkün ölçüde giderdim su alma olayı yarın netleşecek. balastları far altındaki boşluğa aldım zaten dar olan far arkasında iyi bir yer açıldı birde arko kremden arkasına kapak yaptım su almanın en büyük etkeni arkayı açık birakmamdı şimdilik o sorunda ortadan kalktı inşallah istediğim gibi olmuştur yarın yağmur yağmazsa arabaya takacağım :)

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Uğur Özbay    1
Uğur Özbay

...

Valeo H7 Megane-Passat merceği

post-4834-0-90264900-1331039830.jpg

...

Özür dileyerek... Elimde yıllar önce arkadaşımın verdiği bu merceklerden var.Xenon merceği midir yoksa halojen için mi ? BMW e34'ün farlarının içine tadilatla yerleşir mi ?

İletiyi paylaş

Gökhan Tongay    186
Gökhan Tongay

bunlar h7 halojen mercek diye biliyorum xenon takarsın ama merceği zamanla karartırsın.

İletiyi paylaş

Uğur Özbay    1
Uğur Özbay

Arabamda da halojen mercekli fara takılmış xenon var ,bunun merceği daha büyük ama xenon için değilse bir fark olmayacak diyebilir miyiz?

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap