• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Harun Karayel

Opel Astra G'ye (1998-2004) xenon

Recommended Posts

Harun Karayel    1
Harun Karayel

Evet arkadaslar, bugun Xenon kit arayisimi sonlandirdim. Bugun Izmirde bulabildigim tek saticinin bana 4200K Philips kit icin 1250YTL istemesi ile Philips kit davasini kapatarak, alternatif kitlere yoneldim. Secimim Cenmax 6000K oldu. Disaridan gorsel olarak umdugumun uzerinde hafif mavimsi bir isik veriyor. Iceriden ise gercekten iyi ki almisim dedirtecek bir aydinlatma ile karsilastim. Kit'in montajini tamamen kendim yaptim. Aslinda 5dk'lik bir is ama araca daha onceden aldigim Fk angel eyes'li farlarin arkasindaki toz korumasi lastik yuzunden biraz daha detayli bir calisma yapmak zorunda kaldim. (Kesme, bicme, yapistirma vs. turunde) Arastirma surecim boyunca bana yol gosteren, deneyimlerini paylasan ve yardimlarini esirmeyip paylasan basta Voltron olmak uzere tum arkadaslara tek tek tesekkur ederim. Montaj esnasinda tez canliligimdan dolayi resim alamadim ama son hali ile ilgili size cektiklerimden saglam olan fotograflari ilistiriyorum. :flowers:

tarihinde Harun Karayel tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.848
Selçuk Keleş

Güle güle kullan hayırlı olsun. Resimlerde mavi olduğu pek belli olmuyor.

Bir kaç tane, motor tarafında ballastlar, tesisat,

Gündüz resimleri, açık kapalı gibi,

Duvar bulmak sizin orda zor biliyorum ama 15 metre geriden,

Ve bir kaç tane de normal yolda aydınlatma resimleri çekebilirsen web sitesine modifiyelere koyarız oraya hep bir astra koymak istiyordum.

İletiyi paylaş

Harun Karayel    1
Harun Karayel
Güle güle kullan hayırlı olsun. Resimlerde mavi olduğu pek belli olmuyor.

Bir kaç tane, motor tarafında ballastlar, tesisat,

Gündüz resimleri, açık kapalı gibi,

Duvar bulmak sizin orda zor biliyorum ama 15 metre geriden,

Ve bir kaç tane de normal yolda aydınlatma resimleri çekebilirsen web sitesine modifiyelere koyarız oraya hep bir astra koymak istiyordum.

Tesekkur ederim. Biraz once de cektigim birkac tane resim var ama pek guzel cekememisim. Ilk firsatta cekip yeni resimleri yollarim.

İletiyi paylaş

Orkan Nar    0
Orkan Nar

Hayırlı olsun, güle güle kullan... :)

İletiyi paylaş

Harun Karayel    1
Harun Karayel
Hayırlı olsun, güle güle kullan... :p

Tesekkurler, daha iyisi sana olsun :)

İletiyi paylaş

Harun Karayel    1
Harun Karayel

Henuz resimleri daha cekemedim ama elimdeki mevcut guncel resimlerden birkacini ekledim.

xenon014cardu0.th.jpg

Far kapali iken;

xenon016gg7.th.jpg

Far acikken;

xenon006fi6.th.jpg

İletiyi paylaş

Harun Karayel    1
Harun Karayel

Bu arada merak eden arkadaslar icin bir bilgi, Cenmax'in balastlari normalde satilan kitlere gore cok daha buyuk.. Yakinda montaji ve detaylari resimleyip buraya koyacagim. :)

İletiyi paylaş

Harun Karayel    1
Harun Karayel
gönderildi (düzenlendi)

Parklar

Parklar + Xenon

Balast

xenon49rj2.th.jpg

xenon52xj5.th.jpg

x005pj6.th.jpg

Balast Zoom

xenon50jn6.th.jpg

x021lr2.th.jpg

tarihinde Harun Karayel tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Harun Karayel    1
Harun Karayel
astralarında fk kullanan arkadaşlar merceklerin performanslarından memnunmusunuz? galiba her ikinizde xenon kit kullanıyosunuz. ayrıca resim koyarsanız iyi olur. (bende fk kullandım halojen olarak hiç memnun kalmadım merceklerden ve değiştirdim.)

Merhaba, benim araca ait resimleri Modifiyeler kisminda Astra FK+Cenmax basliginin altinda bulabilirsiniz. Memnuniyet konusuna gelince mercekli projektorun içinde halojen ampulun ardindan Xenon'a gecince gercekten bariz bir fark oldu. Ama ben belki ileride mercek degisimini dusunuyorum. Su an icin tatmin edici..

İletiyi paylaş

Orkan Nar    0
Orkan Nar

Bence depo ile FK'nın ürünleri aynı. tıpkı bizim arçelik ile beko gibi :) ; FK'nin tüm ürünlerini depo'da birebir bulabiliyorsunuz...

örnek olarak http://www.fk-automotive.de/downloads/pdf_...06_page_153.pdf ve http://www.depo.com.tw/asp/pdf/P_OP_ASTRA.pdf linklerindeki astra h farları birebir aynı. En mantıklısı orjinal farları bulmak olacak bence...

İletiyi paylaş

Cem Temizsoylu    1
Cem Temizsoylu

Astra G xenon farlarının hepsi aynı değil mi? HB orjinal xenonlu modellerden var birkaç tane, onlardan çıkma bulunabilir hurdacıdan, ancak bu farların aydınlatması pek başarılı değil, o kadar masrafa değmeyeceğini düşünüyorum, seviye sensörleri, far yıkaması, vs. Kaliteli halojen mercekli bir fara xenon kit uygulamak en mantıklı olanı, onda da otomatik yükseklik ayarını faal duruma getirmek çok zor. Hella nın seviye sensörleriyle beraber orjinal xenonlu üretimi varsa o da tercih edilebilir.

İletiyi paylaş

Cem Temizsoylu    1
Cem Temizsoylu

Depo farlar pek kaliteli değil, reflektör kısımları çok çabuk kararma yapıyor, far camları da sararıyor.

İletiyi paylaş

Guest AstraCoupeDriver   
Guest AstraCoupeDriver
Merhaba

Ayni sekilde 2001 model astra coupe turbo sahibiyim. 2 3 gunden beri detayli bir sekilde bende arastiriyorum. Pazartesi veya sali gunu ankara'da hurdacilari gezicem. Daha sonra yetkili servislere gidip sorucam. Gelismeleri buradan yazarim.

Cok iyi olur... :)

İletiyi paylaş

Ege Oktar    0
Ege Oktar
gönderildi (düzenlendi)

selam, astra g coupe turbo icin mercekli far siparisi verdim. Gelen far kisalar yani mercekli kisim D2S, uzunlar ise h7. Fakat arabanin merceksiz fari kisalar h7 uzun hb3. Arastirmadan aldigim icin xenon kit h7 istedim. Fakat bugun montaj esnasinda yeni mercekli farin D2S oldugunu anlayinca, xenon kiti aldigim yere telefon actim. Onlarda ampulleri d2s ile degistireceklerini soylediler. H7 balasti ile D2S balasti uyumlumudur? elektroniksel acidan bir problem cikarirmi? Ayrica yeni gelen far ile eski far arka kisminda biraz degisiklikler var. Ornek olarak eski farda soket girisi felan yok fakat yeni mercekli farda soket girisi bulunuor iki tane. Anladigim kadariyla bu fara uygun balat aslinda 4.jenerasyon diye sitede gosterilen turden. Duz xenon montaji yani soket girisleri olmadan montaj olur?. ayrica ankara'da bu konularda işinin ehli tanidiginiz bir usta varmi?

tarihinde Aramis tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.848
Selçuk Keleş

Balast iki ampul türünü de çalıştırabilir sonuçta aynı üreticinin ampullerini (H7/D2S) kullanıcaksın, soketi değişiyor sadece, ampul kısmı aynı.

Hella'nın mercekli astra farında G4 balast kullanılıyordu yanlış hatırlamıyorsam, ancak aldığın farklı marka balast ile farın elektrik girişleri birbirine uymayabilir, pinleri teker teker senin tespit etmen uygun uçları birbirine bağlaman gerekir.

Orjinal Hella G4 balast kullansan bile halojen farına gelen far konnektörü xenon fara direk olarak takamayacaksın http://www.kfz-kabelbaum.de/50227599640921...9640929f08.html linkindeki gibi adaptör kullanarak soketlerdeki pinleri bulma uydurma zahmetinden kurtulabilirsin.

İletiyi paylaş

Ege Oktar    0
Ege Oktar
gönderildi (düzenlendi)

Oncelikle yardimin icin tesekkur ederim. Anladigim kadariyla pek bir problem cikarmicak eger iyi bir usta bulursam. Pekii benim icin en onemli olan sorun ise, eski farlarimdaki motor, yeni fara uyum saglayacakmidir? Yani fari alta veya asagi dogru oynatan tuş iceriden calisicakmi? Tabikii gormeden yorum yapabilmek eminim zordur. Fakat suanki konunun baya eski olusundan mutlaka arastirmalar yapmissinizdir. Zaten istedigim far senin bu konu icerisinde numaralarini verdigin hella nin farlari. Amacim en guzel sekilde problemsiz bir montaj yaptirmak (Herseyiyle calisan). Bir hevesle gittim olmadi butun moralim bozuldu. Sanirim 4 gun icerisinde yeni ampuller ve balastlar gelicek. Korkum H7 nin balastlari, D2S ampulune uyum saglayacakmi? gerci en kotu ihtimal geri yollarim fakat iste bole olmayinca moralim bozuluyor. Yardiminiz icin tekrar cok tesekkur ederim.

Edit : Birde ankara'da iyi bir usta tavsiye ederseniz cok sevinirim. En buyuk problemim sanirim bu...

tarihinde Aramis tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.848
Selçuk Keleş

Konuyla ilgili tam bir bilgiye sahip değiliz, ben bu işle uğraşmıyorum, malesef aynı modifiyeyi yapan üyelerden geribildirim gelmedi. ;)

Moralini bozacak başka bişey daha söyliycem, önceki mesajımda yanlış yazmışım. :blush: H7'nin balastı D2S'e uymaz

H7 ampulün konnektörü :

6.jpg

D2S ampul :

xd2s.jpg

Seviye motorunun da uyacağını sanıyorum.

Bence başka marka değil de, Hella G4 balast ve ateşleyicileri ile monte etsen daha doğru olur, fara giren soketten balasta giren kablo uçlarında falan sorun yaşamaman için.

Ankara'dakiler www.2002stop.com 'u öneriyorlar.

İletiyi paylaş

Ege Oktar    0
Ege Oktar

Bu saatten sonra hellaya donmem biraz zor gozukuyor. Fakat bu gelen xenon kittede problem yasarsam iade yollarina giricem. Bu arada yarin ilk isim telefon acip balastlarida D2Sin balastlarini yollamalarini soylemek olucak. Konuya yabanci oldugum icin atesleyici felan nedir bilmiyorum. Fakat balast ve ampul olayindan forumdan bilgi edindim. Umarim ariza lambalariyla ugrasmam. Artik mecburen yeni kitin gelmesini beklemek ve su yagan karin durmasini beklemem lazim :blush: ilerliyen gunlerde konu hakkinda edindigim tecrubeleri ve montaj esnasinda cekilen resimler, montaj sonrasi resimlerle tekrar bu konuya postliyicam. Herkeze cok tesekkur ederim..

İletiyi paylaş

Ege Oktar    0
Ege Oktar

Tekrar merhaba, 2 gun once xenonu taktirdim ariza isigi yanmadi fakat baglanti rolesiz felan yapildigi icin bugun baska bir ustanin yanina gidip roleli felan bir sistem yaptirdim. Fakat ariza isigi olarak degilde yol bilgisayarinda headlight ve taillight uyarisi cikti. Taillight arka stoplari demek istiyor anladigim kadariyla fakat arka stopla felan alakasiz bi sekilde tesisat yapildi. Ikinci olarak bu headlight uyarisi neden cikmistir? nasil giderilir? Daha onceki usta direk eski soketlerden guc aldigi icin sanirim bu uyari cikmiyordu fakat akuden alinca boyle bir uyari cikti. Cok buyuk bir probleme benzemiyor fakat benim icim rahat degil. Yarin tekrar gidip ustaya gostericem. Once burada sizlere sorup fikir almak istedim. Yardimci olursaniz sevinirim.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.848
Selçuk Keleş

Kısa far soketinden balasta elektrik almadığın için ampul bozuk sanıyor aracın. Bu linki incelemelisin, benzer bir devre yaptırabilirsin ya da hazır alabilirsin.

İletiyi paylaş

Biray Korkmaz    0
Biray Korkmaz

Aracıma yeni far takdırdım. Bu site gerçekten aydınlatma konusunda bilgi veriyor. Ekleme amacım Astra G sahibi ve far taktırmak isteyen arkadaşlara küçükte olsa bir örnek olmak.

Angel Eyes + 8000 K Bertone Xenon ( Xenonlarımın pek kaliteli olduğunu düşünmüyorum ama idare ediyor şimdilik)

Tek hoşlaşmadığım konu, bozuk yollara girdiğimde sağ farım titreme yapıyor. Mercekten mi yoksa xenondan mı kaynaklanıyor bilemiyorum. Birde sağ far sola göre hafif daha sarı gibi geliyor. Bir açıklaması varmı yoksa banamı öyle geliyor, yada kesinlikle xenon un kalitesizliğindenmi kaynaklanıyor. Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

cimg0114at9.jpg

cimg0134ar8.jpg

cimg0112mj7.jpg

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

örnek için teşekkür ederiz.

titreme büyük ihtimal fardandır.

renk farkı ise xenonun kalitesi ile alakalı olsa gerek.

siz bence sağ ampulun tam takılıp takılmadığını bir kontrol edin. yerine tam oturmadıysa hem titreme hemde renk farkına sebep olur.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Bu far astraya çok yakışmış...

İletiyi paylaş

Recep Gümüş    0
Recep Gümüş

orjinal hellanın astra g için yapmış olduğu farları depo da yapıyor.

ama kalitesi nasıldır bilemem.

ayrıca merceklerin küçük oluşundan şikayet edenler de varmış

tarihinde Recep G tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Emre Saylan    0
Emre Saylan

astra g aracıma mercekli far takıldı...

post-3465-1283764213_thumb.jpg

post-3465-1283764227_thumb.jpg

post-3465-1283764240_thumb.jpg

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap